Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 102

Θέμα: Καλύτερο 300άρι = ??

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Φιλε μου εχω το VERSYS 300 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
    Hθελα μια για ολα... all around...που λενε
    Επισης εχω παρεουλα παντα σχεδον στην βολτα μου..και ετσι η σελα ηθελα να ειναι για δυο!
    Να μην με νοιαζει εαν πρεπει να πατησω χωμα η εδαφος με πετρες η... με αμμο !
    Τελος επειδη το δρομολογιο για να παω για δουλεια εχει σκατοδρομο (και που δεν εχει θα πεις ) ηθελα να μην με νοιαζει
    λακουβες--σαμαρακια--καπακια υπονομων---κακοτεχνιες εαν επεφτα μεσα και να περναγα οσο πιο ανωδυνα μπορω!
    ==========================================================
    Λοιπον εσυ πρεπει να βαλεις τι προτεραιοτητες εχεις στην καθημερινοτητα σου και να κανεις επιλογη..
    Επισης καλο θα ειναι να δεις και το κοστος σε βαθος χρονου για την οποια επιλογη σου....καθως και καποια εξοδα ανταλακτικων (μακρια απο μας) εαν τυχει κατι!
    ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ..ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΑΝΤΑ ..ΙΔΙΩς ΚΡΑΝΟς !!

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Αφού είπες ότι έχεις δίπλωμα κατηγορίας A και ήδη έχεις φθάσει να σκέφτεσαι μοτοσακά των 5.200€, θα συμφωνήσω με το Ζεύκα. Το MT-07 night fluo στοκ του 2018 στα 6.200€, είναι ίσως η καλυτερη επιλογή, αν μπορείς να δώσεις 1.000€ περισσότερα. Απλά θα χρειαστεί να αλλάξεις τα λάστιχα λίγο πιο σύντομα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται ). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).
    Παρόν
    Κάτοχος για 8χρονια 125 με 15hp

    Εαν εισαι κατασταλαγμενος με το τι ζητας και δε παρασύρεσαι μπορεις να εχεις μια μοτοσυκλέτα 250cc για μια ζωη

    1990 λεγαμε οτι με το xt250r με δισκόφρενο μπροστινό το εχεις για μια ζωη και για ολες τις χρησεις.
    https://motorcyclespecs.co.za/Galler...XT250%2085.jpg

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται ). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).
    Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το (πολύ όμορφο) gsxr 250 που έχε βγάλει προσφορά η suzuki στα 4.000 ευρω. Γενικά στα μικρά κυβικά οι επιλογές είναι πολλές. Επίσης σε περίπτωση που κάτι αλλάξει και θες να ξεφορτωθείς το μηχανάκι θα το κάνεις χάνοντας λιγότερα από ότι στις μεγάλες κατηγορίες. Εξαίρεσεις σε αυτόν τον κανόνα υπάρχουν μονο με τα κινέζικα δίκυκλα.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται ). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).
    Επειδή ήμουν στη φάση σου και το έχω κάνει test ride, αυτό που με ενόχλησε είναι το γεγονός ότι στις μεσαίες έχει αρκετά έντονους "τριγμούς"/"δονήσεις" στο τιμόνι κάτι που προσωπικά μουδιάζει τα χέρια μου. Αυτό δεν το έχω παρατηρήσει (στο βαθμό αυτό τουλάχιστον) ούτε σε ΜΤ-07 φίλου ούτε στο δικό μου Z650..

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το οτι τα σκέφτομαι δε σημαίνει πως θέλω να δώσω και τόσο πολλά, ιδάνικα θα ήταν να μέινουμε κοντά στα 4500. Το μάτι μου έπεσε και στο Bajaj Dominar 400 και στα καινούργια της Daytona με τα οποία δεν ξέρω και ακριβώς τι παίζει. Ωραία τα specs, ωραία και η εμφάνιση από αξιοπιστία δεν ξέρω τι παίζει μακροπρόθεσμα (αν και ήδη βλέπω τα anti-china answers να έρχονται ). Όσο για τα κυβικά δε με νοιάζει για 1η μηχανή να ανέβω. Όσοι λένε οτι το 1ο τους μηχανάκι (αν λέμε για 250+) το βαρέθηκαν στο χρόνο δε νομίζω να το χουν οδηγήσει και πάνω από το 50% των δυνατοτήτων του απλά δε βλέπουν μεγάλες ροπές και τρελά top speed στις ευθείες και σκαλώνουν θαρρώ (με εξαιρέσεις φυσικά).
    μην κοιτας μονο την αξια αγοράς. τα λεφτα δεν πανε στο πηγαδι, ειναι εκει πανω σε δυο ροδες και αυριο το mt πιανει καποια χρηματα ενω τα bajaj και λοιπα κινέζικα πιάνουν σχεδον τιποτα οταν και αν τα πουλησεις. Πάρε 250-300 αν θες αλλα καλυτερα ενα μηχανάκι με αξια μεταπώλησης μιας και θα το δωσεις σε 2-3-4 χρόνια.

  8. #23
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    εχεις παει σε αντιπροσωπειες να ανεβεις πανω στις μοτοσυκλετες και να τις οδηγησεις αν υπαρχει η δυνατοτητα?

    απο αυτα που λες σα συνολο ειναι καλυτερα το rc και duke 390 (πλαισιο, φρενα, μοτερ) αλλα ειναι μικρα σε μεγεθος και δε ξερω πως θα κατσεις πανω τους.
    εγω στη θεση σου θα εστιαζα προς τα kawasaki, αλλα καλυτερα να πας να τα δεις ΟΛΑ.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Από αυτά είδα μαζεμένα τα kawasaki όλα στο Βύνιο (13% επιτόκιο στις δόσεις ακόμα και με πιστωτική μιλάμε για ΑΣΤΕΙΑ). Θα πάω να δω και τα Daytona μαζεμένα κάπου και μέτα bajaj-ktm. Το ξέρω και η μεταπωλητική είναι κάτι που με φρενάρει στο να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επίσης είμαι σχετικά κοντός (1.74) οπότε δε θέλω πολύ ψηλά μηχανάκια.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Από αυτά είδα μαζεμένα τα kawasaki όλα στο Βύνιο (13% επιτόκιο στις δόσεις ακόμα και με πιστωτική μιλάμε για ΑΣΤΕΙΑ). Θα πάω να δω και τα Daytona μαζεμένα κάπου και μέτα bajaj-ktm. Το ξέρω και η μεταπωλητική είναι κάτι που με φρενάρει στο να δοκιμάσω κάτι άλλο. Επίσης είμαι σχετικά κοντός (1.74) οπότε δε θέλω πολύ ψηλά μηχανάκια.
    μην μασας ενα ποδι να παταει κατω θες, δεν εχουν βαρος αυτα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Προσοχη αλλο κινεζικο και αλλο ινδικο μηχανακι. Εχουμε εδω και δεκαετιες τα royal enfield στην Ελλαδα. Δεν τα βρισκεις και τζαμπα σαν μεταχειρισμενα....ποσο μαλλον σημερα που εχουν ανεβασει ποιοτητα οι ινδοι...

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Και εγώ με λίγο ψάξιμο είδα οτι η bajaj δεν είναι και τυχαία. Είναι πολλά χρόνια στο χώρο και πρόσφατα αγόρασε και ένα ποσοστό (48% νομίζω) της KTM. Και νομίζω πως το dominar φοράει downtuned έκδοση του 390 duke. Ίσως αξίζει την ευκαιρία του.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    αν φτανεις μεχρι εκει BAJAJ θα σου πω και εγω...και ειναι σουπερ

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    παρατηρώ οτι υπάρχει μια διαφορα τιμης μεταξύ των κινεζικών και ινδικων εταιρειών(με τα ινδικα να ειναι πιο ακριβα) και κατα την γνωμη μου και των review customer satisfaction servey δεν δικαιολογείται.
    Δηλαδη εφόσον θα ρισκάρεις που θα ρισκαρεις πήγαινε προς κινα που εχει και πιο ομορφα συνολα οπως τα zontes για παράδειγμα η το αλλο οως το λενε cfk καπως έτσι.
    Οι ινδοι για την και καλα καινοτομία τους πανε και φτιαχνουν αλλη κεφαλή με 3 μπουζι(σε μονοκυλινδρο ελεος) για ντεμεκ καλυτερη καύση απόδοση κλπ
    Πανε ρε κυριε και παρτο αυτούσιο το μοτερακι απο την συνεργασια με ktm και χωστο πανω.
    Που θελω να καταλήξω δε τα εμπιστεύομαι ολα αυτα
    Καλυτερα πιο λιγα φραγκακια και κινέζο.

    Παιζει και το wolf 300 της sym (ταιβαν) πιο γνώριμος κατασκευαστής.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Μετά την επίσκεψη στις αντιπροσωπείες και αφού τα είδα όλα από κοντά είμαι για KTM RC 390 ή το Benelli BN 302. Μου άρεσαν πιο πολύ από όλα εμφανισιακά. Ανάμεσα σε Daytona και Bajaj θα κατέληγα στο Daytona μάλλον αλλά αποφάσισα να τα περιορίσω στα 2 πρώτα που ανέφερα. Γνώμες λοιπόν για αυτά τα 2? ΚΤΜ sport style (προσωπικά με τρελαίνει εμφανισιακά, αν και δεν ξέρω πόσο θα το αντέχει η μέση μου μιας και έχω κάποια θεματάκια και κάθομαι πολλές ώρες την ημέρα στη δουλειά μου) πιστεύω θα ναι το πιο fun γενικά. Δεν είναι όμως το πιο πρακτικό για κάθε μέρα. Benelli από την άλλη naked, στυλ που έχω συνηθίσει και με 2 κιλύνδρους οπότε πιο άνετο. Ρίχτε τα!
    Τελευταία τροποποίηση από panagos159; 24/02/2019 στις 20:44.

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39
  2. το καλύτερο.....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 14:09
  3. το καλυτερο αντιστρες, μονο για αντρες
    από dimitris74 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 18:53
  4. για έναν καλύτερο.... Μπους!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 19:04
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF