Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 59

Θέμα: Αυξημένη κατανάλωση, τις πταίει;

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    1) δεν γίνετε να βγάλεις συμπέρασμα κατανάλωσης με μετρήσεις λίγων λιτρων. Το παπι παιρνει 3-4 λίτρα (?).
    2) πώς έκανες τις μετρήσεις? ο πιο ασφαλής τρόπος ειναι παντα γεμάτο μεχρι ταπα, μηδενιζεις μετρητη, γεμίζεις ξανα ταπα και υπολογίζεις ποσα λιτρα εβαλες για ποσα χλμ που γράφει ο μετρητης. Αυτο ομως σημαινει οτι αν βάλεις 250μλ λιγότερο/περισσότερο σε ενα μηχανάκι που παιρνει 3,5 λίτρα είσαι ήδη εξω 7% με το καλημέρα.

    Δεν λεω οτι δεν υπάρχει τίποτα ύποπτο απαραιτήτως, λέω οτι δεν ειναι αρκετες αυτες οι μετρησεις για να θεωρηθει προβληματική η κατανάλωση σου.

    αν θες να μάθεις αν υπάρχει προβλημα κανε το εξης. πάρε ενα μπιτόνι 10 λίτρα ακριβως. γέμιζε μόνο με αυτο και μέτρα συνολικά ποσα χλμ βγάζεις με 10 λίτρα. Το πιο πιθανο ειναι να πέσει η απόκλιση στο 10% που είναι απόλυτα φυσιολογικο ειδικα για ντελιβερυ. Ασε που δεν γινετε να μετρας καταναλώσεις με αποστασεις 2-3-5-2-1-2-3-2-1-2-3-2 χλμ κάθε φορά που βάζεις μπρος.

  2. #32
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    1) δεν γίνετε να βγάλεις συμπέρασμα κατανάλωσης με μετρήσεις λίγων λιτρων. Το παπι παιρνει 3-4 λίτρα (?)
    Ασε που δεν γινετε να μετρας καταναλώσεις με αποστασεις 2-3-5-2-1-2-3-2-1-2-3-2 χλμ κάθε φορά που βάζεις μπρος.
    Αν θες εξήγησε γιατί δεν γίνεται να μετρήσεις κατανάλωση και στις δύο περιπτώσεις.
    Ο άνθρωπος μετράει κατανάλωση για την δικιά του χρήση με το δικό του όχημα. Δεν προσπαθεί να βρει ιδανική μέση κατανάλωση. Θέλει να ξέρει που οφείλεται τόση μεγάλη διαφορά με το ίδιο όχημα τον ίδιο οδηγό και σχεδόν ίδιες συνθήκες. Εγώ νομίζω ότι μια χαρά γίνεται άσχετα με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ και το πόσα σταμάτα ξεκίνα κάνει.

  3. #33
    Και στο fuelly πάντως, οι καταναλώσεις του Honda wave είναι λίγο κουκουρουκου.. Από 1.4 έως 3.5 avg
    http://www.fuelly.com/motorcycle/hon...&submodel_id=5

    Υπάρχουν πολλοί παράγοντες σε ένα ντελιβεράδικο παπί που δεν μπορούν ούτε να εξασφαλίσουν σταθερή κατανάλωση, ούτε απόλυτα ακριβείς μετρήσεις.

    Στον πίνακα που έβαλες, μου κάνει εντύπωση ότι και τις δύο φορές που μέτρησες την μεγαλύτερη κατανάλωση, πάντα η προηγούμενη μέτρηση είχε την μικρότερη κατανάλωση...
    Αυτό μου δείχνει ότι κάτι από τις παραμέτρους της μέτρησης δεν είναι απόλυτα σωστό..

    Με λίγα λόγια, είναι μια χαρά η κατανάλωση σου, τσάμπα ανησυχείς...

    ΥΓ: αν θες να το ψάξεις κι άλλο, μέτρα μόνο με την μέθοδο McGyver για να έχεις πραγματικά σωστά αποτελέσματα

  4. #34
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
    Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
    Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
    Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

    Γεμίσματα
    1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
    2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
    3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
    4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
    5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
    6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
    7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
    8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
    Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
    α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
    β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

    Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
    Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
    Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
    Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 15/02/2019 στις 12:34.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
    Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
    Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
    Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

    Γεμίσματα
    1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
    2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
    3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
    4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
    5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
    6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
    7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
    8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
    Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
    α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
    β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

    Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
    Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
    Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
    Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.
    Αυτό που προσπαθούμε κάποιοι να σου πούμε είναι ότι το πρόβλημά σου στην διακύμανση της κατανάλωσης ΔΕΝ είναι μαθηματικό .
    Το μισό από αυτό το εύρος των διαφορών (κατ’ εκτίμησή μου) συμβαίνει γιατί σε αναπληρώσεις των 2 λίτρων τα +/- 100-200 cc που ΧΑΛΑΡΑ έχει ακρίβεια διακύμανσης η αντλία του βενζινάδικου αντιπροσωπεύουν μεγάλο ποσοστό της ποσότητας που βάζεις. Η ίδια (ή και λίγο μεγαλύτερη) διακύμανση σε ένα τυπικό γέμισμα μηχανής των 20λίτρων ή σε αυτοκινήτου των 50 λίτρων θα "θαβότανε" και θα επηρέαζε απειροελάχιστα την μέση τιμή.
    Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι στα παπιά ως (χαμηλής δύναμης οχήματα ) είναι πολύ πιο εύκολο συγκριτικά με άλλα «κανονικά» οχήματα να αυξομειωθεί η κατανάλωση λόγω λίγου βαρύτερου ή ελαφρύτερου χεριού ανάλογα τις συνθήκες και τις διαδρομές. Αυτό το λίγο βαρύτερο ή ελαφρύτερο χέρι ΔΕΝ γίνεται αντιληπτό λόγω της χαμηλής δύναμης και συνήθως συμβαίνει υποσυνείδητα (αντισταθμιστικά στις εκάστοτε συνθήκες) ακόμα και αν εσύ προσπαθείς να κινείσαι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.
    Το γεγονός ότι μετράς κατανάλωση ανά 50-60 χιλιόμετρα σημαίνει ότι ακόμα και οι μικρότερες διαφορές στις συνθήκες οδήγησης αποτυπώνονται άμεσα στην κατανάλωση (που έτσι όπως την μετράς απέχει αρκετά να θεωρηθεί ως «μέση»). Πχ 10 ανηφόρες παραπάνω να συνάντησες την 1 μέρα ή μια διαφορά 10 βαθμών Κελσίου είναι ικανά να κάνουν μετρήσιμη διαφορά στα μόνο 50 χιλιόμετρα μέτρησης.
    Επίσης δεν περνά απαρατήρητο ότι στις μετρήσεις που έβαλες οι πιο μεγάλες καταναλώσεις έρχονται αμέσως μετά από τις πιο χαμηλές πράγμα που δείχνει ότι κάτι κατέγραψες λάθος στην ενδιάμεση επαναπλήρωση.
    Τέσπα, το κουράσαμε… ένα +/- 10-20% διαφορά θα το βλέπεις πάντα όπως και να έχει. Από εκεί και πέρα αν έχεις μαζοχιστικές τάσεις και θέλεις την απόλυτη ακρίβεια μπορείς να γεμίζεις μέχρι ξέχειλα, να οδηγείς μέχρι να μείνεις και μετά με το επίσης ξέχειλα ξαναγέμισμα από ΔΟΣΟΜΕΤΡΗΜΕΝΟ δοχείο θα βρεις την πραγματική σου κατανάλωση. Κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ-πολύ κοντά στα 2,7-2,8 λτρ/100χλμ που βγαίνει ο μέσος όρος των μετρήσεών σου ΑΦΟΥ αφαιρέσεις τα ζευγάρια των διαδοχικών χαμηλών-υψηλών μετρήσεων (ίσως και λίγο πιο κάτω αν πάρουμε ως δεδομένο ότι όλες οι αντλίες στα βενζινάδικα είναι ρυθμισμένες να "κλέβουν" κάτι τι - από το "νόμιμο" όριο του 2% οι καλύτερες έως αρκετά παραπάνω...).
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 15/02/2019 στις 13:28.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα παραθέσω τα στοιχεία απο τα γεμίσματα εδώ.
    Θα πρέπει να σημειώσω και να τονίσω σε αυτό το σημείο οτι το παπί γέμιζε αμέσως μετά το τέλος της κάθε βάρδιας περίπου στις 12:30 το βράδυ και ΔΕΝ έπαιρνε μπροστά μέχρι την επόμενη μέρα για την έναρξη της βάρδιας.
    Αυτό διότι το πάρκιν που το έχω για τις ανάγκες των μετρήσεων είναι και πρατήριο και το έβαζα στην θέση του με τα χέρια (10 μέτρα απο τις αντλίες) -είναι ευκαιρία μιας και το zx είναι αλλού και το sym συνεργείο-.
    Τώρα αν μπορεί κάποιος άλλος να μου βγάλει διαφορετικές τιμές κατανάλωσης τι να πώ.

    Γεμίσματα
    1) 05-2-2019 Χιλιομετρητής 12116 Καύσιμο 1,498L Περί τις 13:30 και η μόνη μέρα που έγινε γέμισμα μεσημέρι για την έναρξη της βάρδιας
    2) 07-2-2019 Χιλιομετρητής 12177 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 61 χλμ Κατανάλωση 2,86L
    3) 08-2-2019 Χιλιομετρητής 12248 Καύσιμο 1.742L Διαφορά 71 χλμ Κατανάλωση 2.36L
    4) 09-2-2019 Χιλιομετρητής 12303 Καύσιμο 2.009L Διαφορά 55 χλμ Κατανάλωση 3.65L
    5) 10-2-2019 Χιλιομετρητής 12351 Καύσιμο 1.190L Διαφορά 48 χλμ Κατανάλωση 2,48L
    6) 11-2-2019 Χιλιομετρητής 12410 Καύσιμο 1.331L Διαφορά 59 χλμ Κατανάλωση 2,26L
    7) 14-2-2019 Χιλιομετρητής 12470 Καύσιμο 1.976L Διαφορά 60 χλμ Κατανάλωση 3.29L
    8) 15-2-2019 Χιλιομετρητής 12543 Καύσιμο 2.181L Διαφορά 73 χλμ Κατανάλωση 2,99L
    Έχει επιλεγεί σκοπίμως μεταμεσονύκτια ώρα γεμίσματος μιας και
    α)Οι πιο πολλοί ντελιβεράδες σχολάνε αργά
    β)χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία άρα πιο πολύ βενζίνα -ισως- στο ντεπόζιτο (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για αυτό έστω και σε μικρή κλίμακα)

    Υ.Γ. Σκοπός μου είναι να κάνω το πείραμα αυτό που μόλις ξεκίνησα με πολλά διαφορετικά παπιά ακόμα και ίδιου τύπου για να μπορέσω να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για μια μέση τιμή για το πόσο κόστος έχει ένα ντελιβεράδικο παπί ανα χιλιόμετρο σε βενζίνα και σέρβις μιας και είχα κάνει μια πρόχειρη εκτίμηση στο άλλο θέμα σχετικά με την εγκύκλιο που είχαμε πιάσει.Κάτι σαν έρευνα (άτυπη πάντα) αλλά νομίζω οτι έχει ενδιαφέρον για πολύ κόσμο.Οπότε είναι πολύ σημαντικό να έχω αποκλείσει τυχών μηχανικές βλάβες, να τσεκάρω ΠΑΝΤΑ πιέσεις ελαστικών και εν γένη να διατηρώ το παπί στην πλέον άριστη κατάσταση.
    Υ.Γ.2 Φυσικά και κρατάω -ηλεκτρονικά- αποδείξεις απο τα γεμίσματα
    Υ.Γ.3 Και φυσικά θα υπάρξει για το κάθε παπί που θα δοκιμάσω πληθώρα μετρήσεων απο διάφορα πρατήρια με διάφορους τύπους βενζίνης.
    Υ.Γ.4 Μιας και το ξέχασα να το αναφέρω...όταν ανοίγεις την τάπα της βενζίνας υπάρχει απο κάτω ένα σιδεράκι.Μέχρι εκεί βάζω βενζίνα.Στο περίπου.Και πάντα στο διπλό σταντ.
    Ξανακάνε τις μετρήσεις σου πρώτα ανά δύο γεμίσματα και μετά ανά τρία αθροιστικά.


  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Στα γρήγορα στο Excel, ελπίζω να μη μου έφυγε καμιά formula.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.png 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	11,1 KB 
ID:	403748

  8. #38
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το απόλυτο είναι αδύνατο να το πετύχω αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ στην καθημερινή χρήση και στις συνθήκες που αντιμετωπίζουμε. Από κει και πέρα έχω καλυφθεί διότι την απόκλιση την θεωρείτε φυσιολογική προκαλούμενη από εξωτερικούς παράγοντες οπότε θα συνεχίσω τις μετρήσεις ως έχουν μέχρι τώρα. Μόνο αν κάποιος ξέρει ας μου στείλει προσωπικο μνμ πως ανεβάζω αρχείο Excel.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αυτό που προσπαθούμε κάποιοι να σου πούμε είναι ότι το πρόβλημά σου στην διακύμανση της κατανάλωσης ΔΕΝ είναι μαθηματικό .
    Το μισό από αυτό το εύρος των διαφορών (κατ’ εκτίμησή μου) συμβαίνει γιατί σε αναπληρώσεις των 2 λίτρων τα +/- 100-200 cc που ΧΑΛΑΡΑ έχει ακρίβεια διακύμανσης η αντλία του βενζινάδικου αντιπροσωπεύουν μεγάλο ποσοστό της ποσότητας που βάζεις.
    Στα 2000ml τα 200ml που λές είναι 10% απόκλιση αντλίας!

    Το 10% το πιστεύω μόνο αν γίνεται κατ'επιλογή του βενζινά
    Γιατί απο το νόμιμο 2% αντε να ανέβει 3/4% "κατα λάθος"

    Για να βγάλεις συμπέρασμα γέμισε δικό σου δοχείο και βάζε απο εκεί να αποκλίσεις την όποια απόκλιση (!) της αντλίας .

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Στα 2000ml τα 200ml που λές είναι 10% απόκλιση αντλίας!

    Το 10% το πιστεύω μόνο αν γίνεται κατ'επιλογή του βενζινά
    Γιατί απο το νόμιμο 2% αντε να ανέβει 3/4% "κατα λάθος"

    Για να βγάλεις συμπέρασμα γέμισε δικό σου δοχείο και βάζε απο εκεί να αποκλίσεις την όποια απόκλιση (!) της αντλίας .
    Έχω την εντύπωση ότι άσχετα από το κλέψιμο οι αντλίες έχουν ένα ντεφάκτο αρχικό μικρό "μείον" . Δεν ξέρω που ακριβώς οφείλεται - κάτι για "αέρα στο σωλήνα" έχω ακούσει. Πάντως το έχω παρατηρήσει επανειλημμένα σε 3 διαφορετικά βενζινάδικα και 4 διαφορετικές αντλίες όταν βάζω 1,5 λίτρα σε μπουκάλι coca-cola για το χορτοκοπτικό. Αντί για 1,5 λίτρα ΠΑΝΤΑ και όλες οι αντλίες έδειχναν από 1,65 έως και 1,85 ....
    Δεν μπορώ να το πω "κλέψιμο" γιατί δεν ξέρω τι θα γινόταν στα 20 λίτρα. Αν αυτή η διαφορά έμενε ποσοστιαία σταθερή, στα 20 λίτρα θα έφτανε να ήταν πάνω από 3 λίτρα και σε αρκετές περιπτώσεις που έχω βάλει στην μηχανή από τα ίδια βενζινάδικα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο (θεωρώ ότι 3-4 λίτρα κλέψιμο θα το αντιλαμβανόμουνα μιας και ξέρω λίγο-πολύ στα πόσα ξαναγεμίζω από τα διανυθέντα χιλιόμετρα στα οποία το κάνω).
    Πέρα από αυτά, αν θυμάμαι καλά 2% είναι το "επίσημο όριο νομιμότητας" και δεν θα μου κάνει καθόλου εντύπωση όλες οι αντλίες (ακόμα στην ιδανική περίπτωση που δεν ρυθμίζονται για να κλέβουν) να εξαντλούν τουλάχιστον αυτό το νόμιμο όριο

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
    Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....
    Αυτό από μόνο του μπορεί ν αυξήσει την κατανάλωση.
    αλλά για πόσα λεφτά μιλάμε τελικά?
    3 ευρώ την εβδομάδα?
    ανανήψαντας

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Αυτό από μόνο του μπορεί ν αυξήσει την κατανάλωση.
    αλλά για πόσα λεφτά μιλάμε τελικά?
    3 ευρώ την εβδομάδα?
    E να πάνε στον εκάστοτε κατστηματάρχη και να τα βάλει στα πάγια έξοδα άμα φαίνεται τόσο ευτελές το ποσό. Και για να σου απαντήσω μιας και κάνω την ίδια δουλειά(διανομέας) μπορεί το ποσό αυτό να φθάνει και τα 20-30 ευρώ το μήνα, τα οποία προστίθονται σε άλλα περίπου 70 με 100 ευρώ τον μήνα.Πάγια έξοδα του διανομέα μόνο για βενζίνη.
    Δεν διαφωνώ ότι οι μεγάλες αποκλίσεις στην κατανάλωση μπορεί να οφείλεται στους δίσκους αλλά και στην ποιότητα της βενζίνης.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 16/02/2019 στις 12:51.

  13. #43
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το κόστος της διανομής για το μηχανάκι είναι περίπου 0,08-0,09 ευρώ το χιλιόμετρο.Βενζίνη και σέρβις.Τουλάχιστον μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου είναι εκεί.Και αυτό χωρίς έξοδα έκτακτα (πχ απο τυχών πτώση-τρακάρισμα κτλπ).
    Αν υποθέσουμε οτι κάποιος δουλεύει 6 μέρες την εβδομάδα και κάνει περίπου 60 χλμ στην βάρδια έχουμε 360χλμ Χ 0,08 το ελάχιστο άρα 28,8 ευρώ εβδομαδιαίως ή 115,2 μηνιαίως ή 4,8 ευρώ στην βάρδια.
    Και επειδή το μηχανάκι δουλεύει για την εταιρία άρα ουσιαστικά είναι "εταιρικό" για κάποιες ώρες δεν θα έπρεπε τα έξοδα λειτουργείας να βαρύνουν το νομικό πρόσωπο που έχει το κέρδος;

  14. #44
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Το κόστος της διανομής για το μηχανάκι είναι περίπου 0,08-0,09 ευρώ το χιλιόμετρο.Βενζίνη και σέρβις.Τουλάχιστον μέχρι στιγμής οι μετρήσεις μου είναι εκεί.Και αυτό χωρίς έξοδα έκτακτα (πχ απο τυχών πτώση-τρακάρισμα κτλπ).
    Αν υποθέσουμε οτι κάποιος δουλεύει 6 μέρες την εβδομάδα και κάνει περίπου 60 χλμ στην βάρδια έχουμε 360χλμ Χ 0,08 το ελάχιστο άρα 28,8 ευρώ εβδομαδιαίως ή 115,2 μηνιαίως ή 4,8 ευρώ στην βάρδια.
    Και επειδή το μηχανάκι δουλεύει για την εταιρία άρα ουσιαστικά είναι "εταιρικό" για κάποιες ώρες δεν θα έπρεπε τα έξοδα λειτουργείας να βαρύνουν το νομικό πρόσωπο που έχει το κέρδος;
    Ωραίο ανέκδοτο.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #45
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ωραίο ανέκδοτο.....
    Ανέκδοτο;Μαθηματικά ξέρεις κάνε τις πράξεις μόνος σου.
    Βάλε 35 ευρώ αλυσιδογράναζα / Χ Χλμ
    Λάδια κάθε 1000 χλμ Χ 15 ευρώ
    Βαλβίδες τακάκια λάστιχα κτλπ....Άθροισε τα και προσέθεσε 4-5 λεπτά για την βενζίνη και πές μου πόσο κάνει.
    Αμα βγάλεις άλλο ποσό ενημέρωσε με.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τις πταίει;;
    από Billymuse στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2016, 00:47
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2015, 09:53
  3. Τις πταίει;;;
    από vkats στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2014, 21:43
  4. αυξημένη κατανάλωση βενζινης
    από georgezzr600 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 19:11
  5. Αυξημενη καταναλωση(TPS???) Fazer 600 04'
    από 9re9 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 02:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF