Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Αλλαγές για τις «αντίκες» και την κυκλοφορία στους δρόμους

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Aρη καλησπερα
    απλα και μονο θελω να ρωτησω το εξης ...( επειδη οτι η ερωτηση Θα καλυψει και γνωστους μου με ιδια κοινα ...)

    Σε εκδηλωση λεσχης μπορω να δηλωσω συμμετοχη και να εχω νομιμα ασφαλιση για το 3ημερο πχ της εκδηλωσης με τα νουμερα συμμετοχης της λεσχης ?
    εννοειται οτι εχω ενα παλιο μοτο ανευ πινακιδων αδειας ασφαλισης κλ κλπ

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων καλη συνεχεια

    ΥΓ ...πριν 10ετιες παντως με τους κλασσικαριους αυτο το καθεστως ισχυε ,,και ετσι ακριβως υπεγραφα δηλωση μετανοιας ...
    εεε ....... δηλωση συμμετοχης ...και νουμερο αριθμου στο πετο
    Τελευταία τροποποίηση από Zpower; 23/02/2019 στις 19:01.

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zpower Προβολή μηνύματος
    Aρη καλησπερα
    απλα και μονο θελω να ρωτησω το εξης ...( επειδη οτι η ερωτηση Θα καλυψει και γνωστους μου με ιδια κοινα ...)

    Σε εκδηλωση λεσχης μπορω να δηλωσω συμμετοχη και να εχω νομιμα ασφαλιση για το 3ημερο πχ της εκδηλωσης με τα νουμερα συμμετοχης της λεσχης ?
    εννοειται οτι εχω ενα παλιο μοτο ανευ πινακιδων αδειας ασφαλισης κλ κλπ

    Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων καλη συνεχεια

    ΥΓ ...πριν 10ετιες παντως με τους κλασσικαριους αυτο το καθεστως ισχυε ,,και ετσι ακριβως υπεγραφα δηλωση μετανοιας ...
    εεε ....... δηλωση συμμετοχης ...και νουμερο αριθμου στο πετο
    Οχι τα ραλλυ είναι για πιστοποιημένες μοτο μόνο εδώ και μερικά χρόνια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    αααα ..καλα τοτε

    στο Εξω, παλι θα βρουμε την λυση μου φαινεται

  4. #34
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα

    οποίος θέλει ας υποστηρίξει με την υπογραφή του.
    Είναι οργανωμένη κίνηση για να υπάρξει ένα διαπραγματευτικό μέσο στα χέρια των Ομοσπονδιών.


    Για να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι, σας αναφέρω τα παρακάτω :
    Κινήσεις γίνονται από τον Οκτώβριο του 2017
    τα υπουργεία δέχονται μόνο τους θεσμικούς εκπροσώπους του χώρου ( ΕΟΦΙΛΠΑ, ΟΜΑΕ, ΑΜΟΤΟΕ), και όχι ιδιώτες.
    Δεν δέχονται καμία πρότασή από όσες τους έγιναν
    Τα καφενεία στο FB μέχρι τώρα, μόνο κακό έχουν κάνει.


    Οποίος θέλει υπογράφει


    Σας παραθέτω το κείμενο για πληροφόρηση.





    Καλημέρα σε όλους

    Μετά από την ανακοίνωση του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, http://www.yme.gr/index.php?getwhat=...&aid=6690&id=0,

    σχετικά με την έκδοση νέας ΚΥΑ , η οποία όπως περιληπτικά αναφέρετε, δεν δίνει λύση στο θέμα των Ιστορικών Οχημάτων στην χώρα μας,

    αλλά αντίθετα θα απαγορεύει την κίνηση όλων των Ιστορικών Οχημάτων μετά το 1970, μέχρι να ελεγχθούν από ειδική επιτροπή!!!

    Η λέσχη μας συμμετέχει στο ψήφισμά που διοργανώθηκε από την Ομοσπονδία μας,

    με σκοπό την συγκέντρωση όσο το δυνατόν περισσότερων υπογραφών, με σκοπό να κατατεθούν στο Υπουργείο,

    για να λειτουργήσουν ως διαπραγματευτικό μέσο, στην λύση του προβλήματος που έχει δημιουργηθεί με τα Ιστορικά Οχήματα στην χώρα μας.
    Είναι πολύ σημαντικό θέμα και η στήριξή σου είναι πολύτιμη. Θα λάβεις μέρος;

    Δες περισσότερα και πρόσθεσε το όνομά σου εδώ:


    https://secure.avaaz.org/el/communit...rm=jWGjhb%2Bel

  5. #35
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Γιατί είναι κακό να ελεγχθούν από επιτροπή?

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Γιατί είναι κακό να ελεγχθούν από επιτροπή?
    Να ελεγχθούν. Πότε όμως? Η επιτροπή αυτή δεν υπάρχει ακόμα.
    Το ΦΕΚ λέει οτι αφού συγκροτηθεί η επιτροπή θα πρέπει να τελειώσει το έργο της σε 10 μήνες....

    Μιλάμε για ήδη πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες απο την Διεθνή Ομοσπονδία, με πινακιδες ιστορικού οι οποίες είναι ήδη ακινητοποιημένες εδω και 16 μήνες.
    Τώρα θα παραμείνουν ακινητοποιημένες για τουλάχιστον ενα χρόνο ακόμα, μέχρι να συγκροτηθεί η επιτροπή και να ελέγξει όλα αυτα τα οχήματα εκ νέου.
    Μέχρι να περάσουν απο την νέα επιτροπή τα μετα το 1970 δεν μπορούν να συμμετέχουν ούτε σε εκδηλώσεις λεσχών, ράλλυ κλπ ούτε να πανε σε συνεργείο ούτε πουθενα.

    Πλήρης ακινητοποίηση για τουλάχιστον 2μιση χρόνια στην ουσία. Ολοι ξερουμε τι παθαίνει μια μοτο μετα απο 2μιση χρόνια πλήρους ακινησίας.
    Σου λέει πήγαινε ξαναπαρε την πινακίδα υπουργείου να μπεί κανενα φραγκο στο ταμείο στην πράξη. Αλλιώς αστο εκει να γκαγκανιάσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Δε διαφωνώ. Απλά το κακό με την ανεξέλεγκτη "πιστοποίηση" των ιστορικών οχημάτων είχε παραγίνει. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να ζητάμε την επίσπευση των διαδικασιών και όχι την κατάργησή τους. Προσωπικά είχα ιστορικό όχημα και πήρα τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ δια αλληλογραφίας, στέλνοντας 3 φωτογραφίες οι οποίες θα μπορούσαν να μην είναι καν από το δικό μου όχημα.

  8. #38
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ. Απλά το κακό με την ανεξέλεγκτη "πιστοποίηση" των ιστορικών οχημάτων είχε παραγίνει. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι προτιμότερο να ζητάμε την επίσπευση των διαδικασιών και όχι την κατάργησή τους. Προσωπικά είχα ιστορικό όχημα και πήρα τις πινακίδες ΦΙΛΠΑ δια αλληλογραφίας, στέλνοντας 3 φωτογραφίες οι οποίες θα μπορούσαν να μην είναι καν από το δικό μου όχημα.
    Ακριβώς έτσι και θα ήταν εντιμότερο το παραπάνω σχόλιο να το διαβάσω από νυν κατόχους ιστορικών οχημάτων.
    Το ότι αλλάζουν κάποια πράγματα ενοχλεί και ενοχλεί περισσότερο όσους είχαν έντιμη σχέση με τη χρήση των ιστορικών οχημάτων αλλά θα έπρεπε πρωτίστως αυτοί να προστατέψουν από την ασυδοσία μερικών "φίλων" ιστορικών οχημάτων. Έχω γνωστό που κυκλοφορούσε καθημερινά με αυτοκίνητο με ιστορικές πινακίδες. Δε ξέρω αν κακώς αναφέρομαι σε σχέση με τις αντίστοιχες ιστορικές μοτό γιατί ενδεχομένως να διαφοροποιείται το νομικό πλαίσιο.

  9. #39
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς έτσι και θα ήταν εντιμότερο το παραπάνω σχόλιο να το διαβάσω από νυν κατόχους ιστορικών οχημάτων.
    Το ότι αλλάζουν κάποια πράγματα ενοχλεί και ενοχλεί περισσότερο όσους είχαν έντιμη σχέση με τη χρήση των ιστορικών οχημάτων αλλά θα έπρεπε πρωτίστως αυτοί να προστατέψουν από την ασυδοσία μερικών "φίλων" ιστορικών οχημάτων. Έχω γνωστό που κυκλοφορούσε καθημερινά με αυτοκίνητο με ιστορικές πινακίδες. Δε ξέρω αν κακώς αναφέρομαι σε σχέση με τις αντίστοιχες ιστορικές μοτό γιατί ενδεχομένως να διαφοροποιείται το νομικό πλαίσιο.
    Δίκιο έχεις.
    Ομως σαν κάτοχος ιστορικών πινακίδων, πως θα μπορούσα να προστατέψω τον θεσμό αυτόν?
    Καταγράφοντας τια δοάφορα αυτοκίνητα και κανοντας καταγγελίες? Ισως έπρεπε.

    Οι μοτο είναι πολύ λίγες σε σχέση με τα αυτοκίνητα, και ξέρω οτι πινακίδες έβγαιναν 3 ειδών.
    ΕΛΠΑ, ΕΟΟΕ και ΦΙΛΠΑ.

    Για τις μοτο γνωρίζω οτι για να βγεί πιστοποίηση απο την παγκόσμια ομοσπονδία FIVA και να βγεί πινακίδα μέσω της Λέσχης Φίλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας, η διαδικασία δεν ήταν της πλάκας.
    Ο έλεγχος ηταν σωστός και η πιστοποίηση, αν την έπαιρνες, ηταν με κατηγορίες ανάλογα το πόσο original ηταν η μοτο.
    Ξέρω 'ομως επίσης οτι έβγαιναν κι άλλες πινακίδες και πιστοποιήσεις, με τρόπο παρόμοιο με αυτόν που ανέφερε ο stavrouliasp παραπάνω και ήταν και πιο μικρό το κόστος.

    Αυτό που θα γίνει τώρα, ελπίζω να προχωρήσει αρκετά γρήγορα απο εδώ και μπρός, αν και αμφιβάλλω, αλλά κυρίως να ειναι ένας σωστός τρόπος κατοχύρωσης ενός ιστορικού οχήματος.
    Ομως ο χρόνος περνάει και μετά απο σχεδόν 1μιση χρόνο είμαστε ακόμα πριν το σημείο εκκίνησης δυστυχώς.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 27/02/2019 στις 18:58.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #40
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Απ ότι φαίνεται οι λέσχες δεν θα μπορούν ούτε Rally να διοργανώσουν με το καινούριο καθεστώς.
    Ηδη το Rally ATTICA CHALLENGE της FILPA αναβλήθηκε.

    Αν δεν αλλάξει κάτι σύντομα, προβλέπω μαρασμό στον χώρο των κλασσικών.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #41
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Το θέμα αυτού του νήματος είναι ο τρόπος που επέλεξε το κράτος για να βάλει τάξη στον χώρο των Ιστορικών οχημάτων.
    Το βασικό πρόβλημα ειναι οτι αφήνει το μαγελύτερο ποσοστό (αυτα που κυκλοφορησαν μετα την 31/12/1969) εκτός κυκλοφορίας για τουλάχιστον αλλον ένα χρόνο (εγώ το βλέπω και για πολύ παραπάνω) , μετα τους 15 μήνες που είναι ήδη ακινητοποιημένα.

    Από τον Οκτώβριο του 2017 ειχαν δικαίωμα να πανε σε ραλλυ Λέσχης και μόνο, τώρα με την νέα ΚΥΑ δεν πανε πουθενα απολύτως μέχρι να συσταθεί η επιτροπή και να τα ελέγξει και να βγαλει το κράτος πινακίδες ιστορικών.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 10/03/2019 στις 12:17.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Ελευθέρα θα κυκλοφορούν τα ιστορικά οχήματα μετά το 1970 με νέα Υπουργική απόφαση

    https://www.bikerspirit.net/main/ele...rgiki-apofasi/



    Για να δουμε τελικα τι θα ισχυσει ? Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο Θετικη πηγη ας μας ενημερωσει

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zpower Προβολή μηνύματος
    Ελευθέρα θα κυκλοφορούν τα ιστορικά οχήματα μετά το 1970 με νέα Υπουργική απόφαση

    https://www.bikerspirit.net/main/ele...rgiki-apofasi/



    Για να δουμε τελικα τι θα ισχυσει ? Οποιος γνωριζει κατι περισσοτερο απο Θετικη πηγη ας μας ενημερωσει
    Μπα μπα μπα ο Γιωργάκης εμφανίστηκε, γιατί ρε έχεις καμμιά αντίκα

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παρα παρα παρα πολυ ωραια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Μπα μπα μπα ο Γιωργάκης εμφανίστηκε, γιατί ρε έχεις καμμιά αντίκα
    ναι ρε ..!!! 3 ραπτομηχανες singer
    ανταλλαγη κανεις ?

    ΥΓ...ετοιμαζω γυρω Πελοποννησου Αυγουστο με το Ελσινορ
    καμ του δωθε

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλα για το χώμα και την άσφαλτο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 22:50
  2. Για τον Batrlal και την a-mixani...
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 12:57
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 09:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 13:33
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF