Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Εκκεντροφορος ΧΤ 600

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727

    Εκκεντροφορος ΧΤ 600

    Καλησπερα και παλι.Σε χτ 620 με φσρ35 αυτος ο εκκεντροφορος κανει η ειναι γοριλας και αντι για κερδος θα χασουμε? λιφτ .490" .470" duration at 0.40'' 276.Ο μαμα εχει αυτα τα στας λιφτ 342'' διαρκεια 239

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Αν είναι κάποιος επώνυμος, γράψε ποιο μοντέλο είναι γιατί τις διαστάσεις ακριβώς δεν τις θυμάμαι.

    Έχε υπόψιν ότι για να δουλέψει χωρίς κίνδυνο να καρφώσει βαλβίδα, πρέπει να βάλει ελατήρια τιτανίου τα οποία κοστίζουν 180€ και είναι και δυσεύρετα πλέον.

    Επίσης πρέπει να γίνει ροϊκή στην κεφαλή με άνοιγμα των εισαγωγών, όχι με το ψευτογυάλισμα που κάνουν οι περισσότεροι.

    Αν δεν κάνει αυτός που έχεις βρεί, κάνε reprofile τον εργοστασιακό εκκεντροφόρο , αν θες σου λέω πού με πμ.

    Πιστόνι φοράς flat ή high comp?

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Ειναι απο την megacycle o 266x4,νομιζω δεν μου κανει..Πιστονι ΘΑ μπει je 97mm high compression

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Μπαίνει όπως είναι μην πειράζεις τίποτα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    23
    γεια σας και απο εμενα! κι εγω μπηκα στο τρυπακι μιας και βρηκα πολυ φτηνα μεταχειρισμενα απο φιλο κυλινδρο με ρεκτιφιε και 98 χιλ wiseco flat με 900χιλ και φλαντζες wiseco! Πηρα και εναν εκκεντροφορο απο ΤΤ reprofile 3o σταδιο και τωρα ειμαι ειμαι μεταξυ του να παρω ελατηρια τιτανιου ή να βάλω ροδελες 1.5 χιλ στα δικα μου και να σκληρύνουν αλλα μειονωντας την διαδρομη.... φιλε γιωργο ριξε λιγο τα φωτα σου!

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Ελατήρια τιτανίου να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ειδικά αν φοράς FCR. Με 98 χιλιοστά και μαμά καρμπ τα μανίσια είναι μια χαρά.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2014
    Μηνύματα
    23
    δεν εχω μαμα καρμπυρατερ! εχω ενα μηχανικο dellorto 38 phm Και συμπεριφερεται λιγο πιο κατω απο τα διπλα 35ρια

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Καλησπερα Γιωργος ΤΤ σορρυ παλι για το πρηξιμο,επειδη παλι βρηκα εναν 266χ4,ειναι ο ποιο κανιβαλος που βγαζει η εταιρια.Οπως ειπες ποιο πανω μπαινει,αν και βλεπω στον καταλογο της μεγκασαικλς οτι λεει Cut cylinder head to clear lobes δλδ θα θελει λιγο φαγωμα η κεφαλη για να μην βρισκουν τα αμυγδαλα και θελει πιστονι και ελατηρια.Πιστονι οπως ειπαμε εχω το JE 97mm 11.5 συμπιεσης υψηλης δλδ..Ελατηρια θα παρω αν ειναι να τον βαλω.FCR 35αρια επισης εχω.Αυτο που θα θελα να ξερω ειναι μηπως αντι να παει καλυτερα παει χειροτερα το μηχανακι με αυτον δλδ αν ειναι μεγαλος για το σεταπ μου και θελει ποιο πολλα κυβικα...Και κατι τελευταιο τι συν-μειον θα εχω με το να κανω τον δικο μου ριπροφαιλ.Σορρυ για το κατεβατο ερωτησεων

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    το βυθισμα που λες φαινεται τεραστιο, και η διαρκεια επισης ειναι πολυ μεγαλη και περα απο τα τεχνικα της εγκαταστασης (σιγουρα θα θες αλλα ελατηρια γιατι αυτα που εχεις θα τερματιζουν, επισης θα χρειαστει πιο σκληρα/ανθεκτικα και πιθανοτατα πιο κοντους οδηγους βαλβιδας συν δουλεια στα κοκκορακια τα οποια θα λιωνουν αρκετα πιο γρηγορα), η εισαγωγη σου δεν θα ειναι ''αρκετη'' ωστε να στηριξει το ανοιγμα των βαλβιδων με τον νεο εκκεντροφορο, οποτε να μην παρεις ψηλα (η τουλαχιστον να μην παρεις τιποτα σε σχεση με εναν πιο ηπιο εκκεντροφορο) και να χασεις χαμηλα...επισης με τοσο μπαμπουλα εκκεντροφορο, αν το μηχανακι δε στροφαρει ψηλα (8κ+) με οτι αυτο συνεπαγεται για την βελτιωση του κινητησα σε valve train μπιελες ηλεκτρονικη κλπ, δεν εχει καν νοημα να ασχοληθεις να τον τοποθετησεις...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 28/04/2020 στις 22:49.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Ωραια,δλδ να μην ασχοληθω καν με τον συγκεκριμενο.Οποτε με βλεπω να στελνω τον δικο του για reprofile γιατι για να παραγγειλω απο megacycles-webcam θα με βγει ο κουκος αηδονι και ηδη εχω δωσει πολλα λεφτα στο μηχανακι.Οι reprofile τι υπερ και κατα εχουν με τους επωνυμους?Μηπως ειναι πανω κατω το ιδιο?Απο λιγη ερευνα που εκανα παντως ουτε οι megacycles-webcam ειναι billet ολοι ειναι regrind-reprofile.Ευχαριστω για την απαντηση γιατι το ψαχνω πολυ πριν κανω οτιδηποτε καθως δεν θελω να πεταξω λεφτα που δεν θα πιασουν τοπο,ηδη εχουμε ξεφυγει απο τον αρχικο προυπολογισμο.Επισης κατι αλλο,εχω δει βαλβιδες +1 και +2 χιλιοστα..Θα κερδισω κατι απο αυτες σε συνδιασμο με ροικη η ειναι για περισσοτερα χιλιοστα οποτε να μην τις κοιταω καν..Το μοτερ μου δεν εχει ανοιχτει ακομα αλλα εχανε λαδι απο τα τσιμουχακια πανω στην κεφαλη οποτε πιστευω θα δω καποια φθορα οταν ανοιχτει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Λοιπόν. Ο 266Χ10 είναι ο πιο γρήγορος της εταιρίας, καθαρά για χρήση dragster. Δεν ασχολείσαι, πληροφοριακά το λέω.

    Ο Χ4 είναι μια χαρά για γρήγορη χρήση δρόμου και ταιριάζει με το set up σου. Οπωσδήποτε ελατήρια τιτανίου και ροϊκη σωστή στην κεφαλή από άνθρωπο που ξέρει τι κάνει.

    Οι μεγαλύτερες βαλβίδες είναι για 100+ χιλιοστά.

    Το reprofile είναι πιο φτηνή λύση. Δεν μπορείς να αλλάξεις την βύθιση παρά μόνο τον χρονισμό. Στην ουσία γυρνάς τα αμύγδαλα του εκκεντροφόρου.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αλλά το θέμα δε ειναι για χτ οπότε μπορείτε να μου πείτε να το σβήσω . Με τους μαμα έκκεντροφόρους έχουμε 16.7 μπαρ συμπιεση με τους άγριους 12.6 γτ υπάρχει τόσο μεγάλη απόκλιση μήπως έχουν πρεσαριστό λάθος το σημείο που βιδωνεις τ γρανάζι ;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    4
    Οι μαμα είναι 220 κ 210 με7και 6.5 βύθισμα αντίστοιχα... Και οι άλλοι στο 1 χιλιοστό βρίσκεται βυθισμα 266και 242 με 7.9 και 8.2 αντίστοιχα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    ΟΚ Γιωργο ευχαριστω για τις απαντησεις.Μαλλον μπερδευτηκες αναποδα τα ειπες ο χ4 ειναι ο κανιβαλος νομιζω ο χ10 ειναι για γρηγορη χρηση δρομου συμφωνα με τον καταλογο, τον φοραει γνωστος ειναι πολυ ευχαριστημενος με ελατηρια βεβαια κι αυτος.Βαλβιδες οποτε αν χρειαστω κανονικες,δεν παω για μεγαλυτερες.Ροικη υποτιθεται οτι εχει η κεφαλη,την ειχε στειλει να του κανουν ο προηγουμενος ιδιοκτητης που ναι φιλος,τωρα τι κανανε και αν ειναι σωστη δεν ξερω,ισως κανανε γυαλισμα απλα,οι αυλοι εισαγωγης εξαγωγης φαινονται σκαλισμενοι παντως.Αν θελεις στειλε μου σε πμ για ρεπροφαηλ που ελεγες για οταν ερθει η ωρα.Απ οτι ξερω 2 κανουν ρηπροφαηλ σε εκκεντροφορους ο ενας αρκετα ποιο τσουχτερος στην τιμη.
    Να σαι καλα!
    Τελευταία τροποποίηση από billyka; 29/04/2020 στις 01:05.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    727
    Grigoriskon,απ οτι ξερω,απο ψαξιμο,δεν ειμαι μηχανικος υποψιν,ειναι λογικο νομιζω με τους αγριους να χανεις σε μετρηση συμπιεσης.Γι αυτο και οι πολυ αγριοι εκκεντροφοροι θελουν πιστονι υψηλης συμπιεσης.Με ενα πολυ αγριο εκκεντροφορο σε μαμα μοτερ με μαμα συμπιεση το μοτερ θα ''ψοφησει'' στα χαμηλα και θα αποδιδει μονο τερμα ψηλα,οποτε ισοσταθμιζεις το χασιμο στα χαμηλα με το κερδος απο το πιστονι υψηλης συμπιεσης η κατι τετοιο τελοσπαντων.Χωρις αυξηση συμπιεσης δλδ δεν βαζεις πολυ αγριο εκκεντροφορο.Γι αυτο και γω ρωταω τα παιδια που ξερουν κατι παραπανω,μην παω και παρω τον ποιο κανιβαλο νομιζοντας οτι θα παω γρηγοροτερα και τελικα παω χειροτερα. Αν κανω λαθος διορθωστε με

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φιλος ψάχνει για ΧΤ 600
    από psaroulis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2005, 14:55
  2. ΨΑΛΙΔΙ ΓΙΑ ΧΤ 600
    από MISKIN στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2005, 03:24
  3. Ρύθμιση βαλβίδων στο χτ-600
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2004, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF