Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 88

Θέμα: C50 Restoring No2

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Το αξονάκι της αντλίας θα βρίσκει επάνω στον 90άρι στρόφαλο...Μπορείς να κατεβάσεις και το δικό σου στον τόρνο...
    Θα το δω το μεσημέρι... Αυτό βιδωτό δεν είναι? Πήγα να το λύσω αλλά φοβήθηκα μην σπάσω τίποτα. Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το σασμάν και θα πάω το μεσημέρι εκεί που το πήρα να τα πούμε.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Θα το δω το μεσημέρι... Αυτό βιδωτό δεν είναι? Πήγα να το λύσω αλλά φοβήθηκα μην σπάσω τίποτα. Αυτό που με καίει περισσότερο είναι το σασμάν και θα πάω το μεσημέρι εκεί που το πήρα να τα πούμε.
    Ναί βιδωτό από την μεριά της καδένας γρανάζι (κανονικά ξεβιδώνει ).

    Πάρε και το παλιό σασμάν μαζί σου...

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Ναί βιδωτό από την μεριά της καδένας γρανάζι (κανονικά ξεβιδώνει ).

    Πάρε και το παλιό σασμάν μαζί σου...
    Ναι εννοείτε. Ευχαριστώ πολύ και θα ενημερώσω το μεσημέρι.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Τελικά σωστό το σασμάν πήγε με Κάρτερ στον τορνο για δαχτυλίδια και ρουλεμάν. Σε λίγες μέρες παραλαβή οπότε μέχρι τέλος σκ προβλέπεται δέσιμο εκτός απροόπτου. Το αξονακι της αντλίας θα το αλλάξω με πιο λεπτό. Δεν αξίζει να το φάει ο τόρνος.
    Τελευταία τροποποίηση από giannis.m; 13/03/2019 στις 00:10.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Περιμένουμε νέα !

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Αύριο θα έχω το Κάρτερ στα χέρια μου και μέσα στο σκ ελπίζω να κλείσω. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	chapa-neutral-honda-dax-70-c90-original-35753-035-010-D_NQ_NP_829448-MLA25695536497_062017-F.jpg 
Προβολές:	388 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	404492 με απόγνωση ψάχνω να βρω αυτό. Είναι το λαμάκι που δείνει εντολή στη βαλβίδα για τη νεκρά. Καμία ιδέα; Είμαι Πάτρα...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Αύριο θα έχω το Κάρτερ στα χέρια μου και μέσα στο σκ ελπίζω να κλείσω. Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	chapa-neutral-honda-dax-70-c90-original-35753-035-010-D_NQ_NP_829448-MLA25695536497_062017-F.jpg 
Προβολές:	388 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	404492 με απόγνωση ψάχνω να βρω αυτό. Είναι το λαμάκι που δείνει εντολή στη βαλβίδα για τη νεκρά. Καμία ιδέα; Είμαι Πάτρα...
    Λογικά εάν πάς σε ένα συνεργείο μοτό πιστεύω ότι θα έχουν να σου δώσουν ένα μεταχειρισμένο , είναι αρκετά κοινό ανταλλακτικό και μπορείς είτε να το παραγγείλεις από τον εκεί αντιπρόσωπο είτε από την Αθήνα...

    Βρήκα και ένα στα Χανιά...

    https://www.car.gr/parts/view/190056...s-transmission

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Ρώτησα σε κάποιους με ανταλλακτικά και μου είπαν όπως και εσύ μεταχειρισμένο και έτσι κατέληξα στη αντιπροσωπεία και το βρήκα 2€ και το λαμάκι που κρατάει την ασφάλεια αλλά 2€. Μια χαρά!!! Σήμερα δεν τον βλέπω τον μάστορα να τελειώνει οπότε θα κλείσουμε μοτέρ από βδομάδα.

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Καλησπέρα,
    Τι έγινε ?Πολύ αργεί ο μάστορας
    Αναμένω τα καλά νέα !

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,
    Τι έγινε ?Πολύ αργεί ο μάστορας
    Αναμένω τα καλά νέα !
    Πιθανόν να είναι έτοιμος ο μάστορας απλά λόγο ενός οικονομικού θέματος που προέκυψε δεν τον ενοχλώ ακόμα. Δυστυχώς και εγώ αναμένω σε αναμμένα κάρβουνα!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Θέλω να κάνω και μια ενίσχυση στο σκελετό να πάρει λίγο βάρος. Έχω δει κάποιους τρόπους από άλλα άτομα αλλά έχω σκεφτεί το εξής. Στον κεντρικό σωλήνα να περάσω εσωτερικά μια άλλη σωλήνα να εφαρμόζει σε διάμετρο και να έχει και πάχος κάποια χιλιοστά. Τι λέτε; Είναι ένα σημείο που πιστεύω θα μοιράσει καλά το βάρος εμπρος-πισω και δεν θα κάνει και διαφορά στο οπτικό κομμάτι.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Θέλω να κάνω και μια ενίσχυση στο σκελετό να πάρει λίγο βάρος. Έχω δει κάποιους τρόπους από άλλα άτομα αλλά έχω σκεφτεί το εξής. Στον κεντρικό σωλήνα να περάσω εσωτερικά μια άλλη σωλήνα να εφαρμόζει σε διάμετρο και να έχει και πάχος κάποια χιλιοστά. Τι λέτε; Είναι ένα σημείο που πιστεύω θα μοιράσει καλά το βάρος εμπρος-πισω και δεν θα κάνει και διαφορά στο οπτικό κομμάτι.
    Η ιδέα σου ακούγεται αρκετά όμορφη και σωστή , αλλά από την εμπειρία μου θα σου πώ ότι όταν ενισχύουμε ένα σημείο π.χ. την κεντρική δοκό του σκελετού , ταυτόχρονα με την ακαμψία που προσθέτουμε σε αυτή καθιστόυμε όλα τα υπόλοιπα τμήματα πιο ευάλωτα (αδύναμα δηλαδή) σε κραδασμούς και καταπονήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται...Έχεις κάποιο λόγω που θέλεις να του προσθέσεις βάρος

    Εάν τελικά το αποφασίσεις θα πρέπει να κάνεις και κάποιες τρύπες στην σωλήνα του σκελετού για να μπορέσει να κολληθεί η νέα...

    Ελπίζω να το προχωρήσεις σύντομα !!!

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Η ιδέα σου ακούγεται αρκετά όμορφη και σωστή , αλλά από την εμπειρία μου θα σου πώ ότι όταν ενισχύουμε ένα σημείο π.χ. την κεντρική δοκό του σκελετού , ταυτόχρονα με την ακαμψία που προσθέτουμε σε αυτή καθιστόυμε όλα τα υπόλοιπα τμήματα πιο ευάλωτα (αδύναμα δηλαδή) σε κραδασμούς και καταπονήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται...Έχεις κάποιο λόγω που θέλεις να του προσθέσεις βάρος

    Εάν τελικά το αποφασίσεις θα πρέπει να κάνεις και κάποιες τρύπες στην σωλήνα του σκελετού για να μπορέσει να κολληθεί η νέα...

    Ελπίζω να το προχωρήσεις σύντομα !!!
    Ελπίζω και εγώ να προχωρήσω σύντομα. Τώρα που είμαι στην αναμονή για το μοτέρ ασχολούμαι λίγο με το γυάλισμα στα καπάκια του μιας και τα έχω εδώ στο χέρι. Θέμα ακαμψίας και κραδασμών ναι σωστός δεν το είχα σκεφτεί. Θέμα κόλλησης τα έχω σκεφτεί θα κολληθεί και στο κάτω μέρος από όπου θα μπει μπροστά από το ψαλίδι. Όχι δεν έχω άλλο λόγο εκτός από το βάρος. Είναι από τα πιο ελαφρά μηχανάκια και πιστεύω πως με τα λίγα κιλά που μπορεί να πάρει έτσι θα έχει καλύτερο πάτημα κυρίως για τα φρεναρίσματα.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Ελπίζω και εγώ να προχωρήσω σύντομα. Τώρα που είμαι στην αναμονή για το μοτέρ ασχολούμαι λίγο με το γυάλισμα στα καπάκια του μιας και τα έχω εδώ στο χέρι. Θέμα ακαμψίας και κραδασμών ναι σωστός δεν το είχα σκεφτεί. Θέμα κόλλησης τα έχω σκεφτεί θα κολληθεί και στο κάτω μέρος από όπου θα μπει μπροστά από το ψαλίδι. Όχι δεν έχω άλλο λόγο εκτός από το βάρος. Είναι από τα πιο ελαφρά μηχανάκια και πιστεύω πως με τα λίγα κιλά που μπορεί να πάρει έτσι θα έχει καλύτερο πάτημα κυρίως για τα φρεναρίσματα.
    πιο βαρυ οχημα σταματαει πιο δυσκολα οχι πιο ευκολα

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    πιο βαρυ οχημα σταματαει πιο δυσκολα οχι πιο ευκολα
    Πιο βαρύ όχημα σημαίνει ότι θα μπλοκάρει πιο δύσκολα ο πίσω τροχός σε ένα απότομο φρενάρισμα οπότε θα φρενάρει καλύτερα αν δεν γλιστρήσει. Σωστά; Δεν είμαι απόλυτος ανταλλαγή απόψεων προς την καλύτερη ενημέρωση. Και αυτό το λέω γιατί ως γνωστόν το μπροστινό φρένο σε αυτά τα μηχανάκια δυστυχώς είναι καθαρά βοηθητικό.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 10:32
  2. honda c50 6v restore απο το 0
    από supraman στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2015, 21:07
  3. restoring και βελτιωση Honda C50
    από captaincarnaval στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2015, 06:55
  4. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 20:52
  5. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF