Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 102

Θέμα: Καλύτερο 300άρι = ??

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50

    Καλύτερο 300άρι = ??

    Καλησπέρα παίδες. Τα έφερε ο καιρός και είμαι σε φάση αναζήτησης αγοράς της 1ης μου μηχανής (27 χρονών ωστόσο) στην κατηγορία των 300 σε καινούργιο μοντέλα του 2018+ (προτάσεις τύπου με αυτά τα λεφτά παίρνεις Χ μηχανάκι μεταχειρισμένο δε χρειάζονται θαρρώ). Το μηχανάκι το θέλω για πάσης φύσεως ατασταλείες εντός και εκτός Αθηνών (καθημερινή χρήση πήγαινε-έλα δουλειά, βόλτες, ταξιδάκι άμα κάτσει αν και έρχεται τελευταίο αυτό). Ξέρω πως τα παρακάτω είναι πολύ διαφορετικά μηχανάκια μεταξύ τους αλλα μου αρέσουν όλα . Θα ήθελα γνώμη από γνώστες ή και κατόχους για τα:
    1) KTM RC 390 (μου αρέσει πολύ εμφανισιακά απλά δεν ξέρω πόσο σκυφτό είναι και αν είναι καλό για πόλη)
    2) Kawasaki Z300 (μου αρέσει επίσης και είναι πιο κοντά στο naked στο οποίο μάθαινα)
    3) Yamaha MT-03 (πολύ ωραίο και ίσως το πιο δυνατό της κατηγορίας. για τα φρένα δεν έχω ακούσει τα καλύτερα όμως)
    4) Benelli BN 302 (αξίζει την ευκαιρία του το benellaki ή θα μας βάλει σε μπελάδες?)
    5) Kawasaki Versys 300X (εδώ είναι η πιο touring επιλογή το ξέρω αλλά και για εντός πόλης καλά έχω ακούσει)
    6) Kawasaki Ninja 300 (Αξίζει έναντι του ΚΤΜ? Εμφανισιακά προτιμώ το RC πάντως)
    7) KTM Duke 390 (πολύ όμορφο και το Duke)
    Οποιαδήποτε πληροφορία για αξιοπιστία, πιθανά προβλήματα, καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο, θετικά, αρνητικά, κόστος συντήρησης είναι ευπρόσδεκτη. Είμαι αρχάριος και άσχετος στα μαστορέματα οπότε θέλω κάτι σίγουρα αξιόπιστο. Να σημειώσω τέλος οτι με ενδιαφέρει να κάνω και κάποια μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και ίσως κάποια στιγμή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα κανένα track day for the fun of it.
    Σας ευχαριστώ!!
    Τελευταία τροποποίηση από panagos159; 18/02/2019 στις 21:31.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Επειδή τα έχω ψάξει αρκετά,θεωρητικά μόνο δυστυχώς,τα ktm βγάζουν αρκετά θεματάκια.Σίγουρα με υπερθερμάνσεις και ξερύθμισμα βαλβίδων τα πρώτα μοντέλα,κάτι που κάποιοι λένε ότι λύθηκε στα μετέπειτα,δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.Βέβαια,γνωστός μου έχει το duke390 1st gen και δεν του έχει βγάλει τίποτα απολύτως εδώ και 2 χρόνια,με λίγα χλμ όμως.

    Με benelli δεν θα ασχολούμουν προσωπικά.

    Mt03 και z300 είναι πολύ πανομοιότυπα μηχανάκια,σίγουρα λίγο πιο ήρεμα από το duke,και εννοείται πιο budget στήσιμο σε όλα,με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Το versys το θεωρώ πάρα πολύ ικανό μηχανάκι,κάνει για όλα,είναι φιλικό με άνετη θέση οδήγησης.(Δες εδώ και εδώ)

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αφου εισαι διατεθειμενος να δωσεις τα 6000 που κανει το versys, για μενα δωσε 6500 και παρε το Ninja 400. Ειναι ο,τι πιο καινουριο υπαρχει στην κατηγορια και ενα σκαλοπατι πανω απο τα υπολοιπα.

    Τα ΚΤΜ ειναι καυλα (ειδικα το RC που τρεχει και σε δυνατη προσφορα στα 4700 νομιζω), αλλα θα εχεις καποια αγχη παραπανω. Μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανεις χρηση της εγγυησης ας πουμε.

    Γενικα με εξαιρεση το κινεζικο δε νομιζω πως υπαρχει λαθος επιλογη σε αυτα που εχεις βαλει ως υποψηφια. Ολα ειναι καλα, ολα θα σου κανουν τη δουλεια σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Φιλε μου απο την στιγμη που θα αγορασεις ενα απο αυτα τα μηχανακια κουτα .... και θα το συντηρεις και θα το οδηγας συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη ...δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο σοβαρο προβλημα αξιοπιστιας... Απλα πρεπει να θυμασαι οτι γενικα η αξιοπιστια εχει πεσει τα τελευταια χρονια γενικα στα δικυκλα και τετρατροχα. Ζουμε στην εποχη που οι μετοχοι κανουν κουμαντο στις εταιριες και οχι οι μηχανικοι...

    Στην θεση σου θα προσθετα cbr 300 , bajaj 250 , enfield himalayan. Αν ημουν περισσοτερο τολμηρος cfκ , zongshen rx και τα νεα 300 αρια της dayton

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Αφού βάζεις σε προτεραιότητα την αξιοπιστία, θα πρότεινα να κοιτάξεις προς τα Kawasaki και Yamaha. Άρα ξεχνάμε το Benelli και βάζουμε πιο χαμηλά στις προτιμήσεις τα KTM.

    Έχοντας σε επόμενη προτεραιότητα την καθημερινή χρήση, ξεχνάς τα sport και σίγουρα το άβολο για καθημερινή χρήση KTM RC 390, το οποίο θα ήταν πρώτη επιλογή αν μας έλεγες ότι θα είσαι κάθε εβδομάδα στην πίστα. Θα έλεγα να προτιμήσεις το Z300 αντί του sport Ninja 300. Έχω την εντύπωση ότι το Ninja 300 αντικαταστάθηκε από το 400, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Το Versys είναι πιο τουριστικό, θα το έβαζα μπροστά αν σου άρεσαν πολύ τα ταξίδια, η μετακίνηση δικάβαλο ή αν μας έλεγες ότι είσαι πάνω από 1,80m, καθότι είναι λίγο πιο ψηλό.

    Το KTM Duke 390 αρέσει πολύ και σε εμένα εμφανισιακά, αν και δε βρίσκω πολύ βολική τη θέση οδήγησης. Είναι το πιο δυνατό απ' όσα αναφέρεις (μαζί με το RC 390), αλλά είναι μονοκύλινδρο και ίσως κουράσει στα ταξίδια με τους κραδασμούς σε σχέση με τα άλλα που είναι δικύλινδρα. Αν όμως κοιτάς σε περισσότερα από 300cc (όπως των KTM), τότε ίσως να σκεφθείς τα αντίστοιχα 400άρια της Kawasaki (π.χ. Z400).

    Με δεδομένο λοιπόν ότι έχεις στα χέρια σου δίπλωμα κατηγορίας τουλάχιστον Α2 και έχεις αγοράσει τον απαραίτητο ειδικό προστατευτικό εξοπλισμό, ήτοι κράνος, μπουφάν, γάντια, παντελόνι με προστασίες και μπότες ή μποτάκια, θα έλεγα να σκεφθείς σοβαρά τα Kawasaki Z400, Z300 και έπειτα το Yamaha MT-03.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 18/02/2019 στις 22:19.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Πολύ ωραίες απαντήσεις. Να πω λοιπόν για να βοηθήσω πως έχω απεριόριστο δίπλωμα, είμαι 1.74 και καμιά 75αρια κιλά και πως έχω σχεδόν όλο τον εξοπλισμό με εξαίρεση το παντελόνι προς το παρόν. Επίσης να πω πως τα RC 390 και Ζ300 έχουν πολύ καλό προβάδισμα λόγω και τιμής μιας και μιλάμε για χιλιάρικο κάτω από τα άλλα. Το Ζ300 μου είναι σίγουρα πιο οικείο σε θέση οδήγησης και νομίζω πως ως 2κίλυνδρο θα είναι πιο "χαλαρό". Παρόλα αυτά το RC 390 μου αρέσει πιο πολύ από όλα εμφανισιακά με το Ζ300 δεύτερο και μετά το ΜΤ. Θα τα δω και από κοντά όλα εντός εβδομάδας για να έχω και καλυτερη άποψη, αλλά είμαι πιο κοντά στο Ζ300 και το RC 390, κυρίως λόγω τιμής και εμφάνισης. Στα specs είναι όλα κοντά σχετικά με κάποιο να κερδίζει σε κάτι και να χάνει σε κάτι άλλο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panagos159 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίες απαντήσεις. Να πω λοιπόν για να βοηθήσω πως έχω απεριόριστο δίπλωμα, είμαι 1.74 και καμιά 75αρια κιλά και πως έχω σχεδόν όλο τον εξοπλισμό με εξαίρεση το παντελόνι προς το παρόν. Επίσης να πω πως τα RC 390 και Ζ300 έχουν πολύ καλό προβάδισμα λόγω και τιμής μιας και μιλάμε για χιλιάρικο κάτω από τα άλλα. Το Ζ300 μου είναι σίγουρα πιο οικείο σε θέση οδήγησης και νομίζω πως ως 2κίλυνδρο θα είναι πιο "χαλαρό". Παρόλα αυτά το RC 390 μου αρέσει πιο πολύ από όλα εμφανισιακά με το Ζ300 δεύτερο και μετά το ΜΤ. Θα τα δω και από κοντά όλα εντός εβδομάδας για να έχω και καλυτερη άποψη, αλλά είμαι πιο κοντά στο Ζ300 και το RC 390, κυρίως λόγω τιμής και εμφάνισης. Στα specs είναι όλα κοντά σχετικά με κάποιο να κερδίζει σε κάτι και να χάνει σε κάτι άλλο.
    Μια χαρα ειναι και τα δυο που λες. Η λογικη λεει Ζ, η καρδια RC. Δεν υπαρχει σωστη και λαθος απαντηση, εσυ θα το βρεις αυτο.

    Μια εξτρα παραμετρος που ισως δεν εχεις σκεφτει ειναι οτι το ΚΤΜ θα αργησει περισσοτερο να σου "τελειωσει" οδηγικα. Ειναι μηχανακι που το παιρνουν και εμπειροι αναβατες για να το βαζουν πιστα (με τις αναλογες βελτιωσεις φυσικα).

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Δες και το Bajaj το 400. Έκανε ένας βόλτα στο Περιστέρι με αυτό. Κοίτα πριν πάρω το CF 250 ήμουν ανάμεσα πολύ στο 390 και στο Bajaj. Το duke για μέσα στη πόλη είναι ότι πρέπει, όρθια στάση σώματος και πουπουλο. Προς τα έξω αν θες να βγεις θα βολεύει πιο πολύ το Bajaj που είναι πιο πολύ touring, ελαφρώς πιο σκυφτο και 30 κιλά περίπου πιο βαρύ γεγονός που βοηθά στους ανέμους της εθνικής οδού.
    Τελευταία τροποποίηση από Potis; 19/02/2019 στις 07:56.

  9. #9
    Αν σκέφτεσαι λίγο τις εξορμήσεις προς τα έξω, για μένα ξέχνα τα γυμνά και πήγαινε προς Versys.
    Επίσης, το Ζ300 καταργείται και έρχεται το Ζ400 με το μοτέρ του Ninja. Πολύ καλή επιλογή για γυμνό για μένα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εγώ θα έπαιρνα το CBR500R, αν ήμουν νέος και ήθελα σύχρονο μοτό για Α2.

    https://www.motorcycle.com/blog/wp-c...CBR500R-01.jpg

    Γιατί να μην έχεις την εξτρά ροπή των 500 κυβικών στις μεσσαίες στροφές, στην πραγματική ζωή και στις ρεαλιστικές συνθήκες, εκεί που όλα τα 300ρια συγκριτικά θα υστερούν; Τέλη*, ασφάλιστρα, κατανάλωση, έχουν σχεδόν καμία διαφορά.

    * (το τέλος κυκλοφορίας αλλάζει στα 300 κυβικά, κάτω από 300 είναι 22 ευρώ, 300 μέχρι 785 είναι 55 ευρώ. Τα ΚΤΜ ας πούμε πάνε στο 55ρι)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έπαιρνα το CBR500R, αν ήμουν νέος και ήθελα σύχρονο μοτό για Α2.

    Γιατί να μην έχεις την εξτρά ροπή των 500 κυβικών στις μεσσαίες στροφές, στην πραγματική ζωή και στις ρεαλιστικές συνθήκες, εκεί που όλα τα 300ρια συγκριτικά θα υστερούν; Τέλη*, ασφάλιστρα, κατανάλωση, έχουν σχεδόν καμία διαφορά.
    Θα συμφωνήσω, για προτάσεις γενικότερα στα 500cc (cbx, cbr, rebel, κλπ αντί των 300cc).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12

  13. #13
    27 ετων , απεριοριστο διπλωμα και 300 κυβικα νομιζω λαθος . Δες 400 και 500

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα Παναγιώτη!Θα συμφωνήσω και εγώ ότι θα μπορούσες να ανέβεις λίγο σε κυβικά...δε θα σε τρομάξουν ούτε θα χάσεις κάτι ιδιαίτερο σε κόστη συντήρησης ή κατανάλωσης...οι διαφορές είναι μικρές.
    Το Z400 είναι μια επιλογή.Ζωηρό εργαλειάκι είναι και το 390 Duke.Στις πρώτες θέσεις θα είχα σίγουρα και τα τρία 500άρια της Honda.Αφού έχεις και την Benelli στο κάδρο σου, δες και το Leoncino .
    Αν τελικά φτάσεις κοντά στα 6+ χιλιάρικα, κοιτάζεις και μοτοσυκλέτες 650cc όπως το Suzuki SV 650 ή το Yamaha MT 07 .

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    φιλε μου δεν εισαι πιτσιρικας φανταζομαι δεν εχεις τα μυαλα στο μπλεντερ.

    παρε την πιο value for money μηχανη για αρχαριους, το mt07 στα 6200.

    ουτε σκληροπυρηνικη ειναι να σε τρομαξει, με ωραιοτατο μοτερ, αξιοπιστη φθηνα σερβις, αβς

    κανε και κανα riding school στο χουντρα και εισαι κυριος
    Τελευταία τροποποίηση από Ζεύκας; 19/02/2019 στις 14:03.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το καλύτερο παπί
    από COSMIC στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 18:39
  2. το καλύτερο.....
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2004, 14:09
  3. το καλυτερο αντιστρες, μονο για αντρες
    από dimitris74 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2004, 18:53
  4. για έναν καλύτερο.... Μπους!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 19:04
  5. Το Καλυτερο Ανεκδοτο Ολων
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 15:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF