Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 43

Θέμα: Αρχάριος ζητά βοήθεια με το ''σβήσιμο''

  1. #16
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    Οι σχολές συνηθίζουν να ρυθμίζουν "ψηλά" και όχι άμεσα τους συμπλέκτες (και σε μηχανες και σε αμαξια),για προφανείς λόγους.
    Αν υπολογίσουμε ότι συνήθως τα οχήματα τους κουβαλάνε και μια Χ ταλαιπωρία να το πω έτσι, ε τότε δε θέλει και πολύ για να καταλάβουμε το μείγμα.
    Απο αυτά που γράφεις, εγω καταλαβαίνω περισσότερο την απειρία σου ως ζήτημα για τον προβληματισμό σου.
    Λογικά και ο δάσκαλος δεν είναι και ο πρώτος μεταξύ πρώτων.
    Αν μπορείς να αλλάξεις σχολή ή δάσκαλο χωρίς να χάσεις λεφτά,τότε καντο.
    Αλλά όπως και να'χει θα δεις τον εαυτό σου να προοδεύει και να εξοικειώνεται όσο συνεχίζεις την εξάσκηση.
    Τελευταία τροποποίηση από o_gavros; 06/03/2019 στις 09:32.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Οι σχολές συνιθίζουν να ρυθμίζουν "ψηλά" και όχι άμεσα τους συμπλέκτες (και σε μηχανες και σε αμαξια),για προφανής λόγους.
    Αν υπολογίσουμε ότι συνήθως τα οχήματα τους κουβαλάνε και μια Χ ταλαιπωρία να το πω έτσι, ε τότε δε θέλει και πολύ για νακαταλάβουμε το μείγμα.
    Απο αυτά που γράφεις, εγω καταλαβαίνω περισσότερο την απειρία σου ως ζήτημα για τον προβληματισμό σου.
    Λογικά και ο δάσκαλος δεν είναι και ο πρώτος μεταξύ πρώτων.
    Αν μπορείς να αλλάξεις σχολη ή δάσκαλο χωρίς να χάσεις λεφτά,τότε καντο.
    Αλλά όπως και να'χει θα δεις τον εαυτό σου να προοδεύει και να εξοικειώνεται όσο συνεχίζεις την εξάσκηση.
    Πολύ πιθανό όλα αυτά να πηγάζουν από την έλλειψη τριβής, από την αρχή το έχω κατά νου. Απλά σε όλο το άγχος που αυτή έχει από μόνη της, προστίθονται και όλα τα υπόλοιπα για να δέσει το γλυκό. Λόγω του ότι πρόκειται για το πρώτο μάθημα, θα κρατήσω προς το παρόν τη στάση ''βλέποντας και κάνοντας'' και αν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, θα προχωρήσω σε ότι μου χει προταθεί. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GKH Προβολή μηνύματος
    Πολύ πιθανό όλα αυτά να πηγάζουν από την έλλειψη τριβής, από την αρχή το έχω κατά νου. Απλά σε όλο το άγχος που αυτή έχει από μόνη της, προστίθονται και όλα τα υπόλοιπα για να δέσει το γλυκό. Λόγω του ότι πρόκειται για το πρώτο μάθημα, θα κρατήσω προς το παρόν τη στάση ''βλέποντας και κάνοντας'' και αν δω ότι δεν αλλάζει κάτι, θα προχωρήσω σε ότι μου χει προταθεί. Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
    Να και άλλη μια συμβουλή που θα σε βοηθήσει.
    Αν για όποιο λογο τρομάξεις να θυμάσαι οτι δεν γραπωνομαστε στα χειρηστήρια.Ειδικα στο γκάζι.
    Αν οχι ολοι τουλάχιστον οι πιο πολλοί την έχουμε φάει την τούμπα ετσι.
    Και αυτο γιατι αν τρομαξεις και σφιξεις τα χέρια στο γκάζι το μονο που θα καταφέρεις ειναι να δώσεις πιο πολύ γκάζι και στο τέλος να πέσεις.Απεναντιας το δεξι χέρι πρέπει να ειναι χαλαρο.
    Και επειδη μιλάμε για 50ρι δεν ξερω ποιο παπι σου έχει δώσει αλλά ΠΟΤΕ δεν πατάμε το μπροστινο φρένο με ολη μας την δυναμη, αλλά παντα το συνδιάζουμε με το πισω για να μην μας γυρισει το τιμονι και πέσουμε.
    Μην εισαι ανχωμενος πάνω στην σελα, να είσαι χαλαρός.Προσπάθησε να γινεις ενα με το μηχανακι, να ακολουθαει το σώμα σου.Και αυτο το καταφέρνεις μονο οταν εισαι χαλαρος.
    Φυσικά αν αλλάξεις δάσκαλο ισως ειναι πιο καλά αλλα οπως είπε και ο γαύρος...οσο το οδηγας τοσο εξοικιωνεσαι και θα το πάς ολο και πιο καλα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως γράψανε κ παραπάνω πήγαινε στην σχολή, κάνε τα παράπονα σου κ ζήτα την καρτέλα κ τα υπόλοιπα των χρημάτων σου κ φύγε.

    Αν ντρέπεσαι ή θεωρείς ότι είσαι "μικρός" κ δε σε παίρνουν στα σοβαρά, πήγαινε με κάποιον κηδεμόνα σου (μάνα πατέρας αδερφός θείος) για να μιλήσουν πιο "σοβαρά". Αν δεν γίνεται ούτε αυτό, φιλαράκι αν είσαι Αθήνα θα έρθω εγώ να τους μιλήσω, ως ξάδερφος σου, να ξηγηθουμε όμορφα...

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Όπως γράψανε κ παραπάνω πήγαινε στην σχολή, κάνε τα παράπονα σου κ ζήτα την καρτέλα κ τα υπόλοιπα των χρημάτων σου κ φύγε.

    Αν ντρέπεσαι ή θεωρείς ότι είσαι "μικρός" κ δε σε παίρνουν στα σοβαρά, πήγαινε με κάποιον κηδεμόνα σου (μάνα πατέρας αδερφός θείος) για να μιλήσουν πιο "σοβαρά". Αν δεν γίνεται ούτε αυτό, φιλαράκι αν είσαι Αθήνα θα έρθω εγώ να τους μιλήσω, ως ξάδερφος σου, να ξηγηθουμε όμορφα...
    Το μόνο για το οποίο ντρέπομαι είναι σχετικό με την ηλικία μου, αλλά αφορά ότι έπρεπε να πατήσω τα 30 για να μπω στον χορό... Αλλά δεν βαριέσαι, κάλιο αργά παρά ποτέ. Είμαι Αθήνα αλλά θα τους μιλήσω πανέμορφα από την επόμενη, στην χειρότερη θα φωνάξω και κανέναν πιο ''βετεράνο'' φίλο, που τα επιχειρήματά του όσο να' ναι θα έχουν περισσότερο βάρος από τα δικά μου. Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά και τη βοήθεια, θα ενημερώσω για νεότερα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    GKH ποτε δεν είναι αργά. Και εγώ στα 38 μου αποφάσισα ότι θέλω μοτοσυκλέτα. Αγόρασα ένα μικρό κινεζακι (remix 125) και έμαθα να οδηγάω με συμπλέκτη μόνος μου. Εντάξει είχα εμπειρία από παπί και σκούτερ.
    Δεν θέλει ανχος,και κινήσεις ήρεμες,δεν μας κυνηγάει κανένας.
    Πριν ξεκινήσω να οδηγάω, είχα δει πάρα πολλά βίντεο με οδηγήσει μοτοσυκλέτας, εστιάζοντας στις κινήσεις του οδηγού. Πιστεύω καλό θα ήταν να δεις και εσύ.
    Και εμένα στην αρχή μου είχε σβήσει πολλές φορές αλλά στο τέλος του πήρα τον αέρα.
    Πρέπει να αλλάξεις δάσκαλο.
    Φτάνοντας στην καινούργια σχολή που θα πας δες έξω από αυτήν τα εκπαιδευτικά μοτο που έχει.Αν τα δεις χαλί μαυρο και παλιά τραβά σε μια άλλη σχολή.
    Καλή επιτυχία.
    Όταν βρεις τον κατάλληλο δάσκαλο θα εκπλαγεις με την γρήγορη πρόοδο που θα κάνεις.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    θα κανω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.
    Παίδες, να επικρατεί και λίγη κοινή λογική στην "απαίτηση" να έχουν καινούρια & χαρτί μηχανάκια.
    Τα οχήματα αυτά τα χειρίζονται μη έμπειροι χρήστες και ως εκ τούτου η φθορά τους δεν είναι η ίδια όπως το προσωπικό μας όχημα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    θα κανω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.
    Παίδες, να επικρατεί και λίγη κοινή λογική στην "απαίτηση" να έχουν καινούρια & χαρτί μηχανάκια.
    Τα οχήματα αυτά τα χειρίζονται μη έμπειροι χρήστες και ως εκ τούτου η φθορά τους δεν είναι η ίδια όπως το προσωπικό μας όχημα.
    Φυσικά, δεν περιμένω να μου παρέχει και τη προσωπική του μηχανή ο άλλος. Ωστόσο, ανάμεσα σε όλους όσους βλέπω (δεκάδες) που όντως τους δίνουν οχήματα στη πένα, παίρνω το χειρότερο με διαφορά. Μεταξύ σε αυτό και στην μεγάλη βέβαια, το προτιμώ τουλάχιστον για αρχή.

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Έχω νέα ενημέρωση για το όλο ζήτημα... Πήγα, έκανα 2ο μάθημα, με την ίδια μηχανή. Το έβγαλα σχεδόν όλο μόνος μου. Κάποιο λάθος έπαιζε με το γκάζι τη πρώτη φορά, παίδες. Μου έλεγε ότι δεν είναι έτσι, ότι απλά συνηθίζω. Αλλά δεν είμαι τρελός. Από εκεί που το άφηνα να πάει μόνο με τον συμπλέκτη και έσβηνε αν δεν πατούσα λίγο γκάζι, πλέον σε ολόκληρο το 2ο μάθημα μου έσβησε μόνο 1-2 φορές και αυτό οκ, επειδή άφησα λίγο πιο απότομα τον συμπλέκτη. Με το που ξεκινάω σχεδόν, μου κάνει πήγαινε για σλάλομ. Υπενθυμίζω, ήταν 2η φορά που οδηγάω στη ζωή μου. Εντάξει, από τις 6 απόπειρες, πέτυχα όλους τους ελιγμούς τις 3. Στις υπόλοιπες, μου ξέφυγε κάθε φορά και από ένας. Στην ευθεία είχα λίγο θέμα με τη χαμηλή ταχύτητα, αλλά δεν είναι κάτι που δεν στρώνεται. Κατά τη περισσότερη διάρκεια, απλά μιλούσε στο τηλέφωνο με γυρισμένη πλάτη...

    Στη πρώτη από τις 2 φορές που μου έσβησε, έβαλα κεκτημένα 2η ταχύτητα αντί για πρώτη και τη διορθώνω, μου λέει ''γιατί το έκανες αυτό?'', απαντάω και εγώ ''γιατί, μου είπες ποτέ πού είναι η δευτέρα?''. Να' ναι καλά το ίντερνετ. Μετά από όλα αυτά, άντε να μάθουμε επιτέλους πως σταματάμε...
    Μετά από κάποιες απανωτές επαναλήψεις σε ευθεία, μου λέει να μην βιάζομαι να πατήσω κάτω και να μάθω καλά γιατί θα πέσω. Του λέω δεκτικός ''εντάξει'', για να εισπράξω γκριμάτσα. Έχω την εντύπωση πως όλο αυτό γίνεται αφενός επειδή βαριέται, αφετέρου για να αναγκαστώ να κάνω έξτρα μαθήματα, τα οποία και μου ανέφερε (δεν θεωρώ ότι δεν τα χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς).

    Αυτή τη φορά που είχα πολλή περισσότερη αυτοπεποίθηση (με την καλή έννοια) και μπορούσα να παρατηρώ περισσότερα τριγύρω μου, έπαιρνε το μάτι μου άλλους δασκάλους που καθόντουσαν και εξηγούσαν πράγματα στους μαθητές τους υπομονετικά και με ενδιαφέρον και πραγματικά το ζήλεψα. Από την άλλη, φοβάμαι πως αν αλλάξω σχολή, θα πέσει ''καρφωτή'' στους εξεταστές, με τους οποίους από ότι έχω καταλάβει παίζουν πολύ κοντινές σχέσεις. Στη τελεταία περίπτωση υπάρχει βέβαια και η μέση λύση, να υπομείνω τα υποχρεωτικά τόσο εγώ, όσο ο δάσκαλος και παράλληλα, να βρω φίλο με μηχανή για έξτρα εξάσκηση - κάτι που ως τώρα για εμένα ήταν εκτός συζήτησης. Αλλά αφού έτσι πάει το πράγμα και σε ρωτάνε αν ''ξέρεις ήδη'' αυτοί που υποτίθεται θα σε κάνουν νόμιμο οδηγό...

  10. #25
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.647
    έχει πλάκα η εξιστόρηση βήμα προς βήμα των μαθημάτων σου.(φιλική συμβουλή,μην μας πας μυθιστόρημα μέχρι το μάθημα 20 )
    αυτό που περιγράφεις για τη μηχανή, το πιθανότερο είναι πως ρύθμισαν λίγο τη ντίζα του συμπλέκτη σε σχέση με την προηγούμενη φορά.
    Μη σκας τόσο, δεν εχεις αναγκη το πιο άρτιο μηχάνημα για να μάθεις.λάου λάου και ολα θα ερθουν.
    Αυτό όμως που περιγράφεις με το δάσκαλο, είναι για κλωτσές.
    Πιτσιρικάς δεν είσαι,τα λεφτά σου φαντάζομαι τα σέβεσαι,οπότε απαίτησε να τα σεβαστεί κι ο -κατ'ευφημισμό- δάσκαλος.
    Τωρα με το καλό θα'ναι,με το άσχημο θα'ναι, λίγο σημασία έχει.
    Βασικά όχι,δεν χρειάζεται να είναι με το καλό.το έχασε αυτό το δικαίωμα όταν σε έγραφε στα παπαρια του.

    Επίσης, βγαλε απο το κεφάλι σου την ουσιαστική έννοια του δάσκαλου όταν μιλάμε για σχολές οδήγησης.
    Είναι απλά διεκπεραιωτές για ένα απαραίτητο νόμιμο εγγραφο.
    Αφού το πάρεις,τότε επαφίεται σε σένα το πόσο θα θελησεις να προχωρήσεις με γνώσεις.Λύσεις, πλέον, υπάρχουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    έχει πλάκα η εξιστόρηση βήμα προς βήμα των μαθημάτων σου.(φιλική συμβουλή,μην μας πας μυθιστόρημα μέχρι το μάθημα 20 )
    αυτό που περιγράφεις για τη μηχανή, το πιθανότερο είναι πως ρύθμισαν λίγο τη ντίζα του συμπλέκτη σε σχέση με την προηγούμενη φορά.
    Μη σκας τόσο, δεν εχεις αναγκη το πιο άρτιο μηχάνημα για να μάθεις.λάου λάου και ολα θα ερθουν.
    Αυτό όμως που περιγράφεις με το δάσκαλο, είναι για κλωτσές.
    Πιτσιρικάς δεν είσαι,τα λεφτά σου φαντάζομαι τα σέβεσαι,οπότε απαίτησε να τα σεβαστεί κι ο -κατ'ευφημισμό- δάσκαλος.
    Τωρα με το καλό θα'ναι,με το άσχημο θα'ναι, λίγο σημασία έχει.
    Βασικά όχι,δεν χρειάζεται να είναι με το καλό.το έχασε αυτό το δικαίωμα όταν σε έγραφε στα παπαρια του.

    Επίσης, βγαλε απο το κεφάλι σου την ουσιαστική έννοια του δάσκαλου όταν μιλάμε για σχολές οδήγησης.
    Είναι απλά διεκπεραιωτές για ένα απαραίτητο νόμιμο εγγραφο.
    Αφού το πάρεις,τότε επαφίεται σε σένα το πόσο θα θελησεις να προχωρήσεις με γνώσεις.Λύσεις, πλέον, υπάρχουν.
    Για να καταλάβεις, ο αρχικός τίτλος του θέματος όταν το άνοιγα ήταν ''Διεξοδικότατη Εμπειρία Αρχαρίου'' ή κάτι τέτοιο χαχαχαχα
    Περισσότερο έτσι ήθελα να πάρω απόψεις για το τι είναι φυσιολογικό, αλλά και αν κάποιος έρθει στην ίδια θέση (που δεν το εύχομαι σε κανέναν) να τα βρει να τα διαβάζει... Αν η εξέλιξή μου πάει αναλογικά έτσι όπως πήγε μεταξύ 1ου-2ου μαθήματος, δεν σκάω πολύ. Απλά θα μπορούσα να εναποθέσω τα δύσκολα δεδουλευμένα μου σε μια καλύτερη επιλογή. Αλλά τι να κάνουμε, αδυκτίωτος noob-άς, πήγα ξυπόλητος στ' αγκάθια.
    Σε αυτό που λες κατέληξα από την αρχή, ότι είναι δηλαδή απλώς μία τυπικότητα και μετά ξεκινάει η εκπαίδευση.
    Και ας λέει ο νεοσσός ότι απλά τα βλέπω μαύρα
    Θα σταματήσω το σπαμ και απλά θα προσθέσω στη σπάνια περίπτωση που γίνει κάτι ακραίο.
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Μόνο εγώ βρίσκω περίεργο το γεγονός ότι κράζεις τον δάσκαλό σου σε κάθε μήνυμα, αλλά συνεχίζεις να κάνεις μαθήματα με αυτόν; Ένα από τα δύο πρέπει να το σταματήσεις.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    το μοτο σκορτσαρει με 2χλμ, δεν υπαρχει περιπτωση να κρατησεις αυτη την ταχυτητα, η θα σβησει η θα πεσεις!

    ...
    Γιατι να σβησει ενα παπι που δεν εχει συμπλεκτη?Δεν ειναι λογικο.Ο πιτσιρικας εχει δικιο.Εκτος και αν του εχει πειραξει τη βιδα του ρελαντι για καποιο λογο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #29
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Γιατι να σβησει ενα παπι που δεν εχει συμπλεκτη?Δεν ειναι λογικο.Ο πιτσιρικας εχει δικιο.Εκτος και αν του εχει πειραξει τη βιδα του ρελαντι για καποιο λογο.
    Αναφέρει για αποσύμπλεξη, επομένως χρησιμοποιεί ένα από τα λίγα παπιά με συμπλέκτη. Τέτοιο είχε η σχολή που είχα πάει και είναι καλό, ώστε να σε μυήσει στη χρήση του συμπλέκτη, πριν περάσεις σε πιο βαριά και ισχυρή μοτοσυκλέτα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #30
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Μήπως σαν νέος στον χώρο δεν δίνεις αρκετό γκάζι και σβήνει;Από φόβο ή απειρία;Θα μου πεις έχεις δάσκαλο δίπλα.Όταν ''σκορτσάρει'' και πάει να σβήσει δοκίμασες να πατήσεις ξανά συμπλέκτη;
    porca miseria.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χρειαζομαι μια βοηθεια με το spss
    από McTalas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2010, 13:14
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Duke
    από poker01joker στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2009, 23:36
  3. Βοήθεια σχετικά με το eBay!?
    από extremist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 11:42
  4. Προταση σχετικα με το σβησιμο thread/post
    από p@nos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 11:34
  5. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 13:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF