Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 102

Θέμα: Καλύτερο 300άρι = ??

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ελπίζω να μη γίνω σπασίκλας αφού λες ότι έχεις καταλήξει στα δύο επικρατέστερα αλλά...έχοντας ως δεδομένο ότι σου αρέσουν τα ΚΤΜ και το μοτεράκι των 390 αλλά θέλεις κάτι πιο βολικό για τη μέση σου και την πρακτικότητα ενός γυμνού (συγκριτικά με ένα ss), έχεις δει αυτό το Duke 390 ;

  2. #32
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Το ενα κινεζιά το αλλο ινδιεζιά παρ το ενα και βαρα το αλλο.Παρε οποιο σου αρεσει καλυτερα ,αλλα το κτμ μαλλον εχει πιο καλη αντιπροσωπευση λογω παλαιοτητος.Και μαλλον συντομα θα την χρειαστεις λογω προελευσης.ΜΑΚΑΡΙ οχι ,αλλα δεν γινονται θαυματα.
    Τελευταία τροποποίηση από panavour; 24/02/2019 στις 22:05.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Μετά την επίσκεψη στις αντιπροσωπείες και αφού τα είδα όλα από κοντά είμαι για KTM RC 390 ή το Benelli BN 302. Μου άρεσαν πιο πολύ από όλα εμφανισιακά. Ανάμεσα σε Daytona και Bajaj θα κατέληγα στο Daytona μάλλον αλλά αποφάσισα να τα περιορίσω στα 2 πρώτα που ανέφερα. Γνώμες λοιπόν για αυτά τα 2? ΚΤΜ sport style (προσωπικά με τρελαίνει εμφανισιακά, αν και δεν ξέρω πόσο θα το αντέχει η μέση μου μιας και έχω κάποια θεματάκια και κάθομαι πολλές ώρες την ημέρα στη δουλειά μου) πιστεύω θα ναι το πιο fun γενικά. Δεν είναι όμως το πιο πρακτικό για κάθε μέρα. Benelli από την άλλη naked, στυλ που έχω συνηθίσει και με 2 κιλύνδρους οπότε πιο άνετο. Ρίχτε τα!
    Να ξερεις οτι κανενα απο τα δυο δεν ειναι αυτο που λεμε αξιοπιστο μηχανακι. Δε θα εχεις την ηρεμια μυαλου που θα ειχες αν επαιρνες ενα kawasaki 300 ας πουμε. Η διαφορα ειναι οτι το KTM εχει τα θεματα του επειδη ειναι μηχανακι επιδοσεων (για τα δεδομενα της κατηγοριας παντα) και εχει πουσαρισμενο μοτερ, ενω το benelli απλα επειδη ειναι κινεζικο. Προσωπικα θα πηγαινα ασυζητητι στο ΚΤΜ - αν ειναι να την κανεις τη μ@λ@κια, καν'την με λογο. Αλλιως αν θες να το παιξεις συντηρητικα πηγαινε σε ninja300 / Ζ300.

    Το παλιο Duke (αν και σε καλη τιμη) προσωπικα θα το απεφευγα, στα καινουρια μοντελα (Duke και RC) εχουν γινει καποιες σημαντικες αλλαγες για την αντιμετωπιση των θεματων που υπαρχουν (πχ πηγε η εξατμιση πισω για να μην θερμαινεται παραπανω το μοτερ). Επισης αν παρεις τελικα το ΚΤΜ αξιζει να ασχοληθεις λιγο με τη βελτιωση του συστηματος ψυξης. Αν ερθει εκεινη η ωρα τα ξαναλεμε.

    edit: Ξεχασα να αναφερω οτι το Benelli (αν και γυμνο) ειναι ~20 κιλα πιο βαρυ απο το ΚΤΜ, που οπως καταλαβαινεις ειναι μια αιωνιοτητα και μια μερα -ειδικα σε τοσο λιγα κυβικα. Γενικα δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα στα δυο, μην μπερδευουμε τις βουρτσες με τις... χτενες.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 24/02/2019 στις 20:38.

  4. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Μάγκες να ξέρετε η καρδιά λέει RC 390, από όταν το είδα. Αλλά επειδή δεν είμαι και παιδί πλέον τα ζυγίζω όλα (το οποίο ίσως δεν είναι και τόσο καλό τελικά γιατί εδώ μιλάμε και για πάθος όχι μόνο για "μαθηματικά") οπότε απλά μπερδεμένος καταλήγω!

  5. #35
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    παρε το κατεμι αδερφε
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Αν είσαι μπερδεμένος μην πιέζεσαι και δώσε απλά χρόνο στον εαυτό σου . Και εμένα μου άρεσει το rc 390 αλλά δεν διαθέτω ούτε τον χρόνο ούτε τα λεφτά για να το χαρώ. Δηλαδή δεν έχω χρόνο και λεφτά για track days ή για μοτοβολτες με αντίστοιχα μηχανάκια. Είμαι ο καθημερινός αναβάτης που ψάχνω κάτι για όλα και εκεί δεν με καλύπτει αυτό.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Εγω λεω να πας να τα ζητήσεις σε τεστ ραιντ και τα 2, νομιζω ολοι πια εχουν ενα μηχανάκι διαθέσιμο για τεστ.
    Ο ηχος και το μεταξόνιο του benelli κανουν την διαφορα. Το 302 ακουγεται σα τσαμπουκαλεμενο τρικυλινδρο triumph και το god damn(ktm) σα μετατονισμενο παπι, αυτο αν εισαι αρρωστακι με το ακουστικό φάσμα.
    Το μεταξόνιο γιατι αν θελήσεις να πας καλοκαίρι για μπανακι και βάλεις συνεπιβάτη θα εκτιμήσεις την απαραίτητη απόσταση μεταξυ των δυο.
    Κατα τα αλλα το περτικαλι ειναι σαφως πιο γρηγηρο σε επιδόσεις και σπορτιβ σε συμπεριφορά

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Γυναίκα υπάρχει στην εξίσωση; Αν ναι, έχει πει τη γνώμη της; (βλέπε γειτονικό νήμα)
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Χαχα γυναίκα υπάρχει αλλά έχει πει να πάρω αυτό που μου αρέσει περισσότερο.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το 390 είναι μονοκύλινδρο, άλλα που κοιτάς είναι δικύλινδρα.

    Τα μονοκύλινδρα έχουν κραδασμούς, έχουν τον χαρακτηριστικό πρα-πρα ήχο (για εμένα:άσχημος), και το κυριότερο, το μονοκύλινδρο του 390 βγάζει παρόμοια ιπποδύναμη από άλλα που είναι δικύλινδρα. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει, πόσο τσιτωμένο είναι ( ή έστω, χαλαρά τα άλλα, την διαφορά σε βάθος χρόνου την πιάνουμε ε; )

    Τα δικύλινδρα, έχουν από την φύση τους λιγότερους κραδασμούς από τα μονοκύλινδρα παρόμοιου κυβισμού, πιο στρωτή λειτουργία, λιγότερη φθορά σε βάθος χρόνου, μειωμένη αίσθηση ότι ''ζορίζονται'' στις ψηλές στροφές, μικρότερη κατανάλωση λαδιού, καλύτερη ρευστομηχανική ισσοροπία στον χώρο του κάρτερ δλδ κάτω από τα πιστόνια, φθείρονται λιγότερο σε βάθος χρόνου, ΓΕΝΙΚΑ είναι ''πιο'' κινητήρες.

    Ωραίο είναι το 390, πέρασα την Παρασκευή έξω από μοτομάγαζο στην Καλλιρόης και το χάζευα (το Duke 390) αλλά δεν ξέρω, εγώ ΔΕΝ θα το έπαιρνα.

    Αν είχε ένα δικύλιδρο μοτέρ, ναι, μονοκύλινδρο...όχι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Χαχα γυναίκα υπάρχει αλλά έχει πει να πάρω αυτό που μου αρέσει περισσότερο.
    Σου έτυχε λαχείο. Μην τη χάσεις.

    Οπότε συνεχίζουμε στο θέμα μας. Θα έλεγα Ζ300, Z400 ή MT-07.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/02/2019 στις 10:59.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Καλύτερα κάτω απο 5000 μην ξεφεύγουμε. Και εγώ νομίζω το δικύλινδρο σε βάθος χρόνου θα με δικαιώσει. Θα πήγαινα για το kawasaki z300 αλλά ο Βύνιος (που έχει το μοντέλο του '17 στα 4820) βαράει 13% επιτόκιο στην πιστώτικη ρε μάγκες. Οι άλλοι που έχουν από άτοκο μέχρι 5% δηλαδή είναι κορόιδα? Για αυτό κοιτάω και το benelli που φαίνεται τίμιο για τα λεφτά του. Οι κινέζοι από ότι διάβασα το χρήμα ρίχνουν τα υπόλοιπα γίνονται Ιταλία ακόμα. Δεν ξέρω κιόλας είμαι ο πλέον άσχετος για αυτό και ρωτάω.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    To ακριβοτερο και καλύτερο...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CB 300.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	404109
    https://www.mototriti.gr/data/news/p...ika_118157.asp

  14. #44
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Οι κινέζοι από ότι διάβασα το χρήμα ρίχνουν τα υπόλοιπα γίνονται Ιταλία ακόμα.
    Αυτό είναι χειρότερο από το να έριχναν χρήμα Ιταλοί και να έκαναν τα υπόλοιπα Κινέζοι.
    Life begins at 45°.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Φιλε μου εγω θεωρω οτι την στιγμη που εχουν την εγκριση απο την αυστηρη νομοθεσια του EURO 4 δεν εχεις θεμα!
    Αλλωστε οι νεες οδηγιες για το euro 4 δεν ειναι μονο καυσαερια η ΑΒS...πρεπει ο κινητηρας να εχει τα ιδια στανταρ ακομη
    και μετα απο 20.000 χλμ......που για μενα ειναι ενας σεβαστος αριθμος χιλιομετρων !
    ===============================================
    Θελουμε η οχι...στα επομενα χρονια εχω πει παλι η πιτα θα μοιραστει αλλιως!
    Οι κινεζοι ριχνουν χρημα ...ανεβαζουν ποιοτητα...ανεβαζουν ταχυτητα παραγωγης.....
    εχουν αγορασει παλιοτερες φιρμες και τις αναβιωνουν.... επισης κοιτουν να ειναι στα πλαισια των αυστηρων οδηγιων
    της ευρωπης δειχνοντας ετσι οτι πραγματικα τους ενδιαφερει η αγορα!
    Η γνωμη μου ?
    Ναι προτιμω να παρω ''κινεζικο'' κουτα ...παρα να ειμαι ''γεροντο-λαγνος'' σε κατι μοντελα που λενε και επειμενουν καποιοι
    (ξερω θα γινω κακος για μερικους απλα αποψη μου ειναι και ΔΕΝ χρειαζεται να συμφωνουν ολοι)
    σε μεταχειρισμενα που στο φιναλε δεν ξερεις που κραταει η σκουφια τους
    τι χρηση εκανε ο ''αλλος''
    τι ζημιες εχει ''καλυμενες'' που θα ανακαλυψεις εσυ στα δικα σου χερια !
    ΟΧΙ...κουτα και ειτε κινεζος ειτε ινδος...για μενα καλυτερα !

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 17:39
  2. το καλύτερο.....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 13:09
  3. το καλυτερο αντιστρες, μονο για αντρες
    από dimitris74 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 17:53
  4. για έναν καλύτερο.... Μπους!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 18:04
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 14:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF