Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: Καθαρισμός γυαλιού στάθμης λαδιού

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γιατί ήμουν σίγουρος ότι το μαντζούνι θα έκανε μιά τρύπα στο νερό??
    Όπως όλοι μας.....
    δεν ξέρω και το κόστος από το μαντζούνι αν υπερβαίνει το κόστος της φλατζας από το καπάκι....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.789
    Τουλάχιστον έχει ένα καθαρό μοτέρ πλέον
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όπως όλοι μας.....
    δεν ξέρω και το κόστος από το μαντζούνι αν υπερβαίνει το κόστος της φλατζας από το καπάκι....
    3 ευρώ η φλάντζα ,10 ευρώ το τζαμάκι ,9 ο μαγικός ζωμός,1 φιλτρο λαδιού, 1 λίτρο λάδι ευλογημένο ,1 κοκκαλάκι νυχτερίδας ,ξόρκια και ευχές

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    τζαμακι εγω ειχα παρει ιμιτασιον οταν καποιος εξυπνος το εσπασε,νομιζω 1-2 ευρω ειχε.

  5. #65
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Γιατί ήμουν σίγουρος ότι το μαντζούνι θα έκανε μιά τρύπα στο νερό??
    Για να είμαστε δίκαιοι δεν αναφέρει πουθενά το μαντζούνι ότι καθαρίζει τα τζαμάκια . Βεβαία εφόσον υποστηρίζει ότι καθαρίζει το μοτέρ από κατακαθίσεις και κατάλοιπα , δικαίως ήλπιζα σε κάποιο αποτέλεσμα . Προσωπικά περισσότερο το χρησιμοποίησα κυρίως προληπτικά . Στην λογική ότι κακό δεν κάνει και εντέλει 8 € δίνω .

    Για ιστορικούς λόγους παραθέτω και το email απάντηση οσο αφορά στην χρήση του προϊόντος . Για χωρητικότητα ενός λίτρου μου πρότεινε 60-80 ml (αναλογικά δηλαδή σύμφωνα με το 250 ml / 4,5 . Δεν μου απάντησε ωστόσο πόσο κρατάει στο ράφι αφού το ανοίξουμε το μαντζούνι . Οπότε και στην απάντηση τον ξαναρωτάω .Η λογική απάντηση είναι κάνα χρόνο .

    Το ότι απάντησε και μόνο δείχνει σοβαρή εταιρία ακόμα και αν το ερώτημα δεν είναι δα και τόσο επιστημονικό . Στο επισυναπτόμενο είναι τo specs pdf όπως υπάρχει και στο site με τις οδηγίες χρήσης .

    Thank you very much for your technical e- mail and your interest about Liqui- Moly Products.
    We recommend, to use for your bike about 60 - 80 ml additiv. The product is testet for this amount, then you get a good result.
    Attached you find the suitable productinformation.

    Should you have further questions, please contact us again.


    Τωρά όσο αφορά στο γυαλί αν άλλαζε εύκολα ίσως το δοκιμάζα . Παπί είναι πες , συμπληρώνεις παρακολουθείς , με καμία πατέντα ψιλομετράς κλπ . Άπλα απορώ σε μεγαλύτερες μοτοσικλέτες , πάλι με γυαλί σε ανάλογη περίπτωση τι γίνεται ΄Γιατί σίγουρα η θολούρα δεν είναι από δική μου αμέλεια . Λαδια πάντα αλλαγή τυπικά . 1000 τα ορυκτέλαια , 2500 με 3000 τα ημισυνθετικά . Και πλην ελάχιστων εξαιρέσεων τα περισσότερα λάδια από τα γνωστά , elf , motul , castrol , torco , liqui moly και κάποια λιγότερα γνωστά , mpm , federal oil .
    Modenas Kriss 125

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Για να είμαστε δίκαιοι δεν αναφέρει πουθενά το μαντζούνι ότι καθαρίζει τα τζαμάκια . Βεβαία εφόσον υποστηρίζει ότι καθαρίζει το μοτέρ από κατακαθίσεις και κατάλοιπα , δικαίως ήλπιζα σε κάποιο αποτέλεσμα . Προσωπικά περισσότερο το χρησιμοποίησα κυρίως προληπτικά . Στην λογική ότι κακό δεν κάνει και εντέλει 8 € δίνω .

    Για ιστορικούς λόγους παραθέτω και το email απάντηση οσο αφορά στην χρήση του προϊόντος . Για χωρητικότητα ενός λίτρου μου πρότεινε 60-80 ml (αναλογικά δηλαδή σύμφωνα με το 250 ml / 4,5 . Δεν μου απάντησε ωστόσο πόσο κρατάει στο ράφι αφού το ανοίξουμε το μαντζούνι . Οπότε και στην απάντηση τον ξαναρωτάω .Η λογική απάντηση είναι κάνα χρόνο .

    Το ότι απάντησε και μόνο δείχνει σοβαρή εταιρία ακόμα και αν το ερώτημα δεν είναι δα και τόσο επιστημονικό . Στο επισυναπτόμενο είναι τo specs pdf όπως υπάρχει και στο site με τις οδηγίες χρήσης .

    Thank you very much for your technical e- mail and your interest about Liqui- Moly Products.
    We recommend, to use for your bike about 60 - 80 ml additiv. The product is testet for this amount, then you get a good result.
    Attached you find the suitable productinformation.

    Should you have further questions, please contact us again.


    Τωρά όσο αφορά στο γυαλί αν άλλαζε εύκολα ίσως το δοκιμάζα . Παπί είναι πες , συμπληρώνεις παρακολουθείς , με καμία πατέντα ψιλομετράς κλπ . Άπλα απορώ σε μεγαλύτερες μοτοσικλέτες , πάλι με γυαλί σε ανάλογη περίπτωση τι γίνεται ΄Γιατί σίγουρα η θολούρα δεν είναι από δική μου αμέλεια . Λαδια πάντα αλλαγή τυπικά . 1000 τα ορυκτέλαια , 2500 με 3000 τα ημισυνθετικά . Και πλην ελάχιστων εξαιρέσεων τα περισσότερα λάδια από τα γνωστά , elf , motul , castrol , torco , liqui moly και κάποια λιγότερα γνωστά , mpm , federal oil .
    Είναι γυαλί ή έιναι πλαστικό?
    Όπως και να έχει αν ο κινητήρας μένει αρκετο καιρός χωρίς να τον δουλεύεις τα κατάλοιπα του λιπαντικού αφήνουν τα σημάδια τους παντού. Ιδίως αν είναι χαμηλής ποιότητας λάδι ή έχεις πολύ καιρό να τα αλλάξεις. Προσωπικά σε μηχανάκια μου που προορίζονται για ανακατασκευή αδειαζω τα λάδια και γεμίζω μέχρι την τάπα λάδι συντήρησης. Sae 10.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    τζαμακι εγω ειχα παρει ιμιτασιον οταν καποιος εξυπνος το εσπασε,νομιζω 1-2 ευρω ειχε.
    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν δείκτες ιμιτασιον, γενικώς ή ειδικώς για μηχανάκια.Είτε για λάδια είτε για τρόμπες φρένων*.Και αν υπάρχουν με 1-2 ευρώ δεν θα μιλόυσαμε τώρα για καπάκια και φλάντζες

    *Για τις τρόμπες φρένων δεν υπήρχαν πουθενά πριν λίγο καιρό

  8. #68
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Είναι γυαλί ή έιναι πλαστικό?
    Όπως και να έχει αν ο κινητήρας μένει αρκετο καιρός χωρίς να τον δουλεύεις τα κατάλοιπα του λιπαντικού αφήνουν τα σημάδια τους παντού. Ιδίως αν είναι χαμηλής ποιότητας λάδι ή έχεις πολύ καιρό να τα αλλάξεις. Προσωπικά σε μηχανάκια μου που προορίζονται για ανακατασκευή αδειαζω τα λάδια και γεμίζω μέχρι την τάπα λάδι συντήρησης. Sae 10.
    .
    Δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον γυαλί θα είναι . Γιατι πλαστικό με ζέστες εκει μέσα σίγουρα θα κιτρίνιζε σε dt . Υποθέτω τουλάχιστον .

    Τώρα για όσους παρακολουθούν το νήμα , μου απάντησαν και για το πόσο κρατάει το ματζούνι στο ράφι . Έτσι όσοι έχετε παπάκια βάζετε από 60-80 ml σε κάθε αλλαγή και θεωρητικά κρατάει κλειστό στο ράφι μέχρι 3 χρόνια .

    "Hello,

    the durability of the originally closed product is 5 years. When it is open, we say at least between 2-3 years. "
    Modenas Kriss 125

  9. #69
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;
    Αν έριχνα τέτοιο υλικό μέσα θα έκανα την επόμενη αλλαγή λαδιών και φίλτρου πιο σύντομα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #71
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;
    Ε τώρα επιστήμονα άνθρωπο να του ζαλίσω τα μέζεα για τον μπάρμπα από το χωριό δεν μου πάει καρδιά . Χρήσιμοι πάντως αυτοί οι "μπαρμπάδες" που τολμάνε αυτά που εμείς κωλώνουμε να δοκιμάσουμε . Και εγώ παντως ψιλο overdose έριξα με μισό μπουκάλι .
    Πληροφοριακά πάντως μετά το ματζούνι και αλλαγή λαδιών φίλτρων ακούγεται αρκετά πιο στερεοφωνικά . Μέταλλα , γκλαν γκλουνγκ , ρουλεμαν μέσα , γρανάζια , όλα ακούγονται "απελευθερωμένα" να το αποδώσω πιο ποιητικά μια και είχαμε και ημέρα ποίησης προχτες . Εχω παραπάνω πρίμα να το αποδώσω με όρους hifi .
    Modenas Kriss 125

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Ε τώρα επιστήμονα άνθρωπο να του ζαλίσω τα μέζεα για τον μπάρμπα από το χωριό δεν μου πάει καρδιά . Χρήσιμοι πάντως αυτοί οι "μπαρμπάδες" που τολμάνε αυτά που εμείς κωλώνουμε να δοκιμάσουμε . Και εγώ παντως ψιλο overdose έριξα με μισό μπουκάλι .
    Πληροφοριακά πάντως μετά το ματζούνι και αλλαγή λαδιών φίλτρων ακούγεται αρκετά πιο στερεοφωνικά . Μέταλλα , γκλαν γκλουνγκ , ρουλεμαν μέσα , γρανάζια , όλα ακούγονται "απελευθερωμένα" να το αποδώσω πιο ποιητικά μια και είχαμε και ημέρα ποίησης προχτες . Εχω παραπάνω πρίμα να το αποδώσω με όρους hifi .
    Έγινε Ducati με λίγα λόγια
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Αν έριχνα τέτοιο υλικό μέσα θα έκανα την επόμενη αλλαγή λαδιών και φίλτρου πιο σύντομα
    το ματζουνι αυτο ειναι το engine flush δλδ το ριχνεις πριν την αλλαγη των λαδιων σου, δουλευεις 10 λεπτα ρελαντι και μετα πετας στα σκουπίδια λαδια φιλτρο. το λαδι ειναι και ζεστουλι αλλα και με το ματζουνι γινετε τοσο λεπτόρρευστο που αδειαζει με την μια. οποτε δεν εχεις φοβο υπολειμματων .. (το ειδαμε σε παπι που ανοίχτηκε για ρεκτιφιε ειχε μεινει ελαχιστο λαδι απο το στραγγιγμα. σε συγγριση με αλλο που απλα αδειασαν τα λαδια και βεβαια ηταν και πολυ ποιο καθαρο μεσα.)

    τωρα ως αναλογία για τον Γιαννη ισως προφανος αυτο το ελαχιστο που μενει οταν βαζεις 80ml στο λιτρο να μην επηρεάζει αλλα τα 250ml στο λιτρο κατι να κανουν?? δεν ξερω λεω και εγω την μαλακια μου. αλλα ποσο σιγα 30-40ml να μενουν μεσα στο μοτερ

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Ερώτηση / απορία "χαζή", τι θα γινει αν του βαλεις καθαρη βενζίνη που δεν αφηνει υπολείματα ? Φυσικά δεν θα το δουλέψεις.

    Βαζεις την βενζίνη, καθαρίζει το φοβερο τζαμάκι, το στραγγίζεις, ξαναβάζεις τα παλια λάδια να δουλέψει, τα αδειάζεις και βαζεις νεα λάδια.

    Παπι ειναι, τι θα πάθει???

  15. #75
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση / απορία "χαζή", τι θα γινει αν του βαλεις καθαρη βενζίνη που δεν αφηνει υπολείματα ? Φυσικά δεν θα το δουλέψεις.

    Βαζεις την βενζίνη, καθαρίζει το φοβερο τζαμάκι, το στραγγίζεις, ξαναβάζεις τα παλια λάδια να δουλέψει, τα αδειάζεις και βαζεις νεα λάδια.

    Παπι ειναι, τι θα πάθει???
    Αδικό δεν έχεις αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να το τρίψω κάπως . Δεν έχω πρόσβαση . Οπότε σκέτο μούλιασμα σε βενζίνη δεν ξέρω κατά πόσο θα βοήθαγε . Αυτό φαίνεται να έχει κάνει σώμα εκεί πάνω .
    Modenas Kriss 125

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καθαρισμος ψυγειου λαδιου
    από Λευκάδιος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2014, 22:22
  2. μετρηση σταθμης λαδιου.
    από GiannisBlessed στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2012, 16:41
  3. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από COSTAGIO στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2011, 11:28
  4. προειδοπιηση σταθμης λαδιου
    από nik7119 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2008, 20:34
  5. Μέτρηση στάθμης λαδιού
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2005, 18:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF