Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Τεχνικές υπηρεσίες Δήμων - Λακκούβες, διαρροές

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499

    Τεχνικές υπηρεσίες Δήμων - Λακκούβες, διαρροές

    Καλό είναι να γράφουμε πού και πού τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας. Έχω μείνει λοιπόν έκπληκτος από την ταχύτητα ανταπόκρισης των τεχνικών υπηρεσιών σε ηλεκτρονικά αιτήματα.

    Πριν από μερικές εβδομάδες, είχαμε επανειλημμένες διαρροές του δικτύου ύδρευσης της ΕΥΔΑΠ. Το δίκτυο των αγωγών είναι παλιό και κάθε τόσο υπάρχει στους δρόμους μεγάλη ή μικρή διαρροή. Όταν διαπιστώνω διαρροή, μόλις φθάσω γραφείο ή σπίτι την αναφέρω στην αντίστοιχη ιστοσελίδα της ΕΥΔΑΠ. Αμέσως παίρνεις αυτόματη απάντηση και λίγα λεπτά μετά σου απαντάει και άνθρωπος. Ανάλογα με την έκταση της διαρροής, η ταχύτητα ανταπόκρισης είναι από 1,5 ώρα (Κυριακή απόγευμα!), μέχρι 15 μέρες. Υποθέτω ότι στέλνουν άμεσα τεχνικό, βλέπει την έκταση της βλάβης, θέτει την αντίστοιχη προτεραιότητα και ανάλογα με το φόρτο της εποχής, γίνεται η αποκατάσταση.

    Είμαι από τους πρώτους που αναφέρουν διαρροές, διότι αφενός σκέφτομαι πόσο επικίνδυνο είναι να τρέχει νερό στους δρόμους, ειδικά τώρα το χειμώνα που παγώνει το βράδυ, αφετέρου σκέφτομαι την απώλεια των πόρων και σαν τελευταίο λόγο θα έλεγα ότι με το ποδήλατο γεμίζεις λάσπη αν τρέχουν μονίμως νερά κάπου. Αν πρόκειται για δημόσια αποχέτευση, όχι μόνο γλιστράει περισσότερο, αλλά είναι και αηδία να περνάς από τέτοια νερά με δίκυκλο, ακόμα κι αν έχει λασπωτήρες. Θεωρώ ότι κάποιος πρέπει να κάνει την κίνηση να ενημερώσει, αντί να σκεφτεί απλά "Πάλι έσπασε αγωγός..." και να το ξεχάσει μετά από λίγο. Ειδικά τώρα με τις ιστοσελίδες, είναι πολύ εύκολο να το αναφέρεις, καθώς και να παρακολουθήσεις διαδικτυακά την εξέλιξη της αποκατάστασης.

    Με τις βροχές της περασμένης εβδομάδας, άνοιξαν μερικές λακκούβες στη διαδρομή που κάνω με τη μοτοσυκλέτα, κάποιες εκ των οποίων αρκετά βαθιές για να σε ρίξουν κάτω υπό συνθήκες. Τις έβλεπα επί δύο μέρες και όλο έλεγα ότι θα υποβάλλω αναφορά, αλλά το ξεχνούσα συνέχεια. Τις θυμόμουν όταν τις ξανάβλεπα. Το θυμήθηκα λοιπόν προχθές το βράδυ και υπέβαλα αναφορά στους Δήμους Παπάγου-Χολαργού και Ηλιουπόλεως. Ο δήμος Ηλιουπόλεως είχε ταχύτατη αντίδραση. Εγγραφή στο σύστημα και αποστολή συνδέσμου παρακολούθησης. Αποκατάσταση σε λιγότερες από 20 ώρες, σε όλες τις λακκούβες που ανέφερα!
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο δήμος Ηλιουπόλεως είχε ταχύτατη αντίδραση. Εγγραφή στο σύστημα και αποστολή συνδέσμου παρακολούθησης. Αποκατάσταση σε λιγότερες από 20 ώρες, σε όλες τις λακκούβες που ανέφερα!
    Δημοτικές εκλογές σε 3 μήνες... Αξία ανεκτίμητη!

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι να γράφουμε πού και πού τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας. Έχω μείνει λοιπόν έκπληκτος από την ταχύτητα ανταπόκρισης των τεχνικών υπηρεσιών σε ηλεκτρονικά αιτήματα.
    Να σου πω εγώ τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας... πριν κάποια χρόνια γίνεται διακοπή ρεύματος και με το που έρχεται το ρεύμα πάλι, καίει την ηλεκτρονική πλακέτα του ψυγείου, το ευτύχημα ήταν πως το κόστος καλύφθηκε λόγω του ότι ήταν εντός εγγύησης. Προ 3 εβδομάδων έγινε πολύωρη διακοπή ρεύματος, με το που έρχεται το ρεύμα το ψυγείο πήγαινε να πάρει μπροστά να δουλέψει και σταμάταγε, φωνάζω τεχνικό γτ μυρίστηκα τη δουλειά, ξανά καμένη πλακέτα, κόστος 180 ευρώ. Μail μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στη ΔΕΗ, απάντηση ότι υπεύθυνος για το δίκτυο είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Επικοινωνία με ΔΕΔΔΗΕ, απάντηση "ελάτε αυτοπροσώπως να καταθέσετε αίτημα αποζημίωσης στα γραφεία μας", όπερ και εγένετο. Σήμερα λαμβάνω ταχυδρομική επιστολή πως ναι μεν έγινε όντως διακοπή ρεύματος στην περιοχή μου, αλλά δεν δικαιούμαι αποζημίωσης, γιατί η διακοπή δεν οφείλεται σε παράβλεψη ή δόλο υπαλλήλου του ΔΕΔΔΗΕ... Τα σχόλια περιττά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Επανέρχομαι και χαίρομαι πάρα πολύ για το ποστ του Νεοσσού κυρίως λόγω της συγκυρίας των καταταστάσεων. Σε συγκεριμένο σημέιο στο Χαλάνδρι έχει φύγει πάνω σε στροφή, λωρίδα οδοστρώματος απο κακοτεχνία με αποτελέσμα να πεσώ μέσα 2 φορές σε μία εβδομάδα. Με το ζόρι συγκράρτησα το μηχανάκι και τις δύο φορές!
    Υπέβαλα αίτημα στον Δήμο Χαλανδρίου που δεν έχει φτιάξει ποτέ τίποτα από δρόμους στο Χαλάνδρι πέρα από μπαλώματα. ¨Οχι ότι περιμένω να ασφαλτοστρώσει όλον τον δρόμο αλλά να καλύψει τουλάχιστον την τρύπα. Είμαι προς αναμονή .
    https://c2.staticflickr.com/8/7855/3...d7d89e63_k.jpg
    https://c2.staticflickr.com/8/7917/4...38edc2ef_k.jpg
    https://c2.staticflickr.com/8/7924/4...70500fe1_k.jpg
    "οποιος περάσει απο αυτό σημέιο Παπανικολή και Αγιας Παρασκευής στο Χαλάνδρι ας έχει τον νου του για την παγίδα.
    https://www.google.com/maps/@38.0188...7i13312!8i6656
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 23/02/2019 στις 13:40.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    edit έγιναν κάποιες απαραίτητες διορθώσεις στις φωτογραφίες γιατί ανέβηκαν βιαστικά

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Βαριέμαι...

    (ΑΛΗΤΕΣ τίποτε άλλο)
    ανανήψαντας

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Να σου πω εγώ τα ωραία που συμβαίνουν στη χώρα μας... πριν κάποια χρόνια γίνεται διακοπή ρεύματος και με το που έρχεται το ρεύμα πάλι, καίει την ηλεκτρονική πλακέτα του ψυγείου, το ευτύχημα ήταν πως το κόστος καλύφθηκε λόγω του ότι ήταν εντός εγγύησης. Προ 3 εβδομάδων έγινε πολύωρη διακοπή ρεύματος, με το που έρχεται το ρεύμα το ψυγείο πήγαινε να πάρει μπροστά να δουλέψει και σταμάταγε, φωνάζω τεχνικό γτ μυρίστηκα τη δουλειά, ξανά καμένη πλακέτα, κόστος 180 ευρώ. Μail μέσω ηλεκτρονικής φόρμας στη ΔΕΗ, απάντηση ότι υπεύθυνος για το δίκτυο είναι ο ΔΕΔΔΗΕ. Επικοινωνία με ΔΕΔΔΗΕ, απάντηση "ελάτε αυτοπροσώπως να καταθέσετε αίτημα αποζημίωσης στα γραφεία μας", όπερ και εγένετο. Σήμερα λαμβάνω ταχυδρομική επιστολή πως ναι μεν έγινε όντως διακοπή ρεύματος στην περιοχή μου, αλλά δεν δικαιούμαι αποζημίωσης, γιατί η διακοπή δεν οφείλεται σε παράβλεψη ή δόλο υπαλλήλου του ΔΕΔΔΗΕ... Τα σχόλια περιττά.
    Αν είχαν εκλογές και στην ΔΕΔΗΕ κάτι θα σου έδιναν. Ατυχία
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Δεν είναι πάντα μόνο θέμα πρόθεσης της υπηρεσίας.
    Στο Δήμο Σαλαμίνας πχ, όπου το δίκτυο είναι απο τον καιρό της ναυμαχίας, ένα σημείο φτιάχνουν, 5 νέα προκύπτουν.
    Την καλοκαιρινή περίοδο ειδικά, δεν προλαβαίνουν να σκάβουν και να μπαλώνουν.

    Α' και Β΄ Πειραιά γελάνε με όποιον θνητό μπει στο τριπάκι αναγγελίας ζημιάς ή/και (ακουσον ακουσον) καταγγελίας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    .
    Στο Δήμο Σαλαμίνας πχ, όπου το δίκτυο είναι απο τον καιρό της ναυμαχίας, ένα σημείο φτιάχνουν, 5 νέα προκύπτουν.
    Την καλοκαιρινή περίοδο ειδικά, δεν προλαβαίνουν να σκάβουν και να μπαλώνουν.
    Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς οι Σαλαμινομάχοι με τας ναυμαχίας σας ,εμείς εδώ έχουμε δρόμους λες και περνάνε καθημερινά ερπυστριοφόρα του μηχανοκίνητου πυροβολικού. Μάλλον θα έρχονται κατα κει για υποστήριξη.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Φίλε δεν ξέρω που είναι το εδώ για σένα, αλλά σε βάζω στοίχημα το τσίπουρο ότι χειρότερες περιφέρειες σε θέματα κάταστασης οδοστρώματος απο Πειραιά και πέριξ δε θα βρεις στη χώρα όλη.
    Το μόνο χειρότερο σημείο,εκτός συναγωνισμού όμως, είναι η Ορφέως στον Ελαιώνα όπου είναι τα πρακτορεία μεταφορών. Ντάξει εκεί παίζουν πολεμική μπαλίτσα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Ακόμα χειρότερα είναι στο δήμο Αχαρνών (Μενίδι). Για πάντε από εκεί μπας και δείτε λίγη άσφαλτο ανάμεσα στο χώμα και στα χαντάκια. Αν περάσεις με βροχή και δε βλέπεις το βάθος των λακκούβων, παίζει να σου μείνει εκεί το αμάξι και να θέλεις οδική βοήθεια για να βγεις, με ζημιές φυσικά.

    Ως προς το θέμα της ΔΕΗς, πριν πολλά χρόνια είχε κάνει κάποιο λάθος ο ηλεκτρολόγος κατά τη συντήρηση μετασχηματιστή χαμηλής τάσης και είχε κάψει πολλές συσκευές στα γειτονικά οικοδομικά τετράγωνα. Δεν ξέρω αν προηγήθηκε καταγγελία από κάποιον, αλλά είχαν έρθει από μόνοι τους υπάλληλοι της ΔΕΗ σε πολλά σπίτια και έκαναν καταγραφή των καμμένων συσκευών. Μερικές μας τις επισκεύασαν, ενώ για άλλες αποζημιωθήκαμε. Κλιματιστικά, υπολογιστές, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα. Πλήρης ανάληψη ευθύνης.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Φίλε δεν ξέρω που είναι το εδώ για σένα, αλλά σε βάζω στοίχημα το τσίπουρο ότι χειρότερες περιφέρειες σε θέματα κάταστασης οδοστρώματος απο Πειραιά και πέριξ δε θα βρεις στη χώρα όλη.
    Το μόνο χειρότερο σημείο,εκτός συναγωνισμού όμως, είναι η Ορφέως στον Ελαιώνα όπου είναι τα πρακτορεία μεταφορών. Ντάξει εκεί παίζουν πολεμική μπαλίτσα.
    ασε κάτω την ορφέως. μια πιστα mx εχουμε διπλα μας αμέσως να μας τη χαλάσετε!!!11!!!

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Σήμερα έκλεισε και η λακκούβα στο Δήμο Παπάγου-Χολαργού με χρόνο ανταπόκρισης περίπου μία εβδομάδα. Ο Δήμος Ηλιούπολης έσπασε ρεκόρ με τις 15-20 ώρες.

    Βέβαια, πριν κάνω αναφορά, είχα ρίξει μία ματιά σε διαδικτυακά σχόλια. Ανέφεραν ότι είναι πράγματι γρήγοροι στην Ηλιούπολη, αλλά το υλικό που βάζουν ή η διεργασία που κάνουν, δεν έχει διάρκεια, κάτι το οποίο διαπίστωσα σήμερα. Το υπέδαφος στη μία από τις δύο λακκούβες που είχα αναφέρει, άρχισε ήδη να υποχωρεί και η υπερκείμενη άσφαλτος να κάνει βαθούλωμα. Φυσικά δε συγκρίνεται με την επικίνδυνη βαθιά λακκούβα που υπήρχε πριν, αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα μακροζωήσει το μπάλωμα. Σε κάθε περίπτωση, τα αποτελέσματα είναι θετικά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Πριν απο 9 χρονια ειχε ανοιξει μια λακουβα που χωραγε η κοιλιά του Πάγκαλου στην Καλλιθεα στον δρόμο που περνάει πισω απο Ελ Πάσο γωνια με την Δημοσθενους...(Έχει άλλο ονομα σε κεινο το σημειο αλλα οι Καλλιθεωτες θα καταλαβαινουν που λέω).
    Ειχα ενημερωσει επι Ασκούνη πάνω απο 20 φορές εγγράφως και εν τελη το άφησα στην τυχη του.Πριν μια βδομάδα που περασα την ειδα κλειστη.Ελλαντισταν...
    (Εκει την φάει ασχημα με το bandit 400 ακομα ποναω οταν το θυμαμαι...ειχε μπει μεσα σχεδον η μιση ροδα η μπροστινη...)

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Αν δεν απαντήσουν σε 3 ευγενικά έγγραφα αιτήματα, κοινοποιείς τις αναφορές σου στο φορέα που τους ελέγχει και την τροχαία. Συνήθως λύνεται το ζήτημα.

    Επιμένω όμως στην ομαλή κλιμάκωση. Πρώτα επαναλαμβάνεις το έγγραφο αίτημα κι αν δε λάβεις απάντηση, τότε απευθύνεσαι αλλού. Δε μου έχει τύχει ούτε μία φορά που να μη δώσω λύση με τον τρόπο αυτό σε ζητήματα δικά μου, φίλων και συγγενών.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τεχνικες Οδηγησης !
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2007, 17:53
  2. τεχνικες οδηγησης για αρχαριους
    από Rezeguet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 19:15
  3. Κατηγορια τεχνικες....
    από hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 09:41
  4. Τεχνικές Κοινωνικού Ψυχολογικού Πόλεμου
    από Κανένας στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 15:46
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2005, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF