Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: xt 600e ρεζερβα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9

    xt 600e ρεζερβα

    καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα! ειμαι νεος στο φορουμ και νεος αναβατης, θα ηθελα τα φωτα σας σε κατι!!
    προσφατα εγινα κατοχος ενος xt 600 και εχω την εξης απορια (προς το παρων γιατι δν ειμαι και ο πρωτος σε οτι αναφορα μηχανες ,λειτουργεια κλπ)
    τι παιζει με την ρεζερβα? δεν εχω καταλαβει πως ακριβως χρησιμοποιειται, οποτε εχω μεινει ,τι ανοιγω ρεζερβα τι δεν ανοιγω ενα και το αυτο.. βοηθεια πλζζ

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Όταν μείνεις από βενζίνη-εκείνη την ευλογημένη ώρα- γυρίζεις το διακόπτη στο RES και σε βγάνει κάμποσα χλμ ακόμα (30-40).

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    το έχεις στο κανονικό και αδειάζει τελείως από βενζίνη?



    Καταπληκτικό!!



    Mήπως του έχει χαλάσει η στρογγυλή φατσούλα απο κάτω?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Yamaha-Xt-600e-Fuel-Tap-Rebuild-Kit.jpg 
Προβολές:	187 
Μέγεθος:	20,5 KB 
ID:	403653
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/02/2019 στις 18:09.

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    και βεβαίως όταν φουλάρεις ξαναματαγυρίζεις τον διακόπτη στο ON για να έχεις πάλι ρεζέρβα όταν την χρειαστείς. Αν δεν τον βάλεις στο ΟΝ όταν ξεμείνεις απλά τον ήπιες, θα πάει γονα το σπρώξιμο.

    Δεν είναι πυρηνική φυσική ούτε κάτι μαγικό συμβαίνει απλά μέσα στο ντεπόζιτο του καυσίμου υπάρχουν 2 τρύπες από όπου ρουφάει καύσιμο ο κινητήρας. Η μία λίγο πιο ψηλά από την άλλη. Έτσι λοιπόν όταν το επίπεδο του καυσίμου έχει κατέβει χαμηλότερα από την πιο ψηλή τρύπα, γυρίζεις τον διακόπτη στην ρεζέρβα και ουσιαστικά ανοίγεις την χαμηλότερη τρύπα. Έτσι έχεις ακόμα καύσιμο για μερικά χιλιόμετρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ON-OFF-Reserve-Fuel-Tank-Pump-Petcock-Switch.jpg 
Προβολές:	185 
Μέγεθος:	13,8 KB 
ID:	403656

    πάρε κι ένα λίνκ να δεις πως γίνεται
    https://www.quora.com/How-does-the-r...nob-to-reserve
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    και κάπου εδώ στο 5 της εικόνας αχνοφαίνεται η φατσούλα του ρουμπινέτου


    https://www.cmsnl.com/yamaha-xt600e-...l#.XGGs7FUzb0A



  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    του βαζω βενζινη ενω ο διακοπτης ειναι στο ΟΝ, και οποτε εχω μεινει ,οταν τσεκαρω το ντεποζιτο εχει μεσα ακομα ελαχιστη βενζινη,αλλα και που το γυρναω στο ρεσ τιποτα,ακομα δεν παιρνει μπρος.
    Οταν βαζω βενζινη πειραζω καπου τον διακοπτη? Η απλα καταληγουμε οτι εχει θεμα η ρεζερβα μου?

  7. #7
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Τότε έχει πρόβλημα ο διακόπτης.Παντως όταν τον γυρνάς στο res να ξέρεις θέλει μερικές μιζιες παραπάνω για να πάρει πάλι.

    Ενδέχεται να έχει πιάσει βρωμα το φιλτρακι στο σωληνάκι της ρεζερβας και να το πνιγει,το κοντυτερο απο τα δυο ατη φωτο που ανεβασε ο Βασιλης.Λυσε το με αδειο τεποζιτο(εύκολο είναι) και τσέκαρε το.
    Τελευταία τροποποίηση από karellen; 11/02/2019 στις 19:14.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    ενταξει παιδια ευχαριστω πολυ!! θα το τσεκαρω και θα ενημερωσω για νεοτερα!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    καθε φορά που θα γεμιζεις θα μηδενιζεις τον μερικό χιλιομετρητη.....σε μερικα γεμισματα θα μαθεις σε ποσα χιλ θα χρειάζεσαι ανεφοδιασμό.
    .ειναι καλυτερα να μην στολλαρει (φρεναρει ) το μηχανακι λογω ρεζερβας...πχ Εθνικη -προσπερασμα- φορτωμένος....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν όταν μένεις από βενζίνη είσαι στο on και μετά γυρνάς στο res και δεν παίρνει με 2-3 μιζιες τότε έχει θέμα το ρουμπινετο σου. Λογικά το μεγάλο σωληνακι έχει φύγει /κοπεί και ρουφάει από την τρύπα. Η αλλαγή είναι πανεύκολη και το ανταλλακτικό after market κοστίζει 8 ευρώ.

  11. #11
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Λογικά το μεγάλο σωληνακι έχει φύγει /κοπεί και ρουφάει από την τρύπα. Η αλλαγή είναι πανεύκολη και το ανταλλακτικό after market κοστίζει 8 ευρώ.
    σε ποιο ανταλλακτικο αναφέρεσαι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Εγω νομιζω οτι το μηχανακι δεν εχει προβλημα και απλά ο ανθρωπος ρωταει για την χρηση του διακόπτη......

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    σε ποιο ανταλλακτικο αναφέρεσαι;
    Όλο το σύστημα του ρουμπινέτου,απ'τα σωληνάκια μέχρι τον διακόπτη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZERONITO Προβολή μηνύματος
    του βαζω βενζινη ενω ο διακοπτης ειναι στο ΟΝ, και οποτε εχω μεινει ,οταν τσεκαρω το ντεποζιτο εχει μεσα ακομα ελαχιστη βενζινη,αλλα και που το γυρναω στο ρεσ τιποτα,ακομα δεν παιρνει μπρος.
    Οταν βαζω βενζινη πειραζω καπου τον διακοπτη? Η απλα καταληγουμε οτι εχει θεμα η ρεζερβα μου?
    Πριν αρχίσεις λυσίματα και αναζήτηση ανταλλακτικών, σιγουρέψου ότι έχεις καταλάβει που είναι το ΟΝ και που το RES. Ότι δηλαδή, δεν λειτουργείς τον διακόπτη ανάποδα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/02/2019
    Μηνύματα
    9
    για το πως λειτουργει ειχα μια συναισθηση απ' την αρχη , τωρα εμπεδωσα καλυτερα το τι παιζει. Τον διακοπτη προσεχα ομως παντα να ειναι στο ΟΝ , και δυστυχως μου εχει μεινει πανω σε κεντρικο με χιλιομετρα, ανοιξα ρεζερβα και τιποτα, το γυρισα στο ΡΕΣ και δεν πηρε ποτε ,οποτε μαλλον εχει προβλημα το σωληνακι οπως ειπατε και παραπανω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF