Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 108

Θέμα: Επιλογή λαδιών

  1. #76
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ)
    Μην παίρνεις κι όρκο...

  2. #77
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.642
    χμμμ... οκ...για χάρη οικονομίας της κουβέντας θεωρώ οτι είναι αυθεντικά.
    Με το σκεπτικό της καχυποψίας, δεν έχει νόημα να θεωρούμε οτιδήποτε δεδομένο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #78
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Γιατι να μην ειναι αυθεντικα; Τοσο περιπου εχουν. Αντε 1€ πανω. Απλο ορυκτελαιο ειναι με καποια προσθετα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #79
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για το κρυπτονΧ η Γιαμάπα λέει ορυκτό 20-50.
    Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ) και το μηχανακι μου κάνει μίνιμουμ 9 αλλαγές λαδιών το χρόνο.
    Πως δεν είναι υπερβολή να το γυρίσω σε συνθετικό λοιπόν;
    Ένα απλό τεστ δε λύνει το θέμα, αλλά φάνηκε ότι το συνθετικό της amazon είχε καλύτερη συμπεριφορά από επώνυμο ορυκτέλαιο. Οπότε αυτό που λέω είναι ότι αντί για επώνυμο ορυκτέλαιο μάλλον είναι καλύτερα να μπει συνθετικό κυρμήτσος έξτρα βέρτζιν συγκρίσιμης τιμής (εφ'όσον υπάρχει, όπως Αμέρικα).

    Άσε που οι περισσότεροι χρήστες δεν αλλάζουν λάδια τόσο συχνά όσο εσύ, οπότε είσαι θετική εξαίρεση.

  5. #80
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Στο δικό μου Modenas εχω δοκιμάσει ένα σκασμό λάδια . Ορυκτέλαια και ημισυνθετικά . Επειδή τα τελευταία χρόνια μου ψιλοκαίει αλλά under control σαν πιο οικονομική λύση εχω βρει την αγορά 2 lt ημισυνθετικού Valvoline Durablend 20w50 από 6 € το λίτρο . Βάζω το ένα λίτρο και μετά κάθε 700 με 1000 χλμ συμπληρώνω 200-300 ml . Σημειώνω όλες τις αλλαγές και τα χλμ .Τα κρατάω 2500 χλμ με 3000 χλμ και συνήθως περισσεύουν και 300 ml οπότε τα έχω κάβα για τα επόμενα συμπληρώματα . Οταν τα αλλάζω μετράω τι βγάζω οπότε συνολικά ξέρω ακριβώς πόσο λάδι έκαψε και σε πόσα χλμ και αν σε σχέση με την προηγούμενη αλλαγή αυξήθηκε η κατανάλωση κλπ .

    Ειδικά για παπί , στην λογική ότι τα ορυκτέλαια τα δίνουν για 1000 χλμ και τα semi-synthetic για 3-4 χιλιάδες , προφανώς οικονομικά συμφερει η 2η περίπτωση μια και στο λίτρο οι διαφορές σε αυτά που αγοράζω εγώ είναι 1-2 € . Εδώ βεβαία παίζουν και αλλοι παράγοντες . Εχω ακούσει απο ανθρώπους του χώρου που ξέρουνε για γνωστό λαδέμπορα να τον έχουν πιάσει 2 φορές να εμφιαλώνει . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που πωλούνται μισή τιμή σε σχέση με την τιμή που τα δίνουν άλλοι που παίρνουν από τον αντιπρόσωπο . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που έρχονται με άλλες ετικέτες από τις ετικέτες του αντιπροσώπου έδω . Και φυσικά σε μισές τιμές . Παράλληλη εισαγωγή ; Ανταγωνισμός ; Δεν ξέρω .

    Στο κουτί που παίρνει 0W20 και το πάω αντιπροσωπεία (για πόσο ακόμα δεν ξέρω) μου βάζουν το ecstar της suzuki με κάπου 18€ το λίτρο . Να πάω απο τα γνωστά λαδάδικα της Φρατζή που τα βγάζουνε στο πεζοδρόμιο λες και είναι λαική με μισή τιμή ; Δεν μου πάει καρδιά ....
    Modenas Kriss 125

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Στο δικό μου Modenas εχω δοκιμάσει ένα σκασμό λάδια . Ορυκτέλαια και ημισυνθετικά . Επειδή τα τελευταία χρόνια μου ψιλοκαίει αλλά under control σαν πιο οικονομική λύση εχω βρει την αγορά 2 lt ημισυνθετικού Valvoline Durablend 20w50 από 6 € το λίτρο . Βάζω το ένα λίτρο και μετά κάθε 700 με 1000 χλμ συμπληρώνω 200-300 ml . Σημειώνω όλες τις αλλαγές και τα χλμ .Τα κρατάω 2500 χλμ με 3000 χλμ και συνήθως περισσεύουν και 300 ml οπότε τα έχω κάβα για τα επόμενα συμπληρώματα . Οταν τα αλλάζω μετράω τι βγάζω οπότε συνολικά ξέρω ακριβώς πόσο λάδι έκαψε και σε πόσα χλμ και αν σε σχέση με την προηγούμενη αλλαγή αυξήθηκε η κατανάλωση κλπ .

    Ειδικά για παπί , στην λογική ότι τα ορυκτέλαια τα δίνουν για 1000 χλμ και τα semi-synthetic για 3-4 χιλιάδες , προφανώς οικονομικά συμφερει η 2η περίπτωση μια και στο λίτρο οι διαφορές σε αυτά που αγοράζω εγώ είναι 1-2 € . Εδώ βεβαία παίζουν και αλλοι παράγοντες . Εχω ακούσει απο ανθρώπους του χώρου που ξέρουνε για γνωστό λαδέμπορα να τον έχουν πιάσει 2 φορές να εμφιαλώνει . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που πωλούνται μισή τιμή σε σχέση με την τιμή που τα δίνουν άλλοι που παίρνουν από τον αντιπρόσωπο . Εχω ακούσει για επώνυμα λάδια που έρχονται με άλλες ετικέτες από τις ετικέτες του αντιπροσώπου έδω . Και φυσικά σε μισές τιμές . Παράλληλη εισαγωγή ; Ανταγωνισμός ; Δεν ξέρω .

    Στο κουτί που παίρνει 0W20 και το πάω αντιπροσωπεία (για πόσο ακόμα δεν ξέρω) μου βάζουν το ecstar της suzuki με κάπου 18€ το λίτρο . Να πάω απο τα γνωστά λαδάδικα της Φρατζή που τα βγάζουνε στο πεζοδρόμιο λες και είναι λαική με μισή τιμή ; Δεν μου πάει καρδιά ....
    δεν σου παει η καρδια αλλα δεν φτιάχνεις και το παπιο να μην καίει?!?!?!
    δεν ξερω τι λετε για τα λαδια αλλα οτι λαδι και να εβαλα/ βαλαμε σε παπι και γενικα σε παπια που εχω/ ειχαμε με τον αδερφο μου και το redline που βαλαμε και οτι αλλο επώνυμο καλο ακριβο. μετα τα 1500χλμ δεν δούλευε κανενα "ωραια". οποτε ειπαμε στο παπι στα 1000χλμ αλαγη και βάζουμε πλεον φτηνο γιατι στο συνολο του ποσου μας βγενει το ιδιο. και χεσικαμε για το λαδι αν και βαζουμε castrol / liqui moly τετοια ποιότητα. οποτε εχουμε παντα φρεσκο λαδι!!!

  7. #82
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεν σου παει η καρδια αλλα δεν φτιάχνεις και το παπιο να μην καίει?!?!?!
    Ο πάπιος κοντεύει δεκαετία και τα 60.000. Καίει 200 - 300 ml περίπου στα 1000 . Κόστος αναπλήρωσης 1,5 € με 2 ανα 1000 χλμ και 2 μήνες περίπου . Ποιος ο λόγος να μπλέξω με ρεκτιφιέ και να σκάσω κάνα 200αρι σε παπί που ενδέχεται να δώσω; Χωρια μετά τη μανούρα να το στρώσεις κλπ που εχω ακούσει απο πολλούς ότι δεν πιάνει το ρεκτιφιέ και σύντομα ξανακαίει .
    Modenas Kriss 125

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ο πάπιος κοντεύει δεκαετία και τα 60.000. Καίει 200 - 300 ml περίπου στα 1000 . Κόστος αναπλήρωσης 1,5 € με 2 ανα 1000 χλμ και 2 μήνες περίπου . Ποιος ο λόγος να μπλέξω με ρεκτιφιέ και να σκάσω κάνα 200αρι σε παπί που ενδέχεται να δώσω; Χωρια μετά τη μανούρα να το στρώσεις κλπ που εχω ακούσει απο πολλούς ότι δεν πιάνει το ρεκτιφιέ και σύντομα ξανακαίει .
    αμα ειναι να το δωσεις το αγοραζω εγω παντος 300€-400€ αμα θες!

  9. #84
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Μαλλον πολλοι εδω τριγυρω δεν εχουν ριξει ουτε μισή ματια στις λαδολολογιες ε??και απ αυτούς που τις διαβασαν οι περισσοτεροι κρατησαν ότι τους βόλευε
    σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!

  10. #85
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αυτο το επαθα οταν αλαξα απο 10-40 ημι συνθετικο σε 15-50 full συνθετικο. με το συνθετικο κοπαναγε απιστευτα, οριακα και δεν θα μπορουσα να αλαξω ταχυτητα, οταν ξανα εβαλα 10-40 ημι συνθετικο εστρωσε αμεσως.
    Στην περιπτωση σου μπορει να εφταιγε και το ιξωδες.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Στην περιπτωση σου μπορει να εφταιγε και το ιξωδες.
    πολυ πιθανο. μιας και εκανα δοκιμη τοτε γιατι το σιγκεκριμενο ιξωδες δεν υπηρχε στο manual αν και οι τιμες υπηρχαν. πχ μου εδινε 15-40 και 20-50 , αλλα οχι το 15-50 που δοκιμασα εγω. anyway μια χαρα ειναι τα λαδια μωρε. αν τα αλαζουμε συχνα και βαζουμε μια χ γνωστη μαρκα καλα ειναι.

  12. #87
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!
    Throttle that mysterious friend of ours

  13. #88
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    σιγα μην αλλαξουμε γνωμη επειδη καποιος μας το ανέλυσε και μας εδειξε και επιχειρήματα. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!!! εμεις κραταμε αυτο που μας βολεύει!!!
    Αυτό πάει γάντι και σε μάστορες...

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Αυτό πάει γάντι και σε μάστορες...
    εκει που δουλευω να δεις πως παει με κατι πελατες που ειναι "γνωστες" και ειχαν παρει πριν 15 χρονια κρανος 300.000δρχ και κοιτανε στα κρανη των 100€ να εχουν 5 αστερια και τελικα δεν περνουν τιποτα και μενουν με το κρανος 15ετιας.

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Για το κρυπτονΧ η Γιαμάπα λέει ορυκτό 20-50.
    Βρίσκω το ορυκτό Castrol power1 20-50 με 5€ (επώνυμο δηλαδή λάδι, όχι κυρμητσος οιλ) και το μηχανακι μου κάνει μίνιμουμ 9 αλλαγές λαδιών το χρόνο.
    Πως δεν είναι υπερβολή να το γυρίσω σε συνθετικό λοιπόν;
    ===============================================
    τοσο το βρισκω και εγω......πες μου ομως που λεει οτι ειναι ορυκτο ??
    στις αξιολογησεις του καποιος αναφερει οτι ειναι ημι-συνθετικο..
    οποτε ουτε semi synthetic...ουτε mineral...ετσι αναφερετε το ορυκτελαιο για οσους θελουν να ξερουν

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Επιλογή Supersport ελαστικών
    από Dean στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 19:53
  3. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  4. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF