Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Περισσοτερο φως μπροστα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41

    Περισσοτερο φως μπροστα

    Καλησπερα, για ενα RV50 θελω μια βοηθεια.
    Θελω περισσοτερο φως απο τον προβολεα μπροστα, και μελετωντας το wiring
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rv50-wiring~1.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	85,2 KB 
ID:	404359
    βλεπω οτι απο το πηνιο που τροφοδοτει τα φωτα (θεση light του διακοπτη) και την φορτιση της μπαταριας (θεση on του διακοπτη) μεσω του ανορθωτη, βγαινουν 3 ληψεις.
    Εχω μαρκαρει με κοκκινο την υπαρχουσα καλωδιωση του προβολεα, και με μπλε τις αλλες 2 ληψεις.
    Αν τροφοδοτησω τον προβολεα απο την ληψη με το μπλε μαρκαρισμα, θα δωσει περισσοτερη ταση; καλα το σκεφτομαι;
    Μιλαω μονο για τον προβολεα μπροστα, γιατι για τα φλας εχω φτιαξει ηλεκτρονικη φλασιερα, και τα τροφοδοτω οπως και το πισω φως και στοπ κατευθειαν απο την μπατταρια οπου εχουν μπει λαμπες led, και στον προβολεα αυτην την στιγμη εχω βαλει λαμπα 12v αλλα δεν φτανει το ρευμα μαλλον γιατι δεν αποδιδει.
    Η μηπως θα ειναι καλυτερα να τροφοδοτησω τον προβολεα μεσω ρελε κατευθειαν απο την μπατταρια και να βαλω λαμπα 6v μεν αλλα πιο πολλα watt?
    Δωστε τα φωτα σας βρε παιδια!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    δεν διαβαζεται τιποτα ,Χαλια αναλυση φωτο

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    και τα μισά καλώδια λείπανε.Πως το μελέτησες?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rv50-schaltplan.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	404361
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 10/03/2019 στις 16:39.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    και τα μισά καλώδια λείπανε.Πως το μελέτησες?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rv50-schaltplan.jpg 
Προβολές:	243 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	404361
    Σε ευχαριστω πολυ! Το ειχα βρει σε καποιο thread εδω και το χρησιμοποιησα. Ειχα καπου φτιαξει το δικο του με τις μετατροπες που ειχα κανει αλλα δεν το βρισκω..
    Αν μου επιτρεπεις το διορθωσα λιγο γιατη η επιμαχη γραμμη τροφοδοσιας του προβολεα (common του διακοπτη dimmer switch) ηταν λιγο ξεθωριασμενη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rv50-schaltplan.jpg 
Προβολές:	236 
Μέγεθος:	90,1 KB 
ID:	404363
    Οποτε μαλλον καταληγουμε οτι η ερωτηση περι ληψεων του πηνιου ειναι ακυρη γιατι ηδη τροφοδοτει τον προβολεα.
    Yπαρχει καποια αλλη λυση; εχει δοκιμασει κανεις να αλλαξει το socket υποδοχης της λαμπας στον προβολεα η θα πρεπει να τοποθετησω αν ταιριαζει καποιον αλλον;

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δοκιμασε λυχνια LED ....αν δεν σου κανεις κρατα την εφεδρικη...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Δοκιμασε λυχνια LED ....αν δεν σου κανεις κρατα την εφεδρικη...
    Tην εχω παραγγειλει ηδη, αλλα σε αυτο το socket (Η6Μ) δεν μου γεμιζουν το ματι αυτες που βρισκω.
    https://www.ebay.com/sch/i.html?_fro...LH_TitleDesc=0
    Για αυτο μιλησα για αλλαγη προβολεα.
    Τελευταία τροποποίηση από crazycamber; 11/03/2019 στις 01:40.

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.627
    δε το ξέρω το μηχανάκι που λες αλλά συνήθως (ειδικά σε πιο παλια) το κάτοπτρο το ίδιο είναι αυτό που περιορίζει τον αποδοτικότερο φωτισμό.
    Ως εκ τούτου, ότι κι αν κάνεις με δοκιμές σε διάφορους τύπους λαμπών, το αποτέλεσμα δεν θα αλλάξει δραματικά.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Και εγω αυτο σκεφτομουν στην αρχη, ομως οταν συνδεσα τον προβολεα σε ρυθμιζομενο τροφοδοτικο 0-12v που μπορουσε να δωσει αρκετο ρευμα, με την εξαβολτη λαμπα πανω, κυριολεκτικα "σκοτωνε". Η δεσμη του μπορουσε να φτασει πολυ μακρυα και το φως ηταν κατασπρο, με την εννοια οτι δεν κιτρινιζε οπως οταν δουλευε πανω στο μηχανακι.
    Αυτο βεβαια σημαινε οτι η εξαβολτη λαμπα θα καιγοταν πολυ γρηγορα, ομως εδινε ενα δειγμα γραφης οτι το κατοπτρο μπορει να αποδωσει κατω απο συνθηκες.
    Για αυτο ψαχνομαι για εναλλακτικους τροπους τροφοδοσιας της λαμπας, η και αλλη λαμπα.
    Μαλιστα σε καποιο συνεργειο καποτε, δεν ξερω αν το θυμαμαι καλα, νομιζω οτι απομονωσαν το πηνιο απο τα φορτια τροφοδοσιας της μπατταριας και της αντιστασης που εχει εκει, και χωρις καμια αλλη λαμπα επανω προφανως για να μην καουν απο την ταση που θα ανεβαζε, παρα μονο την εξαβολτη του προβολεα, και το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο!
    Μου θυμισε την λειτουργια με το τροφοδοτικο.
    Ξαναλεω ομως οτι δεν ειμαι σιγουρος οτι αυτα ηταν τα βηματα που ακολουθησαν στο συνεργειο.
    Ομως μου εδωσε ενα κινητρο να το ψαξω λιγο παραπανω μηπως μπορει να γινει κατι με το πηνιο, να μπορει να τροφοδοτησει με περισσοτερη ενεργεια την λαμπα δηλαδη.
    Καποιο παλικαρι που να εχει εμπειρια στο θεμα βρε παιδια;
    Εχω ριξει πολυ δουλεια με σημασια στην λεπτομερεια για να το κανω να φαινεται (και να ειναι ενδεχομενως) σαν καινουργιο, μονο το φως του προβολεα με προβληματιζει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Γράφεις ότι έβαλες την 6βολτη λάμπα στο τροφοδοτικό και της έδωσες παραπάνω από 6 volt? Καλά καταλαβαίνω?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Ναι, ειχα βρει σε περισσοτερα watt, η δικια του ειναι 15/15w, αυτη που εβαλα αν θυμαμαι καλα ηταν 25/25w και ηταν για λιγο χρονο βεβαια η παραπανω ταση. Το ιδιο εκανα και με 12βολτη αλλα δεν θυμαμαι watt.Ολα αυτα βεβαια εν γνωσει μου οτι η 6βολτη ισως καιγοταν.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Bρηκα ενα λαθακι στα σχεδιακια που ανεβασαμε, το διορθωνω για μελλοντικη αναφορα η μελετη που ισως χρειαστει καποιος.
    Η επεξηγηση στα ενδεικτικα λαμπακια της νεκρας και του φωτισμου του κοντερ ειναι αναποδα μεταξυ τους.
    Ανεβαζω το σωστο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WIRING.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	404377

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν ξέρω γιατί άλλαξες το σχεδιάγραμμα όταν και στο εγχειρίδιο στην τελευταία σελίδα έχει την ίδια διάταξη με αυτό που ανέβασα. Επίσης στην σελίδα 5 λέει ότι εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και λάμπα φρένου 6V 3/21W αντί 6V 3/10W οπότε υποθέτουμε ότι μπορείς να βάλεις και μια 6V 25/25W στο μπροστινό φανάρι χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
    http://www.rv125.com/Manuels/SERVICE_MANUEL_RV50.pdf

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω γιατί άλλαξες το σχεδιάγραμμα όταν και στο εγχειρίδιο στην τελευταία σελίδα έχει την ίδια διάταξη με αυτό που ανέβασα. Επίσης στην σελίδα 5 λέει ότι εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και λάμπα φρένου 6V 3/21W αντί 6V 3/10W οπότε υποθέτουμε ότι μπορείς να βάλεις και μια 6V 25/25W στο μπροστινό φανάρι χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.
    http://www.rv125.com/Manuels/SERVICE_MANUEL_RV50.pdf
    Προσεξε οτι στα ενδεικτικα λαμπακια στο αριστερο μερος, εκει που λεει "speedometer lamp" και εννοει το λαμπακι που φωτιζει απο μεσα το κοντερ, φευγουν 2 καλωδια.
    Ενα καφε και ενα μπλε. Το μεν καφε συνδεεται μονιμα στα διακοπτομενα απο τον διακοπτη 6v της μπατταριας, το δε μπλε που ειναι η γειωση του ενδεικτικου, η αλλιως τα μηδεν volt, αν το ακολουθησεις συνδεεται στον διακοπτη της νεκρας (βρισκεται στο σχεδιο κατω δεξια διπλα στα πηνια).
    Ειναι δυνατον το λαμπακι του κοντερ να ελεγχεται η γειωση του απο τον διακοπτη της νεκρας;
    Προφανως προκειται για το λαμπακι της νεκρας.
    Τωρα το ενδεικτικο που το περιγραφει σαν "neutral indicator lamp", συνδεεται στην γραμμη των φωτων. Προφανως προκειται για το ενδεικτικο λαμπακι του κοντερ.
    Απλα τα εχουν γραψει στις περιγραφες αναποδα. Και οι μεγαλες εταιριες καμια φορα κανουν λαθακια.
    Δεν ειναι και τοσο σημαντικο, αλλα μπορει να σε μπερδεψει.
    Βεβαια σε ευχαριστω που το ανεβασες γιατι αυτο που ειχα ανεβασει εγω ηταν ελλιπες οντως και με ειχε μπερδεψει με αποτελεσμα να ρωταω και λαθος πραγματα.
    Τωρα για την λαμπα του πορειας/στοπ την πισω που μαλλον εννοεις, επειδη θυμαμαι οτι καποτε δεν εβρισκα 3/10watt και εβαλα 5/21, θυμαμαι οτι ειχε κοψει λιγη φωτεινοτητα απο τον προβολεα.
    Δουλευε μεν σωστα, αλλα φαινοταν να κλεβει λιιιγη ισχυ απο τον προβολεα.
    Τελευταία τροποποίηση από crazycamber; 11/03/2019 στις 16:10.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οχημα 6V με καλα φωτα δεν εχει υπαρξει ουτε προκειται
    ισως με προβολεα led κερδισεις σε φωτεινοτητα αλλα δεν θα εχεις σωστη δεσμη

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της crazycamber
    Εγγραφή
    09/03/2019
    Μηνύματα
    41
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οχημα 6V με καλα φωτα δεν εχει υπαρξει ουτε προκειται
    ισως με προβολεα led κερδισεις σε φωτεινοτητα αλλα δεν θα εχεις σωστη δεσμη
    Αυτο φοβαμαι και εγω βλεποντας τις led στο ebay...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 00:26
  2. Το φως της ζωης ......
    από rc31 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/05/2005, 20:53
  3. Περισσοτερο ανθρωποι......
    από atropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2005, 10:00
  4. Τι κάνουν τα ζώδια μπροστά σε ένα εμπόδιο;
    από KAS77 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:18
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2004, 13:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF