Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ηλεκτρικές διαλείψεις F650gs 2002

  1. #1
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335

    Ηλεκτρικές διαλείψεις F650gs 2002

    Καλημέρα, έχω δύο συμπτώματα ηλεκτρολογικής φύσης που φαίνονται να συνδέονται αλλά μπορεί να είναι και δυο διαφορετικά και απλά έτυχαν μαζί. Όπως λέει και ο τίτλος μιλάμε για BMW F650GS του 2002. Η μηχανή αγοράστηκε πριν κάνα μήνα φθηνά ξέροντας πως ήταν πολύ κακοσυντηρημένη. Τόσο φθηνά που ακόμα και φλάντζα κεφαλής να βγάλει πάλι κέρδος θα έχω μιας και την φτιάχνω μόνος μου. Αμέσως μετά την αγορά έγινε καλό σέρβις λάδια, φίλτρα παραφλού, φίλτρο βενζίνης, καθαρισμός πεταλούδας, μπαταρία, τακάκια δισκόπλακα μπουζί (καλά μέσα από το φιλτροκούτι και το φίλτρο αέρα μόνο εγώ έλειπα). Μέχρι εδώ καλά. Υποψία για καρβουνάκια μίζας είχα από την αρχή καθώς δεν την βλέπω και πολύ ζωηρή παρά την καινούρια μπαταρία (YUASA). Τελευταίες μέρες έχουμε το εξής φαινόμενο, μπορεί ενώ είναι ζεστή αν την σβήσω και πάω να τη βάλω μπροστά να ακούγεται το ρελέ της μίζας η μίζα να μην γυρνάει, τα καρβουνάκια που έλεγα. Όταν το κάνει αυτό όμως από τη στιγμή που θα γυρίσω τον διακόπτη δεν ανάβει ούτε το μπροστά φανάρι που ανάβει σε αυτή την μηχανή ούτε και τα φλας πχ δουλεύουν (αυτό μοιάζει με πεσμένη μπαταρία), αν το αφήσω λίγη ώρα όμως και δοκιμάσω παίρνει μπροστά κομπλέ. Παράλληλα με αυτό πάλι όταν ζεσταθεί η μηχανή συνήθως (το έκανε και σχετικά κρύα χθες) όταν δουλεύει κάτω από τις 3000 στροφές το εμπρός φανάρι και τα φλάς δεν δουλεύουν ενώ όταν ανέβουν οι στροφές ανάβουν (ανορθωτής ίσως Μετά από τσεκάρισμα στους πόλους της μπαταρίας και καθάρισμα με σπρέι τις φίσες σήμερα το πρωί παρατήρησα την εξής αλληλουχία. Παίρνει μπροστά κρύα δουλεύει ρελαντί κομπλέ και έχει και φώτα, το αφήνω να ζεσταθεί και σιγά σιγά ανοίγω γκάζι όσο το γκάζι ανοίγει αρχίζει το φως να τρεμοπαίζει και να επανέρχεται αναμμένο όταν πέφτει στο ρελαντί, αν επιμείνω να το κρατάω σε ψηλές στροφές κάποια στιγμή σταματάει το τρεμόπαιγμα και πάμε στο ρελαντί χωρίς φως και στις ψηλές στροφές να ανάβει, όταν θα συμβεί αυτό και το σβήσω αν πάω να το βάλω μπροστά έχουμε το τσακ στο ρελέ και η μίζα να μην γυρνάει. Περιμένουμε λίγο και ξαναδοκιμάζουμε και παίρνει. Σπαζοκεφαλιά ε; Ανορθωτής και καρβουνάκια θα αλλαχτούν ακόμα και προληπτικά έτσι και αλλιώς είχα υπολογίσει με το καλημέρα να της ρίξω 300€ και είμαι ακόμα κάτω από τα 200. Μήπως όμως έχει καμιά θερμική προστασία που τα έχει παίξει και τα κάνει αυτά; Όσο έμενα στα ιαπωνικά καλά ήταν τώρα με τους Βαβαρούς τα πράγματα είναι πιο περίεργα μιας και δεν την ξέρω την μηχανή οπότε θα έχουμε πολύ πείραμα μέχρι να την μάθω. Καμιά ιδέα μήπως είχε και κανένας άλλος κάτι παρόμοιο;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Μια και ειναι γενικα ασυντηρητο πριν αρχισεις να αλλαζεις εξαρτηματα καλο θα ηταν να κανεις εναν καλο οπτικο ελεγχο στην πλεξουδα και καθαρισμο σε φισες και γειωσεις

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Λύσε τα πλαστικά στο χώρο της μπαταρίας και τη μάσκα. Κάτω από το τιμόνι η καλωδίωση τραβάει ζόρια. Λογικά θα θες γερή δουλειά σε εκείνο το σημείο.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Περισσότερο για πρόβλημα επαφής ή βραχυκλώματος μου φαίνεται. Τώρα σε ποιο σημέιο θα σε γελάσω.Νομίζω πάνω από ένα σημείο . Η λύση μάλλον είναι και μια καλύ συντήρηση της πλεξούδας.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Numbers dont lie. Παρε ενα πολυμετρο κ μετρα ταση στους πολους της μπαταριας, στις διαφορες φασεις λειτουργιας. Ετσι θα ξερεις σιγουρα αν εχεις θεμα υποφορτισης ή οχι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    νεότερη ενημέρωση, το πρόβλημα κατά 90% βρέθηκε. Έγιναν οι απαραίτητες μετρήσεις και το κύκλωμα φόρτισης ακόμα και όταν εμφανίζεται το θέμα με τα φώτα λειτουργεί μια χαρά. Επί της ουσίας τα δύο συμπτώματα μίζα-φώτα συνδέονται. Καταρχήν έχω διαρροή ψυκτικού από το ψυγείο, αυτό το ήξερα και έχω προγραμματίσει να το φτιάξω, όταν ζεσταίνεται λοιπόν το παραφλού που χάνει πάει και γλύφει την μίζα, επειδή προφανώς έχει χαλάσει η μόνωση της μίζας εκεί που είναι τα καρβουνάκια περνάει παραφλού και την βραχυκυκλώνει (για αυτό και μου το έκανε πιο συχνά σε μέρες με βροχή, περνάει και νερό), όταν βραχυκυκλώσει κάνει το ρελέ των φώτων (load relief relay) να μου κλείνει τα φώτα όπως όταν πατάω μίζα να βάλω μπροστά. Όπως είπα όταν εμφανιστεί το πρόβλημα αν το σβήσω ούτε η μίζα δεν δουλεύει, με μερικά χτυπήματα στην μίζα τα φώτα επανέρχονται και η μίζα ξεκινάει κανονικά. Άρα πάμε για επισκευή ψυγείου προφανώς και η μίζα λύσιμο, καθαρισμό και αλλαγή τα καρβουνάκια. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    η μόνωση της μίζας εκεί που είναι τα καρβουνάκια περνάει παραφλού και την βραχυκυκλώνει (για αυτό και μου το έκανε πιο συχνά σε μέρες με βροχή, περνάει και νερό), όταν βραχυκυκλώσει κάνει το ρελέ των φώτων (load relief relay) να μου κλείνει τα φώτα όπως όταν πατάω μίζα να βάλω μπροστά. Όπως είπα όταν εμφανιστεί το πρόβλημα αν το σβήσω ούτε η μίζα δεν δουλεύει, με μερικά χτυπήματα στην μίζα τα φώτα επανέρχονται και η μίζα ξεκινάει κανονικά. Άρα πάμε για επισκευή ψυγείου προφανώς και η μίζα λύσιμο, καθαρισμό και αλλαγή τα καρβουνάκια. Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.
    Τρελή πατέντα . Κάποτε στο δικό μου, περνάγαν λάδια στην γέιωση της μίζας από τον τεντωτήρα της καδένας και το μηχανάκι έδινε μόνο του σαν δαιμoνισμένο. Ηταν πιο έυκολο να το βρω

    Καλά που το βρήκες
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 19/02/2019 στις 15:00.

  8. #8
    φιλε τυχαινει να εχω πολυ παρομοιο προβλημα με 650gs 2003. την μηχανη την εχω 10 χρονια και εμαθα να ζω με αυτο γιατι μου το κανει μονο στα κρυα :-) αλλαξα και καρβουνακια, εκανα κ ανακατασκευη μιζας. Ακουω το ρελε της μιζας οταν γυρναω τον διακοπτη αλλα οταν δινω μιζιά - τιποτα! μονο αν κρατησω το κουμπι της μιζας πατημενο για 10-15 δευτερολπτα συνεχομενα αρχιζει η μιζα να γυριζει.

    Καποια μονωση εχει χαθει στη μιζα ή στα περιξ αλλα δεν εχω βρει ακομα τον φταιχτη...

  9. #9
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Βροχή σήμερα οπότε είπα να λύσω την μίζα, μιας και λείπει το έτερον ήμισυ οπότε δεν κινδυνεύουμε να φάμε παντόφλα πήγε στο τραπεζάκι του σαλονιού

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190223_123142.jpg 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	404032

    Τα καρβουνάκια είναι από SUZUKI GSXR 1300 HAYABUSA, αφού μετά από ψάξιμο βρήκα ότι φοράνε τα ίδια μιας και η μίζα είναι DENSO.
    Για τα καρβουνάκια είχα δίκιο είναι ανύπαρκτα, ο συλλέκτης από την άλλη είναι σε πολύ καλή κατάσταση, όμως η μίζα δεν μπορεί να δεθεί σήμερα καθώς βρήκα μία βίδα κλοτσημένη (Νο 9). Από την άλλη μιας και την έλυσα καλό θα είναι να αλλάξω και το ρουλεμάν (Νο 4) και την τσιμούχα μέσα στον (Νο 5) γιατί φαίνονται ταλαιπωρημένα. Μάλλον βρήκα και τον λόγο της μη καλής στεγανοποίησης, εκτός από τα δύο O-RING στο εμπρός και πίσω καπάκι που είναι πολυκαιρισμένα, οι ροδέλες (Νο 2) αντί να είναι δυο τεμάχια όπως φαίνεται και στο σχεδιάγραμμα είναι τρεις με αποτέλεσμα μάλλον να μένεις πιο ανοιχτή η μίζα και να μην στεγανοποιούν σωστά τα καπάκια (Νο 5) και (Νο 8).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	starter F650GS.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	404035

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Να προσεξεις το σημειο που βγαινει η βιδα του καλωδιου μεσα απο το καβουκι
    Τα λαστιχακια εκει μπαζουν οταν παλιωσουν και δεν τα δινει σαν ανταλλακτικα
    Θα χρειαστεις μια καλη σιλικονη εκει
    Τα μεγαλα ορινγκ με δειγμα στα βιομηχανικα ειναι τσαμπα
    Το ιδιο και τα καρβουνακια σε μαγαζι με ηλεκτρικα ανταλλακτικα

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    4
    φιλοι καλημερα . αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τα ηλεκτρικα . τρεμοπαιζαν τα φωτα αρχικα . πολυ συντομα νεκρωσαν τα παντα . ακουγεται το ρελε της μιζας αλλα δεν κανει τιποτα . φωτα φλας κορνα ... ολα νεκρα . τελικα ηταν το προβλημα στη μιζα ? στο ρελε ? ( ειναι αυτο το βαρελακι κοντα στη μπαταρια ? το μηχανακι ειναι f650gs του 2001 και το εχω κοντα 12 χρονια

  12. #12
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitrisf650 Προβολή μηνύματος
    φιλοι καλημερα . αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με τα ηλεκτρικα . τρεμοπαιζαν τα φωτα αρχικα . πολυ συντομα νεκρωσαν τα παντα . ακουγεται το ρελε της μιζας αλλα δεν κανει τιποτα . φωτα φλας κορνα ... ολα νεκρα . τελικα ηταν το προβλημα στη μιζα ? στο ρελε ? ( ειναι αυτο το βαρελακι κοντα στη μπαταρια ? το μηχανακι ειναι f650gs του 2001 και το εχω κοντα 12 χρονια
    Ναι η μίζα ήταν το πρόβλημα, άλλαξα καρβουνάκια και όλα καλά, επίσης δεν ήταν στεγανή και έβαζε νερά, δοκίμασε να την χτυπήσεις ελαφρά με ένα σφυράκι (όχι να την σπάσεις) και να δοκιμάσεις να βάλεις μπροστά. αν πάρει πας για επισκευή μίζας. Επειδή αναφέρεσαι στην μίζα σαν βαρελάκι καλό θα ήταν να πας την μηχανή σε συνεργείο....
    Τελευταία τροποποίηση από nikosmec; 06/10/2020 στις 15:28.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    4
    βαρελακι ειπα το ρελε της μιζας που βρισκεται μπροστα απο την μπαταρια . το ψαξιμο λοιπον εξακολουθει .... μεχρι τωρα εχω κανει ελεγχο με πολυμετρο στον ανωρθωτη , στην καλωδιωση του κεντρικου διακοπτη και στα δυο μικρα ρελεδακια που βρισκονται διπλα στον φλασερ και φυσικα τις τεσσερις ασφαλειες στην ασφαλειοθηκη . εχω ξεσυνδεσει την μιζα αλλα το προβλημα εξακολουθει . ( ανοιγω τον διακοπτη και το μονο που αναβει ειναι τα φωτα του καντραν , οι ενδεικτικες λυχνιες το ρολοι και η ενδειξη των χιλιομετρων )

  14. #14
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimitrisf650 Προβολή μηνύματος
    βαρελακι ειπα το ρελε της μιζας που βρισκεται μπροστα απο την μπαταρια . το ψαξιμο λοιπον εξακολουθει .... μεχρι τωρα εχω κανει ελεγχο με πολυμετρο στον ανωρθωτη , στην καλωδιωση του κεντρικου διακοπτη και στα δυο μικρα ρελεδακια που βρισκονται διπλα στον φλασερ και φυσικα τις τεσσερις ασφαλειες στην ασφαλειοθηκη . εχω ξεσυνδεσει την μιζα αλλα το προβλημα εξακολουθει . ( ανοιγω τον διακοπτη και το μονο που αναβει ειναι τα φωτα του καντραν , οι ενδεικτικες λυχνιες το ρολοι και η ενδειξη των χιλιομετρων )
    Τώρα κάτι κάνουμε, δεν είπες αν δοκίμασες να χτυπήσεις την μίζα και παράλληλα να πατήσεις το μπουτον εκκίνησης, δοκίμασε να ξεσυνδέσεις και το ρελέ της μίζας, επίσης τσέκαρε την καλωδίωση σου στον λαιμό του τιμονιού....

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    4
    το ρελε της μιζας το εχω αποσυνδεσει και αυτο .

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW F650GS (2002) tank bag
    από jenganic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2009, 09:38
  2. Λειτουργεια...αυτορουτε...2002!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 09:54
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 09:31
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2004, 20:49
  5. Ερωτηση Προσ ΚατοΧουσ Fazer600 2002/3
    από nikoscb στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2004, 09:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF