Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 50

Θέμα: Αλλαγές για τις «αντίκες» και την κυκλοφορία στους δρόμους

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961

    Αλλαγές για τις «αντίκες» και την κυκλοφορία στους δρόμους


  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Thanks Tom!
    Την περιμένουμε εδώ και καιρό και το περιεχόμενό της ήταν γνωστό, αλλά δεν νομίζω οτι έχει δημοσιευτεί ακόμα στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αυτο που δεν γνωρίζω τι παιζει με ασφάλιση μιας δεν ειναι αποσαφυνισμενο δηλαδη σε πιθανη εμπλοκή του σε τροχαίο ατύχημα που εχει βρεθεί εντός των νόμιμων ημερομηνιών στον δρομο για την μετάβαση του στο event, εχει προβλεφθεί κατι πανω σε αυτο? Εχω την εντύπωση(δεν ξερω αν κανω λαθος) οτι δεν μπορεις να τα ασφαλίσεις

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αυτο που δεν γνωρίζω τι παιζει με ασφάλιση μιας δεν ειναι αποσαφυνισμενο δηλαδη σε πιθανη εμπλοκή του σε τροχαίο ατύχημα που εχει βρεθεί εντός των νόμιμων ημερομηνιών στον δρομο για την μετάβαση του στο event, εχει προβλεφθεί κατι πανω σε αυτο? Εχω την εντύπωση(δεν ξερω αν κανω λαθος) οτι δεν μπορεις να τα ασφαλίσεις
    Ασφαλισμένα είναι, βασικά ήταν όσο μπορούσαν να κυκλοφορούν, να κυκλοφορήσουν όμως δεν μπορούν από τον Οκτώβριο του 2017.
    Η ασφάλεια για πιστοποιημένα με ποινακίδα FIVA είναι οικονομική, δεν ειναι εκει το πρόβλημα.

    Το πρόβλημα είναι οτι μετά απο 15 + μήνες ανακοινώνουν οτι τα μετά το 1970 θα πρέπει να περάσουν απο επιτροπή που ΘΑ συγκροτηθεί, και μετά το κράτος ΘΑ κατασκευάσει τις νέες ιστορικες πινακίδες...
    Ζησε Μαη μου λέω εγω. Θα περάσει κανας χρόνος ακόμα και βλέπουμε με το κράτος που έχουμε.

    Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.


    E, όχι κι' όλα.......Χτεσινή βόλτα στον Ψαθόπυργο............



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190220_131420.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	403992
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20190220_131430.jpg‎  
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    E, όχι κι' όλα.......Χτεσινή βόλτα στον Ψαθόπυργο............



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20190220_131420.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	403992

    Ναι οκ Βαγγέλη, βρήκες τώρα το κατάλληλο thread να βαλεις φωτό το BMW.
    Καλά κάνεις και το κάνεις βόλτες φυσικά, έχεις πινακίδα υπουργείου απ όσο ξέρω.

    Τι σχέση έχει με το θέμα?????

    Τα παίρνω γιατί το θέμα είναι σημαντικό κι επίκαιρο κι έχει κάψει κόσμο, δεν ειναι πλάκα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Νομίζω πώς η παράθεση που έκανα εξηγεί το πόστ μου....

    Πώς ούτε τα κλασσικά σαπίζουν από την ακινησία κι' ούτε έφυγαν στο εξωτερικό.
    Πάντα κάποιοι πουλούσαν συστηματικά μοτοσυκλέττες σε ξένους. Αυτοί εξακολουθούν
    να το κάνουν αυτό ακόμα, και δεν περιμένουν από το υπουργείο τίποτα....

    Κι' η υπουργική διάταξη δεν καλύπτει εμένα τουλάχιστον όταν πάλι με περιορίζει στο
    κάθε πότε θα κυκλοφορήσω τα μηχανάκια μου......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πώς η παράθεση που έκανα εξηγεί το πόστ μου....

    Πώς ούτε τα κλασσικά σαπίζουν από την ακινησία κι' ούτε έφυγαν στο εξωτερικό.
    Πάντα κάποιοι πουλούσαν συστηματικά μοτοσυκλέττες σε ξένους. Αυτοί εξακολουθούν
    να το κάνουν αυτό ακόμα, και δεν περιμένουν από το υπουργείο τίποτα....

    Κι' η υπουργική διάταξη δεν καλύπτει εμένα τουλάχιστον όταν πάλι με περιορίζει στο
    κάθε πότε θα κυκλοφορήσω τα μηχανάκια μου......


    Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.

    ΟΚ τώρα?


    Αφού λοιπόν δεν σε αγγίζει αυτη η ΚΥΑ ούτε και η προηγούμενη, ποιός ο λόγος να γράψεις στο thread αυτό και να μας βάλεις και φωτό το BMW που υπάρχει ηδη σε πολλές φωτό εδω μέσα?



    Εγώ έχω 3 μοτο με τέτοιες πινακιδες που έχουν να βγούν στον δρόμο 15 μήνες κι άλλη μια που σε αυτό το διάστημα βγήκε 3 φορές για ράλλυ,
    αφού δεν με παίρνει να τους ξαναβάλλω τις κρατικές και να πληρώσω ολα τα αντίστοιχα κερατιάτικα.

    Αλλοι έχουν και περισσότερες που κάθονται και απ οτι φαίνεται θα κάθονται για καιρό ακόμα.

    Την BMW R75 την έχω με κρατική πινακίδα αλλά πιστοποιημένη, δεν εμπίπτει στο νόημα του thread ομως, κι ετσι δεν θα την ανέφερα καν αν δεν ησουν εσυ...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Στο μεταξύ τα κλασσικά μηχανάκια ΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΟΧΗΜΑΤΟΣ έχουν ήδη ψιλορημάξει ακίνητα στα γκαραζ εδώ και 18 μήνες, ενώ πολλά πουλήθηκαν ήδη στο εξωτερικό.

    ΟΚ τώρα?


    Αφού λοιπόν δεν σε αγγίζει αυτη η ΚΥΑ ούτε και η προηγούμενη, ποιός ο λόγος να γράψεις στο thread αυτό και να μας βάλεις και φωτό το BMW ....


    Δεν γνώριζα πώς θα πρεπε να 'μαι κάτοχος ιστορικού-κλασικού οχήματος το οποίο να φέρει
    πινακίδες ιστορικού οχήματος ώστε να μ' ενδιαφέρει η εν λόγω ΚΥΑ για να γράψω σ' αυτό το θρέντ........

    Αλλά σαν ασχολούμενος πααααααρα πολλά χρόνια με τα παλιά μηχανάκια πίστευα πώς θα
    μπορούσα να πώ την άποψή μου......αρέσει δεν αρέσει, πονάει δεν πονάει.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Δεν γνώριζα πώς θα πρεπε να 'μαι κάτοχος ιστορικού-κλασικού οχήματος το οποίο να φέρει
    πινακίδες ιστορικού οχήματος ώστε να μ' ενδιαφέρει η εν λόγω ΚΥΑ για να γράψω σ' αυτό το θρέντ........

    Αλλά σαν ασχολούμενος πααααααρα πολλά χρόνια με τα παλιά μηχανάκια πίστευα πώς θα
    μπορούσα να πώ την άποψή μου......αρέσει δεν αρέσει, πονάει δεν πονάει.................
    Σεβαστή η άποψή σου οτι όλα είναι καλά αφού τα κλασσικά με πινακίδες υπουργείου, τέλη κυκλοφορίας, πλήρη ασφάλεια και ΚΤΕΟ δεν εχουν πρόβλημα να κυκλοφορήσουν.

    Απλά εγώ διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως.

    Επίσης όσες μοτο έχουν ημερομηνία 1η ταξινόμησης μετά το edit: 1969 δεν ειναι κλασσικες σύμφωνα με την ΚΥΑ, ακόμα κι αν έχουν πιστοποίηση απο την διεθνη ομοσπονδία ιστορικών οχημάτων FIVA, και θα πρέπει να περάσουν απο νέα επιτροπή στην οποία θα συμμετέχει και υπάλληλος του υπουργείου μεταφορών.

    Ελπίζω το BMW σου να εβγαλε νωρίτερα από edit: 31/12/1969 πινακίδα και να μην σε αγγίζει ούτε εκεί η νέα ΚΥΑ.

    Αλλιώς σε τυχόν ατύχημα (που εννοείται δεν το εύχομαι να συμβεί σε κανέναν!) στο οποίο δεν έχεις υπαιτιότητα, λόγω παλαιότητας δεν θα πάρεις σχεδόν τίποτα από την ασφάλεια του υπαίτιου, μέχρι βέβαια να συσταθεί και να λειτουργήσει αυτη η νεα επιτροπή και να πληρώσεις το σχετικό παράβολο κλπ κλπ.
    Μέχρι σήμερα η πιστοποίηση της FIVA κάλυπτε και απο αυτό το θέμα τις πιστοποιημένες μοτοσυκλέτες.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 21/02/2019 στις 17:14.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155


    Οκ κατάλαβα.............
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Το μόνο ατύχημα που μπορεί να έχει ο πούλμοντ με αυτό το μηχανάκι, είναι να τον πατήσει κάνας πεζός καθώς τον προσπερνάει.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    sapila καταλαβαινω το προβλημα οσων εχουν ιστορικο που την εχουν φαει για τα καλα στο κωλο.2017 ξεκινησα την ανακατασκευη του αυτοκινητου του πατερα μου χρονολογιας 1980 χωρις καμια λεσχη να με εχει ενημερωση για την κυα που επροκειτο να βγει ενω την γνωριζαν ηδη.Αλλα ακομα και οταν βγηκε η κυα και παγωσα το project ολες οι λεσχες μου ελεγαν να το ολοκληρωσω και οτι θα μου εβγαζαν κανονικες πινακιδες και θα μπορω να κυκλοφορω και και και....Αρκει να τσιμπησουν τη συνδρομη.Εννοειτε δεν εχαψα τα παραμυθια τους και κοντευει 2 χρονια τωρα να αρχισει να σαπιζει παλι.Και μιλαω για αυτοκινητο που δεν εχει καμια εμπορικη αξια περαν της συναισθηματικης ωστε να μπορω να το πουλησω τουλαχιστον.Δε καταλαβαινω ομως γιατι κανεις δεν εχει διαμαρτυρηθει για το οτιδηποτε.Μονο λογια που γραφουν στο ιντερνετ.Δεν ειδα πουθενα απο κανεναν καποια κινηση.Και η λυση δεν ειναι να βγει ο Κουλης ή καποιος αλλος οπως γραφουν πολλοι.Γιατι δεν ισχυει εδω οτι ισχυει και στην Ευρωπη?

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    .Αρκει να τσιμπησουν τη συνδρομη.Εννοειτε δεν εχαψα τα παραμυθια τους και κοντευει 2 χρονια τωρα να αρχισει να σαπιζει παλι.Και μιλαω για αυτοκινητο που δεν εχει καμια εμπορικη αξια περαν της συναισθηματικης ωστε να μπορω να το πουλησω τουλαχιστον.Δε καταλαβαινω ομως γιατι κανεις δεν εχει διαμαρτυρηθει για το οτιδηποτε.Μονο λογια που γραφουν στο ιντερνετ.Δεν ειδα πουθενα απο κανεναν καποια κινηση.Και η λυση δεν ειναι να βγει ο Κουλης ή καποιος αλλος οπως γραφουν πολλοι.Γιατι δεν ισχυει εδω οτι ισχυει και στην Ευρωπη?
    Βασικά γιατί υπάρχει ποοοολύ σαπίλα (όχι ρέισινγκ) στον κόσμου του αυτοκινήτου
    και κάνουν όλοι κοκοκοκο
    Στις μηχανές τα λεφτά είναι πολύ πιο λίγα οπότε το κόλπο αλλάζει πολύ
    Είχα πει κάποτε ότι έπρεπε να διαχωρίσουμε τη θέση μας ως μοτοσυκλετιστές
    από τα αυτοκίνητα και τελικά διαχωριστήκαμε... μεταξύ μας
    επιβεβαιώνοντας το μεγάλο ηθικό μας παράστημα.
    Τέσπα ας είναι
    Εγώ κλασσικό δεν έχω ακόμα (θα έχω σε λίγα χρόνια)
    και θα κρατήσω την κανονική πινακίδα μπουλμόντ στάιλ.
    ΑΛΛΑ
    Λυπάμαι για πολλά.
    ανανήψαντας

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εγώ να ρωτήσω, για ποιό λόγο να έχει κανείς κατάσταση κλασσικού, σε μοτοσυκλέτα; Να γλυτώσει τι; 55 ευρώ τέλος, τεκμήριο διαβίωσης που ΔΕΝ έχει ή μήπως το ασφάλιστρο που πόση διαφορά έχει πια;

    Σε κάτι αυτοκίνητα με τεράστια μοτέρ, 6λιτρα π.χ., το καταλαβαίνω, αλλά στις μηχανές, γιατί;

    Και άιντε και γλύτωσες ένα αστείο ποσό το χρόνο, με μειονέκτημα ότι δεν κυκλοφορείς κανονικά; Για τι ποσό να ''ακρωτηριάσεις'' την κίνηση της μοτοσυκλέτας σου;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Όλα για το χώμα και την άσφαλτο
    από zireous στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 22:50
  2. Για τον Batrlal και την a-mixani...
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 81
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 12:57
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2005, 09:18
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 13:33
  5. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 14:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF