Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Αλλαγή μοτοσυκλέτας

  1. #1
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376

    Αλλαγή μοτοσυκλέτας

    Καλησπέρα σε όλους.

    Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου που θέλω να αγοράσω μοτοσυκλέτα, και δεν μπορώ να αποφασίσω.

    Αυτή τη στιγμή έχω ένα DL 1000 του 2005. Προσωπικά, ένα εξαιρετικό μηχανάκι που δυστυχώς δεν βρήκε το κοινό που του άξιζε. Με αυτό έχω γράψει αρκετά χιλιόμετρα, στην πόλη, σε εκδρομές, σε ταξίδια στο εξωτερικό. Δεν τσιγκουνευόμουν τις συντηρήσεις. Οτι έπρεπε να γίνει γινόταν. Δεν μου ζήτησε ποτέ τίποτα πέρα από τα κλασσικά σερβις και αλλαγές, δεν με άφησε ποτέ πουθενά. Πολύ ευχάριστο στην οδήγηση, σβέλτο στις στροφές, πολύ ξεκούραστο σε μεγάλες αποστάσεις (έχει γράψει και 15-16 ώρες ο πισινός μου εκεί πάνω), διαμαντένιος και σκυλίσιος κινητήρας.

    Όμως, με πραγματικά βαριά καρδιά, αποφάσισα πως πρέπει να το αλλάξω, αφού στριφογύρισε πάρα πολύ καιρό μεσα στο μυαλό μου η ιδέα, να δώσω 1-2 χιλιάρικα και να του φρεσκάρω την εξωτερική εμφάνιση. Το έχω αγαπήσει.

    Το προφίλ μου ως αναβάτης, είναι ότι τη μοτοσυκλέτα την χρησιμοποιώ πάρα πολύ. Καθημερινά στη δουλειά (60 χλμ πηγαινε έλα), με βροχή και με χαλάζι, σε εκδρομές, σε ταξίδια στο εξωτερικό κάθε χρόνο. Γράφω κατά μέσο όρο 20-22000 χιλιαδες το χρόνο. Οταν δε ταξιδευω, μπορεί να γράψω και 1500-1600 χιλιόμετρα σε μια ημέρα.

    Το ύψος μου είναι 1,69, οπότε εχω περιορισμό ως προς το υψος σέλας και το βάρος.

    Αυτό που αναζητώ είναι αυτό που ήδη έχω.....Αλεξίσφαιρο και ροπάτο μοτέρ, απροβληματιστο σε μακροχρόνια χρήση, ανετο στην οδήγηση και με όρθια θέση.

    Τα χρήματα που θα μπορούσα να δώσω, χονδρικά στα 9.000

    Δυο που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι το vstrom 1000 του 2014 και μετά, και το crossruner 800 της ίδιας χρονιάς

    Ποια η γνώμη σας ή η πρότασή σας?

    Σας ευχαριστώ όλους πολύ εκ των προτέρων
    I search, therefore I travel...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Κρατα αυτο που εχεις......αφού οπως λες :

    Αυτό που αναζητώ είναι αυτό που ήδη έχω.....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  3. #3
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannis24 Προβολή μηνύματος
    Κρατα αυτο που εχεις......αφού οπως λες :

    Αυτό που αναζητώ είναι αυτό που ήδη έχω.....
    Καλησπέρα Γιάννη

    Ευχαριστώ για την απάντηση. Πράγματι για αυτό τον λόγο μπήκα στο τρυπάκι για πολύ καιρό να δώσω χρήματα για μια καλή ανανέωση.

    Ομως από την αλλη κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω και σε κάτι πιο σύγχρονο....αλλά και αξιόπιστο.
    I search, therefore I travel...

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Δες και το 1000άρι το Versys 2ης γενιάς. (2009-2014)

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Εφόσον σου αρέσει και σε έχει βγάλει ασπροπρόσωπο το DL τότε πήγαινε για το νέο μοντέλο, εγώ αυτό θα έκανα.
    Έτσι για την κουβέντα, πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει το DL του 2005?
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  6. #6
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Εφόσον σου αρέσει και σε έχει βγάλει ασπροπρόσωπο το DL τότε πήγαινε για το νέο μοντέλο, εγώ αυτό θα έκανα.
    Έτσι για την κουβέντα, πόσα χιλιόμετρα έχει γράψει το DL του 2005?
    Καλησπέρα

    Περίπου 140.000. Εναν Ιταλο που γνώρισα φετος σε ένα ταξίδι μου, είχε ένα ιδιο με 300.000....οπότε το δικό μου το λές...με λίγα χιλιόμετρα...

    ΥΓ. Το αγόρασα με 50 χιλ πριν 4 χρονια
    I search, therefore I travel...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Χιλιομετροφάγος κανονικός, πήρε ο αδελφός μου προχθές ένα του 2006 με 79.000 και έλεγα είναι κάμποσα, αλλά μάλλον άστρωτο είναι ακόμα!!!
    Και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει...........Μικρό μου Pony μικρό μου pony.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    NC 700

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Koιτα, αμα εχεις τα λεφτα cash στο χερι, με περιπου 10.000 θα παρεις ενα καινουργιο Vstrom stock προηγουμενης χρονιας και θα εισαι αρχοντας. Οποτε αξιζει να μαζεψεις λιγα παραπανω, εν προκειμενω.
    Αλλιως μεινε με αυτο που εχεις. Μια χαρα ειναι. Και τα λεφτα καν'τα ταξιδια και εμπειριες.

    εδιτ: Μην κοιτας ποσο τα ζητανε οι εκαστοε εμποροι, το θεμα ειναι τι τιμη μπορεις να διαπραγματευτεις εσυ, στα πλαισια της λογικης βεβαια και εφοσον εχεις cash λεφτα. Υπαρχουν πολλα κολπα και μεθοδοι για να εχεις εσυ το πανω χερι στη διαπραγματευση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    NC 700
    55 hp ?

    Είχα ενα africa 750. Εξαιρετικό αλλά η ιπποδυναμμη αυτή είναι αρκετά κάτω για την χρήση που το θέλω

    edit: Μου έβαλες περίεργες ιδέες....Αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται λίγο. Βέβαια πολύ χαμηλό κόστος αγοράς, καυσίμων και σερβις (καθε 8 χλ νομίζω). Ομως εγώ ταξιδεύω πολύ. Πως θα μπορούσε να ανταπεξέλθει πιστεύεις? Δεν έχω καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο.
    Τελευταία τροποποίηση από AXL954; 16/02/2019 στις 19:25.
    I search, therefore I travel...

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Fjr1300

    Βαζεις πολλα χλμ, κανεις ταξιδια, κινεισαι πολυ δρομο και εθνικες... Και θες και αξιοπιστια... Νομιζω ειναι η ταμαμ επιλογη για σενα και αν το παρεις θα ξεχασεις πολυ γρηγορα το φτωχο-πλην τιμιο- βστρομ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου!
    Διαβάζω από το πρώτο σου post... εξαιρετικό μηχανάκι που δυστυχώς δεν βρήκε το κοινό που του άξιζε...Δεν μου ζήτησε ποτέ τίποτα πέρα από τα κλασσικά σερβις και αλλαγές, δεν με άφησε ποτέ πουθενά. Πολύ ευχάριστο στην οδήγηση, σβέλτο στις στροφές, πολύ ξεκούραστο σε μεγάλες αποστάσεις (έχει γράψει και 15-16 ώρες ο πισινός μου εκεί πάνω), διαμαντένιος και σκυλίσιος κινητήρας...Όμως, με πραγματικά βαριά καρδιά, αποφάσισα πως πρέπει να το αλλάξω... Το έχω αγαπήσει !
    Είναι ξεκάθαρο ότι απολαμβάνεις κάθε στιγμή μαζί του και υποθέτω ότι ο βασικός, αν όχι ο μοναδικός, λόγος που σκέφτεσαι την αλλαγή (και με δεδομένο ότι δεν υπάρχει έρωτας με κάποιο άλλο μοντέλο) είναι επειδή το βαρέθηκες μετά από τόσα χρόνια, πράγμα που είναι εν μέρει λογικό!Στα χρήματα που διαθέτεις, μπορείς να βρεις πολύ αξιόλογες μοτοσυκλέτες από 800 μέχρι 1200cc...Tracer, Super Tenere, κάποιο εκ των τριών Triumph(800/1050/1200), Crosstourer, R1200 GS, 990 Adv.
    Θα κινηθείς για μεταχειρισμένο και προτείνω να το σκεφτείς καλά και να το ψάξεις ακόμα καλύτερα ώστε να αγοράσεις κάτι με τις ίδιες ανέσεις και κυρίως με την ίδια αξιοπιστία.
    Προσωπικά, αν ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από κάποιο μοντέλο μιας εταιρείας, ως πρώτη επιλογή θα είχα το διάδοχο μοντέλο του.Συνεπώς συμφωνώ με όσους σου πρότειναν να κοιτάξεις αρχικά για το vstrom 1000 από 2014-2015
    ΥΓ: Υπάρχει και η λύση της αφρικανούλας αλλά απαιτείται οικονομική υπέρβαση!

  13. #13
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα φίλε μου!
    ...... να το σκεφτείς καλά και να το ψάξεις ακόμα καλύτερα ώστε να αγοράσεις κάτι με τις ίδιες ανέσεις και κυρίως με την ίδια αξιοπιστία.
    ....
    Καλησπέρα Λεωνίδα

    Αυτή ακριβώς είναι η ουσία και το πνέυμα στην αναζήτησή μου. Ακριβώς όπως το λες!
    I search, therefore I travel...

  14. #14
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παλι ονοφ θες?

    να ξερεις αμα μεινεις στην ιδια κατηγορια θα βαρεθεις το επομενο μηχανακι πολυ πιο γρηγορα απο το βστρομ που εχεις τωρα!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    55 hp ?

    Είχα ενα africa 750. Εξαιρετικό αλλά η ιπποδυναμμη αυτή είναι αρκετά κάτω για την χρήση που το θέλω

    edit: Μου έβαλες περίεργες ιδέες....Αλλά για κάποιο λόγο μου φαίνεται λίγο. Βέβαια πολύ χαμηλό κόστος αγοράς, καυσίμων και σερβις (καθε 8 χλ νομίζω). Ομως εγώ ταξιδεύω πολύ. Πως θα μπορούσε να ανταπεξέλθει πιστεύεις? Δεν έχω καθόλου άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο.

    Γράφεις ότι ταξιδεύεις πολύ,και θες και αξιοπιστία.
    Και γι'αυτό σου έγραψα το NC,ο billy84 του έχει πιεί κυριολεκτικά το αίμα
    και δεν νιώθει.
    Οικονομικό σε όλα του.
    Τώρα αν θες κυβικά κτλ πάσο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγη μοτοσυκλετας!!!
    από pan.ka στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2018, 07:35
  2. Αλλαγη μοτοσυκλετας - Γνωμες
    από SpyrosThe στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 90
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2015, 10:41
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 11:35
  4. Γιορτή Μοτοσυκλετας
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2003, 00:17
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF