Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 43 από 43

Θέμα: Αρχάριος ζητά βοήθεια με το ''σβήσιμο''

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2019
    Μηνύματα
    12
    Μάγκες, ήταν θέμα ρύθμισης. Στο 2ο μάθημα μου έσβησε μόνο 1-2 φορές, επειδή οκ άφησα συμπλέκτη λίγο πιο γρήγορα.
    Σε όλο το υπόλοιπο, άφηνα τελείως το γκάζι και πήγαινα. Κάτι που την πρώτη φορά δεν γινόταν. Δεν νομίζω ότι ξαφνικά έγινα ξεφτέρι, ούτε είμαι τρελός να φαντάζομαι πράγματα.

    Επίσης, δεν ''κράζω'' ούτε κατονομάζω κανέναν, εναποθέτω γεγονότα και ρωτάω αν είναι φυσιολογική η εμπειρία μου. Εκτιμάω κάθε βοήθεια, αλλά δεν ευθύνομαι για τις όποιες αντιδράσεις ή προτροπές. Έχω γνώση της απειρίας μου, για αυτό και συνεχίζω υπομονετικά τουλάχιστον στα πρώτα μαθήματα, αντί να είμαι αλαζόνας και να λέω ότι φταίει μόνο η άλλη πλευρά. Ίσως να είναι απλώς θέμα χημείας, γίνονται και αυτά.

    Τέλος, αρχάριος είμαι, όχι πιτσιρικάς. Τα χω ξαναζήσει όλα αυτά 12 χρόνια πριν, πληρώνοντας ΙΕΚ με παράλληλες δουλειές στον κλάδο που σπούδαζα, απλά για να πάρω ένα χαρτί. Αφού έτσι πάει το πράγμα, θα πω σε κανένα φίλο με μηχανή να κάνουμε έξτρα πρακτικά, θα του προσθέσω και του δασκάλου λίγα έξτρα μεροκάματα και θα το πάρω. Δεν θα' μαι ο πρώτος, και σίγουρα ούτε ο τελευταίος. Όπως και να' χει, σας ευχαριστώ όλους.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αναφέρει για αποσύμπλεξη, επομένως χρησιμοποιεί ένα από τα λίγα παπιά με συμπλέκτη. Τέτοιο είχε η σχολή που είχα πάει και είναι καλό, ώστε να σε μυήσει στη χρήση του συμπλέκτη, πριν περάσεις σε πιο βαριά και ισχυρή μοτοσυκλέτα.
    Δε το ηξερα
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #33
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GKH Προβολή μηνύματος
    Έχω νέα ενημέρωση για το όλο ζήτημα... Πήγα, έκανα 2ο μάθημα, με την ίδια μηχανή. Το έβγαλα σχεδόν όλο μόνος μου. Κάποιο λάθος έπαιζε με το γκάζι τη πρώτη φορά, παίδες. Μου έλεγε ότι δεν είναι έτσι, ότι απλά συνηθίζω. Αλλά δεν είμαι τρελός. Από εκεί που το άφηνα να πάει μόνο με τον συμπλέκτη και έσβηνε αν δεν πατούσα λίγο γκάζι, πλέον σε ολόκληρο το 2ο μάθημα μου έσβησε μόνο 1-2 φορές και αυτό οκ, επειδή άφησα λίγο πιο απότομα τον συμπλέκτη.
    Το παπί, με το οποίο είχα ξεκινήσει τα μαθήματα οδήγησης, ήθελε οπωσδήποτε άνοιγμα στο γκάζι, όταν άφηνα το συμπλέκτη, ακόμα και σε οριζόντιο δρόμο, διαφορετικά έσβηνε. Αν και έχουν περάσει χρόνια, θυμάμαι τη ρήση του δασκάλου, όταν πήγα σε μοτοσυκλέτα με πολλαπλάσια κυβικά, ότι πλέον δεν είναι απαραίτητο να ανοίγω το γκάζι, αν αφήσω προοδευτικά το συμπλέκτη. Η ισχύς που έχει στο ρελαντί, είναι αρκετή για να ωθήσει τη μοτοσυκλέτα.

    Για να περάσεις πρακτικές εξετάσεις κατηγορίας Α, ενώ ξεκινάς από το απόλυτο μηδέν σε εμπειρία οδήγησης μοτοσυκλέτας, θεωρώ αναμενόμενο ότι χρειάζεσαι περισσότερα μαθήματα από τα προβλεπόμενα. Οι εξετάσεις είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλές, υπό την έννοια ότι απαιτούν να έχεις μάθει να χειρίζεσαι καλά την ισχύ, την αδράνεια και το βάρος της μοτοσυκλέτας (μαζί με τον ΚΟΚ φυσικά, που όμως ξέρεις από το αμάξι).

    Θυμάμαι ότι η πιο δύσκολη εξέταση για εμένα ήταν το αργό και μετά η γρήγορη επιτάχυνση και κατόπιν επιβράδυνση στη δευτερεύουσα πίστα, εξέταση που κάνουν μόνο στα πολλά κυβικά. Μου φαινόταν πολύ μεγάλη η επιτάχυνση του CBF600 και είχα το δάσκαλο να μου λέει "Δώσε κι άλλο!".

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μετά από τόσα χρόνια αργός έμεινα. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #34
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το παπί, με το οποίο είχα ξεκινήσει τα μαθήματα οδήγησης, ήθελε οπωσδήποτε άνοιγμα στο γκάζι, όταν άφηνα το συμπλέκτη, ακόμα και σε οριζόντιο δρόμο, διαφορετικά έσβηνε. Αν και έχουν περάσει χρόνια, θυμάμαι τη ρήση του δασκάλου, όταν πήγα σε μοτοσυκλέτα με πολλαπλάσια κυβικά, ότι πλέον δεν είναι απαραίτητο να ανοίγω το γκάζι, αν αφήσω προοδευτικά το συμπλέκτη. Η ισχύς που έχει στο ρελαντί, είναι αρκετή για να ωθήσει τη μοτοσυκλέτα.

    Για να περάσεις πρακτικές εξετάσεις κατηγορίας Α, ενώ ξεκινάς από το απόλυτο μηδέν σε εμπειρία οδήγησης μοτοσυκλέτας, θεωρώ αναμενόμενο ότι χρειάζεσαι περισσότερα μαθήματα από τα προβλεπόμενα. Οι εξετάσεις είναι κατά τη γνώμη μου πολύ καλές, υπό την έννοια ότι απαιτούν να έχεις μάθει να χειρίζεσαι καλά την ισχύ, την αδράνεια και το βάρος της μοτοσυκλέτας (μαζί με τον ΚΟΚ φυσικά, που όμως ξέρεις από το αμάξι).

    Θυμάμαι ότι η πιο δύσκολη εξέταση για εμένα ήταν το αργό και μετά η γρήγορη επιτάχυνση και κατόπιν επιβράδυνση στη δευτερεύουσα πίστα, εξέταση που κάνουν μόνο στα πολλά κυβικά. Μου φαινόταν πολύ μεγάλη η επιτάχυνση του CBF600 και είχα το δάσκαλο να μου λέει "Δώσε κι άλλο!".

    Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μετά από τόσα χρόνια αργός έμεινα. Δεν αλλάζει ο άνθρωπος.
    Eγώ΄που εδωσα με CB500 δεν το θυμάμαι αυτο.
    Θυμάμαι εκτος φυσικα απο την πορεια...
    Τους κωνους,την διπλη στο γρηγορο και στο αργο...αλλα για δευτερευουσα πιστα δεν θυμαμαι κατι...
    Υ.Γ. Έδωσα στην Σάμο...πριν απο 13 χρόνια...

  5. #35
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Στο δίπλωμα κατηγορίας Α, έχει επιπλέον δύο δοκιμασίες σε πίστα. Στο Χολαργό γίνονται σε διαφορετικό σημείο, διότι αφενός δεν επαρκεί το μήκος της κύριας, αφε...δύο για λόγους ασφαλείας.

    Στην πρώτη επιταχύνεις από στάση πολύ γρήγορα με μία αλλαγή ταχύτητας από 1η σε 2α και κατόπιν φρενάρεις δυνατά μέχρι να ακινητοποιήσεις τη μοτοσυκλέτα, παραμένοντας σε ευθεία, αλλά με εύρος περί τα δύο μέτρα ως προς το πλάτος. Εκεί έχεις μέγιστο χρόνο διεκπεραίωσης. Για να σου βγει, πρέπει να ανοίξεις το γκάζι τουλάχιστον κατά τσ 2/3 και να φθάσεις την πρώτη πάνω από 7.000 rpm.

    Στη δεύτερη δοκιμασία έχει γρήγορη επιτάχυνση (μικρότερη από την 1η δοκιμασία) ελιγμό για αποφυγή εμποδίου, ομαλό φρενάρισμα και αναστροφή.

    Πριν από αυτές έχεις αργό, γρήγορο, αμφότερα σε στενή ευθεία και ελιγμούς σε κώνους, μετά τη σύντομη προφορική εξέταση.

    Θεωρώ ότι είναι πολύ καλά σχεδιασμένο το σύστημα εξετάσεων.

    Στην προφορική και τη γραπτή εξέταση ήμανε πολύ άνετος. Δυσκολεύτηκα στο αργό και στο πολύ γρήγορο. Μετά από μερικές εβδομάδες στην πόλη, η αργή κίνηση μου φάνηκε εύκολη. Στο γρήγορο ακόμα δε ντο 'χω, επειδή δε μου αρέσει να πιέζω κινητήρα, μετάδοση, κλπ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 08/03/2019 στις 13:38.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος

    Θεωρώ ότι είναι πολύ καλά σχεδιασμένο το σύστημα εξετάσεων.
    Όχι.
    Αυτό το σύστημα εξετάσεων είναι που εξωθεί τον κόσμο στα λαδώματα.

    Καταρχάς η δοκιμασία του αργού είναι μια χαζομάρα και μισή. Πείτε μου σε ποια περίπτωση θα χρειαστεί να κινηθώ έτσι στο δρόμο. Αποδεικνύει η δοκιμασία αυτή ότι έχω έλεγχο της μηχανής;; Κι όμως οι περισσότεροι εκεί κόβονται, αυτό φοβούνται.

    Οι υποψήφιοι "παπαγαλίζουν" τις δοκιμασίες, μαθαίνουν τι πρέπει να κάνουν για να τις επιτύχουν με συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες τις οποίες δεν πρόκειται να οδηγήσουν στο δρόμο.

    Έδωσα εξετάσεις με μότο με abs. Όταν έπρεπε να φρενάρω απλά χτύπαγα τα φρένα με όλη μου τη δύναμη. Η μότο που έχω ΔΕΝ έχει abs, δεν μπορώ να φρενάρω απλά τσαρουχώνοντας τα φρενα.

    Κανείς δεν σου μαθαίνει ποια είναι η σωστή θέση στο οδόστρωμα, πώς πρέπει να στρίβεις, πώς πρέπει να φρενάρεις κλπ.

    Και οι δοκιμασίες της εξέτασης δεν μου φάνηκαν ποτέ χρησιμες! Έπρεπε να τα μάθω όλα μόνος από την αρχή!

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zoslen Προβολή μηνύματος
    Έδωσα εξετάσεις με μότο με abs. Όταν έπρεπε να φρενάρω απλά χτύπαγα τα φρένα με όλη μου τη δύναμη.[...]

    Κανείς δεν σου μαθαίνει πώς πρέπει να φρενάρεις κλπ.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Ως προς τη θέση στο οδόστρωμα, το αναφέρει το βιβλίο του Υπουργείου που υποχρεούσαι να διαβάσεις. Αναφέρει πολύ χρήσιμα συμβουλές για την ασφάλειά σου, με απόλυτο ρεαλισμό.

    Ο δικός μου δάσκαλος, μου είχε δείξει πώς να φρενάρω με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού χωρίς ABS. Βέβαια δεν το εξάσκησα αρκετά, οπότε σε περίπτωση που αιφνιδιαστώ, είναι πιθανό να μην το εφαρμόσω.

    Λαδώνουν όσοι δεν εξασκούνται αρκετά και θέλουν να πάρουν δίπλωμα απροετοίμαστοι. Πλήρωσα περισσότερα χρήματα για επιπλέον μαθήματα. Δε θα λάδωνα ακόμα κι αν μου τελείωναν τα χρήματα που είχα μαζέψει για μοτοσυκλέτα.

    Το αργό είναι χρήσιμο στη διήθηση. Ξέρουν ότι είναι πολύ πιθανό να την κάνεις, οπότε το έβαλαν στο πρόγραμμα.

    Άρα δε φταίει το σύστημα, αλλά το γεγονός ότι ο μέσος άπειρος μαθητής χρειάζεται περίσσοτερο χρόνο από τον προβλεπόμενο για να αποκτήσει τις απαραίτητες δεξιότητες. Εκεί είναι το ηθικό δίλημμα: Θα πληρώσεις για να μάθεις ή θα δώσεις λιγότερα χρήματα σε χρηματισμό και θα βγεις στο δρόμο εντελώς άπειρος για να μάθεις εκεί;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2017
    Μηνύματα
    135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς τη θέση στο οδόστρωμα, το αναφέρει το βιβλίο του Υπουργείου που υποχρεούσαι να διαβάσεις. Αναφέρει πολύ χρήσιμα συμβουλές για την ασφάλειά σου, με απόλυτο ρεαλισμό.
    Θυμάμαι τον Χούντρα να λέει ότι είχε προτείνει πριν από καμια 10ετία κάποιες βασικές αλλαγές για το βιβλίο του υπουργείου, αλλά το θέμα ποτέ δεν προχώρησε. Άλλωστε επι της ουσίας δεν εξετάζεσαι στο βιβλίο του υπουργείου για τέτοια θέματα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ο δικός μου δάσκαλος, μου είχε δείξει πώς να φρενάρω με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού χωρίς ABS. Βέβαια δεν το εξάσκησα αρκετά, οπότε σε περίπτωση που αιφνιδιαστώ, είναι πιθανό να μην το εφαρμόσω.
    Αν η μηχανή της σχολής έχει abs δεν χρειάζεται και δεν γίνεται να σε εκπαιδεύσουν σε αυτο. Η άσκηση αυτή υποτίθεται ότι είναι για φρενάρισμα πανικού. Δεν ανταποκρίνεται όμως διότι ξερεις απο πριν οτι θα φρεναρεις, εισαι ετοιμος. Αλλωστε η αποσταση που εχεις στη διαθεση σου ειναι μεγαλη, φρεναρεις ευκολα, ομαλα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Λαδώνουν όσοι δεν εξασκούνται αρκετά και θέλουν να πάρουν δίπλωμα απροετοίμαστοι. Πλήρωσα περισσότερα χρήματα για επιπλέον μαθήματα. Δε θα λάδωνα ακόμα κι αν μου τελείωναν τα χρήματα που είχα μαζέψει για μοτοσυκλέτα.
    ε, αυτό ειναι αφορισμός! Λαδώνει όποιος θέλει να τελειώνει με αυτην την αηδία και δεν θελει να ρισκαρει οτι θα τον κοψουν επειδη πάτησε μια διαγράμμιση πεζών ή έκανε το εργό σε 14 sec. Επιμένω ότι τα μαθήματα σε σχολές οδηγών (στις περισσότερες) απλά σε μαθαίνουν να κάνεις μηχανικά καποια πραγματα για να περάσεις τις δοκιμασίες. Τα επιπλέον μαθήματα είναι πάνω στις δοκιμασίες, δεν σε βοηθούν να αντιμετωπίσει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το αργό είναι χρήσιμο στη διήθηση. Ξέρουν ότι είναι πολύ πιθανό να την κάνεις, οπότε το έβαλαν στο πρόγραμμα.
    Αυτό είναι παράλογο. Όταν διηθείς πηγαίνεις τόσο αργά και φροντίζεις να μην έχεις πόδι κάτω;; Ας έβαζαν άσκηση κανονικής διήθησης σε σταματημένα τότε!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Άρα δε φταίει το σύστημα, αλλά το γεγονός ότι ο μέσος άπειρος μαθητής χρειάζεται περίσσοτερο χρόνο από τον προβλεπόμενο για να αποκτήσει τις απαραίτητες δεξιότητες. Εκεί είναι το ηθικό δίλημμα: Θα πληρώσεις για να μάθεις ή θα δώσεις λιγότερα χρήματα σε χρηματισμό και θα βγεις στο δρόμο εντελώς άπειρος για να μάθεις εκεί;
    Ας μην ξεχνάμε οτι το συστημα ειναι αυτο που ζητα απο τον μαθητη 12 ωρες για να παρει διπλωμα. αυτο μεταφραζεται σε 6 μαθηματα, επι της ουσιας καμια ωρα το καθενα με τα πηγαινελα. 6 ωρες και παιρνεις απεριοριστο διπλωμα!
    οι ώρες μαθημάτων θα έπρεπε να είναι πολύ περισσότερες και η εξέταση να εστιάζει περισσότερο στο κομμάτι της οδήγησης στο δρόμο. Τώρα όλες οι σχολές σε κανουν τα μισα μαθηματα πανω στις λωριδες για να περάσεις το αργό και μετα ενταξει, θα τα βρουμε και τα λοιπα...

  10. #40
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Συμφωνούμε σίγουρα στην τελευταία παράγραφό σου. Σε κάποια από τα υπόλοιπα διατηρούμε διαφορετική άποψη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Ως προς τη θέση στο οδόστρωμα, το αναφέρει το βιβλίο του Υπουργείου που υποχρεούσαι να διαβάσεις. Αναφέρει πολύ χρήσιμα συμβουλές για την ασφάλειά σου, με απόλυτο ρεαλισμό.

    Ο δικός μου δάσκαλος, μου είχε δείξει πώς να φρενάρω με μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού χωρίς ABS. Βέβαια δεν το εξάσκησα αρκετά, οπότε σε περίπτωση που αιφνιδιαστώ, είναι πιθανό να μην το εφαρμόσω.

    Λαδώνουν όσοι δεν εξασκούνται αρκετά και θέλουν να πάρουν δίπλωμα απροετοίμαστοι. Πλήρωσα περισσότερα χρήματα για επιπλέον μαθήματα. Δε θα λάδωνα ακόμα κι αν μου τελείωναν τα χρήματα που είχα μαζέψει για μοτοσυκλέτα.

    Το αργό είναι χρήσιμο στη διήθηση. Ξέρουν ότι είναι πολύ πιθανό να την κάνεις, οπότε το έβαλαν στο πρόγραμμα.

    Άρα δε φταίει το σύστημα, αλλά το γεγονός ότι ο μέσος άπειρος μαθητής χρειάζεται περίσσοτερο χρόνο από τον προβλεπόμενο για να αποκτήσει τις απαραίτητες δεξιότητες. Εκεί είναι το ηθικό δίλημμα: Θα πληρώσεις για να μάθεις ή θα δώσεις λιγότερα χρήματα σε χρηματισμό και θα βγεις στο δρόμο εντελώς άπειρος για να μάθεις εκεί;
    Φιλε μου 'το αργο' ειναι μια μαλακια και μιση. Οδηγαω 1 χρονο παπια καθε μερα, εχω δουλεψει και ντελιβερι. Εχω κανει απειρες διηθησεις και γρηγορα και αργα. Αλλα ποτε δεν καταφερα να πετυχω την ασκηση που στην τελικη δεν ειναι καθολου ρεαλιστικη.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bugara Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου 'το αργο' ειναι μια μαλακια και μιση. Οδηγαω 1 χρονο παπια καθε μερα, εχω δουλεψει και ντελιβερι. Εχω κανει απειρες διηθησεις και γρηγορα και αργα. Αλλα ποτε δεν καταφερα να πετυχω την ασκηση που στην τελικη δεν ειναι καθολου ρεαλιστικη.
    Και αφού δεν τα κατάφερες, αποφάσισες ότι είναι μία μαλακία και μισή;

    Ξανασκέψου το.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    παντως η για μηχανη δωσεις...η για αμαξι...αυτη την νεα μαλακια την εξτρα ασφαλεια
    με 100 ευρω...δεν το γλυτωνουμε !

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Χρειαζομαι μια βοηθεια με το spss
    από McTalas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2010, 14:14
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ-ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ Duke
    από poker01joker στο forum KTM
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2009, 00:36
  3. Βοήθεια σχετικά με το eBay!?
    από extremist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2009, 12:42
  4. Προταση σχετικα με το σβησιμο thread/post
    από p@nos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 12:34
  5. Βοηθεια με το τερας μου!!
    από jdoohan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF