Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Crypton x Προβλήματα ....!!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43

    Crypton x Προβλήματα ....!!!

    Καλησπέρα παιδιά ...!! Ακολουθεί μεγάλο κείμενο .... Έχω ένα Crypton X 2ο χέρι με 37 χιλιάδες χιλιόμετρα ( για Crypton X έχει να δώσει ακόμα ) και ενώ όλα καλά και ωραία αλλάζω ένα φίλτρο ελεύθερο και μια εξάτμιση και άρχισε να σκάει η εξάτμιση και καμιά φορά να σβήνει ... Όταν το πήγα για σέρβις μου λέει στο ρύθμισα για να μην σκάει η εξάτμιση και να μην σβήνει αλλά το μηχανάκι τώρα σαν να μην πηγαίνει βήμα αργεί να ανεβάσει στροφές και σαν να είναι χρεπι πιάνει τα 100 με δυσκολία ενώ τα είχε για πλάκα ... Επίσης όταν το ανοίγω με μίζα και είναι στο ρελαντί βαράει σαν κομπρεσέρ μέχρι να πέσουν οι στροφές και γενικά αργούν πολύ να πέσουν .... Έφυγα από αυτό μάστορα πήγα σε άλλο που μου πρότειναν και είναι καλός και έτρεχε σε αγώνες και μαλακ€+#+€ .. το μηχανάκι όπως το πήγα έτσι το πήρα ... Αρχικά τι λέτε να σκάλισε ο προηγούμενος μάστορας και τώρα δεν πάει βήμα ??? Επίσης ψάχνω μηχανικό αξιόπιστο όλοι να φάνε λεφτά ναι οκ είμαι 23 χρόνων λεφτά θα σου δώσω ρε φίλε πρόσεξε το μην μου τα φας τα βγάζω με δυσκολία .... Κάθε συμβουλή χρήσιμη ευχαριστω ...!!

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Ενώ όλα ήταν ωραία και καλά έβαλες ελεύθερα φίλτρο και εξάτμιση για να κερδίσεις τι ακριβώς; φιλική συμβουλή : ξανά βάλε τα δικά του... Ότι δουλεύει ωραία και καλά (ειδικά παπί) δεν το πειράζουμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν δεν γνώριζα καποιον που να ξερει απο crypton θα απευθύνομουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της μοτοδυναμικης στην κοντινότερη περιοχή και θα εξηγουσα αυτο που λες, οτι πηγες σε 2 μαστορια και δεν....

    Η περίπτωση να πας να πεις τον πρώτο να σου το ρυθμίσει οπως ηταν πριν δεν παιζει εε? Επειδη φαινεται να εκανε μαλακια που τη πληρώνεις εσυ τωρα. Αλλα που να τον εμπιστευτείς..
    Πιστευω οτι πείραξε βαλβιδες αν δεν εκανε παράλληλα κατι αλλο

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Ξέρετε ωραία και και καλά δούλευε και όταν έβαλα το φίλτρο και την εξάτμιση απλά κάποιες φορές έσβηνε σε φανάρι και σαν να έκανε μικρά κάτι σαν μικρά διαστήματα η εξάτμιση σπάνια ...

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν δεν γνώριζα καποιον που να ξερει απο crypton θα απευθύνομουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο του δικτύου της μοτοδυναμικης στην κοντινότερη περιοχή και θα εξηγουσα αυτο που λες, οτι πηγες σε 2 μαστορια και δεν....

    Η περίπτωση να πας να πεις τον πρώτο να σου το ρυθμίσει οπως ηταν πριν δεν παιζει εε? Επειδη φαινεται να εκανε μαλακια που τη πληρώνεις εσυ τωρα. Αλλα που να τον εμπιστευτείς..
    Πιστευω οτι πείραξε βαλβιδες αν δεν εκανε παράλληλα κατι αλλο
    Δεν τον εμπιστεύεται μου είχε πει ότι μου ρυθμίσε το μείγμα ... γίνεται από το μείγμα να έχει κάνει πατάτα και να σέρνεται το μηχανάκι ;

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Δεν τον εμπιστεύεται μου είχε πει ότι μου ρυθμίσε το μείγμα ... γίνεται από το μείγμα να έχει κάνει πατάτα και να σέρνεται το μηχανάκι ;


    Προφανως αυτο φταει. Πως ακριβως "ρυθμισε" το μιγμα ο μαστορης? Το Crypton ειναι ψεκαστο.

    Τι το πειραξες και εσυ βρε παληκαρι μου, μια χαρα μηχανακι..?? Αυτο να σου γινει μαθημα τωρα ελπιζω (με την καλη την εννοια το λεω).
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος


    Προφανως αυτο φταει. Πως ακριβως "ρυθμισε" το μιγμα ο μαστορης? Το Crypton ειναι ψεκαστο.

    Τι το πειραξες και εσυ βρε παληκαρι μου, μια χαρα μηχανακι..?? Αυτο να σου γινει μαθημα τωρα ελπιζω (με την καλη την εννοια το λεω).
    Μπορεί και να το λέω λάθος ... Κάτι ρύθμισε το injection δεν ξέρω ακριβώς .. έχετε δίκιο ξέρετε αυτά τα σκαλίσματα είναι της ηλικίας ... Και επειδή λεφτά για μεγάλο δεν υπάρχουν παίζουμε με τα παπιά ...

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Δες πως εχει το πραγμα χοντρικα..

    Επειδη αλλαξες φιλτρο αερα με πιο ελευθερης ροης συνεπακολουθα εχει μεταβληθει η σχεση βενζινης-αερα στο μιγμα που καταληγει για καυση στο κυλινδρο, επειδη το πιο ελευθερο φιλτρο επιτρεπει σε περισσοτερο αερα να περνα (και περισσοτερη βρωμια βεβαια αλλα τεσπα).
    Για την καλυτερη εκμεταλευση των βελτιωσεων αυτων (φιλτρο και εξατμιση) και την πιο σωστη λειτουργεια του μοτερ με τα νεα δεδομενα εισπνοης εκπνοης που εισαγεις, αλλαζωντας τα μαμισια πραγματα, το βελτιστο ειναι να επαναπρογραμματισεις την εκαστοτε ecu με νεο χαρτη, ο οποιος θα δινει πχ περισσοτερο καυσιμο για να φερει το μιγμα στα σωστα ποσοστα του, χοντρικα. Οποτε η προθεση του μαστορα να πειραξει το μιγμα ειναι ορθη.
    Για να γινει αυτο σωστα, ομως, χρειαζεται καυσαναλυση και δυναμομετρο, και ανθρωπος με γνωση. Εκτος αν υπαρχει ηδη ετοιμος χαρτης για τις εκαστοτε συγκεκριμενες αλλαγες με τα εκαστοτε συγκεκριμενα προϊοντα τον οποιο φορτωνεις στην ecu και καθαριζεις. Αλλιως σιγα σιγα ψαχνεις και δοκιμαζεις τις βελτιστες ρυθμισεις σε καθε ευρος στροφων.. τρεχα γυρευε δηλαδη.. μεγαλη διαδικασια.
    Ομως στο crypton δεν νομιζω η ecu η μαμισια να σου δινει τη δυνατοτητα να περασεις εκ νεου χαρτη οποτε αν θελεις να αλλαξεις προγραμμα πρεπει αναγκαστικα να αλλαξεις ecu με μια παραμετροποιησιμη.

    Αρα καταληγω, αλλαξες εσυ ηλεκτρονικη στο μηχανακι;; Αν οχι πως ρυθμισε το καυσιμο ο μαστορας;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Δες πως εχει το πραγμα χοντρικα..

    Επειδη αλλαξες φιλτρο αερα με πιο ελευθερης ροης συνεπακολουθα εχει μεταβληθει η σχεση βενζινης-αερα στο μιγμα που καταληγει για καυση στο κυλινδρο, επειδη το πιο ελευθερο φιλτρο επιτρεπει σε περισσοτερο αερα να περνα (και περισσοτερη βρωμια βεβαια αλλα τεσπα).
    Για την καλυτερη εκμεταλευση των βελτιωσεων αυτων (φιλτρο και εξατμιση) και την πιο σωστη λειτουργεια του μοτερ με τα νεα δεδομενα εισπνοης εκπνοης που εισαγεις, αλλαζωντας τα μαμισια πραγματα, το βελτιστο ειναι να επαναπρογραμματισεις την εκαστοτε ecu με νεο χαρτη, ο οποιος θα δινει πχ περισσοτερο καυσιμο για να φερει το μιγμα στα σωστα ποσοστα του, χοντρικα. Οποτε η προθεση του μαστορα να πειραξει το μιγμα ειναι ορθη.
    Για να γινει αυτο σωστα, ομως, χρειαζεται καυσαναλυση και δυναμομετρο, και ανθρωπος με γνωση. Εκτος αν υπαρχει ηδη ετοιμος χαρτης για τις εκαστοτε συγκεκριμενες αλλαγες με τα εκαστοτε συγκεκριμενα προϊοντα τον οποιο φορτωνεις στην ecu και καθαριζεις. Αλλιως σιγα σιγα ψαχνεις και δοκιμαζεις τις βελτιστες ρυθμισεις σε καθε ευρος στροφων.. τρεχα γυρευε δηλαδη.. μεγαλη διαδικασια.
    Ομως στο crypton δεν νομιζω η ecu η μαμισια να σου δινει τη δυνατοτητα να περασεις εκ νεου χαρτη οποτε αν θελεις να αλλαξεις προγραμμα πρεπει αναγκαστικα να αλλαξεις ecu με μια παραμετροποιησιμη.

    Αρα καταληγω, αλλαξες εσυ ηλεκτρονικη στο μηχανακι;; Αν οχι πως ρυθμισε το καυσιμο ο μαστορας;;
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω για την τόσο μεγάλη απάντηση ... Απ ότι βλέπω ξέρετε μήπως να φέρω σε εσάς το μηχανάκι να μου το φτιάξετε γιατί δεν βγάζω άκρη με τους μάστορες ...

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από safari13 Προβολή μηνύματος
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω για την τόσο μεγάλη απάντηση ... Απ ότι βλέπω ξέρετε μήπως να φέρω σε εσάς το μηχανάκι να μου το φτιάξετε γιατί δεν βγάζω άκρη με τους μάστορες ...

    Καλα δεν βλεπεις εκει πανω απο τη φωτογραφια στο προφιλ μου που λεει "@ρχιδια μαστορας"??? Παλι να την πατησεις θες???
    Δεν ειμαι μηχανικος δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!).

    Τελικα ομως δεν ειπες, αλλαξες ηλεκτρονικη ή οχι; Πιθανολογω πως οχι γιατι θα το ελεγες εξ αρχης. Αρα, πως ρυθμιστηκε το μιγμα παραμενει μυστηριο.
    Αρα τωρα υπαρχουν δυο λυσεις. Ή το πας στο μαστορα που εκανε τις αλλαγες εξ αρχης και ζητας να στο επαναφερει στην αρχικη του κατασταση, φυσικα ανευ χρηματων, μιας και δεν εγινε σωστη δουλεια, ή ψαχνεις για αλλο σιγουρο και καλο μαστορα και το πηγαινεις εκει να σου λυσει το θεμα αν δεν εμπιστευεσαι πλεον τον πρωτο.
    Τουλαχιστον ομως πανε στον πρωτο μαστορα και ρωτα τον ακριβως τι εχει κανει για να ξερεις και πες του οτι το μηχανακι δεν δουλευει σωστα πλεον.

    Ενταξει δεν ειναι και να τους παιρνουμε απο το λαιμο, ολοι κανουμε λαθη, απλα αν δεις οτι ενας μαστορας ή δεν το 'χει ή ειναι τσαπατσουλης, απροσεκτος ή και απατεωνας (κυκλοφορουν και τετοιοι) τον αλλαζεις. Τωρα για τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω καποια γνωμη για τον ανθρωπο, ουτε γνωριζω τι ακριβως εγινε στο μηχανακι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Καλα δεν βλεπεις εκει πανω απο τη φωτογραφια στο προφιλ μου που λεει "@ρχιδια μαστορας"??? Παλι να την πατησεις θες???
    Δεν ειμαι μηχανικος δυστυχως (ή μαλλον ευτυχως!).

    Τελικα ομως δεν ειπες, αλλαξες ηλεκτρονικη ή οχι; Πιθανολογω πως οχι γιατι θα το ελεγες εξ αρχης. Αρα, πως ρυθμιστηκε το μιγμα παραμενει μυστηριο.
    Αρα τωρα υπαρχουν δυο λυσεις. Ή το πας στο μαστορα που εκανε τις αλλαγες εξ αρχης και ζητας να στο επαναφερει στην αρχικη του κατασταση, φυσικα ανευ χρηματων, μιας και δεν εγινε σωστη δουλεια, ή ψαχνεις για αλλο σιγουρο και καλο μαστορα και το πηγαινεις εκει να σου λυσει το θεμα αν δεν εμπιστευεσαι πλεον τον πρωτο.
    Τουλαχιστον ομως πανε στον πρωτο μαστορα και ρωτα τον ακριβως τι εχει κανει για να ξερεις και πες του οτι το μηχανακι δεν δουλευει σωστα πλεον.

    Ενταξει δεν ειναι και να τους παιρνουμε απο το λαιμο, ολοι κανουμε λαθη, απλα αν δεις οτι ενας μαστορας ή δεν το 'χει ή ειναι τσαπατσουλης, απροσεκτος ή και απατεωνας (κυκλοφορουν και τετοιοι) τον αλλαζεις. Τωρα για τον συγκεκριμενο δεν τον ξερω οποτε δεν μπορω να εκφερω καποια γνωμη για τον ανθρωπο, ουτε γνωριζω τι ακριβως εγινε στο μηχανακι.
    Οχι εγώ δεν άλλαξα ηλεκτρική η μόνη αλλαγή είναι μια εξάτμιση και ένα φίλτρο που του έβαλα δεν έχω πειράξει τίποτα άλλο ...Για να πω την αλήθεια κάπως νιώθω περίεργα να πάω στο μάστορα και να του πω κοίτα το μηχανάκι δεν δούλευει σωστά αν και το παρατήρησα από την αρχή αλλά δεν πήγα αμέσως έχει περάσει διάστημα μεγάλο από τότε ... Αφού τον πήγα σε άλλο μάστορα ( γνωστός κιόλας) και αυτός τίποτα δεν έκανε τώρα περιμένω να έρθει το σέρβις για να δω που θα το πάω ... Εσείς έχετε να μου πρότεινε κάποιο μάστορα ;;;

  12. #12
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Aν εισαι Αθηνα οχι δεν εχω καποιον να προτεινω, αλλα ολο και καποιος εδω απο το φορουμ Αθηναιος θα εχει να προτεινει καποιον.

    Οπως τα λες, οντως, αμα περασε καιρος, γμστ.. Επρεπε να του το ελεγες την επομενη μερα.
    Ο αλλος μαστορας που το πηγες τι σου ειπε?
    MADE IN JAPAN 日本製

  13. #13
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Κατά πάσα πιθανότητα ο "μάστορας" πείραξε βιδάκια στο σώμα του ψεκασμού, από τα βιδάκια που ΔΕΝ τα πειράζουμε για αυτό και το εργοστάσιο τα βάζει με μπογιά. Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο μηχανάκι αν προσπάθησε να το ρυθμίσει πειράζοντας βίδες από το injection είναι εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη η επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2016
    Μηνύματα
    43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Κατά πάσα πιθανότητα ο "μάστορας" πείραξε βιδάκια στο σώμα του ψεκασμού, από τα βιδάκια που ΔΕΝ τα πειράζουμε για αυτό και το εργοστάσιο τα βάζει με μπογιά. Χωρίς να ξέρω το συγκεκριμένο μηχανάκι αν προσπάθησε να το ρυθμίσει πειράζοντας βίδες από το injection είναι εξαιρετικά δύσκολη έως αδύνατη η επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις.
    Μάλιστααα άρα υπάρχει θέμα ....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Χωρις να γνωριζω κ πολλα για το μηχανακι. Αφου ειναι ψεκαστο δεν εχει o sensor (ή λ ή πως λεγεται)?
    Κ αν εχει αυτη δεν ειναι η δουλεια του? Να ισοροπει (εως καποιο βαθμο) της μεταβολες αερα-καυσιμου?
    Συνηθως τετοιες αλλαγες τις σηκωνουν τα μηχανακια οποτε μου φαινεται λιγο περιεργο που εβγαλε προβλημα (καλα μετα μπηκε χερι που δεν ηξερε βεβαια). Η εξατμηση κ το φιλτρο προοριζονται για το μηχανακι σου ή μπηκαν με μοντα?
    Γνωριζεις βεβαια οτι δεν υπαρχει λογος να βαλεις προγραμμα γτ κ σωστα να γινει το κοστος ειναι αντιστροφως αναλογο του κερδους. Το πως θα λυθει το προβλημα ειναι μεγαλο ερωτημα γτ αν μπηκε χερι σε πραγματα που δεν πρεπει να πειραχτουν κ τα δικα του να ξαναβαλεις πανω το προβλημα θα παραμεινει

    ΥΓ: Μην ξενερωνεις ολοι εχουμε κανει μλκιες τετοιες(κ εσυ δεν εκανες κ πολλα,αλλοι περναμε τους κινητηρες στα χερια)κ σχεδον ολους μας εχει πιασει κοτσο ο μαστορας. Οσο ζεις μαθαινεις.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp Προβλήματα
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2004, 15:24
  2. Eurosprt & Προβλήματα
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2004, 16:42
  3. Eurosprt & Προβλήματα
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2004, 16:41
  4. Μακροχρόνιο παρκινγκ και προβλήματα...
    από nauko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 20:08
  5. Προβλήματα Login και Μηνύματα “not register”
    από Julius στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 10:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF