Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Τεχνικές υπηρεσίες Δήμων - Λακκούβες, διαρροές

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δήλωσα χθες το βράδυ καμένη λάμπα σε στύλο της ΔΕΗ. Το πρωί (10 ώρες μετά) είδα συνεργείο του Δήμου να την αλλάζει. Ρει σπεκτ!
    κάνε κομμα θα σε ψηφισω.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    κάνε κομμα θα σε ψηφισω.
    Τη βρίσκεις να σου αλλάζουνε τα φώτα φίλος ?

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τη βρίσκεις να σου αλλάζουνε τα φώτα φίλος ?
    και να μου βουλώνουν τις τρύπες

  4. #34
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και να μου βουλώνουν τις τρύπες

    μου βγήκε ο καφές απο την μύτη....
    και είμαι στην δουλειά
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    και να μου βουλώνουν τις τρύπες
    Που να πάει το μυαλό μου ...

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Που να πάει το μυαλό μου ...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δήλωσα χθες το βράδυ καμένη λάμπα σε στύλο της ΔΕΗ. Το πρωί (10 ώρες μετά) είδα συνεργείο του Δήμου να την αλλάζει. Ρει σπεκτ!
    Να σου δώσω το τηλ της τεχνικής υπηρεσίας του Δήμου Χαλανδρίου΄; Δεν χαμπαριαζουν.
    -Ελα φίλος ποια τρύπα?
    -Εχω ξανακάνει αίτημα απο 27 Φεβρουαρίου για την τρύπα στην Παπανικολή.
    -Δεν βρήκα κάτι απο 27 Φεβρουαρίου . Ποια τρύπα ;Στην 25ης Μαρτίου? Tην επόμενη βδομάδα θα την κλείσουμε...θα ρίξουμε τσιμέντο..
    -Οχι !! Στην Παπανικολή!! Την αίτηση που έκανα σήμερα πότε θα τη δείτε l;;
    -Aύριο μεθαύριο θα δουμε το email,και την άαλλλη βδομάδα θα την καλύψουμε κι αυτή...
    -
    Παίζει να τον ταλαιπώρησα πολύ γιατί μου το κλεισε στα μούτρα.
    Θα τους ξαναπάρω ,και την άλλη βδομάδα θα περάσω να τους χαιρετήσω
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/05/2019 στις 18:03.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ενώ κινούμαι με το αμάξι, διαπιστώνω ότι ο δρόμος έχει γεμίσει νερό, πολύ νερό. Προχωράω λίγο ακόμα και βλέπω έναν πυροσβεστικό κρουνό να αναβλύζει νερό με πίεση από αμφότερες τις εξόδους του, κάτι το οποίο είναι φοβερή σύμπτωση να έχει γίνει ταυτόχρονα.

    Παρόλα αυτά σταματάω μετά από λίγο δεξιά και καλώ την Πυροσβεστική Υπηρεσία για να πάρω από την ευγενική υπάλληλο την απάντηση:
    "Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για τους πυροσβεστικούς κρουνούς, απλά παίρνουμε νερό από αυτούς."

    Μου δίνουν λοιπόν το νούμερο της ΕΥΔΑΠ για να τους ενημερώσω, το οποίο παρεμπιπτόντως έχει υψηλή χρέωση. Χαλάλι λέω τα 4€ της κλήσης και η μπόλικη αναμονή, προκειμένου αφενός να μη γίνεται σπατάλη των πολύτιμων υδάτινων πόρων, αφετέρου να μην κινδυνεύουν οι χρήστες του δρόμου από το νερό που τον είχε πλημμυρίσει. Μετά από κάμποση ώρα αναμονής, απαντάει πάλι με ευγένεια μία υπάλληλος:
    "Δεν είμαστε εμείς αρμόδιοι για τους πυροσβεστικούς κρουνούς, θα πρέπει να βρείτε τα τηλέφωνα του Δήμου και να καλέσετε εκεί."

    Της εξηγώ ότι σε αυτούς με απηύθυνε η ίδια η Πυροσβεστική Υπηρεσία. Προσπαθεί λίγο ακόμα ρωτώντας (νομίζω) κάποιους στην υπηρεσία της, καταγράφει το μέρος της διαρροής, της εξηγώ ότι είναι μεγάλης έκτασης, αλλά επιμένει αναρμόδια.

    Δεν πτοούμαι. Ψάχνω στο διαδίκτυο και παίρνω τηλέφωνο το Δήμο. Κατειλημμένο επί ώρα το ένα τηλέφωνο, δεν απαντάνε στο άλλο. Επιμένω. Κάποια στιγμή βρίσκω την τεχνική υπηρεσία του Δήμου, για να πάρω την απάντηση:
    "Ναι, γνωρίζουμε τη διαρροή. Έχει ανοιχθεί εσκεμμένα ο κρουνός, διότι κάνουμε πιο δίπλα εργασίες." Πράγματι είδα ότι μερικά τετράγωνα πιο πάνω έκαναν εργασίες.

    Συνήθως δε γράφω παράπονα, αλλά αυτή τη φορά με πείραξε διότι:
    - Βλέπεις μεγάλης έκτασης διαρροή σε πυροσβεστικό κρουνό, που δημιουργεί θέμα ασφαλείας στους χρήστες του δρόμου. Τι πιο λογικό να καλέσεις την Πυροσβεστική Υπηρεσία;
    - ΟΚ, δεν είναι αρμόδιοι αυτοί για τις ζημιές στους κρουνούς, αλλά δεν πρέπει να έχουν διαδικασίες ενημέρωσης της αρμόδιας υπηρεσίας συντήρησης;
    - Καταλαβαίνω ότι η Πυροσβεστική Υπηρεσία, ειδικά το καλοκαίρι, έχει πολύ πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθεί από μία διαρροή σε πυροσβεστικό κρουνό. Τουλάχιστον δεν πρέπει να ξέρει ότι οι κρουνοί είναι στην ευθύνη του Δήμου και όχι της ΕΥΔΑΠ; Γιατί να χάνω χρόνο στην αναμονή και να πληρώνω χρήματα για λανθασμένη ενημέρωση που μου δίνουν;

    Πάμε στο πιο σημαντικό:
    Η ΕΥΔΑΠ γιατί δηλώνει αναρμόδια και σταματάει να ασχολείται με το θέμα; Δεν την αφορά η σπατάλη των υδάτινων πόρων, ειδικά σε διαρροές μεγάλης έκτασης; Δε θα έπρεπε η υπάλληλος να πει: "Ευχαριστούμε για την αναφορά, θα διαβιβάσουμε το θέμα στην αρμόδια υπηρεσία."; Έχεις έναν πολίτη, ο οποίος έχει διαθέσει αρκετή ώρα από τον πολύτιμο χρόνο του και αντιμετωπίζει δηλώσεις αναρμοδιότητας από υπηρεσίες, τις οποίες το ζήτημα αφορά περισσότερο από τον ίδιο τον πολίτη.

    Το γεγονός ότι η τεχνική υπηρεσία άφησε τελείως ανοικτό και ανεπίβλεπτο ένα πυροσβεστικό κρουνό να τρέχει με όλη του την πίεση, πλημμυρίζοντας το δρόμο, το αφήνω ασχολίαστο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 27/07/2019 στις 22:21.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Η απάντηση σε όλα αυτά και τα μελλοντικά σου ερωτήματα, πάντα, είναι "επειδή δημόσιοι υπάλληλοι".

  10. #40
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Η απάντηση σε όλα αυτά και τα μελλοντικά σου ερωτήματα, πάντα, είναι "επειδή δημόσιοι υπάλληλοι".
    Οι υπάλληλοι ήταν ευγενικοί. Η αναρμοδιότητα δεν έχει να κάνει με την υπάλληλο, είτε ιδιωτικό, είτε δημόσιο, έχει να κάνει με το διευθυντή. Εκείνος ορίζει τις διαδικασίες και οι υπάλληλοι τις ακολουθούν. Επίσης, ο διευθυντής είναι υπεύθυνος για να ελέγχει αν τηρούνται οι διαδικασίες που έχει ορίσει, κάνοντας δειγματοληπτικούς ελέγχους.

    Ξέρω ότι θα μου πεις ότι ο διευθυντής δεν εξαιρείται από τη δημόσια φύση της σύμβασής του, αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να αλλάξει. Ίσως, κάποια στιγμή, βρω χρόνο και κυρίως διάθεση, να συντάξω ένα e-mail προς τις "αναρμόδιες" υπηρεσίες.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #41
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Μία ακόμα βαθιά λακκούβα στο Δήμο Ηλιούπολης έκλεισε σε λιγότερες από 20 ώρες από τη στιγμή που υπέβαλα ηλεκτρονική αναφορά, μέσα στις γιορτές. Εύγε!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνικες Οδηγησης !
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 18:53
  2. τεχνικες οδηγησης για αρχαριους
    από Rezeguet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 20:15
  3. Κατηγορια τεχνικες....
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 10:41
  4. Τεχνικές Κοινωνικού Ψυχολογικού Πόλεμου
    από Κανένας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 16:46
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2005, 22:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF