Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 59

Θέμα: Αυξημένη κατανάλωση, τις πταίει;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αλλάζεις βενζινάδικο. Πλέον μονο σε 2 συγκεκριμένα βενζινάδικα βάζω βενζίνη που ξέρω ότι έχουν την καλύτερη βενζίνη και ότι δεν θα μου βάλουν αφρό μέσα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15-19-49-a7e.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	40,3 KB 
ID:	403729

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Η οποία απόκλιση στην κατανάλωση ενιωτε θα μπορούσε να δείξει κάποιο πρόβλημα. Και νομίζω ότι το μισό λίτρο στα 1000cc είναι αμελητέο αλλά στα 110cc είναι διαφορά... Και επειδή ΔΕΝ γνωρίζω αν η απόκλιση σε αυτές τις τιμές είναι φυσιολογική για αυτό ρωτάω. Τώρα οι ειρωνείες περισσεύουν νομίζω. Εκτός αν αύριο μεθαύριο σε κάτι που δεν ξέρετε εσείς θέλετε να σας αντιμετωπίσουν με τον ίδιο τρόπο. Τότε πάσο.
    Ευχαριστώ τον σύντροφο που μπήκε στον κόπο να με διαφωτισει σχετικά με τον παράγοντα εξωτερική θερμοκρασία.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.745
    Δεν είναι ειρωνία, είναι πλάκα σκέτη. Μην μπερδεύεσαι.

    Η μέση τιμή της καταναλωσής σου, είναι 2.82 λιτρα στα 100. Η προς τα κάτω μέγιστη απόκλιση είναι -0.58 λιτρα στα 100, και η προς τα πάνω μέγιστη 0.83 λιτρα στα 100, αντίστοιχα ποσοστά (στο σημείο αυτό να μην διαβάσει παρακάτω όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει το %), αντίστοιχα -20% και +29%.

    Μην με βάλεις να υπολογίζω στατιστική διακύμανση τώρα όλων των τιμών.

    Δεν θα τα έλεγα μεγάλες αποκλίσεις με δεδομένα:

    1-οι μετρήσεις σου δεν ξέρω τι μεθοδολογία έχουν και πόσο ακριβείς είναι
    2-την μια μέρα σε είχε τσαντίσει κάτι και άνοιγες το γκάζι πιο άσκοπα, την άλλη μέρα το....αντίθετο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #20
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν είναι ειρωνία, είναι πλάκα σκέτη. Μην μπερδεύεσαι.

    Η μέση τιμή της καταναλωσής σου, είναι 2.82 λιτρα στα 100. Η προς τα κάτω μέγιστη απόκλιση είναι -0.58 λιτρα στα 100, και η προς τα πάνω μέγιστη 0.83 λιτρα στα 100, αντίστοιχα ποσοστά (στο σημείο αυτό να μην διαβάσει παρακάτω όποιος δεν ξέρει τι σημαίνει το %), αντίστοιχα -20% και +29%.

    Μην με βάλεις να υπολογίζω στατιστική διακύμανση τώρα όλων των τιμών.

    Δεν θα τα έλεγα μεγάλες αποκλίσεις με δεδομένα:

    1-οι μετρήσεις σου δεν ξέρω τι μεθοδολογία έχουν και πόσο ακριβείς είναι
    2-την μια μέρα σε είχε τσαντίσει κάτι και άνοιγες το γκάζι πιο άσκοπα, την άλλη μέρα το....αντίθετο.

    Μιας και πιάσαμε τα νούμερα έχω δύο ερωτήσεις με δεδομένο ότι οι μετρήσεις του είναι σωστές καθώς και οι δικοί σου υπολογισμοί (δεν έκατσα να κάνω τα μαθηματικά)
    α) το 20% ή το 29% είναι αμελητέο???
    β) η διαφορά τους δλδ το 49% ακόμα και αν μιλάμε για ακραίους τρόπους οδήγησης είτε με σούπερ οικονομική οδήγηση είτε με τέρμα γκάζι, δικαιολογείται ????

    Εμένα οι διαφορές μου φαίνονται εκτός λογικής (πάντα με δεδομένο τις σωστές μετρήσεις). Μία αύξηση της τάξης του 20% στην κατανάλωση αν αλλάξεις τρόπο οδήγησης από τον πιο οικονομικό σε αυτόν με την μεγαλύτερη κατανάλωση, την θεωρώ λογική αλλά το σχεδόν 50% μου ακούγεται παράλογο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Επισης να βαλουμε στις παραμέτρους ότι με εξαίρεση το 1ο γέμισμα, το φαινόμενο επαναλαμβάνεται κάθε 3ο γέμισμα !

    Τυχαίο ??

    Να τα βαλουμε όλα επανω στο τραπέζι παιδιά να μην κανουμε πρόχειρες δουλειές !!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Μιας και πιάσαμε τα νούμερα έχω δύο ερωτήσεις με δεδομένο ότι οι μετρήσεις του είναι σωστές καθώς και οι δικοί σου υπολογισμοί (δεν έκατσα να κάνω τα μαθηματικά)
    α) το 20% ή το 29% είναι αμελητέο???
    β) η διαφορά τους δλδ το 49% ακόμα και αν μιλάμε για ακραίους τρόπους οδήγησης είτε με σούπερ οικονομική οδήγηση είτε με τέρμα γκάζι, δικαιολογείται ????

    Εμένα οι διαφορές μου φαίνονται εκτός λογικής (πάντα με δεδομένο τις σωστές μετρήσεις). Μία αύξηση της τάξης του 20% στην κατανάλωση αν αλλάξεις τρόπο οδήγησης από τον πιο οικονομικό σε αυτόν με την μεγαλύτερη κατανάλωση, την θεωρώ λογική αλλά το σχεδόν 50% μου ακούγεται παράλογο.
    Με πολύ προσπάθεια στο SH300 είχα πιάσει 2.9L/100km
    μέση είχα 3.6
    και όταν είχα έρθει Αθήνα χειμώνα είχα δεί και 4.4



    Αν μιλάμε για ίδιες συνθήκες το
    2,26 L/100Khm με το 3,65 L/100Khm
    είναι όντως ύποπτο ως προς το βενζινάδικο.

    ΥΓ. Λίγο moderation νομίζω χρειάζεται

  8. #23
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".

    Οι μετρήσεις γιναν συνεχόμενες σχεδόν ημέρες πλην της Τρίτης που δεν μπήκε βενζίνη λόγω ρεπό και Σαββάτου που χρησιμοποίησα άλλο μηχανάκι.
    Προσεχα να μπαίνει βενζίνη ΠΆΝΤΑ από την ΊΔΙΑ αντλία και ακόμα από την ίδια μανικα/ακροφυσιο για να αποφύγω τυχών αποκλίσεις λόγω αντλίας κτλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 14/02/2019 στις 18:32.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".
    Εγώ θα το γέμιζα απο τελείως άδειο 5-6 φορές να δώ μήπως και καταφέρει ο βενζινάς να βάλει περισσότερα λίτρα

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Με πολύ προσπάθεια στο SH300 είχα πιάσει 2.9L/100km
    μέση είχα 3.6
    και όταν είχα έρθει Αθήνα χειμώνα είχα δεί και 4.4



    Αν μιλάμε για ίδιες συνθήκες το
    2,26 L/100Khm με το 3,65 L/100Khm
    είναι όντως ύποπτο ως προς το βενζινάδικο.

    ΥΓ. Λίγο moderation νομίζω χρειάζεται

    Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.
    Το 2.9 ήταν με προσπάθεια όμως
    Άνοιγμα γκαζιού χαλαραααα με πρόβλεψη για ελάχιστο φρένο, τοπ σπιντ 80-90χλμ/ώρα καλοκαίρι

    το 4.4 ήταν χειμώνας έδινα κάτι μαθήματα οπότε βιαζόμουν έβαζα και απο άγνωστα για μένα βενζινάδικα
    μπήκα και κίνηση που εδώ στην Κρήτη δεν έχουμε
    άνοιγα και τέρμα στα φανάρια και γελούσα με τα 600-1000άρια που άφηνα πίσω απο φανάρι σε φανάρι
    οπότε και λίγο ήταν

  12. #27
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Το 2.9 ήταν με προσπάθεια όμως
    Άνοιγμα γκαζιού χαλαραααα με πρόβλεψη για ελάχιστο φρένο, τοπ σπιντ 80-90χλμ/ώρα καλοκαίρι
    Λογικό το 2,9 L/100 km σε καλές συνθήκες. Τα καλοκαίρια που δεν έχει κίνηση στην Αθήνα, καθώς και σε χαλαρές μετακινήσεις σε επαρχιακούς δρόμους πιάνω 3,1-3,2 L/100 km με το MT-07 που έχει περισσότερο βάρος από το SH και υπερδιπλάσια χωρητικότητα κινητήρα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Οκ μόλις σχολασω θα βάλω ακριβή στοιχεία με χλμ λίτρα και ένδειξη χιλιομετρητη. Ότι στοιχεία και στατιστικά έχω είναι από την εφαρμογή για Android "fuelio".

    Οι μετρήσεις γιναν συνεχόμενες σχεδόν ημέρες πλην της Τρίτης που δεν μπήκε βενζίνη λόγω ρεπό και Σαββάτου που χρησιμοποίησα άλλο μηχανάκι.
    Προσεχα να μπαίνει βενζίνη ΠΆΝΤΑ από την ΊΔΙΑ αντλία και ακόμα από την ίδια μανικα/ακροφυσιο για να αποφύγω τυχών αποκλίσεις λόγω αντλίας κτλπ.
    Επειδή σε περίπτωση που δεν το ξέρεις μετράγαμε κατανάλωση και πριν τις διάφορες εφαρμογές fuelio, το ότι την υπολογίζεις με αυτήν δεν με (μας ?) κάνει να νοιώθουμε καμία κομπλα μη-εγκυροεπιστημονικότητας σε σχέση με την δική μου (μας ?) απλή μέθοδο των τριών

  14. #29

  15. #30
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όπως το λες από το 2,9 στο 4,4 είσαι στο +50%. Πραγματικά τόσο μεγάλη απόκλιση σε κανένα μου μηχανάκι δεν το έχω δει από την άλλη δεν με θυμάμαι να έχω προσπαθήσει ποτέ για την μικρότερη κατανάλωση.
    Εάν λάβουμε υπόψιν παράγοντες όπως
    1 διαφορά στην οδηγηση
    2 όχι γέμισμα έως το ίδιο σημείο του ρεζερβουαρ
    3 θερμοκρασίακες διάφορες που επιρεαζουν και την κατανάλωση και τον όγκο του καυσιμου
    4 καιρικές διάφορες (άμα φυσάει κόντρα αέρας π. Χ.)
    5 Διαφορά στην ποιότητα της βενζίνης ανά ανεφοδιασμό στο βενζιναδικο
    Ναι μια διαφορά 50% από ελάχιστη σε μέγιστη κατανάλωση την βρίσκω εφικτή.
    Αυτές τις μέρες που φυσάει τρελά εδώ στην Αθήνα έχασα μια διαδρομή 20χλμ στο ρεζερβουάρ με το παπί.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τις πταίει;;
    από Billymuse στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2016, 00:47
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2015, 09:53
  3. Τις πταίει;;;
    από vkats στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2014, 21:43
  4. αυξημένη κατανάλωση βενζινης
    από georgezzr600 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 19:11
  5. Αυξημενη καταναλωση(TPS???) Fazer 600 04'
    από 9re9 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF