Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Αυξημένη κατανάλωση, τις πταίει;

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Αυξημένη κατανάλωση, τις πταίει;

    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
    Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....που λέγαμε και στο άλλο θέμα (αλλά έχουμε προγραμματίσει αλλαγή δίσκων και ελατηρίων καμπάνας -κάπου στα 10 ευρώ έχουν μονάχα τους αυτά- στην επόμενη αλλαγή λαδιών μήπως στρώσει μιας και δεν είναι το κόστος μεγάλο)...
    Έχουμε μια κατανάλωση αυξημένη και κυμαινόμενη με βάση τα όσα αναφέρουν άλλοι κάτοχοι και ο κατασκευαστής...
    Ως δεδομένα έχουμε
    α) ίδιος οδηγός
    β) ίδιο βενζινάδικο
    γ) ίδια βενζίνη (ΒP 95+)
    δ) ίδια αντλία και ακροφύσιο
    ε) χρήση ντελίβερυ
    στ) ΠΟΤΕ "καρυδωμένο" το γκάζι

    Σε 7 γεμίσματα έχουμε ελάχιστη κατανάλωση 2,26 L/100Khm και μέγιστη 3,65 L/100Khm και μέση 2,8 L/100Khm

    Γέμισμα 1 χωρίς δεδομένα λόγω μη προηγούμενης ένδειξης
    Γέμισμα 2 2,86 l/100
    Γέμισμα 3 2.36 l/100
    Γέμισμα 4 3.65 l/100
    Γέμισμα 5 2.48 l/100
    Γέμισμα 6 2.26 l/100
    Γέμισμα 7 3.29 l/100

    Tα δεδομένα τα με ακρίβεια μέσω fuelio.
    Για να υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις στην κατανάλωση κάτι δεν γίνεται σωστά...Το θέμα είναι τι γίνεται,τι να κοιτάξουμε πρώτα.Η είναι φυσιολογικό αυτό;
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 14/02/2019 στις 12:42.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Σε glx 110 χρήση πόλης σχεδόν τερμα σε κάθε φανάρι και συνεχόμενες γκαζιες και γενικά το γκάζι συχνά στο τερμα δεν έχει κάψει πάνω από 2,8 στο fuelio με ποιο νορμάλ χρήση παίζει κοντά στο 2.. είχα παρατηρήσει μεγαλύτερη κατανάλωση όσο είχε κρύο.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Αληθεια????ΑΛΗΘΕΙΑΑ τωρα?για 1 λιτρο διαφορα?ποσο ελευθερο χρονο εχεις ας ουμε..μπορει να ναι χιλιαδυο για μια τοσο μικρη διαφορα...θερμοκρασία περιβάλλοντος(κρυο πολυ-ζεστη) διαφορα στον τροπο οδηγησης που δεν την προσεξες καν...περισσότερα φαναρια και 1-2αρα ξερω γω....δηλαδη ενα οριο...γελανε οσοι εχουν 1000αρια ss ανα τον πλανητη
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Είναι ένα τσογλάνι ο Τάκης, μένει στην δίπλα πολυκατοικία από εσένα, αυτήν με τα παλιά κουφώματα δεκαετίας '60, και έχει φτιάξει αντικλείδι από το ντεπόζιτό σου.

    Μεγάλο μαστούρι ο Τάκης, σε ημιλιπόθυμη κατάσταση μονίμως.

    Τώρα τελευταία έχει κάτι αφραγκίες, και τι κάνει το κωλοπαίδι, δεν έχει για ''πράμα'', πάει σου ανοίγει την τάπα, και βουτάει βενζίνη να την μυρίζει.

    Και έτσι σου αλλάζει εσένα εικονικά η κατανάλωση. Ο Τάκης φταίει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Είναι ένα τσογλάνι ο Τάκης, μένει στην δίπλα πολυκατοικία από εσένα, αυτήν με τα παλιά κουφώματα δεκαετίας '60, και έχει φτιάξει αντικλείδι από το ντεπόζιτό σου.

    Μεγάλο μαστούρι ο Τάκης, σε ημιλιπόθυμη κατάσταση μονίμως.

    Τώρα τελευταία έχει κάτι αφραγκίες, και τι κάνει το κωλοπαίδι, δεν έχει για ''πράμα'', πάει σου ανοίγει την τάπα, και βουτάει βενζίνη να την μυρίζει.

    Και έτσι σου αλλάζει εσένα εικονικά η κατανάλωση. Ο Τάκης φταίει.


  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με αυξημένη κατανάλωση σε ένα απο τα παπιά...τι θα μπορούσε να φταίει.
    Πρόκειται πάλι για το wave, Που ενώ έχουν λυθεί ουσιαστικά τα υπόλοιπα προβλήματα πλήν του σασμάν με την 4η που καμια φορά δεν κουμπώνει με την πρώτη αλλά πρέπει να κατέβουν οι στροφές....που λέγαμε και στο άλλο θέμα (αλλά έχουμε προγραμματίσει αλλαγή δίσκων και ελατηρίων καμπάνας -κάπου στα 10 ευρώ έχουν μονάχα τους αυτά- στην επόμενη αλλαγή λαδιών μήπως στρώσει μιας και δεν είναι το κόστος μεγάλο)...
    Έχουμε μια κατανάλωση αυξημένη και κυμαινόμενη με βάση τα όσα αναφέρουν άλλοι κάτοχοι και ο κατασκευαστής...
    Ως δεδομένα έχουμε
    α) ίδιος οδηγός
    β) ίδιο βενζινάδικο
    γ) ίδια βενζίνη (ΒP 95+)
    δ) ίδια αντλία και ακροφύσιο
    ε) χρήση ντελίβερυ
    στ) ΠΟΤΕ "καρυδωμένο" το γκάζι

    Σε 7 γεμίσματα έχουμε ελάχιστη κατανάλωση 2,26 L/100Khm και μέγιστη 3,65 L/100Khm και μέση 2,8 L/100Khm


    Γέμισμα 1 χωρίς δεδομένα λόγω μη προηγούμενης ένδειξης
    Γέμισμα 2 2,86 l/100
    Γέμισμα 3 2.36 l/100
    Γέμισμα 4 3.65 l/100
    Γέμισμα 5 2.48 l/100
    Γέμισμα 6 2.26 l/100
    Γέμισμα 7 3.29 l/100

    Tα δεδομένα τα με ακρίβεια μέσω fuelio.
    Για να υπάρχουν τέτοιες διακυμάνσεις στην κατανάλωση κάτι δεν γίνεται σωστά...Το θέμα είναι τι γίνεται,τι να κοιτάξουμε πρώτα.Η είναι φυσιολογικό αυτό;
    Πέρα από το γελοίο του πράγματος να ψάχνουμε να βρούμε που οφείλεται μια διαφορά +/- 0,5 λίτρων, εγώ έχω καταλήξει ότι ΠΟΤΕ δεν μπορείς να μετρήσεις με μεγάλη ακρίβεια την κατανάλωση σε ένα παπί. Είναι μικρή η χωρητικότητα του ντεπόζιτου και η ελάχιστα διαφορετική ποσότητα που μπορεί να χωρέσει σε κάθε γέμισμα (πχ λόγω κλίσης, λόγω μικροδιαφοράς στην αντλία κλπ) είναι ικανή να διαμορφώσει σεβαστά διαφορετικές μετρήσεις κατανάλωσης.
    Οπότε αδελφέ μην βασανίζεσαι τσάμπα. Και μην νομίζεις ότι είναι υπερβολική η κατανάλωσή σου - για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα στο αρχαίο μου kriss115 μερικές φορές που το μέτρησα δεν είδα ποτέ κάτω από 3,5 λ/100χλμ... Και κάποιες φορές αρκετά παραπάνω γιατί στα παπιά χωρίς να το καταλαβαίνουμε έχουμε την κακιά τάση να χρησιμοποιούμε το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφ...Καλά είσαι λοιπόν..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Όπως λέει και ο από πάνω, δε θα μετρήσεις ποτέ σωστά σε ένα παπί με ρεζερβουάρ 3.7 λίτρων αν βασίζεσαι στις ενδείξεις της αντλίας του βενζινάδικου.

    Αν γεμίζεις με κανάτα ζαχαροπλαστικής στο σπίτι από μπιτόνι και προσέχεις να βάζεις πάντα μέχρι το ίδιο σημείο ίσως έχεις πιο αξιόπιστες μετρήσεις.
    Μη ρωτήσεις πώς το ξέρω ...

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Όπως λέει και ο από πάνω, δε θα μετρήσεις ποτέ σωστά σε ένα παπί με ρεζερβουάρ 3.7 λίτρων αν βασίζεσαι στις ενδείξεις της αντλίας του βενζινάδικου.

    Αν γεμίζεις με κανάτα ζαχαροπλαστικής στο σπίτι από μπιτόνι και προσέχεις να βάζεις πάντα μέχρι το ίδιο σημείο ίσως έχεις πιο αξιόπιστες μετρήσεις.
    Μη ρωτήσεις πώς το ξέρω ...
    Ο γιος του μπατζανάκης της ξαδερφής του κολλητού απο τον στρατό να φανταστώ?



    Εκτός απο το κρύο, θεωρώ οτι και η ακρίβεια της αντλίας παίζει ένα ρόλο.
    Σίγουρα δεν οδηγάς με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά, οπότε μια διαφορα αυτής της τάξης νομίζω οτι δικαιολογείται

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ με το glx με ένα γέμισμα κάνω 70km (δεν το αφήνω βέβαια να αδειάσει)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    για να σε κάνω να νοιώσεις καλύτερα στο αρχαίο μου kriss115 μερικές φορές που το μέτρησα δεν είδα ποτέ κάτω από 3,5 λ/100χλμ... Και κάποιες φορές αρκετά παραπάνω γιατί στα παπιά χωρίς να το καταλαβαίνουμε έχουμε την κακιά τάση να χρησιμοποιούμε το γκάζι σαν διακόπτη ον-οφ...Καλά είσαι λοιπόν..
    Επισης να προσθέσω οτι αν το γυρίσεις σε ποδήλατο θα μειώσεις κατα 99,99% την κατανάλωση καυσίμου!!!

    Οπως ΙΣΩΣ αυξήσεις κατα πολύ την κατανάλωση φαγητού

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν οδηγάς με τον ίδιο τρόπο κάθε φορά, οπότε μια διαφορα αυτής της τάξης νομίζω οτι δικαιολογείται
    Παιζει ρόλο και τι εχεις φάει την προηγουμένη ΑΛΛΑ και η σωστή λειτουργία του εντέρου καθως μπορεί να προσθέσει περιττό βαρος !

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Η κατανάλωση φασολάδας, κάποια ώρα πριν την οδήγηση, και η κατάλληλη θέση σώματος, μπορεί να ΜΕΙΩΣΕΙ την κατανάλωση του παπιού.

    Σαν τον πύραυλο ένα πράγμα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η κατανάλωση φασολάδας, κάποια ώρα πριν την οδήγηση, και η κατάλληλη θέση σώματος, μπορεί να ΜΕΙΩΣΕΙ την κατανάλωση του παπιού.

    Σαν τον πύραυλο ένα πράγμα.
    Το οποιο κερδος ρισκαρεις να το φας στα απορρυπαντικα πλυντηριων η στα καθαριστηρια..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δεν κανουμε τετοια πραγματα σε παπι παιδια. Καθεσαι πανω στο καυσιμο, δε θελει πολυ να γινει καμια αναφλεξη.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Απόκλιση 0,6 του λίτρου ψάχνουμε; κάτσε να μπει ο γέρος και να έχει στεγνώσει εκείνη η βοιδοπ@@τσ@....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τις πταίει;;
    από Billymuse στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/09/2016, 01:47
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2015, 10:53
  3. Τις πταίει;;;
    από vkats στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2014, 22:43
  4. αυξημένη κατανάλωση βενζινης
    από georgezzr600 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/07/2014, 20:11
  5. Αυξημενη καταναλωση(TPS???) Fazer 600 04'
    από 9re9 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2010, 03:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF