Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 88

Θέμα: C50 Restoring No2

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105

    C50 Restoring No2

    Καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι ο Γιαννης απο Πατρα. Μερικα χρονια μελος χωρις να παρακολουθω ιδιαιτερα, περα απο καποια θεματα που με ενδιαφερουν και χωρις ιδιαιτερη συμετοχη ερχομαι να γραψω για την δευτερη ανακατασκευη που θα κανω στο εν λογω μηχανακι. Το θεμα μας ενα C50 12V 1983 αγορασμενο απο Βατιδη τοτε απο την μητερα μου και τα τελευταια χρονια στα χερια μου. Μετα απο ερκετα χρονια πεταμενο στο χοριο απο τους γονεις μου αποφασησα να το φτιαξω να το κυκλοφορησω. Δυστηχως δεν υπαρχει υλικο απο τοτε. Το ειχα βρει σε αθλια κατασταση και του εκανα ενα αρασιτεχνικο βαψιμο κυλινδρο-πιστονι στα 47mm και ενα ιμητασιον 16αρι καρμπυρατερ. Αργοτερα αλλαξα τις ζαντες, το πισω φαναρι με led ιδιου σχεδιου με το γνησιο ( θα ανεβασω σχετικη φωτο ), κυλινδρο-πιστονι στα 51mm και ψαλιδι αστρατο. Προσφατα μου βαρεσαι μπιελα οποτε και ηρθε η ωρα που ανοιξα το μοτερ για αλλαγες-επισκευες. Να επισημανω πως το μηχανακι ισως παρει λιγο παραπανω χρονο απο οσο περιμενουν καποιοι λογο αδυναμης τσεπης αλλα δεν πτοουμε ωστε να φτιαξω αυτο που θελω και να χαιρομαι να το οδηγω. Επισης κατα κυριο λογο θα φτιαχτει απο εμενα εχοντας λιγες γνωσεις και πολη ορεξη. Καθε γνωμη φυσικα δεκτη αλλα παρακαλω τα offtopic σχολια και αυτα του τιπου " μην το φτιαξεις δεν αξηζει " και αλλα τετοια παρομοια ας μην αναφερθουν. Γνωριζω καλα τι δυνατοτητες εχει το μηχανακι, η τσεπη και η ορεξη μου. Ευχαριστω πολυ οσους ανταποκριθουν και σημεταιχουν.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Για πρωτη μερα καλα τα πηγα νομιζω. Βεβαια εχω παρα πολυ δουλεια μπροστα μου μιας και ολα τα μερη του μοτερ πρεπει να καθαριστουν καλα γιατι ειναι ολα γεματα ρινισματα. Αν καποιος θελει περισσοτερες φωτο η πληροφοριες ας μη δυστασει να ζυτησει. Περισσοτερα απο εμενα αυριο παλι. Καλο βραδυ!
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20190224_1419322.jpg‎   IMG_20190224_1857411.jpg‎   IMG_20190224_1857477.jpg‎   IMG_20190224_1857299.jpg‎   IMG_20190224_1857355.jpg‎  

    IMG_20190224_2215311.jpg‎  

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπραβο ρε μαν.Ωραιο προτζεκτ.Δε νομιζω οτι θα σου πει κανεις εδω μεσα "μη το φτιαξεις.Δεν αξιζει".
    Με λιγο ψαξιμο εδω μεσα θα βρεις πολα τιπ απο αλους που εχουν ανακατασκευασει το ιδιο μηχανακι.
    Καλη επιτυχια.Θα παρακολουθω με αγωνια...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μπραβο ρε μαν.Ωραιο προτζεκτ.Δε νομιζω οτι θα σου πει κανεις εδω μεσα "μη το φτιαξεις.Δεν αξιζει".
    Με λιγο ψαξιμο εδω μεσα θα βρεις πολα τιπ απο αλους που εχουν ανακατασκευασει το ιδιο μηχανακι.
    Καλη επιτυχια.Θα παρακολουθω με αγωνια...
    Σε ευχαριστώ πολύ. Ναι έχω διαβάσει μερικά και έχουμε ακόμα μπροστά μας....

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Το μηχανάκι δεν θα γίνει εργοστασιακό. Θα έχει κάποιες εξωτερικές βελτιώσεις και σαφώς θα στηθεί ένα καλό μοτέρ. Δεν θέλω να κάνω κόντρες αλλά να κινούμαι άνετα και όσο το δυνατόν πιο ασφαλής στο δρόμο. Ξεκινάμε λοιπόν!!!!! Τι setup θα μπορούσα να κάνω σε αυτό το Κάρτερ πέραν του εργοστασιακού 50αριου; Αναζητώ αναβαθμίσεις χωρίς να χρειάζονται τορνοι και μετατροπές. Ας πέσουν λοιπόν προτάσεις στο τραπέζι να κάνουμε κουβέντα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Το καλύτερο θα ήταν να βρείς ένα 90άρι ή 100άρι μοτέρ και να αλλάξεις το κάρτερ...
    Ένα φτιαγμένο μοτέρ 50άρι = απείραχτο 90άρι...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Το καλύτερο θα ήταν να βρείς ένα 90άρι ή 100άρι μοτέρ και να αλλάξεις το κάρτερ...
    Ένα φτιαγμένο μοτέρ 50άρι = απείραχτο 90άρι...
    Θα ταιριάξουν όμως όλα τα πράγματα από το μεγαλύτερο μοτέρ στο δικό μου; Νομίζω πως σε θέμα διαδρομής δεν έχω πολλά περιθώρια όπως επίσης ότι δεν μπαίνει και το 4ταχυτο σασμάν χωρίς τορνο. Σωστά;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis.m Προβολή μηνύματος
    Θα ταιριάξουν όμως όλα τα πράγματα από το μεγαλύτερο μοτέρ στο δικό μου; Νομίζω πως σε θέμα διαδρομής δεν έχω πολλά περιθώρια όπως επίσης ότι δεν μπαίνει και το 4ταχυτο σασμάν χωρίς τορνο. Σωστά;
    Πάνε αρκετά χρόνια από τότε που το είχα κάνει...Υπήρχαν δύο επιλογές , α) άνοιγες την "φωλιά" του ρουλεμάν στο κάρτερ , β) κατέβαζες την διάμετρο του άξονα από το σασμάν , βέβαια υπάρχουν πολλά διαφορετικά κάρτερ , σε κάποια "κούμπωνε" χωρίς μετατροπή...
    Το 4άρι σασμάν το θεωρώ αρκετά αξιόλογη μετατροπή γιατί έχεις καλύτερη κλιμάκωση αντί του 3αριού...
    Βέβαια και ένα 90άρι μοτέρ θα ήταν πολύ αξιόλογη "αναβάθμιση" από ένα 50άρι / 70άρι...

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Πάνε αρκετά χρόνια από τότε που το είχα κάνει...Υπήρχαν δύο επιλογές , α) άνοιγες την "φωλιά" του ρουλεμάν στο κάρτερ , β) κατέβαζες την διάμετρο του άξονα από το σασμάν , βέβαια υπάρχουν πολλά διαφορετικά κάρτερ , σε κάποια "κούμπωνε" χωρίς μετατροπή...
    Το 4άρι σασμάν το θεωρώ αρκετά αξιόλογη μετατροπή γιατί έχεις καλύτερη κλιμάκωση αντί του 3αριού...
    Βέβαια και ένα 90άρι μοτέρ θα ήταν πολύ αξιόλογη "αναβάθμιση" από ένα 50άρι / 70άρι...
    90αρι έτοιμο μεταχειρισμένο από c90 η glx εννοείς; Θέλω να κρατήσω το Κάρτερ μου λόγο γνησιότητας. Όλοι έχουν τουλάχιστον ένα καλό στο μυαλό, εγώ έχω αυτόν μαζί με κάτι άλλους.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα003.jpg 
Προβολές:	778 
Μέγεθος:	107,7 KB 
ID:	404134
    Καπως ετσι ξεκινησα τον Μαρτιο του 2012

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190226_1528588.jpg 
Προβολές:	768 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	404135Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190226_1527399.jpg 
Προβολές:	764 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	404136
    σε αυτο το σημειο οπως βλεπεται αυτο το " μπρατσο " χτιπαγε παντα στις αλλαγες και εκανε σιμαδι. Μπορει να φανταστει κανεις τον λογο;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Προφανως, αλλαχτηκε καποτε, μαλλον με ημιτασιον, και δεν ειναι ακριβως ιδιος. Αν ειναι οκ τα καρε και, ισιος, μπορεις να τον τροχισεις λιγο, με προσοχή, και δεν θα εχεις πρόβλημα. Εμεις τα ειπαμε. Καλη αρχη και καλο...... Ταξιδι!!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από FRAGISCOS Προβολή μηνύματος
    Προφανως, αλλαχτηκε καποτε, μαλλον με ημιτασιον, και δεν ειναι ακριβως ιδιος. Αν ειναι οκ τα καρε και, ισιος, μπορεις να τον τροχισεις λιγο, με προσοχή, και δεν θα εχεις πρόβλημα. Εμεις τα ειπαμε. Καλη αρχη και καλο...... Ταξιδι!!!!!
    Όσο το έχω εγώ δεν έχει αλλαχθεί. Για πριν δυστυχώς δεν ξέρω. Τα το μετρήσω και θα δω...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    νομιζω και μενα ειχε κανει εκει σημαδι και ειναι με 4αρι σαζμαν.
    αν εχεις λιγο βαρυ ποδι μαλλον παει τοσο πισω.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2012
    Μηνύματα
    105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    νομιζω και μενα ειχε κανει εκει σημαδι και ειναι με 4αρι σαζμαν.
    αν εχεις λιγο βαρυ ποδι μαλλον παει τοσο πισω.
    Δεν νομίζω να έχει να κάνει με το πόδι. Δεν είναι σαν το φρένο η το γκάζι που το πατάς όσο θέλεις. Είναι σαν τον συμπλέκτη, το πατάς τέρμα ώστε να γίνει σωστά η αλλαγή. Ο μάστορας μου που του το έδειξα μου είπε πως όλα εκεί ακουμπάνε λίγο και απλά με τα χρόνια έγινε πολύ αλλά δεν έχω θέμα.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda c50 6v restoring...
    από lspiros στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 1703
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2019, 10:32
  2. honda c50 6v restore απο το 0
    από supraman στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2015, 21:07
  3. restoring και βελτιωση Honda C50
    από captaincarnaval στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2015, 06:55
  4. Honda C50 6v restoring
    από tom kissas στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2013, 20:52
  5. Scooter-C50
    από George-3- στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2004, 19:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF