Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Πρόβλημα με ρευματα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382

    Πρόβλημα με ρευματα

    Γεια σας παιδιά..Έχω δύο μοτοσυκλέτες..Το Κάθε Τρίτη Μάστορα μου έβγαλε πρόβλημα με τα ρεύματα...Είμαι στην Γερμανία..Ο παπάρας ο μάστορας έκανε 2 μήνες μόνο για το δει..Μέτρησε τον ανορθωτη αν κατάλαβα καλά κ τον βρήκε οκ..Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι τα πηνία κ το βολάν..Έφερα από Ελλάδα κ τα πέρασε..Πάλι πρόβλημα..Μου είπε ότι πρέπει να αλλάξει όλες τις καλωδιώσεις με καινούργια κ ένα ανταλλακτικό ακόμα (δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο εννοούσε λόγο μη καλών γερμανικών) κ ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί λόγο μεγάλου κόστους..Γνωρίζει κάνεις τι άλλο μπορεί να είναι το πρόβλημα?Μου έφαγε την ψυχή μετά από 4 μήνες κ δεν το έφτιαξε κιόλας..Διάβασα στο ίντερνετ κάποιες περιπτώσεις κ είδα μέχρι κ βραχυκύκλωμα από μια λαμπιτσα που έκανε την ζημιά κ δεν μπορούσε κανείς να βρει την λυση

  2. #2
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδιά..Έχω δύο μοτοσυκλέτες..Το Κάθε Τρίτη Μάστορα μου έβγαλε πρόβλημα με τα ρεύματα...Είμαι στην Γερμανία..Ο παπάρας ο μάστορας έκανε 2 μήνες μόνο για το δει..Μέτρησε τον ανορθωτη αν κατάλαβα καλά κ τον βρήκε οκ..Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι τα πηνία κ το βολάν..Έφερα από Ελλάδα κ τα πέρασε..Πάλι πρόβλημα..Μου είπε ότι πρέπει να αλλάξει όλες τις καλωδιώσεις με καινούργια κ ένα ανταλλακτικό ακόμα (δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο εννοούσε λόγο μη καλών γερμανικών) κ ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί λόγο μεγάλου κόστους..Γνωρίζει κάνεις τι άλλο μπορεί να είναι το πρόβλημα?Μου έφαγε την ψυχή μετά από 4 μήνες κ δεν το έφτιαξε κιόλας..Διάβασα στο ίντερνετ κάποιες περιπτώσεις κ είδα μέχρι κ βραχυκύκλωμα από μια λαμπιτσα που έκανε την ζημιά κ δεν μπορούσε κανείς να βρει την λυση
    Καλημέρα, εκτός του ότι γενικά η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη έως αδύνατη. Έτσι όπως τα γράφεις δεν μπορεί κάποιος ούτε να σκεφτεί να σε βοηθήσει λέγοντάς σου καμιά ιδέα τι να κοιτάξεις. Τι μοτοσυκλέτα είναι, ποια είναι τα συμπτώματα του προβλήματος. Ξεκινάμε από εκεί και θα πρέπει να έχεις και ένα πολύμετρο για να μπορείς να κάνεις μετρήσεις μόνος σου.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απαντηση..Έχεις δίκιο φιλος..Η μηχανή είναι ΚΤΜ lc4 του 2006..Στην αρχή ξεκίνησε να ξεφορτιζει η μπαταρία και να παίζει το κοντέρ (από 90 σε 30 45 κτλ.Οτι ναναναι έδειχνε)..Εβαλα καινούργια μπαταρία κ την ξεφορτισε μετά από 2 βδομάδες..Την ξαναφορτισα κ μετά από λίγο πάλι τεζα..Πάω την μηχανή στον μάστορα όπως είπα κ μου λέει ότι το πρόβλημα είναι τα πηνια κ ότι μέτρησε τον ανόρθωτη όπως εγραψα κ παραπανω..Άλλαξε τα πηνία και όπως έγραψα μου είπε ότι πρέπει να αλλάξει όλο το κύκλωμα κ αν κατάλαβα καλά εννοεί κ την πλεξούδα κ ότι δεν συμφέρει..Καλύτερα λεει να την πουλήσω
    σε κομματια..Μιλάμε για μηχανή που πωλείται στην χειρότερη 3500 ευρώ..Μου έφαγε 4 μήνες πλήρωσα 130 ευρώ μόνο η την δουλειά κ δεν έκανε τπτ..Πως μπορώ να κάνω τις μετρήσεις?Γνωρίζεις?Πως μπορώ να εντοπίσω αν χανω ρεύμα από κάπου?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, εκτός του ότι γενικά η τηλεδιάγνωση είναι δύσκολη έως αδύνατη. Έτσι όπως τα γράφεις δεν μπορεί κάποιος ούτε να σκεφτεί να σε βοηθήσει λέγοντάς σου καμιά ιδέα τι να κοιτάξεις. Τι μοτοσυκλέτα είναι, ποια είναι τα συμπτώματα του προβλήματος. Ξεκινάμε από εκεί και θα πρέπει να έχεις και ένα πολύμετρο για να μπορείς να κάνεις μετρήσεις μόνος σου.
    Ξέχασα επίσης να αναφέρω ότι πατώντας την μίζα ακουγόταν ένας θόρυβος τζζζ..Άλλαξε τα δύο καλώδια που ενώνονται στην μπαταρία κ όπως είπα κ τα πηνία αλλά κ τα καλώδια των πηνίων που φτανουνε στην κλεμα αλλά ακούγεται πάλι ο θόρυβος κ νομίζω κ πιο έντονα..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας παιδιά..Έχω δύο μοτοσυκλέτες..Το Κάθε Τρίτη Μάστορα μου έβγαλε πρόβλημα με τα ρεύματα...Είμαι στην Γερμανία..1 Ο παπάρας ο μάστορας έκανε 2 μήνες μόνο για το δει..Μέτρησε τον ανορθωτη αν κατάλαβα καλά κ τον βρήκε οκ..Μου είπε ότι το πρόβλημα είναι τα πηνία κ το βολάν..Έφερα από Ελλάδα κ τα πέρασε..Πάλι πρόβλημα..Μου είπε ότι 2 πρέπει να αλλάξει όλες τις καλωδιώσεις με καινούργια και 3 ένα ανταλλακτικό ακόμα (δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο εννοούσε λόγο μη καλών γερμανικών) κ ότι δεν αξίζει να φτιαχτεί λόγο μεγάλου κόστους..Γνωρίζει κάνεις τι άλλο μπορεί να είναι το πρόβλημα?Μου έφαγε την ψυχή μετά από 4 μήνες κ δεν το έφτιαξε κιόλας..Διάβασα στο ίντερνετ κάποιες περιπτώσεις κ είδα μέχρι κ βραχυκύκλωμα από μια λαμπιτσα που έκανε την ζημιά κ δεν μπορούσε κανείς να βρει την λυση
    1)To πας αλλού αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί . 'H μήπως το πάρκαρες 2 μήνες στο συνεργείο μέχρι να βρεις το ανταλλακτικό?
    2) Μόνο άν έχει αρπάξει φωτιά
    3)θα πρέπει να μάθεις αλλιώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είδε αυτή η διάνοια μάστορας μετά από 2 μήνες

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    1)To πας αλλού αν κάποιος δεν θέλει να ασχοληθεί . 'H μήπως το πάρκαρες 2 μήνες στο συνεργείο μέχρι να βρεις το ανταλλακτικό?
    2) Μόνο άν έχει αρπάξει φωτιά
    3)θα πρέπει να μάθεις αλλιώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι είδε αυτή η διάνοια μάστορας μετά από 2 μήνες
    Έκανε 2 μήνες μόνο για να το κοιτάξει κ αφού είχα πάει κ άλλες δύο φορές να δω αν έκανε κάτι..Μετά έκανα 1 μήνα να του πάω τα ανταλλακτικά (τα πήρα από Ελλάδα γτ εδώ είναι πανάκριβα) κ έκανε άλλον 1.5 μήνα περίπου για να περάσει τα πηνία..Αν κατάλαβα καλά εννοούσε την πλεξούδα..Μου φαίνεται κουλο για ηλεκτρικό πρόβλημα να σου λέει ο 'μαστορας' ότι πρέπει να αλλάξει όλο το κύκλωμα κ ότι δεν αξίζει σπαστο κ πουλα το..Προφανώς δεν μπορεί να βρει το πρόβλημα κ Μ λέει τα δικά του..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Έκανε 2 μήνες μόνο για να το κοιτάξει κ αφού είχα πάει κ άλλες δύο φορές να δω αν έκανε κάτι..Μετά έκανα 1 μήνα να του πάω τα ανταλλακτικά (τα πήρα από Ελλάδα γτ εδώ είναι πανάκριβα) κ έκανε άλλον 1.5 μήνα περίπου για να περάσει τα πηνία..Αν κατάλαβα καλά εννοούσε την πλεξούδα..Μου φαίνεται κουλο για ηλεκτρικό πρόβλημα να σου λέει ο 'μαστορας' ότι πρέπει να αλλάξει όλο το κύκλωμα κ ότι δεν αξίζει σπαστο κ πουλα το..Προφανώς δεν μπορεί να βρει το πρόβλημα κ Μ λέει τα δικά του..
    Κάθολου κουλό αν το είχες παρκάρει για χψ λόγους, Το παίρνεις και πας αλλού

  8. #8
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς μόνος σου μπορώ να προσπαθήσω να βρω μερικούς ελέγχους που μπορείς να κάνεις στο ηλεκτρικό κύκλωμα βάση manual. Αν δεν έχεις σκοπό πας απλά σε ένα άλλο συνεργείο και εύχεσαι να έχει διάθεση να ασχοληθεί και να μην σου πει σπάστο και πούλα το. Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι πως δεν φορτίζει την μπαταρία. Σωστό; Πάρε για αρχή και μέτρα με ένα πολύμετρο σε ρελαντί και με φορτίο πόσα V δείχνει στους πόλους της μπαταρίας.

  9. #9
    Ανορθωτης σιγουρα.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς μόνος σου μπορώ να προσπαθήσω να βρω μερικούς ελέγχους που μπορείς να κάνεις στο ηλεκτρικό κύκλωμα βάση manual. Αν δεν έχεις σκοπό πας απλά σε ένα άλλο συνεργείο και εύχεσαι να έχει διάθεση να ασχοληθεί και να μην σου πει σπάστο και πούλα το. Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι πως δεν φορτίζει την μπαταρία. Σωστό; Πάρε για αρχή και μέτρα με ένα πολύμετρο σε ρελαντί και με φορτίο πόσα V δείχνει στους πόλους της μπαταρίας.
    Το πρόβλημα είναι ότι ξεφορτιζονται οι μπαταρίες κ στο τέλος καταστρέφονται..Για να κάνω έλεγχο πρέπει να πάρω πάλι άλλη μπαταρία..Καταστράφηκε κ αυτή..Επίσης τώρα που πήρα το μηχανάκι έχει καμένη κ την λάμπα στην μάσκα μπροστά ενώ πριν δούλευε κανονικά..Ναι αν μπορείς μου τι ελέγχους μπορώ να κάνω κ πως γτ δεν έχω ασχοληθεί μόνος μου...Ευχαριστώ!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinji Ikari Προβολή μηνύματος
    Ανορθωτης σιγουρα.
    Μακάρι να είναι ο ανορθωτης να βάλω άλλον να ξεμπερδευω..Αλλά δεν νομίζω..Λες να μην μέτρησε καν τον ανορθωτη?Του πουστη...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.740
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    ...
    Η μπαταρία γιατί καταστράφηκε; Την έβαλες σε φορτιστή και δεν φορτίζει;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Η μπαταρία γιατί καταστράφηκε; Την έβαλες σε φορτιστή και δεν φορτίζει;
    Φόρτισε 2 φορές κ τα παίξε..Δεν ξαναφορτιζει..

  14. #14
    Ο ανορθωτης δεν μετριεται. Δοκιμαζεις καινουριο και αν λυθει το προβλημα ξερεις οτι ειναι αυτο. Αφου αλαξες και πηνια ειναι σιγουρα ανορθωτης.
    When you're feeling low and woozy
    Slap a fresh clip in your Uzi

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Βέβαια αυτό είναι KTM αλλά κ εγώ ποντάρω ανορθωτή. Αφού τα πηνία σου είναι καινούρια είναι η επόμενη κίνηση.
    Πάτα το 0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με ρεύματα. Cbr600rr
    από Mpampis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2019, 12:10
  2. Xt600e πρόβλημα με ρεύματα
    από 2stroker στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2017, 15:15
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF