Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 68

Θέμα: No-name stabilizer steering damper

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να πω λιγο πώς το εχω σκεφτει εγω το θεμα, γιατι μου εχει περασει οπως ειπα απο το μυαλο στο παρελθον. Αν εχω μια μηχανη χωρις σταμπιλιζατερ ας πουμε οτι εχω x πιθανοτητες να εχω πτωση εξαιτιας tank slapping ανα 1000χλμ. Αν βαλω το κινεζικο υπαρχει πλεον μια μικροτερη πιθανοτητα y να εχω πτωση απο tank slapping (εφοσον δουλευει σωστα) αλλα και μια αλλη πιθανοτητα z να εχω μια πτωση εξαιτιας καποιας δυσλειτουργιας του (παντα ανα 1000χλμ). Αν x>y+z τοτε αξιζει να το βαλω.

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, αλλα αν το σκεφτουμε καλυτερα θα δουμε οτι δεν ειναι ιδιο με το να αλλαξω τις μανετες μου ή να βαλω μια κινεζικη ζελατινα. Με την αγορα ενος τετοιου εξαρτηματος η μηχανη μου αποκτα ενα εξαρτημα ενεργητικης ασφαλειας που πριν δεν υπηρχε. Το θεμα λοιπον ειναι ποσο μεγαλη μπορει να ειναι αυτη η πιθανοτητα z να προκληθει πτωση απο μια βλαβη του εξαρτηματος. Στο παραδειγμα του κινεζικου κρανους λοιπον που αναφερθηκε πιο πανω, δεν εχω ενα arai και το πεταω για να βαλω το κινεζικο. Ειμα ακρανωτος και βαζω ενα κινεζικο κρανος. Υπαρχει διαφορα νομιζω. Ολα αυτα με την προϋποθεση πως δε θα αγοραζα ποτε ενα επωνυμο σταμπιλιζατερ. Αν καποιος διαθετει τα 400-500€ που κανει το επωνυμο ληγει η συζητηση, γιατι x>y σιγουρα και z~=0.

    Προσωπικα δεν εβαλα ποτε σταμπιλιζατερ σε μηχανη μου γιατι μου φαινοταν υπερογκο το ποσο και δεν το δικαιολογουσα για τη μικρη πιθανοτητα x. Γιατι παντα σκεφτομαστε και οικονομικα εστω κι αν προκειται για την ασφαλεια μας. Πχ ξερουμε οτι μια στολη με αεροσακο μπορει να μας σωσει απο ενα τραυματισμο στην πιστα αλλα ποσοι απο εμας δικαιολογουμε τα εκατονταδες € που στοιχιζει; Ελαχιστοι.

    Κλεινοντας, να σχολιασω και κατι αλλο που ειπωθηκε, οτι καποιες μηχανες δε χρειαζονται σταμπιλιζατερ (επειδη δεν εχουν πολλη ισχυ, επειδη δεν εχουν τοσο γρηγορη γεωμετρια που θα δημιουργησει ευκολα θεμα, κτλ). Κι εδω εξαρταται απο τη χρηση. Αν πχ ο αναβατης κανει σουζες, ενα σταμπιλιζατερ μπορει να ειναι απαραιτητο ακομα και σε ενα μηχανακι 40 ιππων. Οποιος ασχολειται με το σπορ ξερει οτι κατα την προσγειωση του μπροστινου τροχου υπαρχει αυξημενος κινδυνος για tank slapping αν δεν κατεβει η ροδα ισια. Οποτε μπορει καλλιστα να ειναι απαραιτητο αξεσουαρ και στο CBR600F του sonone αλλα ακομα και σε ενα duke 200, αναλογα με τις ανησυχιες του αναβατη.

    Δεν ειμαι απαραιτητα υπερ του κινεζικου, αν ημουν δε θα ρωτουσα και θα το ειχα παρει. Αλλα βλεπω πως μεχρι τωρα δεν εχει προσεγγιστει σφαιρικα το θεμα, απλα βγαινει η αντανακλαστικη αντιδραση Made in China => κακο χωρις περαιτερω σκεψη/αναλυση.
    Βρες ένα μεταχειρισμένο oem στις επιθυμητές διαστάσεις. Άλλαξε λάδι. Problem solved. Ισως πιο φτηνά κι από κινέζικο. Ebay's your friend
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #17
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Στο δικό μου μυαλό είναι θέμα εμπιστοσύνης και όχι china=κακό.Εγώ αν χρειαζόμουν ένα τέτοιο θα σήμαινε ότι υπάρχει σοβαρός λόγος που το θέλω,ή για σούζες ή λόγο κατασκευής της μοτοσυκλέτας μου.Ε,δεν θα μπορούσα ποτέ να οδηγήσω ξένοιαστος ότι το έβαλα,όλα καλά τώρα,όπως και στο κράνος που ανάφερες,πολύ πιθανό να δημιουργήσει μια ψευδαίσθηση υπερβολικής ασφάλειας.
    Στο δικό μου μυαλό πάντα,έτσι.Κάποιος λόγος υπάρχει που το ενα κοστίζει 400 και το άλλο 40 και δεν είναι μόνο τα εργατικά ή το αυτοκόλλητο.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Το ''να κλειδώσει το σταμπιλιζατέρ'' μου φαίνεται πολύ-πολύ-πολύ τραβηγμένο.

    Αν οι διαστάσεις των εξαρτημάτων είναι κακουπολογισμένες, με μεγάλες ανοχές, το πολύ πολύ να μην δουλεύει επαρκώς η απόσβεσή του, δλδ να παρα-αφήνει ελεύθερο το τιμόνι (το αντίθετο δλδ από το να το κλειδώσει). Ακόμα περισσότερο να σκάσουν οι τσιμούχες, να τρέξει το λάδι, και εκεί είναι που θα είναι εντελώς ελεύθερο μετά.

    Στην χειρότερη περίπτωση με άλλα λόγια, το κακό κινέζικο σταμπιλιζατέρ, δεν θα κάνει την δουλειά του.


    Περίπτωση να κολλήσει, θα έπρεπε κάποιο εξάρτημα, π.χ. ο άξονας, το περίβλημα ή το έμβολο, να στραβώσει ξαφνικά και να σφηνώσει την κίνηση. Όσο πρόχειρο και να είναι ως κινέζικη κατασκευή των 30 ευρώ, ε δεν είναι κι από θερμοπλαστικό πια, να γίνει τόσο αιφνίδιο στράβωμα.

    Νομίζω το παραφοβίζουμε στο θέμα ''κινέζικο''.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    ......
    Αν x>y+z τοτε αξιζει να το βαλω.
    ......
    και
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ......

    Στην χειρότερη περίπτωση με άλλα λόγια, το κακό κινέζικο σταμπιλιζατέρ, δεν θα κάνει την δουλειά του.
    Περίπτωση να κολλήσει, θα έπρεπε κάποιο εξάρτημα, π.χ. ο άξονας, το περίβλημα ή το έμβολο, να στραβώσει ξαφνικά και να σφηνώσει την κίνηση. Όσο πρόχειρο και να είναι ως κινέζικη κατασκευή των 30 ευρώ, ε δεν είναι κι από θερμοπλαστικό πια, να γίνει τόσο αιφνίδιο στράβωμα.

    Νομίζω το παραφοβίζουμε στο θέμα ''κινέζικο''.
    ιδικά αμα ο κίνδυνος ειναι απλα να μην δουλέψει ε δεν εγινε και τίποτα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Βρες ένα μεταχειρισμένο oem στις επιθυμητές διαστάσεις. Άλλαξε λάδι. Problem solved. Ισως πιο φτηνά κι από κινέζικο. Ebay's your friend
    να μια καλη ιδεα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Στο δικό μου μυαλό είναι θέμα εμπιστοσύνης και όχι china=κακό.Εγώ αν χρειαζόμουν ένα τέτοιο θα σήμαινε ότι υπάρχει σοβαρός λόγος που το θέλω,ή για σούζες ή λόγο κατασκευής της μοτοσυκλέτας μου.Ε,δεν θα μπορούσα ποτέ να οδηγήσω ξένοιαστος ότι το έβαλα,όλα καλά τώρα,όπως και στο κράνος που ανάφερες,πολύ πιθανό να δημιουργήσει μια ψευδαίσθηση υπερβολικής ασφάλειας.
    Στο δικό μου μυαλό πάντα,έτσι.Κάποιος λόγος υπάρχει που το ενα κοστίζει 400 και το άλλο 40 και δεν είναι μόνο τα εργατικά ή το αυτοκόλλητο.
    επειδη εχω παιξει γενικα στον χωρο του εμπορίου ναι τα 300 ευρο διαφορά μπορει να ειναι η μάρκα. πχ να σου δειξω αλυσίδα SXP και Oxford που ειναι ολόιδιες τις φτιάχνει το ιδιο κινεζο εργοστάσιο με το ιδιο βάρος κρίκου και λουκέτου ιδιο χρώμα ιδιο ηχο στο χτύπημα (οποτε υποθέτουμε οτι εχουν και τα ιδια μεταλλα) και εχουν 200% διαφορά στην τιμή

    και που να δεις στα ρουχα Nike με Μικε

  5. #20
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eγω δεν υποστηριζω οτι ο,τι κατασκευαζουν οι Κινεζοι ειναι μαπα. Στην περιπτωση του σταμπιλιζατερ, ομως, με ποιο r&d εγινε η σχεδιαση; Με ποια εμπειρια που δεν εχουν οι Κινεζοι; Με ποια στανταρ ποιοτητας εγινε η κατασκευη; Μιλαμε για ενα εξαρτημα που αν αποτυχει και κολλησει η πτωση ειναι 100% σιγουρη. Θα εμπιστευτεις αμεσα την σωματικη σου ακεραιοτητα στον Κινεζο;
    Δεν μιλαμε για καθρεπτες, πλαστικα, μανιβελες, γκριπ, φλασακια και βασεις πινακιδας. Αν αποτυχει το σταμπιλιζατερ ακολουθει βεβαιη πτωση.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #21
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Μια ζωη τα ιδια....ο κανονας που κατα 90% βγαινει παντα σωστος ειναι ενας.....οτι πληρώνεις παίρνεις.στα ρουχα στα μηχανακια στα ανταλλακτικά?τι θες?δες μια racetech και μία acrapovic στο απειρο ματι εξατμιση η μια εξάτμιση και η αλλη αλλα αν ξερεις και ασχολείσαι δεν ειναι καθολου ετσι..το r&d των εταιριών δεν ειναι εκει για μοστρα........να σε δω σε τανκ σλαπινγκ να πεις ελα μωρε ε δεν εγινε και τιποτα...


    Και μια και λεμε για σταμπιλιζατερ το cbr. φορούσε αφτερμαρκετ matris φουλ ρυθμιζομενο...αριστο εκανε τη δουλεια του παντου και με τα παντα οτι και να εκανα...το ντειτονα εχει πανω το μαμα που δε δεχεται καμια ρυθμιση...σε πολλες περιπτώσεις εχει δωσει σημαδια τυπου μέχρι εκει σε σωζω μετα κάνω την παπια....οπότε...θινκ εγκεν...
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    ο κανονας που κατα 90% βγαινει παντα σωστος ειναι ενας.....
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Σ αρεσε ε??περιμενα να αντιδράσεις και τσιμπησες στο 90% και παντα..γιατι εισαι το πλιτσερινι της καρδιας μου
    Throttle that mysterious friend of ours

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Για αυτούς που λένε ότι θα κολλήσει. Εξηγήστε μου σας παρακαλώ πω μπορεί να κολλήσει ένας άξονας που κινείτε μέσα σε ένα σωλήνα αν δεν αλλάξει κάτι στην γεωμετρία του ενός ή του άλλου; (όπως είπε ο telegonos)
    Δηλαδή να μην υπάρχει καμία ρύθμιση από αυτές που υπόσχεται να το καταλάβω
    Να χάσει το λάδι γιατί οι τσιμούχες δεν εφαρμόζουν καλα εννοείτε να το καταλάβω
    Να είναι τα πιο πεταμένα λεφτά που έχεις δώσει ποτέ συμφωνώ
    Αλλά να κολλήσει όχι δεν το θεωρώ πιθανό.
    Διαβάζω πιο r&d και πια τεχνογνωσία... πήραν ένα ohlins ή hyperpro και το αντιγραψανε. Τι πιο απλό; Όπως κάνουν πάντα!

    Η πιο καλή λύση πάντως, συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω, την οποία εφάρμοσα και εγώ είναι να πάρεις ή να φτιάξεις το μαμά. Που θα το φτιάξεις και στα μέτρα που θελεις, ανάλογα τι θα του βάλεις. (80w90 του έβαλα εγώ και είναι μια χαρά)

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος


    Και μια και λεμε για σταμπιλιζατερ το cbr. φορούσε αφτερμαρκετ matris φουλ ρυθμιζομενο...αριστο εκανε τη δουλεια του παντου και με τα παντα οτι και να εκανα...το ντειτονα εχει πανω το μαμα που δε δεχεται καμια ρυθμιση...σε πολλες περιπτώσεις εχει δωσει σημαδια τυπου μέχρι εκει σε σωζω μετα κάνω την παπια....οπότε...θινκ εγκεν...
    Αγαπητέ θοδωρη γίνετε... βγάλε το, ξεβιδωσε την βίδα που έχει πάνω, 2-3 φορές μέσα έξω και έχει βγάλει τα πάντα...
    Μετά του βάζεις ότι νομίζεις εσυ καλύτερο. (Από την ίδια τρύπα, θελει υπομονή)

  11. #26
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Tη γνωρίζω τη διαδικασία.....απλα οταν δω οτι δε με καλύπτει όντως αλλο θα παρω ενα αφτερμαρκετ ρυθμιζόμενο και τέλος..για την ωρα με 2-3εξαιρέσεις την κανει άριστα τη δουλεια του
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Για αυτούς που λένε ότι θα κολλήσει. Εξηγήστε μου σας παρακαλώ πω μπορεί να κολλήσει ένας άξονας που κινείτε μέσα σε ένα σωλήνα αν δεν αλλάξει κάτι στην γεωμετρία του ενός ή του άλλου; (όπως είπε ο telegonos)
    Δηλαδή να μην υπάρχει καμία ρύθμιση από αυτές που υπόσχεται να το καταλάβω
    Να χάσει το λάδι γιατί οι τσιμούχες δεν εφαρμόζουν καλα εννοείτε να το καταλάβω
    Να είναι τα πιο πεταμένα λεφτά που έχεις δώσει ποτέ συμφωνώ
    Αλλά να κολλήσει όχι δεν το θεωρώ πιθανό.
    Διαβάζω πιο r&d και πια τεχνογνωσία... πήραν ένα ohlins ή hyperpro και το αντιγραψανε. Τι πιο απλό; Όπως κάνουν πάντα!

    Η πιο καλή λύση πάντως, συμφωνώ με τα παιδιά πιο πάνω, την οποία εφάρμοσα και εγώ είναι να πάρεις ή να φτιάξεις το μαμά. Που θα το φτιάξεις και στα μέτρα που θελεις, ανάλογα τι θα του βάλεις. (80w90 του έβαλα εγώ και είναι μια χαρά)
    Μόλις διάβασα το θέμα και αυτή η απορία μου δημιουργήθηκε. Τι μπορεί να πάει στραβά. Ακόμα και τόσο χάλια μέταλλο να είναι και να στραβώσει εύκολα άρα το ίδιο εύκολο είναι να ξανάρθει στη θέση του.Παρόλα αυτά αν το μηχανάκι δεν είχε σημαίνει ότι ο κατασκευαστής δεν το θεωρεί απαραίτητο. (Τώρα βέβαια θα μου πεις το ίδιο κάνουμε και με τις εξατμίσεις το φίλτρο τα τόσα άλλα...)
    Πάτα το 0

  13. #28
    Φαντάζομαι θα μπορούσε να σπάσει ένα παπαρακι της εσωτερικής βαλβίδας /διόδου του λαδιού και να γίνει σωβρακο προς την μια κατεύθυνση αλλά να κάνει υδραυλικό κλείδωμα προς την άλλη. Λέω γω τώρα....
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #29
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ολα έχουν να κανουν με το αν εχεις φαει τανκ σλαπινγκ ποτε και ποσο πιέζεις το μοτο.....αν έχει φαει εστω και ενα δειγμα τανκσλαπινγκ τοτε ξερεις πολύ καλα τι μπορεί να παει στραβα αν δε δουλέψει..
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ολα έχουν να κανουν με το αν εχεις φαει τανκ σλαπινγκ ποτε και ποσο πιέζεις το μοτο.....αν έχει φαει εστω και ενα δειγμα τανκσλαπινγκ τοτε ξερεις πολύ καλα τι μπορεί να παει στραβα αν δε δουλέψει..
    Αν δεν δουλέψει όμως σε σχέση με τι? Να είχες ένα μάρκας που ξέρεις πως και γτ δουλεύει και να το αλλάξει με κτ κινέζικο συμφωνώ οτι αν δν δουλέψει (όπως έχεις συνηθίσει και ξέρεις) σε μια δεδομένη μεγάλη πίεση οκ. Αν το μηχανάκι δεν είχε ποτέ πάνω του και το βάλεις και δεν δουλέψει σωστά τι θα αλλάξει? Τώρα αν δουλέψει άψογα και τλκ έχει το μισό χρόνο ζωής απο ότι επώνιμο νομίζω οτι είναι κτ πολύ λογικό.

    RaGe_Raptor αυτο ναι είναι κτ που μπορεί να γίνει. Αλλά οκ δεν δουλεύει καλά οπότε το βγάζεις το πετάς και λες ήπια 5 παραπάνω ποτά.
    Πάτα το 0

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bar Scotts steering Damper Mount
    από nikos force στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:20
  2. Steering Dampers
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:54
  3. το «NO NAME» του φίλου Τάκη
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF