Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 80

Θέμα: Καθαρισμός γυαλιού στάθμης λαδιού

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Τα μαύρισμα του λαδιού γίνεται από τα υπολείμματα της καύσης. Κοινώς το λαδάκι με τα καθαριστικά πρόσθετα που έχει, όσο καλύτερα κάνει την δουλειά του τόσο πιο μαύρο πρέπει να βγαίνει (τηρουμένων των χιλιομέτρων ή ωρών χρήσης που καθορίζει ο κατασκευαστής). Οπότε όσο το μοτέρ σας καίει βενζίνη, όσα ματζούνια και να βάζετε, πάλι μαύρο θα βγαίνει το λάδι. Τα ματζούνια υπόσχονται να σπάσουν τους δεσμούς των συσσωρευμένων υπολειμμάτων όπου αυτά βρίσκονται σαν επικαθίσεις έτσι ώστε να τα παρασύρει το λάδι κατά την αλλαγή και να καθαρίσει ο κινητήρας. Έχω δει άλλα να δουλεύουν και άλλα (τα περισσότερα) όχι. Το σίγουρο είναι ότι είναι αμφίβολα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω σίγουρα αν κάνουν περισσότερο κακό από καλό. Δεν είναι και τόσο αθώα όσο παρουσιάζονται, για να έχουν δύναμη να διασπούν τις επικαθίσεις μάλλον τσακίζουν και το λάδι και τρέχα γύρευε πόσο επηρεάζουν τις λιπαντικές του ικανότητες.
    Προσωπικά δεν βάζω τπτ σε κανένα μου όχημα πέραν του πολύ καλού λαδιού. Καφέ λάδι σε αλλαγή δεν έχω δει ποτέ. Όσο πιο παλιός ο κινητήρας τόσο περισσότερα τα κατάλοιπα της καύσης (λόγω φθοράς σε ελατήρια, κύλινδρο κλπ) που καλείται να καθαρίσει το λάδι οπότε και τόσο περισσότερο θα μαυρίζει από αλλαγή σε αλλαγή.
    Γνώμη μου σταματήστε να βάζετε διάφορα από καθαριστικά μέχρι ενισχυτικά και θα δείτε διαφορά στην τσέπη σας.

    .

    Το τζαμάκι στάθμης στο πλαϊνό καπάκι το καθαρίζουμε όταν βγει το καπάκι για αλλαγή δίσκων. Υγρά καθαρισμού φρένων - καρμπιρατέρ και λοιπά αλχημιστικά υγρά απαγορεύονται δια ροπάλου, δεν έχουν καλές σχέσεις μα τα λάδια και τσακώνονται σφόδρα.
    εννοειτε οτι τσακίζουν το λαδι. το ρίχνεις και δουλεύεις ρελαντι και μετα πετας φίλτρο και λάδια δεν το εχεις για παντα εκει μεσα.

    θα σου πω την προσωπική μου εμπειρια και σε παπι απο σχεδον πεντακαθαρο μοτερ (μιας και ειχε γινει επισκευη) το λαδι στα 1000χλμ βγαίνει καφετι επισης με χρηση engine flush 3 φορες δεν εβγαλε προβλημα για αρκετα χιλιαδες χλμ μετα 30-40 και απο εκει που γινοταν μαυρο και φαινοταν στην αλλαγη , ξανα εγινε καφε στις αλλαγες.

    το βλέπω τωρα καφε στο cbr που εχει κανει 2500χλμ μετα απο engine flush , ενω πριν το ιδιο λαδι έβγαινε μαυρο.

  2. #32
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο προιόν ποτέ και δεν νομίζω οτι θα το κάνω ούτε στο μέλλον.

    Κι αυτό γιατί οτι και να λέει ο κατασκευαστής για διάσπαση ιζημάτων σε μορια κλπ, πάντα καραδοκεί ο κίνδυνος να αποκολληθούν κάποια κομματάκια ιζήματος και να βουλώσουν κρίσιμες διόδους λαδιού.
    Αν συμβεί αυτό ο κινητήρας μετα απο πολύ λίγο είναι σχεδόν για πέταμα, οπότε δεν το ρισκάρω.

    Προτιμώ να χρησιμοποιώ καλά λάδια και να τα αλλάζω συχνότερα απ οτι προτείνει ο κατασκευαστής ωστε να μην δημιουργούνται ιζήματα εξ αρχής.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #33
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο προιόν ποτέ και δεν νομίζω οτι θα το κάνω ούτε στο μέλλον.

    Κι αυτό γιατί οτι και να λέει ο κατασκευαστής για διάσπαση ιζημάτων σε μορια κλπ, πάντα καραδοκεί ο κίνδυνος να αποκολληθούν κάποια κομματάκια ιζήματος και να βουλώσουν κρίσιμες διόδους λαδιού.
    Αν συμβεί αυτό ο κινητήρας μετα απο πολύ λίγο είναι σχεδόν για πέταμα, οπότε δεν το ρισκάρω.

    Προτιμώ να χρησιμοποιώ καλά λάδια και να τα αλλάζω συχνότερα απ οτι προτείνει ο κατασκευαστής ωστε να μην δημιουργούνται ιζήματα εξ αρχής.

    Δεν το έθιξα πριν γιατί θα με θεωρούσαν υπερβολικό, όμως το έχω ζήσει με κινητήρα citroen σε αυτοκίνητο που πούλησα στον γαμπρό μου. Το αυτοκίνητο δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα στα χέρια μου, αυτός αποφάσισε να χρησιμοποιεί τέτοιου είδους ματζούνια και μια μέρα πήρε τον κινητήρα στο χέρι από φραγμένη αντλία λαδιού. Εγώ και ο μάστορας που είδε τον κινητήρα το αποδώσαμε στα ματζούνια, ο ίδιος είπε ότι "ήταν το τυχερό του".
    Συμφωνώ σε όλα με τον Σαπίλα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #34
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εννοειτε οτι τσακίζουν το λαδι. το ρίχνεις και δουλεύεις ρελαντι και μετα πετας φίλτρο και λάδια δεν το εχεις για παντα εκει μεσα.

    θα σου πω την προσωπική μου εμπειρια και σε παπι απο σχεδον πεντακαθαρο μοτερ (μιας και ειχε γινει επισκευη) το λαδι στα 1000χλμ βγαίνει καφετι επισης με χρηση engine flush 3 φορες δεν εβγαλε προβλημα για αρκετα χιλιαδες χλμ μετα 30-40 και απο εκει που γινοταν μαυρο και φαινοταν στην αλλαγη , ξανα εγινε καφε στις αλλαγες.

    το βλέπω τωρα καφε στο cbr που εχει κανει 2500χλμ μετα απο engine flush , ενω πριν το ιδιο λαδι έβγαινε μαυρο.
    "εννοείται". Τι θέλεις τώρα να σε δει ο πλιτσεράκος και να έχουμε άλλα?
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #35
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    το δοκίμασα σήμερα στο παπί που ηθελε αλλαγη λαδι/φίλτρο.
    Ρε σεις,δεν έβγαλε μούργα οπως λετε.
    Και το παπι εχει >130Κ χλμ πάνω του,δε το λες και αδουλευτο το μοτέρ.
    Απο χρώμα, το γνωστο μαύρο οπως παντα σε καθε αλλαγη ακομα κι αν αυτη γινει μετα απο 300χλμ.
    Που το βρήκες αν επιτρέπεται (αν μιλάμε για το λικουι μόλι για μοτοσακό). Σήμερα που πέρασα από κάνα δύο λαδάδικα Φραντζή γιοκ . Μόνο για αμάξι έιχε ο ένας . Και μια και το φέρε η κουβέντα , αν βάλουμε το αντίστοιχο για αμάξι , σαν τι θα γίνει ; Αφού μετά θα αδειάσουμε κάρτερ και θα αλλάξουμε φίλτρο εννοείται . Θα μείνει στους δίσκους να πατινάρουνε ?
    Modenas Kriss 125

  6. #36
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    στο πολύ πρόχειρο:
    πριν την αλλαγή λαδιών και με ελαφρά ζεστό κινητήρα.

    παίρνουμε από κάποιον μαντρά μια ξεχασμένη βέργα στάθμης λαδιού από κινητήρα αυτοκινήτου.
    την τσακίζουμε κατά το δοκούν με βάση τις γωνίες που έχει η διαδρομή από την τάπα πλήρωσης λαδιού μέχρι το τζαμάκι.
    δένουμε στην άκρη της βέργας βουρτσάκι heavy duty ή αν δε χωράει ένα κομμάτι πράσινο σκληρό σφουγγάρι εμποτισμένο με wd40 και το ασφαλίζουμε σφιχτά με το μικρότερο δεματικό.

    με πολύ σάλιο και υπομονή, ψαρεύουμε την άκρη με το τζαμάκι και τρίβουμε ελαφρά από τη μέσα μεριά.

    κάνουμε και ένα πέρασμα με καθαριστικό κινητήρα, αδειάζουμε τα παλιά λάδια και βάζουμε τα φρέσκα με νέο φίλτρο.

    άμα βρω κάπου τις φωτογραφές και το βίδεο θα τα βάλω και αυτά.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Βουρτσακι που καθαρίζουν τα μπιμπερό.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #38
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Που το βρήκες αν επιτρέπεται (αν μιλάμε για το λικουι μόλι για μοτοσακό). Σήμερα που πέρασα από κάνα δύο λαδάδικα Φραντζή γιοκ . Μόνο για αμάξι έιχε ο ένας . Και μια και το φέρε η κουβέντα , αν βάλουμε το αντίστοιχο για αμάξι , σαν τι θα γίνει ; Αφού μετά θα αδειάσουμε κάρτερ και θα αλλάξουμε φίλτρο εννοείται . Θα μείνει στους δίσκους να πατινάρουνε ?
    Ναι τα 250ml for bikes.
    απέναντι απο το εμπορικό κέντρο που είναι σχεδόν στη διασταύρωση Πειραιώς & Χαμοστέρνας έχει ένα μεγάλο μαγαζι, εκτοξευτής λέγεται.
    Και μάλιστα φτηνότερα απο ότι το έβρισκα στο ιντερνετ.
    Είχα πάει απο Λαμπριανιδη στον Πειραια την προηγούμενη και ούτε εκείνος το είχε διαθεσιμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    "εννοείται". Τι θέλεις τώρα να σε δει ο πλιτσεράκος και να έχουμε άλλα?
    εχω χαρτι δυσλεξίας και δυσορθογραφιας ουτε στις πανελλήνιες δεν με άγγιξαν οσο για τον πλιtzer μεχρι να παρει μοτο δεν μιλάει και πολυ εχω προσέξει.


    πάντως οντως παιζει αυτο που λετε. και αν ειναι κατι να συμβει σε εσας που ειστε προκατειλημμένοι θα συμβεί. οποτε ναι μην βάλετε ποτε τετοιο πράγμα.

    ξανα λεω ειχα alfa romeo και δεν ειχα κανενα μηχανολογικό ή ηλεκτρολογικο πρόβλημα ΠΟΤΕ!! 2 kle που δεν εβγαλαν ποτε πρόβλημα σε πηνία κτλπ κτλπ. αυτη ειναι η τυχη μου το ξερω δεν περιμένω κανα τζοκερ.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το liqui moly engine flush 250ml για μηχανάκια, έβαλα.
    Το παπί είναι ευλαβικά συντηρημενο και φυσικα και εχει φίλτρο λαδιού,το οποιο το αλλαζω σε κάθε 2η αλλαγή λαδιού. Γιατί ρωτας;
    Λαδια εδω και λιγα χρόνια βαζω καστρολ 20-50.
    Για το ποιο είναι ρωτάω για να ξέρω μη μου πουλήσουν κανένα για αμάξι και με πιάσουν κότσο. Όσο για το φίλτρο (oldman δείξε επιείκεια γτ μπορεί να έρχεται κοτσάνα) ρωτάω γτ τόσα χρόνια στο daytona το 50 cc που έχω νομίζω πως δεν έχει και αν έχει φυσικά (αν έχει) δεν το άλλαξα ποτέ.
    Πάτα το 0

  11. #41
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    Δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς με το αστείο (?) για το αμάξι.
    Το παπι ενα κρυπτονΧ είναι.
    Δεν παίζει να μην εχει φίλτρο λαδιού το δικο σου.
    Μηπως κάτι κοιτάς λάθος;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς με το αστείο (?) για το αμάξι.
    Το παπι ενα κρυπτονΧ είναι.
    Δεν παίζει να μην εχει φίλτρο λαδιού το δικο σου.
    Μηπως κάτι κοιτάς λάθος;
    Δεν το είπα για αστείο. Ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπαν να πάρω αυτό που είναι για αμάξι λέγοντας μου οτι είναι το ίδιο και δεν το πήρα.
    Μάλλον κοιτάω λάθος ναι. Θα το ψάξω περισσότερο δε κάνα 10ήμερο που θα αλλάξω λάδια. Εκτός αν ξέρει να μου πει κάποιος από εδώ το daytona sprinder 50cc αν και που έχει φίλτρο λαδιού.
    Πάτα το 0

  13. #43
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Πήρα και εγώ σήμερα αυτό το ματζούνι το λίκουι μόλι . Μια ο πάπιος πλέον έχει μια δεκαετία στην καμπούρα του και 55Κ χλμ είπα να του κάνω δώρο ένα φλους μια και έχω σκοπό να του αλλάξω φίλτρο . Και όσο βοηθήσει . Παρατήρησα πίσω πως λέει πως τα 250 ml είναι αρκετά για μηχανή 4 lt . Να το ρίξω σε παπί που παίρνει 1 και κάτι με το φίλτρο λάδι είναι υπερβολή ; Να ρίξω το μισό , φίλτρο αλλάζω κάθε περίπου 10000 χλμ , δηλαδή 2-3 χρόνια . Μέχρι τότε στο ράφι δεν θα έχει ...ξυνίσει ?

    Τι συνιστούν οι ειδικοί/εμπειροτέχνες του μοτο.γρ ΄. Εγώ λεω να το ρίξω όλο . Σαν τι να πάθει ;
    Modenas Kriss 125

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Παιδιά ,
    προσέξτε γιατί στην επίσημη σελίδα του προιόντος λένε ότι δεν ενδεικνύται για wet clutch .

    Edit :

    Η παραπάνω παρατήρηση αφορά το Engine flush plus
    Τελευταία τροποποίηση από Lamnian; 14/03/2019 στις 14:32.
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  15. #45
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Πήρα και εγώ σήμερα αυτό το ματζούνι το λίκουι μόλι . Μια ο πάπιος πλέον έχει μια δεκαετία στην καμπούρα του και 55Κ χλμ είπα να του κάνω δώρο ένα φλους μια και έχω σκοπό να του αλλάξω φίλτρο . Και όσο βοηθήσει . Παρατήρησα πίσω πως λέει πως τα 250 ml είναι αρκετά για μηχανή 4 lt . Να το ρίξω σε παπί που παίρνει 1 και κάτι με το φίλτρο λάδι είναι υπερβολή ; Να ρίξω το μισό , φίλτρο αλλάζω κάθε περίπου 10000 χλμ , δηλαδή 2-3 χρόνια . Μέχρι τότε στο ράφι δεν θα έχει ...ξυνίσει ?

    Τι συνιστούν οι ειδικοί/εμπειροτέχνες του μοτο.γρ ΄. Εγώ λεω να το ρίξω όλο . Σαν τι να πάθει ;
    Θα βάλεις την σωστή αναλογία.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμος ψυγειου λαδιου
    από Λευκάδιος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2014, 22:22
  2. μετρηση σταθμης λαδιου.
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2012, 16:41
  3. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από COSTAGIO στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 11:28
  4. προειδοπιηση σταθμης λαδιου
    από nik7119 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 20:34
  5. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF