Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: Mεταχειρισμένο ή το δικό μου μεταχειρισμένο?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690

    Mεταχειρισμένο ή το δικό μου μεταχειρισμένο?

    Καλησπέρα παιδιά.

    Ηρθέ η ώρα για διάφορους λόγους να ξανα αποκτήσω αυτοκίνητο.
    Εχω ενα renault clio του 2005 με 65.000χλμ σε ακινησια(εχω παραδωσει πινακιδες) απο το 2012.Το αμάξι ειναι κουκουλομενο σε ανοιχτη πυλωτη στο εξοχικο μου. Το διλημα ειναι το εξης:

    1.Κανω ενα καλο σερβις και αλλαζω ολα τα αναλωσιμα (λαστιχα, τακακια κλπ) στο δικο μου και το ξανακυκλοφορω με ρισκο να βγαλει προβληματα λογω ακινησιας

    2.πουλαω το δικο μου οπως ειναι και παιρνω ενα μεταχειρισμενο αμαξι 15ετιας

    ή μηπως η φαση ειναι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα?

    Το μπατζετ για μεταχειρισμενο ειναι 2000-2500 ευρω.

    Ακουω γνωμες
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    1.Αν αλλάξεις τα αναλώσιμα που αναφέρεις δεν βλέπω κάποιο άλλο πρόβλημα λόγω ακινησίας,μοτερικά είσαι οκ.

  3. #3
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Με ενα καλο σερβις ,το αμαξακι σου θα ειναι μια χαρα.Το αμαξι με 65000 ουσιαστικα ειναι καινουργιο.Και ειναι δικο σου και το ξερεις.Ενω ενα ξενο 15ετιας ειναι σαν να αγοραζεις λαχειο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το δικό σου.

    Λάδια-φίλτρο-νερό, και ίσως μπουζί αν είναι φθαρμένα άλλαξε, αυτά είναι ουσιώδη για την υγεία του μοτέρ.

    Τακάκια αν είναι η ώρα τους, δεν παθαίνουν τπτ στην ακινησία. Επίσης λάστιχα, δες πως πατάνε στον δρόμο αφού περπατήσουνε λίγο και βγάλουν νέα επιφάνεια, δεν πάει να πει ότι χαλάνε, επειδή καθόντουσαν. Κι αν δεις ότι δεν πατάνε τελικά, ΤΟΤΕ τα αλλάζεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Εννοείται κρατάς το δικό σου.

    Παρατήρηση: στο σέρβις μην ξεχάσεις τον ιμάντα χρονισμού. Ασχέτως χιλιομέτρων, λόγω παλαιότητας θα είναι για πέταμα.

  6. #6
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Μπαταρια, λαστιχα, Λάδια, φιλτρο λαδιου, υγρα φρενων,υγρα ψυγειου, ιμαντα χρονισμου (στην 5ετια ή 6ετία είναι "υποχρεωτικη" η αλλαγη), εναν ελεγχο στα φρενα για τακακια δισκοπλακες, κολλημενα εμβολα, πει(υ)ρακια δαγκανας, κυλινδρακια πισω.

    Το εβαζες καθολου να δουλευει;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Μπαταρια, λαστιχα, Λάδια, φιλτρο λαδιου, υγρα φρενων,υγρα ψυγειου, ιμαντα χρονισμου (στην 5ετια ή 6ετία είναι "υποχρεωτικη" η αλλαγη), εναν ελεγχο στα φρενα για τακακια δισκοπλακες, κολλημενα εμβολα, πει(υ)ρακια δαγκανας, κυλινδρακια πισω.

    Το εβαζες καθολου να δουλευει;
    2-3 φορες το χρονο το εβαζα μπροστα και δουλευε για λιγη ωρα.Τα τελευταια δυο οχι γιατι παρολο που ειχα αποσυνδεσει τους πολους της μπαταριας,η μπαταρια μας χαιρετησε.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Μπαταρια, λαστιχα, Λάδια, φιλτρο λαδιου, υγρα φρενων,υγρα ψυγειου, ιμαντα χρονισμου (στην 5ετια ή 6ετία είναι "υποχρεωτικη" η αλλαγη), εναν ελεγχο στα φρενα για τακακια δισκοπλακες, κολλημενα εμβολα, πει(υ)ρακια δαγκανας, κυλινδρακια πισω.

    Το εβαζες καθολου να δουλευει;
    2-3 φορες το χρονο το εβαζα μπροστα και δουλευε για λιγη ωρα.Τα τελευταια δυο οχι γιατι παρολο που ειχα αποσυνδεσει τους πολους της μπαταριας,η μπαταρια μας χαιρετησε.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  9. #9
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Επίσης λάστιχα, δες πως πατάνε στον δρόμο αφού περπατήσουνε λίγο και βγάλουν νέα επιφάνεια, δεν πάει να πει ότι χαλάνε, επειδή καθόντουσαν. Κι αν δεις ότι δεν πατάνε τελικά, ΤΟΤΕ τα αλλάζεις.
    Αν το έγραφε κανένας άλλος, θα το προσπερνούσα, αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις πολλές γνώσεις, θα σταθώ. Μιλάμε για λάστιχα που έχουν 7 έτη σε ακινησία σε πυλωτή και δεν ξέρω πόσα πιο πριν σε χρήση. Είναι δυνατόν να είναι σε καλή κατάσταση;

    Αν ήταν σε βιτρίνα, με τις εργοστασιακές επιστρώσεις που προστατεύουν από τον πολυμερισμό του όζοντος, θα το δεχόμουν πιο εύκολα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν το έγραφε κανένας άλλος, θα το προσπερνούσα, αλλά επειδή βλέπω ότι έχεις πολλές γνώσεις, θα σταθώ. Μιλάμε για λάστιχα που έχουν 7 έτη σε ακινησία σε πυλωτή και δεν ξέρω πόσα πιο πριν σε χρήση. Είναι δυνατόν να είναι σε καλή κατάσταση;
    Τα λαστιχα θα αλλαχθουν ετσι κ αλλιως.7 χρονια καθονται στην πυλωτη και ειναι στο αμαξι απο το 2008.
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  11. #11
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2stroker Προβολή μηνύματος
    2-3 φορες το χρονο το εβαζα μπροστα και δουλευε για λιγη ωρα.Τα τελευταια δυο οχι γιατι παρολο που ειχα αποσυνδεσει τους πολους της μπαταριας,η μπαταρια μας χαιρετησε.
    Αν ειναι 1200cc και πιανουν τα χερια σου και ασχολείσαι με τα σερβις στα μηχανακια σου, θα μπορεσεις να κανεις το σερβις και μονος σου(με την προϋπόθεση οτι εχεις τα εργαλεια)...

    Αν μπορουσες να αδειασεις και το ρεζερβουαρ θα ήταν το τέλειο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 2stroker
    Εγγραφή
    12/07/2008
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι 1200cc και πιανουν τα χερια σου και ασχολείσαι με τα σερβις στα μηχανακια σου, θα μπορεσεις να κανεις το σερβις και μονος σου(με την προϋπόθεση οτι εχεις τα εργαλεια)...

    Αν μπορουσες να αδειασεις και το ρεζερβουαρ θα ήταν το τέλειο.
    1400 ειναι και ειναι ολα στριμοκωλα εκει μεσα, ετσι οπως τα χουν κανει. Για να τραβηξεις το δεικτη λαδιου να δεις σταθμη θελει να χεις χερι 5χρονου!

    Παντως οσα ειπατε πιο πανω για το σερβις τα χω σκεφτει και εγω. Να ρωτησω και κατι ακομα. Το αμαξι ηταν ληξιπροθεσμο σε κτεο και αφου θα παρεδιδα πινακιδες δεν το περασα. Τωρα για νεες πινακιδες και αδεια θα πρεπει να περασω και κτεο. Θα πρεπει να πληρωσω προστιμο ή αφου ειχα παραδωσει πινακιδες ειμαι κομπλε?
    Hell on wheels is no big deal... Kawasaki KDX200SR - Kawasaki KLX300R - Yamaha TTR250 - Yahama XT600E - Ktm 640 Adventure

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eννοειται κρατας το Clio.
    Αλλαγμα λαδια, φιλτρο λαδιου, φιλτρο αερα, φιλτρο βενζινης, υγρα ψυγειου, υγρα φρενων, βαλβολινες, ιμαντας χρονισμου, σερβις σε φρενα, καθαρισμα ψυγειου, ριξε μεσα και στο ρεζερβουαρ κανα καλο καθαριστικο για τα μπεκ μαζι με κανα 15λιτρο βενζινης μετα, λαστιχα με ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση, κανα αλλο μαζεματακι που θα προκυψει, πλυσιμο μεσα εξω, κερωμα και εχεις καινουργιο αμαξι.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Το πρόστιμο νομιζω ισχύει κανονικα.

    Φίλτρο βενζινης δεν εχει.
    Χώρο για τον ιμαντα δημιουργεις αλλα το 1400 θελει ειδικα εργαλεια για τον ιμαντα οποτε μην το δοκιμασεις.
    Και ιμαντα δυναμου θα χρειαστεις 90%

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δεν υπάρχει λόγος να πουλήσεις το δικό σου αυτοκίνητο 15ετίας για να πάρεις ένα άλλο 15ετίας.

    Το δικό μου - πρώην - Clio, μετά από 2-3 χρόνια ακινησίας, χρειαζόταν τρόμπα βενζίνης. Μαζί με φουλ σέρβις, ιμάντες κτλ, πήγε πάνω από χιλιάρικο στην αντιπροσωπεία. Ελπίζω να είσαι πιο τυχερός.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Και το δικο μου
    από ermhc στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2009, 17:07
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2008, 19:25
  3. Το δικό μου Cbr600f4
    από NIKOSCBR600F4 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2008, 23:14
  4. και το δικο μου κρανος...
    από SPORAKIAS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2008, 13:55
  5. ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΤΕΡ
    από motomaniac στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 14:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF