Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: ΑΓΟΡΑ SUPERMOTO

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12

    ΑΓΟΡΑ SUPERMOTO

    Καλησπερα σε ολους!

    Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα supermoto για χρήση 2-3 φορές την εβδομαδα πιστα η βουνο για κανα στριψιμο, και θα ηθελα αν μπορειτε να μου προτείνετε καποιο μοντέλο. διαθετω εως 2500ευρω.
    Στο παρελθόν ειχα ενα ktm duke 640, απλα δεν εχω μπει ποτε πιστα και να σας πω την αληθεια το λυπομουν μην πεσω και κλαιω τα πλαστικα.
    κοιταω κατι ktm 525 και κατι 450 exc αλλα σε αυτα τα χρηματα εχουν πολλα χιλιομετρα και φόβαμαι μην εχω προβληματα. κατι crf ειναι αρκετα ακριβα μετα τωρα απο αλλες μαρκες δεν ξερω ποια αλλα μηχανακια κανουν για αυτη την χρηση.
    Κοιταω να βρω κατι βασικα να ξεκινησω δειλα δειλα να μπαινω πιστα και βασικα θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου πειτε και περιπου τι κοστος εχει καποιος να σχοληθει με πιστα γιατι και το οικονομικο ειναι ενα θεμα.
    Δεν ειμαι και ο κοκκαλης !

    Ευχαριστω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    ποια πίστα? καρτοπιστα?

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    ναι των μεγάρων ελεγα. Εχει και την μεγάλη διπλα αλλα δεν ξερω ποια κανει για supermoto. Απο αθηνα ειμαι αμα ξερεις καμια αλλη...

  4. #4
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Και βουνο και πιστα λιγο δυσκολο... Πρεπει πρωτα να διαλεξεις αν θες σουπερμοτο η εντουρο και μετα τα ξαναλεμε

    Επισης θα πρεπει να ανεβασεις το μπατζετ σου ακομα και για την ερασιτεχνικη χρηση που μιλας

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Και βουνο και πιστα λιγο δυσκολο... Πρεπει πρωτα να διαλεξεις αν θες σουπερμοτο η εντουρο και μετα τα ξαναλεμε

    Επισης θα πρεπει να ανεβασεις το μπατζετ σου ακομα και για την ερασιτεχνικη χρηση που μιλας
    εννοει ασφαλτο στο βουνο που εχει στροφες κτλ.

    νικο η μεγαλη των μεγαρων δεν βολευει με αλλους μεσα καθολου. δεν έχετε ουτε τον ιδιο ρυθμο ουτε τις ιδιες γραμμες. η καρτοπιστα με το 500+ ειναι λιγο too much αλλα ο δρομος ειναι οκ. εγω θα κοιτουσα 450 εφοσον θελω και δρομο αλλιως 250. εξαρταται και απο τα χερια σου προφανως αλλα το 250 ειναι σουπερ στις καρτοπιστες. μηχανάκι έτοιμο σμ δυσκολο σε αυτα τα λεφτα. ισως να δεις κανενα εντουρο που εχει ενα ζευγαρι ζαντες σμ μαζι και μετα φτιαξεις αναρτησεις και φρένα.

  6. #6
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Καλύτερα στον Ασπρόπυργο.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Αν δεν είσαι πολύ ψηλός ρίξε μια ματιά και στα IMR. Για μικρή πίστα είναι μανούλα και θα τη βγάλεις οικονομικά.

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οκ τοτε πασο...στα των σμ οποιαδηποτε καρτοπιστα κανει για να κανεις οσο χαβαλε θες...

    τωρα στα χιλιομετρα θεωρω οτι αν θες να κανεις δουλεια με ενα τετοιου τυπου μηχανακι θα ξεκινησεις απο ενα rebuild στο μοτερ ωστε να εισαι σιγουρος για το σημειο που ξεκινας...το κοστος μιας και τα μηχανακια ειναι competition ειναι συνηθως αρκετα χαμηλο...ωστοσο αν θες να μπαινεις και πιστες θα πρεπει να εχεις κανει και τα αναλογα σε αναρτησεις καθως να επενδυεις και σε λαστιχα τακτικα οπως και σε ολα τα αναλωσιμα (αλυσιδες τακακια κλπ) αλλα και να υπολογισεις και σε αρχικο εξοπλισμο πιστας οπως φορμες γαντια κρανη κλπ...και επισης να εχεις στο μυαλο οτι εχει πολυ τουμπα...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    Πάρε οποιοδήποτε 450 βρεις σε καλη κατασταση και οσο πιο καινουριο γινεται σε αυτα τα λεφτα.
    Όλα αυτα καθε χρονο αλλάζουν και βελτιώνονται, άλλα λιγοτερο άλλα περισσότερο. Μην κοιτας συγκεκριμενες μαρκες.
    Ετοιμο μοταρντ δεν νομιζω οτι θα βρεις ευκολα. Επίσης μην περιμένεις να βρεις και πεντακαθαρο μηχανακι.
    Οπότε να υπολογιζεις έξτρα επισκευες, βελτιώσεις, μετατροπες για να το κανεις σωστο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    οκ τοτε πασο...στα των σμ οποιαδηποτε καρτοπιστα κανει για να κανεις οσο χαβαλε θες...

    τωρα στα χιλιομετρα θεωρω οτι αν θες να κανεις δουλεια με ενα τετοιου τυπου μηχανακι θα ξεκινησεις απο ενα rebuild στο μοτερ ωστε να εισαι σιγουρος για το σημειο που ξεκινας...το κοστος μιας και τα μηχανακια ειναι competition ειναι συνηθως αρκετα χαμηλο...ωστοσο αν θες να μπαινεις και πιστες θα πρεπει να εχεις κανει και τα αναλογα σε αναρτησεις καθως να επενδυεις και σε λαστιχα τακτικα οπως και σε ολα τα αναλωσιμα (αλυσιδες τακακια κλπ) αλλα και να υπολογισεις και σε αρχικο εξοπλισμο πιστας οπως φορμες γαντια κρανη κλπ...και επισης να εχεις στο μυαλο οτι εχει πολυ τουμπα...
    φθηνο δεν ειναι το rebuild. μιλάς για πιστονι/ελατηρια και συναφή μονο η "οτι θέλει αλλαγη μαστορα άλλαξε το"? Ενα πιστονάκι παει κανα 250αρι μονο. Στα υπόλοιπα που λες το σμ ειναι ακριβο σπορ. Ειδικα τα λάστιχα ειναι ΠΟΝΟΣ.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Καταρχας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!

    οταν λετε οτι θελουν φτιαξιμο τα φρενα και οι αναρτησεις τι εννοειτε? Δλδ τα brembo και τα wp που εχουν τα ktm δεν κανουν για πιστα? ενταξει εννοειται οτι ενα σερβισ θα το θελουν μπορει και ρουλεμαν λαιμου.
    panos με τα αναλωσιμα το ξερω οτι θελει να ριχνεις συνεχεια λεφτα αλλα με ενα ζευγαρι λαστιχα που λογω γνωστου μπορει να τα περνω και κοστος, δεν θα βγαζω το δυμηνο με 3 βολτες την βδομαδα?
    oso για το rebuilt ενα 450 δεν θα παει κανα 600 +? αξιζει να παρω κανα ktm που εχει περιφερειακα (φρενα αναρτησεις) με 50 000 χιλιομετρα και οσο αντεξει που τα βρισκω με 1300-1500 η τσαμπα τα λεφτα?
    ετσι κι αλλιως εμφανισιακα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα. ta imr τα ειδα ειχα δει κατι τυπουσ στην καρτοπιστα στον αγιο στεφανο που ειχανε τετοια αλλα δεν με τρελενει εκ πρωτης οψεως παρεπιπτοντος ειμαι 1,75 θα το ψαξω ομως ευχαριστω!
    για κρανοσ και ολοσομη στολη εχω ψαξει και εχω δει ποσο παιζουν και μποτεσ κτλ..

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    φθηνο δεν ειναι το rebuild. μιλάς για πιστονι/ελατηρια και συναφή μονο η "οτι θέλει αλλαγη μαστορα άλλαξε το"? Ενα πιστονάκι παει κανα 250αρι μονο. Στα υπόλοιπα που λες το σμ ειναι ακριβο σπορ. Ειδικα τα λάστιχα ειναι ΠΟΝΟΣ.
    στο 450σμρ το πιστονι κιτ με ελατηρια ειχε 200ε, και στα τζαπαν απ οτι θυμαμαι οι τιμες ηταν ακομα καλυτερες...επισης αλλαγη σε ρυθμους προπόνησης εκανες ευκολα στις 150 ωρες....η κτμ ελεγε αν θυμαμαι καλα 80 οι οποιες και αυτες ειναι πολλες...

    απο εκει και περα προφανως και δεν αλλαζεις μοτερ αβερτα κουβερτα αλλα κοιτας τι θελει αλλαγη και τι οχι...χοντρικα με ενα 500αρι το κανεις ουσιαστικα καινουριο για πολυ καιρο, οι 150 ωρες που ειπα παραπανω ειναι πραγματικα πολλες...

    στα σμ τα λαστιχα αν πηγαινες στα μισελιν που ηταν απο τα πιο ακριβα ηθελες κανα 300αρι και φυσικα λογω του οτι τα σμ ειναι παναλαφρα και οι καρτοπιστες δεν ταλαιπωρούν τα λαστιχα ιδιαιτερα εβγαζαν πολυ καιρο χρησης σε αντιθεση με trackday με στριτ μηχανη που πρακτικα καθε 2 τρακντει μαξ τα λαστιχα ειναι για πεταμα...
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 04/03/2019 στις 22:23.

  13. #13
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosKalik89 Προβολή μηνύματος
    Καταρχας ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις σας!

    οταν λετε οτι θελουν φτιαξιμο τα φρενα και οι αναρτησεις τι εννοειτε? Δλδ τα brembo και τα wp που εχουν τα ktm δεν κανουν για πιστα? ενταξει εννοειται οτι ενα σερβισ θα το θελουν μπορει και ρουλεμαν λαιμου.
    panos με τα αναλωσιμα το ξερω οτι θελει να ριχνεις συνεχεια λεφτα αλλα με ενα ζευγαρι λαστιχα που λογω γνωστου μπορει να τα περνω και κοστος, δεν θα βγαζω το δυμηνο με 3 βολτες την βδομαδα?
    oso για το rebuilt ενα 450 δεν θα παει κανα 600 +? αξιζει να παρω κανα ktm που εχει περιφερειακα (φρενα αναρτησεις) με 50 000 χιλιομετρα και οσο αντεξει που τα βρισκω με 1300-1500 η τσαμπα τα λεφτα?
    ετσι κι αλλιως εμφανισιακα δεν με νοιαζει ιδιαιτερα. ta imr τα ειδα ειχα δει κατι τυπουσ στην καρτοπιστα στον αγιο στεφανο που ειχανε τετοια αλλα δεν με τρελενει εκ πρωτης οψεως παρεπιπτοντος ειμαι 1,75 θα το ψαξω ομως ευχαριστω!
    για κρανοσ και ολοσομη στολη εχω ψαξει και εχω δει ποσο παιζουν και μποτεσ κτλ..


    αναρτησεις λεμε οτι θελουν σερβις μπρος πισω στο ελαχιστο ωστε απλα να δουλευουν...οποτε μιλαμε με το καλημερα 300ε...επισης αμα το μηχανακι ειναι μετατροπη πιθανοτατα θα χρειαστεις και ριβαλβινγκ η/και ελατηρια αν θες να δουλεουν οι αναρτησεις σωστα...

    τωρα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως θες να κανεις...γενικα αμα μπεις σε πιστα με σουπερμοτο θες και σλικ λαστιχα αμα δε θες να κανεις πατιναζ παντου...τωρα το να κυκλοφορισεις απο την αλλη με σλικ λαστιχα στο δρομο δεν ειναι και οτι καλυτερο μιας και η τουμπα καραδοκει...οπως σου ειπα, πρεπει πρωτα να σκεφτεις ακριβως τι χρηση θες να κανεις και μετα να δεις τι θα κανεις/παρεις

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Τελικα βλεπω οτι το σπορ θελει αρκετα χρηματα για να πεις οτι μπαινεις πιστα και δυστυχως δεν με βλεπω να εχω την οικονομικη δυνατοτητα προς το παρον να κανω κατι τετοιο..
    Μαλλον θα παρω κανα μηχανακι για να κανω καμια βολτα και θα τις αφησω τις πιστες για τους εχοντες.. ευχαριστω πολυ παντως ολους σας για τις απαντησεις σας, με βοηθησατε πολυ.
    Μπορει του χρονου αμα πανε ολα καλα να το επιχειρισω!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παρε ενα drz και θα κανεις το 80% απο αυτα που θες και δεν θα δωσεις παρισσοτερα χρηματα. Μια χαρα ειναι για αρχη

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. Arpilia SXV 4.5 Supermoto!!!!!!!
    από Julius στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 18:42
  4. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46
  5. Τhe Emirates FIM S1 Supermoto World Championship ...
    από TManiac στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF