Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: C50 Restoring No2

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Αν ήταν έτσι θα τρεχαν με goldwing στα moto gp. Το βάρος είναι ο νο1 παράγοντας. Μετά πάμε σε άλογα και ροπή. Λιγότερο βάρος σημαίνει ότι θα στρίβει,φρενάρει,επιταχύνει καλύτερα,γρηγορότερα και άλλα(με λιγότερες φθορές θερμοκρασίες σε λαστιχα,τακάκια). Στα μοτό gp στα 500cc το βάρος είχε πάει και στα 130 κιλά η ποιο κάτω. Το όριο μπήκε κάπου εκεί για να μην πάνε ποιο κάτω όχι λόγο προβλήματος με το βάρος και την λειτουργεια αλλά για να μην τα κάνουν ακόμα ποιο ελαφρια με κίνδυνο να κοβονται πλαίσια η άλλα εξαρτήματα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν έτσι θα τρεχαν με goldwing στα moto gp. Το βάρος είναι ο νο1 παράγοντας. Μετά πάμε σε άλογα και ροπή. Λιγότερο βάρος σημαίνει ότι θα στρίβει,φρενάρει,επιταχύνει καλύτερα,γρηγορότερα και άλλα(με λιγότερες φθορές θερμοκρασίες σε λαστιχα,τακάκια). Στα μοτό gp στα 500cc το βάρος είχε πάει και στα 130 κιλά η ποιο κάτω. Το όριο μπήκε κάπου εκεί για να μην πάνε ποιο κάτω όχι λόγο προβλήματος με το βάρος και την λειτουργεια αλλά για να μην τα κάνουν ακόμα ποιο ελαφρια με κίνδυνο να κοβονται πλαίσια η άλλα εξαρτήματα.
    Καλημέρα! Δεν επιμένω γιατί γιατί όπως ειπα και νωρίτερα είναι απλά μια ιδέα. Χαίρομαι για την ανταλλαγή απόψεων-πληροφοριών και σε ευχαριστώ!!

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Αν ήταν έτσι θα τρεχαν με goldwing στα moto gp. Το βάρος είναι ο νο1 παράγοντας. Μετά πάμε σε άλογα και ροπή. Λιγότερο βάρος σημαίνει ότι θα στρίβει,φρενάρει,επιταχύνει καλύτερα,γρηγορότερα και άλλα(με λιγότερες φθορές θερμοκρασίες σε λαστιχα,τακάκια). Στα μοτό gp στα 500cc το βάρος είχε πάει και στα 130 κιλά η ποιο κάτω. Το όριο μπήκε κάπου εκεί για να μην πάνε ποιο κάτω όχι λόγο προβλήματος με το βάρος και την λειτουργεια αλλά για να μην τα κάνουν ακόμα ποιο ελαφρια με κίνδυνο να κοβονται πλαίσια η άλλα εξαρτήματα.
    Ηταν 115 και το πηγανε στα 130 (και φωναζε ο Σβαντζ)

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Και τελικά το αποτέλεσμα για την περίπτωσή μου;;; 2-3 κιλά φαντάζομαι θα πάει μια τέτοια σωλήνα. Τα καπάκια του μοτέρ τα έχω περάσει μέχρι 1000αρι νερού αλλά ακόμα φαίνονται γραμμές. Μέχρι ποιο νούμερο λέτε; 1800; Υπάρχουν άλλοι τρόποι για γυαλίσουν ( δεν νομίζω) ;
    Τελευταία τροποποίηση από giannis.m; 22/03/2019 στις 16:24.

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Πιο βαρύ όχημα σημαίνει ότι θα μπλοκάρει πιο δύσκολα ο πίσω τροχός σε ένα απότομο φρενάρισμα οπότε θα φρενάρει καλύτερα αν δεν γλιστρήσει. Σωστά; Δεν είμαι απόλυτος ανταλλαγή απόψεων προς την καλύτερη ενημέρωση. Και αυτό το λέω γιατί ως γνωστόν το μπροστινό φρένο σε αυτά τα μηχανάκια δυστυχώς είναι καθαρά βοηθητικό.
    Οχι λαθος.το περιγραφει ο νομος του Νευτωνα
    πιο βαρυ οχημα=μεγαλυτερη μαζα=μεγαλυτερη αδρανεια=δυσκολοτερα αλλαζει η κινητικη του κατασταση=δυσκολοτερα θα επιβραδυνει(και θα επιταχυνει)

    ...και sorry για την παρενθεση συνεχισε το restoring καλα το πας
    Τελευταία τροποποίηση από Eiver; 22/03/2019 στις 17:23.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    Οχι λαθος.το περιγραφει ο νομος του Νευτωνα
    πιο βαρυ οχημα=μεγαλυτερη μαζα=μεγαλυτερη αδρανεια=δυσκολοτερα αλλαζει η κινητικη του κατασταση=δυσκολοτερα θα επιβραδυνει(και θα επιταχυνει)

    ...και sorry για την παρενθεση συνεχισε το restoring καλα το πας
    Δεν υπάρχει λόγος για συγγνώμη και όπως ανέφερα νωρίτερα ευχαριστώ που υπάρχει κόσμος ώστε να κάνουμε ανταλλαγή απόψεων με αποτέλεσμα το πιο σωστό στην ενημέρωση και στην πράξη. Δεν είμαι μηχανικός ώστε να γνωρίζω πολλά κάνω μέχρι εκεί που ξέρω. Από εκεί και πέρα λέω την άποψη μου είτε είναι σωστή είτε είναι λανθασμένη. Μαθαίνω και θα συνεχίσω να μαθαίνω όσο ασχολούμαι και συζητώ!!! Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο και τις σεβαστές πληροφορίες.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190413_144447.jpg 
Προβολές:	536 
Μέγεθος:	80,8 KB 
ID:	406021Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190413_144455.jpg 
Προβολές:	537 
Μέγεθος:	84,6 KB 
ID:	406022
    Επιτέλους το πήραμε!!!! Πέρασε λίγος καιρός πολυ η αναμονή αλλά έτοιμο το σασμάν και περασμένος ο στροφαλος. Πάμε σιγά σιγά και για τα υπόλοιπα. Αύριο θα ανεβάσω και λεπτομέρειες με περισσότερες φώτο σχετικά με τις μετατροπές του σασμάν.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Φίλε Γιάννη τι έγινε ???
    Μάλλον το ετοίμασες και κάνεις ήδη βόλτες !!!

  9. #54
    xr rules Το avatar του/της thanosgp
    Εγγραφή
    11/08/2017
    Μηνύματα
    111
    Περιμένουμε τη συνέχεια εναγωνίως...
    ἕν οἶδα, ὅτι οὐδέν οἶδα

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Επέστρεψα μετά από καιρό. Ελπίζω να είστε όλοι καλά!! Καθυστέρησα λόγο κάποιον οικονομικών δυσκολιών ενός ατυχήματος με το αυτοκίνητο, ευτυχώς χωρίς τραυματισμούς μόνο υλικές ζημιες, και λόγο έλλειψης χρόνου λόγο δουλειάς. Το μηχανάκι δεν κατάφερα να το τελειώσω όπως ήθελα αλλά τουλάχιστον έφτιαξα το μοτέρ και έκανα μια περιφερειακή συντήρηση. Κυκλοφορεί από αρχές μαϊου και έχει κάνει 500 χιλιόμετρα και κάτι ψιλά. Ακόμα στρώνεται. Σε συνέχεια θα ανεβάσω κάποιες φωτο σχετικά με τις τροποποιήσεις.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Όπως είπαμε και στην αρχή στο μοτέρ μπήκε 4αρι σασμάν από glx, στροφαλομπιελα από glx 90αρι, κύλινδρος και πιστόνι στα 50 mm και κεφαλή από astrea. Περίπου 100cc αποτελεσμα.καρμπυρατερ 16αρι υπήρχε ήδη και εξάτμιση protech επίσης παρέμειναν.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190628_155121.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	80,4 KB 
ID:	407667 αντικαταστάθηκε ο άξονας επιλογής γιατί στο 4αρι έχει πιο μικρό κενό εκεί που έχω σημειώσει Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190628_155321.jpg 
Προβολές:	287 
Μέγεθος:	81,3 KB 
ID:	407668 αντικαταστάθηκε αυτή η πλάκα από glx 90αρι με περισσότερα " αυτακια " για να μην πατιναρει λόγο κυβικών Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190628_155154.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	78,4 KB 
ID:	407670 και στους άξονες που έχω σημειώσει επειδή στο 4αρι σασμάν ήταν πιο λεπτοί φτιάξαμε δαχτυλίδια για να τους ταιριάξουμε στα ήδη υπάρχων ρουλεμάν του Κάρτερ. Το Κάρτερ εκτός από λίγο άνοιγμα ψηλά για τον κύλινδρο δεν έχει υποστεί καμία άλλη μετατροπή. Μπήκαν καινούργιες φλάντζες και εγώ τσιμουχες παντού φυσικά. Μπήκε πιο λεπτός άξονας για την αντλία λαδιού ( ο παλιός δεν χωρούσε με τον καινούργιο στρόφαλο ) καινούργια πιο μακρυά καδένα και ραουλα. Δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι....

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Πολύ ωραία δουλειά έγινε !!! Και μην ανησυχείς , οι αναποδιές συμβαίνουν σε όλους μας

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Ευχαριστώ!! Ναι καλό φαίνεται αν και ακόμα το στρώνω. Το λέω γιατί μετά το στρώσιμο θα το δουλέψω κανονικά και θα δούμε αρχικά το γραναζομα και ανάλογα τις επιδώσεις του ότι άλλο χρειαστεί αν χρειαστεί για να προσαρμοστεί στα δεδομένα μου. Δεν θέλω να κάνω κόντρες εννοείται αλλά θέλω ένα αξιόλογο καλοστεκουμενο μοτοσικλετακι.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Ψάχνω ψάχνω οι γνώμες πολλές και σίγουρα αυτό θα γίνει και εδώ αλλά θέλω να το ρωτήσω. Επειδή έχω πρόβλημα με τις βόλτες το καπάκι της βελόνας και από ότι έμαθα δεν δέχεται κάποια επισκευή πάμε για αλλαγή καρμπ. Το σίγουρο είναι πως δεν θα πάω σε καμία αντιγραφή Κίνας η Ταϊβάν οπότε πάμε για γνήσιο επώνυμο μεταχειρισμένο. Ποιο και από ποιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σας μπορεί να μου δουλέψει σωστά τώρα αλλά και σε μικρό αναβαθμίσεις αργοτερα;

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Ψάχνω ψάχνω οι γνώμες πολλές και σίγουρα αυτό θα γίνει και εδώ αλλά θέλω να το ρωτήσω. Επειδή έχω πρόβλημα με τις βόλτες το καπάκι της βελόνας και από ότι έμαθα δεν δέχεται κάποια επισκευή πάμε για αλλαγή καρμπ. Το σίγουρο είναι πως δεν θα πάω σε καμία αντιγραφή Κίνας η Ταϊβάν οπότε πάμε για γνήσιο επώνυμο μεταχειρισμένο. Ποιο και από ποιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σας μπορεί να μου δουλέψει σωστά τώρα αλλά και σε μικρό αναβαθμίσεις αργοτερα;
    Χωρις να ειμαι ειδικος, το δικο του ειναι νομιζω 17αρι οποτε θες κατι λιγο παραπανω π.χ. απο kaze-r που ειναι 18αρι και νομιζω μπορει να βρεθει μεταχειρισμενο αρκετα φθηνα. Αλλα σιγουρα υπαρχουν πιο γνωστες να σου απαντησουν.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 10:32
  2. honda c50 6v restore απο το 0
    από supraman στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2015, 21:07
  3. restoring και βελτιωση Honda C50
    από captaincarnaval στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2015, 06:55
  4. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 20:52
  5. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF