Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: xt 600e ρεζερβα

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Πριν αρχίσεις λυσίματα και αναζήτηση ανταλλακτικών, σιγουρέψου ότι έχεις καταλάβει που είναι το ΟΝ και που το RES. Ότι δηλαδή, δεν λειτουργείς τον διακόπτη ανάποδα.
    φαινεται καθαρα που ειναι το ΟΝ και που ειναι το ΡΕΣ οποτε νομιζω οτι σε αυτο ειμαι κομπλε

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZERONITO Προβολή μηνύματος
    Τον διακοπτη προσεχα ομως παντα να ειναι στο ΟΝ ,
    O διακόπτης στη φωτογραφία του vaska που είναι γυρισμένος?

    Αν απαντήσεις σωστά, τσέκαρε οτι δεν έχει μπερδέψει κάποιος τα σωληνάκια που έρχονται απ' το τεπόζιτο και δε σου έχει βάλει της ρεζέρβας στο ον.
    Αν δε μπορείς να δεις ποιο έρχεται από που, τράβα και τα δυο σωληνάκια και άδειασε τη βενζίνη σε ένα καθαρό μπιτόνι. Το σωληνάκι που θα σταματήσει πρώτο θα το βάλεις στο on. Αν εκεί ήταν, ανοίγεις καρμπ.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/02/2019 στις 02:30.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    O διακόπτης στη φωτογραφία του vaska που είναι γυρισμένος?

    Αν απαντήσεις σωστά, τσέκαρε οτι δεν έχει μπερδέψει κάποιος τα σωληνάκια που έρχονται απ' το τεπόζιτο και δε σου έχει βάλει της ρεζέρβας στο ον.
    Αν δε μπορείς να δεις ποιο έρχεται από που, τράβα και τα δυο σωληνάκια και άδειασε τη βενζίνη σε ένα καθαρό μπιτόνι. Το σωληνάκι που θα σταματήσει πρώτο θα το βάλεις στο on. Αν εκεί ήταν, ανοίγεις καρμπ.
    Αποστόλη δεν έρχονται σωληνάκια από το τεπόζιτο,το ίδιο το ρουμπινέτο είναι βιδωμένο επάνω του.

    ΥΓ Έτσι όπως λες όμως είναι το DAX και από χρόνια είχα βάλει τα σωληνάκια ανάποδα,τα συνήθισα και τώρα δεν τολμάω να τα βάλω όψη!

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Για να είμαστε σαφείς και να μην μπερδέυουμε τον άνθρωπο.
    Εγώ μίλησα ότι έχει πρόβλημα η στρογγυλή φλαντζά στην κάνουλα του ρουμπινέτου.Αλλά αυτό είναι μια μικρή πιθανότητα.
    Το πιο πιθανό λοιπόν ,όπως σωστά ειπώθηκε, είναι ότι τα σωληνάκια που είναι πάνω στο ρουμπινέτο έχουν βγει από την θέση τους και μάλλον το μεγάλο.
    Τώρα κάποιος άλλος έιπε ότι πολύ πιθανόν να έχουν μπει ανάποδα.
    Τα σωληνάκια λοιπόν ,όπως πολύ σωστά φάινονται τοποθετημένα είναι αυτά παρακάτω. Εχω σημειώσει το μεγάλο που μάλλον έχει φύγει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ON-OFF-Reserve-Fuel-Tank-Pump-Petcock-Switch.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	403675
    Σε κάθε περίπτωση το ρουμπινέτο πρέπει να ξεβιδωθεί από το ΑΔΕΙΟ τεπόζιτο , να καθαριστεί και να επισκευαστεί αν αυτό είναι εφικτό

    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 12/02/2019 στις 16:05.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    O διακόπτης στη φωτογραφία του vaska που είναι γυρισμένος?

    Αν απαντήσεις σωστά, τσέκαρε οτι δεν έχει μπερδέψει κάποιος τα σωληνάκια που έρχονται απ' το τεπόζιτο και δε σου έχει βάλει της ρεζέρβας στο ον.
    Αν δε μπορείς να δεις ποιο έρχεται από που, τράβα και τα δυο σωληνάκια και άδειασε τη βενζίνη σε ένα καθαρό μπιτόνι. Το σωληνάκι που θα σταματήσει πρώτο θα το βάλεις στο on. Αν εκεί ήταν, ανοίγεις καρμπ.
    Στο δικό μου μηχανάκι (δεν ξέρω αν σε όλα είναι το ίδιο) ο διακόπτης είναι γυρισμένος στο ον

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZERONITO Προβολή μηνύματος
    Στο δικό μου μηχανάκι (δεν ξέρω αν σε όλα είναι το ίδιο) ο διακόπτης είναι γυρισμένος στο ον
    Θα πρέπει να μας πεις όμως αν έλεγξες κάτι απ΄'ολα αυτά. Η μόνη πληροφορία που έχουμε είναι ότι το έχεις στο ON

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Θα πρέπει να μας πεις όμως αν έλεγξες κάτι απ΄'ολα αυτά. Η μόνη πληροφορία που έχουμε είναι ότι το έχεις στο ON
    προς το παρων δεν την εχω αγγξει απ την αρχη του ποστ, γιατι δουλευω καθε μερα σχεδον 10+ ωρες

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    μαλλον εχει παρει σκουπιδια , γιατι τωρα το μηχανακι δεν παιρνει εμπρος (λογο βενζινης), κοιταξα μεσα στο ντεποζιτο και ειδα οτι η σταθμη ειναι ακριβως κατω απ το μεγαλο σωληνακι, οποτε το προβλημα λογικα εντοπιζεται στο μικρο

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZERONITO Προβολή μηνύματος
    μαλλον εχει παρει σκουπιδια , γιατι τωρα το μηχανακι δεν παιρνει εμπρος (λογο βενζινης), κοιταξα μεσα στο ντεποζιτο και ειδα οτι η σταθμη ειναι ακριβως κατω απ το μεγαλο σωληνακι, οποτε το προβλημα λογικα εντοπιζεται στο μικρο
    Αν εχει παρει σκουπιδια το προβλημα ειναι αυτό...τα σκουπίδια.. λύσιμο και καθαρισμός, δεν ειναι τιποτα

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Μα αν έχεις τον διακόπτη στο on και η στάθμη είναι ΚΑΤΩ απ'το μεγάλο σωληνάκι(του on) δεν γίνεται να πάρει.Βάλε τον διακόπτη στο res και πήγαινε βάλε βενζίνη.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Μα αν έχεις τον διακόπτη στο on και η στάθμη είναι ΚΑΤΩ απ'το μεγάλο σωληνάκι(του on) δεν γίνεται να πάρει.Βάλε τον διακόπτη στο res και πήγαινε βάλε βενζίνη.
    Στο Ρές το έβαλα , μετά από όλη την ανάλυση που κάνατε (και σας είμαι ευγνώμων) κατάλαβα νομίζω :ρ

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF