Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 88

Θέμα: C50 Restoring No2

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Το c50 κανονικά φοράει keihin 13 και το astrea keihin 16. Εγώ τώρα φοράω αντιγραφή του astrea. Σκεφτόμουν να πάω σε 18 ή 20 αλλά δεν ξέρω ποιο...

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της jimmystoys
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    65
    Καλημερα.Βαλε μτχ απο innova η kaze-r που ειναι 18αρια.

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmystoys Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Βαλε μτχ απο innova η kaze-r που ειναι 18αρια.
    Δεκτό αλλά γιατί; Το δικό μου έχει την εργοστασιακή πλεξούδα. Δεν ξερω για το kaze-r αλλά το innova παίρνει πάνω κάποιες φισες που δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν. Θα δουλέψει έτσι απλά με ρυθμισμα η θα χρειάζεται παρέμβαση στα ρεύματα μου; Παρακαλώ σε τεκμηριωμένες γνώμες για την πιο σωστή ενημέρωση για εμένα και όσους διαβάζουν. Ευχαριστώ για την πρόταση και τον χρόνο σου!!

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Απο CB , Keihin 22χιλ είναι αυτό που μου έρχεται στο μυαλό , δοκιμασμένο και αξιόπιστο...Και σε 24 χιλ από CM 200...

  5. #65
    Μέλος Το avatar του/της jimmystoys
    Εγγραφή
    02/04/2012
    Μηνύματα
    65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Δεκτό αλλά γιατί; Το δικό μου έχει την εργοστασιακή πλεξούδα. Δεν ξερω για το kaze-r αλλά το innova παίρνει πάνω κάποιες φισες που δεν ξέρω σε τι χρησιμεύουν. Θα δουλέψει έτσι απλά με ρυθμισμα η θα χρειάζεται παρέμβαση στα ρεύματα μου; Παρακαλώ σε τεκμηριωμένες γνώμες για την πιο σωστή ενημέρωση για εμένα και όσους διαβάζουν. Ευχαριστώ για την πρόταση και τον χρόνο σου!!
    Γιατι στα 101 κυβικα που εισαι τωρα δεν χρειαζεσαι περισσοτερα χιλιοστα σε καρμπυρατερ και αυτα δουλευουν σωστα.Το inovva εχει αυτοματο τσοκ αερα αλλα δουλευει και χωρις αυτο.Εγω παντως στη θεση σου αν ειχα ποδιά στο παπι θα εβαζα απο c-90 που το τσοκ του δουλευει με ντιζα απο τον αριστερο διακοπτη η αν δεν ειχα ποδιά θα εβαζα απο astrea που εχει το τσοκ πανω στο σωμα.Και τα δυο ειναι 16αρια και σε καλυπτουν.

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Πρόβλημα με τσοκ και ποδιά δεν νομίζω να υπάρχει μετά γιατί και τώρα έχω ποδιά και καρμπ με τσοκ στο σώμα και η τρύπα της ποδιάς είναι ακριβώς εκεί. Τυχαία βολικό!!! 16 έχω τώρα και δουλεύει καλά. Και εγώ για keihin 18 (innova) σκεφτόμουν καθώς όντως δεν είμαι σίγουρος πως θα δουλέψει με κάτι μεγαλύτερο όπως τα 22 και 24 που αναφέρει ο φίλος Hunter. Δεν με νοιάζει η κατανάλωση καθώς κάνω μικρές διαδρομές ( Πάτρα ), με νοιάζει η καλύτερη δυνατή απόδοση που μπορώ να έχω τώρα και αργότερα μετά τις αναβαθμίσεις που θα γίνουν ( πειράγματα στην κεφαλή και μπόμπα στο πιστόνι). Έχει δοκιμάσει κάποιος κάποιες από αυτές τις επιλογές σε παρόμοιο μοτέρ;

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Γεια σου φιλε τωρα ειδα το θεμα.
    Καλες βολτες να εχεις.
    Για τα μπουζονια που ειδα,τα λυνεις βιδωνοντας 2 παξιμαδακια και κοντραροντας τα,ταυτοχρονα λυνεις μπουζονι.
    Τωρα η καμπανα η 90αρα,δεν εχει μονο τα παραπανω αυτακια στ0 πλατω αλλα και τα γραναζια της ειναι διαφορετικα απο την 50-70.Για να μην πατιναρει βαζεις σκληρα ελατηρια για να εισαι σιγουρος. Θα σου προτεινα να παρεις καμπανα ιμιτα για λιφαν 110 και glx90 με 20 ευρω,και να αλλαξεις κατευθειαν τα δισκακια με καλυτερα εμποριου και να βαλεις σκληρα ελατηρια νικμε με 3 ευρω.Και με την πρωτη ευκαιρια που θα ανοιξεις να καθαρισεις σιτα και καμπανα,αλλαξε καμπανα.Το ξερω αλλο πραμα η γνησια αλλα θα δεις διαφορα,θα μακρυνει το μηχανακι και θα ανοιγει ψηλα χαμηλα...
    Και για το καρμπ που ρωτας θα σου πω γιατι τα εχω δοκιμασει αυτα. Μπορεις να βαλεις το 16αρι καρμπ απο το 50αρι με ενα μεγαλυτερο λαιμο,θα δουλεψει ναι. Όμως μια πολυ καλη λυση που εχω κανει εγω σε παρομοια μετατροπη με τη δικη σου ειναι καρμπ 20 mm απο λιφαν 125, το pz20. Iδιο μηχανισμο τσοκ κτλ,μπορεις να βαλεις διακοπτακη με ρεζερβα και να δουλεψει κανονικα και το σηκωνει πολυ ωραια Και στρωτα το μοτερ-με ενα λαιμο σαν του αστρα σε διαμετρο,οχι μεγαλυτερο.αυτα
    Τελευταία τροποποίηση από gsman; 07/08/2019 στις 02:19.

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της JasonEV
    Εγγραφή
    30/09/2017
    Μηνύματα
    210
    keihin 18αρι προτεινω και εγω. Το εχουν ολα τα kaze-r και τα modenas, το βρισκεις ευκολα και ειναι αξιοπιστο. Δεν ψρειαζεσαι κατι παραπανω. Η kawasaki το εχει βαλει και σε 125 κινητηρα.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φιλε τωρα ειδα το θεμα.
    Καλες βολτες να εχεις.
    Για τα μπουζονια που ειδα,τα λυνεις βιδωνοντας 2 παξιμαδακια και κοντραροντας τα,ταυτοχρονα λυνεις μπουζονι.
    Τωρα η καμπανα η 90αρα,δεν εχει μονο τα παραπανω αυτακια στ0 πλατω αλλα και τα γραναζια της ειναι διαφορετικα απο την 50-70.Για να μην πατιναρει βαζεις σκληρα ελατηρια για να εισαι σιγουρος. Θα σου προτεινα να παρεις καμπανα ιμιτα για λιφαν 110 και glx90 με 20 ευρω,και να αλλαξεις κατευθειαν τα δισκακια με καλυτερα εμποριου και να βαλεις σκληρα ελατηρια νικμε με 3 ευρω.Και με την πρωτη ευκαιρια που θα ανοιξεις να καθαρισεις σιτα και καμπανα,αλλαξε καμπανα.Το ξερω αλλο πραμα η γνησια αλλα θα δεις διαφορα,θα μακρυνει το μηχανακι και θα ανοιγει ψηλα χαμηλα...
    Και για το καρμπ που ρωτας θα σου πω γιατι τα εχω δοκιμασει αυτα. Μπορεις να βαλεις το 16αρι καρμπ απο το 50αρι με ενα μεγαλυτερο λαιμο,θα δουλεψει ναι. Όμως μια πολυ καλη λυση που εχω κανει εγω σε παρομοια μετατροπη με τη δικη σου ειναι καρμπ 20 mm απο λιφαν 125, το pz20. Iδιο μηχανισμο τσοκ κτλ,μπορεις να βαλεις διακοπτακη με ρεζερβα και να δουλεψει κανονικα και το σηκωνει πολυ ωραια Και στρωτα το μοτερ-με ενα λαιμο σαν του αστρα σε διαμετρο,οχι μεγαλυτερο.αυτα
    Για τις λεπτομέρειες της καμπάνας θα συμφωνήσω και θα προσθέσω πως είχα ήδη καλούς δίσκους ποιοτικά και σε κατάσταση και σκληρά ελατήρια οπότε είμαι καλυμμένος και από αυτό το κομμάτι. Όταν λες να καθαρίσω σίτα εννοείς το φίλτρο του λαδιού; Και την καμπάνα γιατί να την καθαρίσω;

  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Όσον αφορά το καρμπ η απόφαση έχει παρθει, θα μπει γνήσιο μεταχειρισμένο keihin 18 από innova αφού περάσει το καλοκαίρι βέβαια και μείνει κάτι στην τσέπη από τα μπάνια!!!! Έχω φτάσει πλέων τα 900 χλμ σε στρώσιμο με ελάχιστα ανοίγματα και πάμε καλά ακόμα! Γρανάζια αν θυμάμαι καλά φοράω 14-37 και φτάνει σε ευθεία χωρίς ιδιαίτερο ζόρι τα 80-85 ενώ σε μικρή ανηφόρα με 4η μπορεί να πέσει μέχρι 60. Σε κατηφόρα δε 90-95 max και αυτά με καλές καιρικές συνθήκες. Περίμενα καλύτερες επιδώσεις η αλήθεια είναι. Όλα τα υπόλοιπα εν καιρό θα γίνουν και θα αναρτώνται σιγά σιγά γιατί το πρότζεκτ τσιμπάει λίγο στην τσέπη και έχουμε και έχουμε βαφτίσια να κάνουμε τον χειμώνα αλλά έχουμε και ένα χόμπι που δεν θα μείνει παραπονεμένο!!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Ναι φιλτρο λαδιου=σιτα, καλο να γινει το καθαρισμα στην πρωτη αλλαγη λαδιων.
    Αν βγαλεις το καπακι της καμπανας με τις 4 βιδες, θα δεις μακα και βρωμια απο κατω που μαζευει με τον καιρο,απο τους δισκους κτλ.την καθαριζεις
    Τελευταία τροποποίηση από gsman; 19/08/2019 στις 19:31.

  12. #72
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Ναι φιλτρο λαδιου=σιτα, καλο να γινει το καθαρισμα στην πρωτη αλλαγη λαδιων.
    Αν βγαλεις το καπακι της καμπανας με τις 4 βιδες, θα δεις μακα και βρωμια απο κατω που μαζευει με τον καιρο,απο τους δισκους κτλ.την καθαριζεις
    Και εγώ σκεφτόμουν για ένα καθάρισμα προληπτικά ειδικά στο φίλτρο αλλά ο μάστορας θα τα κάνει γιατί εγώ δεν έχω χρόνο. Είχαν λυθεί και καθαριστεί όλα καλά από εμένα μπορεί να έχουν μαζέψει πράμα τόσο σύντομα και να θέλουν καθάρισμα;

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Η καμπανα οχι τοσο συντομα αλλα η σιτα λαδιου καλο ειναι να καθαριστει γιατι ο κινητηρας ανοιχτηκε και ειναι στο στρωσιμο και θα εχει---πιθανο---μαζεψει τπτ γρεζια,μικρα κομματακια απο φλατζοκολλα αν εχει χρησιμοποιηθει κτλ.
    Και κανε εξαερωση στο συστημα λιπανσης.με τον κινητηρα αναμενο,λυσε το κατω αριστερα παξιμαδι της κεφαλης και μετα της καμπανας.πρεπει να τρεχει λαδι

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gsman Προβολή μηνύματος
    Η καμπανα οχι τοσο συντομα αλλα η σιτα λαδιου καλο ειναι να καθαριστει γιατι ο κινητηρας ανοιχτηκε και ειναι στο στρωσιμο και θα εχει---πιθανο---μαζεψει τπτ γρεζια,μικρα κομματακια απο φλατζοκολλα αν εχει χρησιμοποιηθει κτλ.
    Και κανε εξαερωση στο συστημα λιπανσης.με τον κινητηρα αναμενο,λυσε το κατω αριστερα παξιμαδι της κεφαλης και μετα της καμπανας.πρεπει να τρεχει λαδι
    Αφού συμφωνήσαμε για το σιτακι θα ενημερώσω και θα ρωτήσω για να μαθαίνω. Στην πρώτη του λειτουργία μετά την επισκευή ελέγχθηκε από την κάτω βαλβίδα ότι φέρνει λάδι και όλα καλά! Χρειάζεται και εξαέρωση όπως λες; Πριν ή μετά την αλλαγή λαδιού και γιατί;

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Aπο την τρομπα λαδιου φευγει ενα ""καναλι"",παει στην κεφαλη και επιστρεφει πισω στο καρτερ απο την αλλη ας πουμε πλευρα της κεφαλης. πρεπει ξεβιδωνοντας το κατω αριστερο παξιμαδι της κεφαλης οπως κοιτας το μοτερ απο μπροστα να τρεχει αρκετο λαδακι, δλδ ροη συνεχης και οχι σταγονα σταγονα.Αν καπου εχει αερα στο κυκλωμα θα βγει.Ετσι το κανω εγω και εμπειρικα μπορω να το ελεγξω καλυτερα τη ροη λαδιου απο το να ανοιξω την ταπα βαλβ εξαγωγης αλλα καθενας εχει τον τροπο του.
    Επειτα ενα δευτερο καναλι φευγει απο τρομπα λαδιου και μεσω καπακιου καμπανας και καμπανας παει στο στροφαλο,περνωντας απο το ρεγουλατορο στο καπακι της καμπανας. Αν αυτο το κοντρα παξιμαδι το λυσεις λιγο ,θα πρεπει με μοτερ σε λειτουργια, να σταζει και εκει λιγο λαδακι.Αν οχι προβλημα....

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 10:32
  2. honda c50 6v restore απο το 0
    από supraman στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2015, 21:07
  3. restoring και βελτιωση Honda C50
    από captaincarnaval στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2015, 06:55
  4. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 20:52
  5. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF