Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 50

Θέμα: Αλλαγές για τις «αντίκες» και την κυκλοφορία στους δρόμους

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Σαπιλα και Ελλαδα λεξεις που συμπληρωνει η μια την αλλη.Απλα δεν εχω ασχοληθει με το χωρο καθολου οποτε δε ξερω το παρασκηνιο που υπαρχει με τις λεσχες και αυτους που ειχαν το δικαιωμα να εκδιδουν πινακιδες και φτασαμε εδω που φτασαμε.Απλα το τελευταιο καιρο που αρχισα να το ψαχνω,το τι αυτοκινητα εχουν δει τα ματια μου με ιστορικες δε περιγραφεται.Απο παρατημενα τελειως σαπιδια μεχρι κατι σταρλετακια με μοτερ skyline...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ να ρωτήσω, για ποιό λόγο να έχει κανείς κατάσταση κλασσικού, σε μοτοσυκλέτα; Να γλυτώσει τι; 55 ευρώ τέλος, τεκμήριο διαβίωσης που ΔΕΝ έχει ή μήπως το ασφάλιστρο που πόση διαφορά έχει πια;

    Σε κάτι αυτοκίνητα με τεράστια μοτέρ, 6λιτρα π.χ., το καταλαβαίνω, αλλά στις μηχανές, γιατί;

    Και άιντε και γλύτωσες ένα αστείο ποσό το χρόνο, με μειονέκτημα ότι δεν κυκλοφορείς κανονικά; Για τι ποσό να ''ακρωτηριάσεις'' την κίνηση της μοτοσυκλέτας σου;

    Γιατι πολυ απλα μπορει να εχει γινει οριστικη διαγραφη για καποιον λογο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.
    Θεωρω ειναι ελαχιστες τετοιες περιπτωσεις,οι πιο πολλοι απλα κατεθεσαν προσωρινα για να μη πληρωνουν τελη ασφαλειες και ειχαν ιστορικες πινακιδες για λιγοτερα εξοδα.
    Επιπλεον δε ξερω αν εχεις πιστοποιηση ιστορικου αλλα οχι πινακιδες τι γινεται σε περιπτωση τροχαιου,αποζημιωνεσαι σαν ιστορικο ή οχι?

  5. #20
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.
    κάποιοι απο τους λόγους
    γιατι αυτοί που έχουν κλασσική μοτοσυκλέτα δε είναι μια και μονη είναι μια απο την συλλογή τους στα χρόνια που διατελούν αναβάτες
    γιατί πρέπει να αγαπάς την κλασσική(ή ιστορική) μοτοσυκλέτα την ιστορία και την απλότητα της
    γιατί είναι νοσταλγός της απλότητας της ζωής χωρίς την συμπιεσμένη τεχνολογία
    γιατί ψαχνεις για την μηχανή(δίκυκλη) του χρόνου
    γιατί δεν αντέχεις αρθριστικά πάγια έξοδα 3-4-5 δικύκλων στο γκαραζ
    γιατί δεν έχεις ελεύθερο χρόνο που δικαιολογεί πάγια έξοδα τόσων μοντέλων, αλλά έχεις δεθεί και δεν θέλεις να πουλήσεις
    γιατί να τρως παντόφλα απο την γυναικά για την "πλεονεξία"
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #21
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η ασφάλεια για πιστοποιημένα με ποινακίδα FIVA είναι οικονομική, δεν ειναι εκει το πρόβλημα.
    Ετσι εγκυκλοπαιδικά ποσο ηταν το κοστος μεχρι το '17 και πως ορίζεται γνωρίζουμε?

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ρωτάω για μηχανές που έχουν κανονική νόμιμη άδεια κυκλοφορίας, γιατί να την θυσιάσει κάποιος για να την κάνει κλασσική.
    Γιατί εφ όσον σε καλύπτει το να την κυκλοφορείς μια δυο φορές το μήνα, συν τα ραλλυ που θα κάνεις και ωραία χλμ, το κόστος είναι (ήταν τουλάχιστον) σχετικά χαμηλό.
    Περίπου 130 Ευρώ η πιστοποίηση και η άδεια της FIVA με διάρκεια 10 χρόνια και edit 40 Ευρώ τον χρόνο ασφάλεια + 50 Ευρώ το χρόνο συνδρομή στην Λέσχη που ανήκεις.
    Αν θέλεις να κυκλοφορείς πιο συχνά τότε δεν σου κάνει.
    Μέχρι πρότινος η πιστοποίηση της παγκόσμιας ομοσπονδίας, σε βοηθούσε και σε περίπτωση ατυχήματος, τώρα κανείς δεν ξέρει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Ετσι εγκυκλοπαιδικά ποσο ηταν το κοστος μεχρι το '17 και πως ορίζεται γνωρίζουμε?
    δες παραπάνω, edit 40 Ευρώ το χρόνο ήταν για πιστοποιημένο με ιστορικές, που κυκλοφορούσε σπάνια.
    Για πιστοποιημένο 750 cc με πινακίδες υπουργείου 90 τον χρόνο.


    Απο χρόνια υπήρχαν διαμαρτυρίες, και γινόταν μια προσπάθεια να μαζευτεί η κατάσταση με το ποιός κυκλοφορούσε και πότε το ιστορικό όχημά του, αλλά δεν μαζεύτηκε ποτέ και τώρα την φάγαμε κανονικά και θα περιμένουμε τα αργοκίνητα γρανάζια της Ελληνικής γραφειοκρατίας.
    Τους πήρε 15 μήνες απο την προηγούμενη ΚΥΑ, που ουσιαστικά απαγόρευσε την κυκλοφορία τελείως, αφού για να πας στην εκκίνηση ενός ράλλυ πρέπει να οας με τρειλερ, για να βγαλουν αυτην που λέει οτι ΘΑ κανουν κατι....

    Οι μοτοσυκλέτες ουδέποτε απ όσο ξέρω δημιούργησαν προβλήματα, ελάχιστοι τις κυκλοφορούσαν, αλλά ακόμα και σήμερα υπαρχουν διαφημίσεις στο car που νοικιάζουν κλασσικά αυτοκίνητα για γάμους κλπ και προκαλούν.
    Απορώ πως κυκλοφορούν και πανε στον γάμο, λες και δεν τρεχει τιποτα, ενω υπαρχει προστιμο 1500 Ευρω σημερα.
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/1299953/

    https://thinkclassic.gr/our-fleet/

    Και πολλά άλλα φυσικά!
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 22/02/2019 στις 13:34.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Αν δεν θέλεις να την κυκλοφορείς, με κανονική άδεια, την κάνεις ακινησία και δεν πληρώνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι κι αλλοιώς μέχρι τα 785 κυβικά, 55 ευρώ είναι το ετήσιο τέλος, δλδ πόσο καλύτερο είναι το πάγιο κόστος για κλασσικό; Απότι βλέπω στην απάντηση, είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ της κλασσικής.

    Και οι ασφαλιστικές κάνουν γερές εκπτώσεις σε μοντέλα 30ετίας και βάλε, έτσι κι αλλοιώς.

    Γενικά δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ λόγο, να πας σε μηχανή, από κανονική άδεια του υπουργείου, σε άδεια λέσχης κλασσικής.

    Είναι ΚΑΙ πιο ακριβή ΚΑΙ με κουσούρια-περιορισμούς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αν δεν θέλεις να την κυκλοφορείς, με κανονική άδεια, την κάνεις ακινησία και δεν πληρώνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Έτσι κι αλλοιώς μέχρι τα 785 κυβικά, 55 ευρώ είναι το ετήσιο τέλος, δλδ πόσο καλύτερο είναι το πάγιο κόστος για κλασσικό; Απότι βλέπω στην απάντηση, είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΟ ΕΤΗΣΙΟ της κλασσικής.

    Και οι ασφαλιστικές κάνουν γερές εκπτώσεις σε μοντέλα 30ετίας και βάλε, έτσι κι αλλοιώς.

    Γενικά δεν βλέπω ΚΑΝΕΝΑ λόγο, να πας σε μηχανή, από κανονική άδεια του υπουργείου, σε άδεια λέσχης κλασσικής.

    Είναι ΚΑΙ πιο ακριβή ΚΑΙ με κουσούρια-περιορισμούς.
    Εχεις κανει λάθος στις πράξεις προφανώς.

    Εχω 3 μοτο με πινακίδες ιστορικού, πλήρωσα 130 Ευρω για την κάθε πιστοποίηση, πινακίδα και άδεια FIVA, σύνολο 390 για 10 χρόνια.
    Επίσης edit 40 Ευρώ ασφάλεια για την καθεμία, edit 120 τον χρόνο, σύνολο edit 1200 για 10 χρόνια.
    Επίσης για 10 χρόνια θα πληρώσω και 500 Ευρώ συνδρομή στην Λέσχη Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας.

    Αυτα μας κάνουν 390 + edit 1200 + 500 = edit 2090 Ευρώ για 3 μοτοσυκλέτες για 10 χρόνια.

    209 τον χρόνο και οι 3, η σχεδόν 70 τον χρόνο η καθεμία.

    Αν ξέρεις εσύ κάποιον νόμιμο τρόπο με 70 Ευρώ τον χρόνο να έχω πινακίδα, ΚΤΕΟ και ασφάλεια για μοτο πάνω από 500cc, έστω και για περιορισμένη κυκλοφορία, πες το και στους υπόλοιπους...

    Να σου πω πόσα θέλεις το χρόνο για 750cc με πινακίδα υπουργείου? 55 τέλη, 90 τουλάχιστον ασφάλεια, και άλλα 25 κάθε 2 χρόνα για ΚΤΕΟ.
    Τελικά μαλλον είναι τα τριπλάσια ε?
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 22/02/2019 στις 13:37.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Sapila να σε ρωτήσω κτ που δεν το γνωρίζω καθόλου. Επειδή κ εγώ έχω μια μηχανή και ένα αμάξι με πινακίδες ΕΛΠΑ. Τι εννοείς με τον όρο συνδρομή? Γτ εγώ κάθε χρόνο με παίρνουν τηλ και πληρώνω μια ασφάλεια 40 για το αυτοκίνητο και 35 για τη μηχανή. Δεν μου έχουν πει τπτ για συνδρομές κλπ ποτέ. Επίσης τώρα με τον τελευταίο νόμο τους είπα ότι δεν θα πληρώσω ασφάλεια και δεν μου είπαν τπτ για υποχρεωτικό κλπ.

    Επίσης μια άλλη ερώτηση. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία χρειάζεται να βγάλεις κανονικές πινακίδες?
    Πάτα το 0

  11. #26
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Sapila να σε ρωτήσω κτ που δεν το γνωρίζω καθόλου. Επειδή κ εγώ έχω μια μηχανή και ένα αμάξι με πινακίδες ΕΛΠΑ. Τι εννοείς με τον όρο συνδρομή? Γτ εγώ κάθε χρόνο με παίρνουν τηλ και πληρώνω μια ασφάλεια 40 για το αυτοκίνητο και 35 για τη μηχανή. Δεν μου έχουν πει τπτ για συνδρομές κλπ ποτέ. Επίσης τώρα με τον τελευταίο νόμο τους είπα ότι δεν θα πληρώσω ασφάλεια και δεν μου είπαν τπτ για υποχρεωτικό κλπ.

    Επίσης μια άλλη ερώτηση. Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία χρειάζεται να βγάλεις κανονικές πινακίδες?
    Οι πινακίδες ΕΛΠΑ ειναι αλλο καπέλλο και δεν το γνωρίζω 100% οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.

    Τι εννοείς ' να βγάλεις κανονικές πινακίδες' ?
    Αν έχεις καταθέσει τις πινακίδες υπουργείου που είχες κάποτε πας και τις παίρνεις. Θα πρέπει πρώτα να το ασφαλίσεις και μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ.
    Αν δεν εχεις καταθέσει πινακίδες τότε απλα δεν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Οι πινακίδες ΕΛΠΑ ειναι αλλο καπέλλο και δεν το γνωρίζω 100% οπότε δεν μπορώ να έχω γνώμη.

    Τι εννοείς ' να βγάλεις κανονικές πινακίδες' ?
    Αν έχεις καταθέσει τις πινακίδες υπουργείου που είχες κάποτε πας και τις παίρνεις. Θα πρέπει πρώτα να το ασφαλίσεις και μετά να το περάσεις ΚΤΕΟ.
    Αν δεν εχεις καταθέσει πινακίδες τότε απλα δεν.
    Κ οι ΕΛΠΑ ιστορικού οχήματος είναι γι αυτό ρώτησα.
    Ναι τις προηγούμενες τις είχα καταθέσει. Απλά ρωτάω αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία με την ιστορική πινακίδα κλπ. Επειδή είχα διαβάσει μετά τα 2 χρόνια οι παλιές πινακίδες πατιούνται και σ βγάζουν καινούριες λέω μήπως είναι μανίκι (οι παλιές είχαν κατατεθεί απο τον πατέρα μου ακόμα και είχαν 2 γράμματα φαντάσου).
    Πάτα το 0

  13. #28
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Κ οι ΕΛΠΑ ιστορικού οχήματος είναι γι αυτό ρώτησα.
    Ναι τις προηγούμενες τις είχα καταθέσει. Απλά ρωτάω αν πρέπει να γίνει κάποια διαδικασία με την ιστορική πινακίδα κλπ. Επειδή είχα διαβάσει μετά τα 2 χρόνια οι παλιές πινακίδες πατιούνται και σ βγάζουν καινούριες λέω μήπως είναι μανίκι (οι παλιές είχαν κατατεθεί απο τον πατέρα μου ακόμα και είχαν 2 γράμματα φαντάσου).
    Αφού έχουν κατατεθεί μπορείς να τις ζητήσεις, η μάλλον ο πατέρας σου μπορεί αφού γι αυτούς αυτός είναι ο ιδιοκτήτης.
    Αν τις εχουν καταστρέψει θα πληρώσεις παράβολο και θα σου βγάλουν καινούριες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παντως παλαιοτερα που το ειχα ψαξει για αμαξι, αν εβγαζες ιστορικες πινακιδες ΕΛΠΑ δεν μπορουσες να γυρίσεις πισω στις κανονικές - τουλαχιστον νομιμα με το γραμμα του νομου μιας και στην Ελλαδα ολα γινονται.

  15. #30
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Παντως παλαιοτερα που το ειχα ψαξει για αμαξι, αν εβγαζες ιστορικες πινακιδες ΕΛΠΑ δεν μπορουσες να γυρίσεις πισω στις κανονικές - τουλαχιστον νομιμα με το γραμμα του νομου μιας και στην Ελλαδα ολα γινονται.
    Κάτι είχες ψάξει λάθος μάλλον.
    Βέβαια αυτό που λες ισχύει αν οταν κάποιος πήρε τις ιστορικές πινακίδες, έκανε οριστική διαγραφή αντί να καταθέσει τις πινακίδες στην εφορία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλα για το χώμα και την άσφαλτο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 22:50
  2. Για τον Batrlal και την a-mixani...
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 12:57
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 09:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 13:33
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF