Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 33 από 33

Θέμα: Πώληση 600αρας και αγορά μικρότερης

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αυτό με τα χρήματα και τα κόστη ανά μήνα,βδομάδα κλπ κλπ μου φαίνεται πάρα πολύ κακό σαν επιχείρημα.Δεν είναι μόνο ότι ο χ μοτοσυκλετιστής πληρώνει ένα χ ποσό παραπάνω ανάλογα με το τι μηχανή καβαλάει,είναι όλα θέμα αναλογίας.Το ότι ανάλογα τα χλμ υπάρχει και η αντίστοιχη αναλογική αύξηση των χρημάτων συντήρησης είναι αυτονόητο απλά το "για 400 ευρώ τον χρόνο αλλάζεις μηχανή" μου φαίνεται πολύ υπερβολικό.Δεν είναι ότι θα δώσεις αυτόν τον χρόνο 2-3 χιλιάρικα για συντήρηση,οπότε κλαιν να δώσεις κι άλλα 400.Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη και στην καθημερινή ζωή και στο γεγονός ότι το actual ποσό που δίνεις είναι πολύ μικρό.Πχ στην χ περίπτωση θα φύγουν απ'την τσέπη σου 200 ευρώ και στην ψ 600.Το ότι για 400 ευρώ δεν έχεις μεγάλη μηχανή δεν θα έπρεπε να έχει την ίδια βαρύτητα,όταν έχεις δώσει το 1/3 των λεφτών που θα έδινες.

  2. #32
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/02/2019
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Αν φοβάται η γυναίκα ότι και να κάνεις....Θα φοβάται.
    Αποτέλεσμα το γνωστό, να μην το ευχαριστιέται κανένας από τους δυο σας.Το ίδιο θα νιώθει στα 900cc με τα 300cc.
    Άποψη μου από την δικιά μου εμπειρία ,η μοτοσυκλέτα είναι εντελώς προσωπικό θέμα,εσύ θα ευχαριστιέσαι την βόλτα,η γυναίκα θα το βλέπει πάντα σαν αναγκαίο ''κακό'' όταν καβαλάτε παρέα.
    Για το θέμα οικονομίας τώρα,όταν αποχωρίστηκα τα sport μεγάλων κυβικών και πήρα xt600,ναι ξένοιασα σε μεγάλο βαθμό,λιγότερες αλλαγές σε λάστιχα,αλυσίδες,τακάκια,λάδια αλλά...Αυτό το αλλά.Μου έλειπε το γκάζι,πόσες φορές έλεγα ''αχ να είχα 20-30 αλογάκια ακόμα,έπρεπε να πάρω εκείνο το Mille αντί για το ΧΤ...''ξεχνώντας στιγμιαία τους λόγους που δεν το πήρα(συντήρηση). Όταν το άλλαξα με Tdm είπα ''Ναι!Επιτέλους λίγο γκάζι παραπάνω!''
    Αυτή τη στιγμή μάντεψε,μου φαίνεται αργό και το Tdm
    Εγώ θα το κρατούσα,αν με ένοιαζε τόσο η οικονομία θα το έδινα μόνο για παπί-σκούτερ 100cc καθαρά σαν μεταφορικό μέσο και θα έχανα φυσικά όλη την γκαυλα της μότο.
    Καλά χιλιόμετρα ότι και να αποφασίσεις τελικά,δικιά σου η τσέπη,εσύ ξέρεις,εγώ έγραψα απλά την γνώμη μου με βάση τις προσωπικές μου εμπειρίες.Αυτό που έγραψαν οι φίλοι ισχύει,θα έκοβα 3 καφέδες την εβδομάδα για να τα κάνω βενζίνα.

    Για να προλάβω και κακοπροαίρετους δεν κάνω διαχωρισμό άντρα-γυναίκας,έχω φίλους που φοβούνται και το παπάκι.
    Το ερωτημα ειναι ομως εχει ευχαριστηθει κανεις 4κυλιδρο μεσα στην πολη με δρομους για αμαξες? Σιγουρα ειναι πιο διασκεδαστικο απο ενα μικρο μοτο αλλα οταν ξερεις οτι δεν χρησιμοποιεις ουτε το 50% των δυνατοτητων του σε κανει να ξενερωνεις κατα καποιο τροπο. Καποιοι προτιμουν να τεντωνουν μικρες μοτο και καποιοι προτιμουν μεγαλες και ας πανε με ρελαντι. Εγω δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω γιατι εχω συνηθισει στο hornet και εχω ξεχασει πως ειναι τα μικρουλια.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Yanaros Προβολή μηνύματος
    Το ερωτημα ειναι ομως εχει ευχαριστηθει κανεις 4κυλιδρο μεσα στην πολη με δρομους για αμαξες? Σιγουρα ειναι πιο διασκεδαστικο απο ενα μικρο μοτο αλλα οταν ξερεις οτι δεν χρησιμοποιεις ουτε το 50% των δυνατοτητων του σε κανει να ξενερωνεις κατα καποιο τροπο. Καποιοι προτιμουν να τεντωνουν μικρες μοτο και καποιοι προτιμουν μεγαλες και ας πανε με ρελαντι. Εγω δεν ξερω σε ποια κατηγορια ανηκω γιατι εχω συνηθισει στο hornet και εχω ξεχασει πως ειναι τα μικρουλια.
    Δεν εχει να κανει τοσο με το αν ειναι μεγαλο ή μικρο αλλα με την διάταξη και τον αριθμο κυλίνδρων !

    Τα 4κυλινδρα ειναι σαν παπια στην πολη.

    Παρε ενα V2 990 να δεις χαρα

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος στο club και αγορά μηχανής
    από jacson123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 23:36
  2. Διπλωμα και Αγορα.........!!!
    από Paris7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2009, 16:57
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2008, 14:26
  4. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 16:18
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2007, 10:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF