Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Καμμένη μπουζόπιπα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11

    Καμμένη μπουζόπιπα

    Καλησπέρα παιδιά,

    Φεύγω για ταξιδάκι 1500-2000 χλμ, οπότε πήγα σήμερα στον μηχανικό για τέντωμα αλυσίδας και ένα γενικό τσεκ απ προκειμένου να μην βρεθώ προ εκπλήξεως. Σε κάποια στιγμή πάει να καθαρίσει το μπουζί, πιάνουμε το μπλα μπλα και μετά από λίγο φεύγω.Στο πρώτο φανάρι το μηχανάκι σβήνει, μετά από 2-3 φανάρια ξανασβήνει και σταματάω να δω τι έχει γίνει. Ο μηχανικός είχε ξεχάσει να βάλει την μπουζόπιπα, εγώ δεν το παρατήρησα, με αποτέλεσμα αυτή να ακουμπάει πάνω στον κινητήρα και να λιώνει μέχρι που το μαύρο πλαστικό υλικό έγινε άσπρο.. Την κουμπώνω και όλα οκ, απλά είναι φαγωμένη σε κάποια σημεία. Η ερώτηση είναι η εξής, υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να ρουφάει αέρα και νερό από τα λιωμένα σημεία; Να πάω να την αλλάξω πριν φύγω ή δεν υπάρχει θέμα;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilpap Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά,

    Φεύγω για ταξιδάκι 1500-2000 χλμ, οπότε πήγα σήμερα στον μηχανικό για τέντωμα αλυσίδας και ένα γενικό τσεκ απ προκειμένου να μην βρεθώ προ εκπλήξεως. Σε κάποια στιγμή πάει να καθαρίσει το μπουζί, πιάνουμε το μπλα μπλα και μετά από λίγο φεύγω.Στο πρώτο φανάρι το μηχανάκι σβήνει, μετά από 2-3 φανάρια ξανασβήνει και σταματάω να δω τι έχει γίνει. Ο μηχανικός είχε ξεχάσει να βάλει την μπουζόπιπα, εγώ δεν το παρατήρησα, με αποτέλεσμα αυτή 1 να ακουμπάει πάνω στον κινητήρα και να λιώνει μέχρι που το μαύρο πλαστικό υλικό έγινε άσπρο.. Την κουμπώνω και όλα οκ, απλά είναι φαγωμένη σε κάποια σημεία. Η ερώτηση είναι η εξής, υπάρχει περίπτωση να αρχίσει να ρουφάει αέρα και νερό από τα λιωμένα σημεία; 2 Να πάω να την αλλάξω πριν φύγω ή δεν υπάρχει θέμα;
    1 Αποκλέιεται απο την θερμοκρασία του κινητήρα. Μάλλον από τα ανεξέλεγκτα αστροπελέκια(σπινθήρες) του μπουζί

    2 Το ρισκάρεις να το αφήσεις έτσι?
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 04/03/2019 στις 17:29.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Για το 1: Η μπουζόπιπα κρεμόταν, το είδα με τα μάτια μου ότι ακουμπούσε πάνω στον κινητήρα και έλιωνε από την θερμότητα πριν την ξαναβάλω στην θέση της.
    Για το 2: Μάλλον όχι, εξάλλου από ότι βλέπω τωρα μια μπουζόπιπα δεν κάνει πάνω από 4-5 ευρώ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Άλλαξέ τη
    Είναι πολύ φθηνη για να ρισκάρεις. Υπάρχουν στο εμπόριο universal πολύ καλές, ίσως και ανώτερες απο τις μαμα σε πολλά μηχανακια παραγωγής.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    [QUOTE=MAIK72;2982546]1 Αποκλέιεται απο την θερμοκρασία του κινητήρα. Μάλλον από τα ανεξέλεγκτα αστροπελέκια(σπινθήρες) του μπουζί

    Χμ τώρα είδα το Link. Ενδιαφέρον γιατί από ότι λέει οι μπουζόπιπες είναι από φαινολική ρητίνη υψηλής θερμοκρασιακής και τασικής αντοχής. Ωστόσο από την ώρα που έφυγα από το συνεργείο η μπουζόπιπα κρεμόταν και την είδα να ακουμπάει πάνω στον κινητήρα και να λιώνει σιγά σιγά ακόμα και με σβηστό το μηχανάκι. Ίσως ( η μπουζόπιπα που φοράει το Freewind να είναι απλά από πιο απλό πολυμερές πλαστικό με χαμηλότερη αντοχή, καθώς στο link λέει για after market της NGK.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    [QUOTE=bilpap;2982654]
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    1 Αποκλέιεται απο την θερμοκρασία του κινητήρα. Μάλλον από τα ανεξέλεγκτα αστροπελέκια(σπινθήρες) του μπουζί

    Χμ τώρα είδα το Link. Ενδιαφέρον γιατί από ότι λέει οι μπουζόπιπες είναι από φαινολική ρητίνη υψηλής θερμοκρασιακής και τασικής αντοχής. Ωστόσο από την ώρα που έφυγα από το συνεργείο η μπουζόπιπα κρεμόταν και την είδα να ακουμπάει πάνω στον κινητήρα και να λιώνει σιγά σιγά ακόμα και με σβηστό το μηχανάκι. Ίσως ( η μπουζόπιπα που φοράει το Freewind να είναι απλά από πιο απλό πολυμερές πλαστικό με χαμηλότερη αντοχή, καθώς στο link λέει για after market της NGK.
    Το οτι το μηχανακι δεν δούλευε σωστά όταν έφυγες από τον μηχανικό δεν το κατάλαβες?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Αυτά έγιναν όπως είπα και πάνω σε πολύ μικρή απόσταση. Σβήνει στο πρώτο φανάρι και δεν δίνω σημασία. Ξεκινάω και κάνει κάτι σκασιματάκια στην εξάτμιση και μέχρι να σιγουρευτώ ότι όντως ακούω καλά ξανασβήνει. Κατεβαίνω αμέσως και βλέπω την μπουζόπιπα ήδη λιωμένη.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Εγώ να ρωτήσω κτ. Πως πήρε μπροστά το μηχανάκι (2 φορές) αν η μπουζόπιπα κρεμόταν ανέμελη?
    Πάτα το 0

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    935
    Έχει δύο.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Ακριβώς, είναι δίμπουζο το Freewind. Τελικά τσάμπα έγινε η συζήτηση, εχθές πριν φύγω για το ταξίδι παραβίασε στοπ αυτοκίνητο και με έριξε. Την γλίτωσα με ελαφριά τραύματα λόγω εξοπλισμού, αλλά η μηχανή μπαίνει στα pits μέχρι να επισκευαστεί και να μπορώ εγώ να ξανά οδηγήσω...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Περαστικά παλήκαρε κ η μηχανή φτιάχνεται. Απλά σου χάλασε το ταξίδι.( Ήμουν σίγουρος κιόλας πως είναι μονοκύλινδρο.)
    Πάτα το 0

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Περαστικά παλήκαρε κ η μηχανή φτιάχνεται. Απλά σου χάλασε το ταξίδι.( Ήμουν σίγουρος κιόλας πως είναι μονοκύλινδρο.)
    Δεν κάνεις λάθος, μονοκύλινδρο είναι, αλλά με δύο μπουζί στην κεφαλή

    Όσο για το ατύχημα, ξενέρα, αλλά όλα καλά αφού δεν υπήρξε σοβαρός τραυματισμός.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/09/2018
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ παιδιά, θα πω κάτι τετριμμένο που όμως δεν πρέπει να παραβλέπουμε.
    Ε-Ξ-Ο-Π-Λ-Ι-Σ-Μ-Ο-Σ. Το μπουφάν και τα γάντια της μηχανής έγιναν σουρωτήρια λόγω του ότι σύρθηκα στην άσφαλτο, και εγώ δεν έπαθα ούτε μισή γρατζουνιά. Χτύπησα τα πόδια μου όμως γιατί ηλιθιωδώς βαριόμουν να βάλω τον εξοπλισμό μου για την μικρή απόσταση που θα έκανα και φορούσα ένα απλό τζιν και αθλητικά παπούτσια. Άμα φορούσα μπότες και παντελόνι δεν θα είχα γενικώς ούτε γρατζουνιά. Καλά χιλιόμετρα σε όλους και πάντα όρθιοι!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilpap Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ παιδιά, θα πω κάτι τετριμμένο που όμως δεν πρέπει να παραβλέπουμε.
    Ε-Ξ-Ο-Π-Λ-Ι-Σ-Μ-Ο-Σ. Το μπουφάν και τα γάντια της μηχανής έγιναν σουρωτήρια λόγω του ότι σύρθηκα στην άσφαλτο, και εγώ δεν έπαθα ούτε μισή γρατζουνιά. Χτύπησα τα πόδια μου όμως γιατί ηλιθιωδώς βαριόμουν να βάλω τον εξοπλισμό μου για την μικρή απόσταση που θα έκανα και φορούσα ένα απλό τζιν και αθλητικά παπούτσια. Άμα φορούσα μπότες και παντελόνι δεν θα είχα γενικώς ούτε γρατζουνιά. Καλά χιλιόμετρα σε όλους και πάντα όρθιοι!
    περαστικά και αγύριστα. Λόγω της βλάβης έπεσες?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bilpap Προβολή μηνύματος
    .............. παραβίασε στοπ αυτοκίνητο και με έριξε. ...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    .........Λόγω της βλάβης έπεσες?

    Οταν διαβάζεις με προσοχή και ρωτάς και απο πάνω

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καμμένη πλαστική σακούλα στην εξάτμιση
    από chr1s_86 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2010, 06:33
  2. Την μπουζοπιπα γιατι την εβγαλε????
    από danaos75 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 15:02
  3. καμμένη λάμπα
    από nikos33ath στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 11:02
  4. Καμμένη ασφάλεια στο Lc8
    από Nik0s στο forum KTM
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2007, 16:58
  5. Προβληματακι με τη καμμενη αλεπου..
    από FestoNero στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 12:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF