Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: cbr 250 2012

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Καλορίζικο Βαγγέλη!Καλώς ήρθες στην αγκαλιά της φτερούγας!


    Υπεροικονομικό-Αξιόπιστο και όμορφο για την κατηγορία.Οκ 250 είναι αλλά 3,5 με το τζίξερ δε θα έβλεπες ούτε σβηστός σε κατηφόρα!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    πολύ καλή επιλογή. Για commuter για τον σωματότυπο σου ταιριάζει γάντι. με γειές!!
    The R is for Respect.

  3. #18
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    καλοβολτο και απεφτο!
    εχε υπ'οψη σου οτι το μπροστινο λαστιχο ειναι αναποδα φορεμενο...
    πηγαινε σκατζαρισε το!
    θεο σε βρησκω, οντως ειναι αναποδα, θα παω να το βαλω σωστα!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο Βαγγέλη!Καλώς ήρθες στην αγκαλιά της φτερούγας!


    Υπεροικονομικό-Αξιόπιστο και όμορφο για την κατηγορία.Οκ 250 είναι αλλά 3,5 με το τζίξερ δε θα έβλεπες ούτε σβηστός σε κατηφόρα!
    ευχαριστω!
    σταματημενο ρελαντι το gixxer καιει 5 λιτρα, χαχα δε παλευοταν αλλο, απο πολλες αποψεις

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    πολύ καλή επιλογή. Για commuter για τον σωματότυπο σου ταιριάζει γάντι. με γειές!!

    σ'ευχαριστω!
    οντως μου εχει ταιριαξει παρα πολυ γενικα!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #19
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    λυθηκε το μισο μοτο για γενικο σερβις-καθαρισμα-πλυσιμο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20190217_154814.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	90,4 KB 
ID:	404270

    μπηκαν τα παρακατω και ισωσα το λεβιε ταχυτητων (στη φωτο ειναι στραβος ακομα)

    δε μπορω με τπτ να βγαλω τα αντιβαρα, κατσαβιδι, τρυπανι με τπτ ομως. υπαρχει κανενα τιπ που δε γνωριζω?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20190226_161451.jpg 
Προβολές:	250 
Μέγεθος:	43,0 KB 
ID:	404271
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος

    δε μπορω με τπτ να βγαλω τα αντιβαρα, κατσαβιδι, τρυπανι με τπτ ομως. υπαρχει κανενα τιπ που δε γνωριζω?
    Αυτή η εταιρία με κάνει να απορώ μερικές φορές. Πάει βγάζει μια χαρά ποιότητας μοτοσυκλέτες και στο θέμα clipons , από 125ρια μέχρι 1000ss πάει και βάζει ότι πιο φτηνιάρικο, μασίφ παλιοσίδερο υπάρχει. Ειδικά τα αντίβαρα είναι εντελώς ΓΤΠ, και τα χρεώνει και μια περιουσία σαν ανταλλακτικό.

    Δεν σου λύνει η βίδα, γιατί είναι με κόλλα από το εργοστάσιο για να μην ξεβιδώνει από τους κραδασμούς και χάνεις το αντίβαρο εν κινήσει.

    Αν δεν τα καταφέρνεις να την λύσεις, φάε το κεφάλι με 6mm τρυπάνι, βγάλε το αντίβαρο, και μετά πιάσε με μια σκύλα τον κορμό της βίδας που θα φαίνεται και λύστην.


    Αν το είχα εγώ το μοτό σου, αγορά από το aliexpress, riser clipon υπερυψωμένα για 41mm καλάμι (ή ότι νούμερο έχεις), και αγορά στην τοπική αγορά, σε είδη κιγκαλερίας-αλουμινιοσωλήνων, αλουμινένιο σωλήνα διαμέτρου 22mm. Κόβεις στο κατάλληλο μήκος, τρυπάς όπου χρειάζεται να πατήσουν οι μύτες από τα χειριστήρια, συναρμολογείς, έτοιμος, και πιο ποιοτικό, και το αλουμίνιο αποροφάει καλύτερα κραδασμούς, και σε πτώση λυγίζει και με ελάχιστο κόστος αντικαθιστάς τον σωλήνα μόνο, και στραβώνει αυτό και όχι άλλα πράγματα στην μοτό , και 1.5 κιλό μείον από τα εργοστασιακά clipons.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Ειχα προσπαθησει και εγω το αντιβαρο σε cbf125 και δεν λυνει και απ'οσο το εψαξα οπως το λεει ο telegonos ακομα και το cbr1000 φοραει το ιδιο αντιβαρο σχεδον 15 ποντους.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    σιδερένιο μασίφ είναι.δοκιμασε με τουρμποτορτς να ζεστάνεις τη βίδα.
    αν δεν πιάσει ουτε αυτό ή ξετρύπημα ή ανάποδο κολαούζο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πηγα στον τοπικο μηχανικο μοτοσυκλετων και μου τα εβγαλε σε 1' (τροπο ηθελε οχι κοπο)

    εβαλα αφτερ αντιβαρα, χειρολαβες και μανετες. πολυ καλυτερη αισθηση ας ειναι κινεζικα (στις παρακατω φωτο δε θα ειχα βαλει ακομα)...
    σειρα εχει το τελικο εξατμισης


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_5018.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	404467

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_4img_5001.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	81,5 KB 
ID:	404468
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #24
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Αυτή η εταιρία με κάνει να απορώ μερικές φορές. Πάει βγάζει μια χαρά ποιότητας μοτοσυκλέτες και στο θέμα clipons , από 125ρια μέχρι 1000ss πάει και βάζει ότι πιο φτηνιάρικο, μασίφ παλιοσίδερο υπάρχει. Ειδικά τα αντίβαρα είναι εντελώς ΓΤΠ, και τα χρεώνει και μια περιουσία σαν ανταλλακτικό.

    Δεν σου λύνει η βίδα, γιατί είναι με κόλλα από το εργοστάσιο για να μην ξεβιδώνει από τους κραδασμούς και χάνεις το αντίβαρο εν κινήσει.

    Αν δεν τα καταφέρνεις να την λύσεις, φάε το κεφάλι με 6mm τρυπάνι, βγάλε το αντίβαρο, και μετά πιάσε με μια σκύλα τον κορμό της βίδας που θα φαίνεται και λύστην.


    Αν το είχα εγώ το μοτό σου, αγορά από το aliexpress, riser clipon υπερυψωμένα για 41mm καλάμι (ή ότι νούμερο έχεις), και αγορά στην τοπική αγορά, σε είδη κιγκαλερίας-αλουμινιοσωλήνων, αλουμινένιο σωλήνα διαμέτρου 22mm. Κόβεις στο κατάλληλο μήκος, τρυπάς όπου χρειάζεται να πατήσουν οι μύτες από τα χειριστήρια, συναρμολογείς, έτοιμος, και πιο ποιοτικό, και το αλουμίνιο αποροφάει καλύτερα κραδασμούς, και σε πτώση λυγίζει και με ελάχιστο κόστος αντικαθιστάς τον σωλήνα μόνο, και στραβώνει αυτό και όχι άλλα πράγματα στην μοτό , και 1.5 κιλό μείον από τα εργοστασιακά clipons.
    κολλημενος δεν ειμαι, αλλα γενικα δεν ειναι τοσο καλη ποιοτικα η honda και για να βγαλεις το οτιδηποτε ειναι δυσκολο. παπακι innova και 1000αρι ss εχουν το ιδιο αντιβαρο
    η suzuki εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα και τα παντα λυνονται πολυ πιο ευκολα. πχ 3 βιδες και βγαινει το πλαϊνο φερινγκ, στο honda βγαζεις 15 βιδες και κλιψακια.

    καλη φαση αυτο που εχεις σκεφτει με τα κλιπ ον (η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ ανοιχτα και δε με βολευουν γενικα γιατι ειμαι μικρος) αλλα προϋποθετει χρονο για να γινει πραγμα το οποιο δεν εχω.
    ζελατινα, μανετες και χειρολαβες αλλαξα και τα εκανα σε 1 βδομαδα 1 καθε μερα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #25
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.064
    Πού να δεις τι χρειάζεται για να αλλάξεις ζελατίνα. Λύνεις το μισό μηχανάκι...

    Καλόβολτο. Μια χαρά μηχανάκι είναι για τη χρήση που προορίζεται.

    Έτσι είχα κάνει το δικό μου.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140411_162315b.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	404469

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20140411_162329b.jpg 
Προβολές:	142 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	404470
    Life begins at 45°.

  11. #26
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    μετα απο το lowside που ειχα (λαδι στη στροφη, δε προλαβα να κανω τπτ. δε χτυπησα πουθενα αλλα συρθηκα για αρκετα μετρα. απλα εβγαλα τον εξοπλισμο που φορουσα και τον πεταξα ετσι οπως ειχε γινει),
    το μηχανακι ανανεωθηκε και αλλαξα και 2-3 πραγματακια που ηθελα (πχ εβαλα χαμηλοτερα κλιπ-ον για πιο επιθετικη θεση οδηγησης).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20190801_153759.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	409426
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_img_20190801_153946.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	409427
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 19:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF