Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 68

Θέμα: No-name stabilizer steering damper

  1. #46
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το θέμα είναι ότι μπορεί να σου δημιουργησει ένα αίσθημα ασφάλειας και όταν και αν σπάσει ή δεν δουλέψει σωστά -κάτι που μπορεί να μην συμβεί και ποτέ- να την φας .Χωρίς αυτό τουλάχιστον είσαι υποψιασμένος.
    Εγώ προσωπικά όπως δεν νοιώθω άνετα με παλιά λάστιχα ή με λάστιχα Runda ή με κράνος playmobil το ίδιο δεν θα ένοιωθα ασφαλής με αυτό το εξάρτημα.
    Η λογική κινέζικο κράνος ή λάστιχα είναι καλύτερα από το τίποτα δεν με βρίσκει σύμφωνο,καλύτερα μην το κυκλοφορείς.Η γνώμη μου φυσικά είναι αυτή και ο καθένας πράττει ανάλογα με την δικιά του.
    porca miseria.

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    .... Το ότι δεν θέλω να διαθέσω 500€ σε έξτρα αξεσουάρ που δεν κρίνεται απαραίτητο για τη μηχανή μου από τον ίδιο τον κατασκευαστή δε σημαίνει πως δεν θα έχω τη μηχανή μου σε άψογη κατάσταση. ....
    Λάθος. Δεν είμαστε μαλάκες όσοι δώσαμε 100ρικα για να βάλουμε σταμπ. Εκτός αν το τανκ σλαπ είναι μέσα στις νορμάλ αντιδράσεις της μηχανής. Τώρα έχουν σχεδόν όλες οι SS, πρίν 10 χρόνια όχι. Σε λίγο θα έχουν όλες, σαν το ABS (τι λέω και δεν πέφτει κεραυνός....)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Λάθος. Δεν είμαστε μαλάκες όσοι δώσαμε 100ρικα για να βάλουμε σταμπ. Εκτός αν το τανκ σλαπ είναι μέσα στις νορμάλ αντιδράσεις της μηχανής. Τώρα έχουν σχεδόν όλες οι SS, πρίν 10 χρόνια όχι. Σε λίγο θα έχουν όλες, σαν το ABS (τι λέω και δεν πέφτει κεραυνός....)
    Πολύ σωστά! Φυσικά και δεν είσαι μαλακας και πολύ καλα έκανες.
    Εγώ που δεν έχω τα 100ρικα γιατί από αυτά, συντηρώ άψογα την μηχανή μου και δυστυχώς δεν μπορω να βρω οεμ που να ταιριάζει, τι μου προτείνεις;
    Να σταματήσω να την κυκλοφορώ όπως αναφέρθηκε;
    Ίσως να σταματήσω να την χαίρομαι στην πίστα;

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Στη γερμανια που για οποιοδηποτε αξεσουαρ ζητανε πιστοποιηση tüv κατι παραπανω θα ξερουν απο εμας τους ξυπνιους.
    ποιος ζητάει απο ποιόν?

  5. #50
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστά! Φυσικά και δεν είσαι μαλακας και πολύ καλα έκανες.
    Εγώ που δεν έχω τα 100ρικα γιατί από αυτά, συντηρώ άψογα την μηχανή μου και δυστυχώς δεν μπορω να βρω οεμ που να ταιριάζει, τι μου προτείνεις;
    Να σταματήσω να την κυκλοφορώ όπως αναφέρθηκε;
    Ίσως να σταματήσω να την χαίρομαι στην πίστα;
    Τι να σου πω... Ή να τα μαζεύεις σιγά σιγά ή να την χαρείς όσο θες μέχρι να το νοιώσεις. Στην πίστα χωρίς σταμπ, SS δεν χαίρεσαι. Ή νομίζεις ότι την χαίρεσαι, δεν ξέρω πως την πας.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Ρε παίδες γιατί πρέπει να πάμε στα άκρα κάθε φορά?

    Η χρήση του stab είναι (ας πούμε) μια και συγκεκριμένη. Όσο βελτιώνεται κάνεις και ανεβάζει ρυθμούς, αλλάζει και ο τρόπος που οδηγεί, με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζονται οι πιθανότητες που ΚΑΙ το καβλιτζεκι αυτό θα του φανεί χρήσιμο.

    Αν τώρα μπορείς να βάλεις ένα επώνυμο τότε μπράβο καλά θα κάνεις και προχώρα.

    Αν όχι τότε η γενική θεωρία λέει καλύτερα ΜΕ παρά χωρίς, αλλά στην πράξη ένα no name ίσως περιλαμβάνει το ρίσκο του αν και εφόσον κλ@σει...

    Το ίδιο και για κάθε άλλο εξάρτημα που κυκλοφορεί σαν έξτρα σε κάποια και βασικό σε άλλα...

  7. #52
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Να μην πας 3-4 φορές πίστα με όση οικονομία κάνεις,βενζίνες-λάστιχα-συμμετοχή και να πάρεις ένα σωστό;Δεν ειρωνεύομαι έτσι,εγώ αυτό θα έκανα.
    porca miseria.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Στην πίστα χωρίς σταμπ, SS δεν χαίρεσαι. Ή νομίζεις ότι την χαίρεσαι, δεν ξέρω πως την πας.
    Αν μιλάς προσωπικά δεν θα σου απαντήσω πως την πάω δεν χρειάζεται να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε για το ποιος είναι ο πιο γληγορος αλλά θα σου πω μόνο αυτό:
    Παρόμοιο μηχανακι χωρίς το σταμπ με τα 100αρικα, με το οεμ, που είναι, σε διαβεβαιώ, σαν να μην υπάρχει αν δεν το πειράξεις, έκανε 1:24 περίπου χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα. Το ειδα με τα μάτια μου.
    Από εκει και κάτω τώρα μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω, δεν γνωρίζω.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάς προσωπικά δεν θα σου απαντήσω πως την πάω δεν χρειάζεται να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε για το ποιος είναι ο πιο γληγορος αλλά θα σου πω μόνο αυτό:
    Παρόμοιο μηχανακι χωρίς το σταμπ με τα 100αρικα, με το οεμ, που είναι, σε διαβεβαιώ, σαν να μην υπάρχει αν δεν το πειράξεις, έκανε 1:24 περίπου χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα. Το ειδα με τα μάτια μου.
    Από εκει και κάτω τώρα μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω, δεν γνωρίζω.
    Μην μιλάς για μένα σε παρακαλω

  10. #55
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Άρα και το σταμπιλιζατέρ είναι σαν το abs. Διορθώνει την κουλαμάρα του οδηγού.

    Life begins at 45°.

  11. #56
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.boun Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάς προσωπικά δεν θα σου απαντήσω πως την πάω δεν χρειάζεται να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε για το ποιος είναι ο πιο γληγορος αλλά θα σου πω μόνο αυτό:
    Παρόμοιο μηχανακι χωρίς το σταμπ με τα 100αρικα, με το οεμ, που είναι, σε διαβεβαιώ, σαν να μην υπάρχει αν δεν το πειράξεις, έκανε 1:24 περίπου χωρίς να έχει κάποιο πρόβλημα. Το ειδα με τα μάτια μου.
    Από εκει και κάτω τώρα μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω, δεν γνωρίζω.
    Πήρα σαν αφορμή το ποστ σου, ούτε σε ξέρω, ούτε πως πας ξέρω. Πέρασε ο καιρός που τις μετρούσαμε, ο καθένας χαίρεται το μηχανάκι του όπως θέλει ή όπως μπορεί.

    Και ξαναλέω γιατί δεν το καταλάβαμε. Όλα τα σταμπ (τα επώνυμα) σαν αμορτισέρ που είναι κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά. Τη βάση πληρώνουμε (και τη μαλ@κία μας).

    Τώρα, θες να πάρεις (όχι εσύ, γενικά, γιατί είσαι και παρεξηγησιάρης) κινέζικο, απο Ταϊβάν, απο Αφρική, από το διάστημα, κάνεις ότι θες. Αν δεν ανοίγεις δυνατά το γκάζι στην έξοδο, πιθανώς να είναι καλωπιστικό εξάρτημα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #57
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άρα και το σταμπιλιζατέρ είναι σαν το abs. Διορθώνει την κουλαμάρα του οδηγού.

    Όχι, μεγαλώνει το μεταξόνιο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    606
    Υποτιθεται οτι οσοι μπαινουν πιστα ψαχνουν, επιλεγουν και βαζουν στην μοτο τους λαστιχα, τακακια, αλυσιδογραναζα τετοια που να δουλευουν καλυτερα εκει.

    Αντιστοιχα ο εξοπλισμος τους ειναι και αυτος αναλογος. Δεν φορουν το φθηνοτερο δερματινο μπουφαν-παντελονι, κρανος, μποτες, γαντια. Αλλα πραγματα σχεδιασμενα να αποδιδουν καλυτερα εκει οσο και να ειναι πιο ασφαλη.

    Για να μην πιασουμε βελτιωσεις του στυλ , φουλ εξατμισεις, PC, αλλες αναφλεξεις κλπ κλπ.

    Αυτος λοιπον ο αναβατης θα επιλεξει no name stabilizer, χωρις προδιαγραφες, χωρις πιστοποιησεις;

    https://www.tecnomoto.gr/gr/brand/?srt=ID_DESC&id=5

    Θα δωσει καποιος δηλαδη τα περιπου 200€ για την βαση του και θα κανει οικονομια στο stab?


    Μονο σε εμενα μοιαζει παραλογο;

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Καλά ντάξ, 215 ευρώ βάση, 4 κομμάτια μέταλο, για Enfield Himalian...

    1-Γυναίκες που δίνουν 800 ευρώ για τσάντες ΟΝΟΜΑ για ΦΙΓΟΥΡΑ στις άλλες γκόμενες. (κόστος υλικών, κατασκευής και διάθεσης τσάντας , 2 ευρώ)

    2-Τύποι που δίνουν 215 ευρώ για 2 κομμάτια μέταλο και 2 βίδες ''βαση σταμπιλιζατερ enfield Himalian'' και θέλει και άλλα 300τόσα το ίδιο το σταμπ. (κόστος υλικών, κατασκευής και διάθεσης, 25 ευρώ ΟΛΑ, ΚΑΙ το σταμπ)

    Κατά τα άλλα λέμε τις γυναίκες λάτρεις του περιττού και υπερκαταναλωτικές και ότι δίνουν λεφτά για άχρηστα πράγματα....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Καλά ντάξ, 215 ευρώ βάση, 4 κομμάτια μέταλο, για Enfield Himalian...

    1-Γυναίκες που δίνουν 800 ευρώ για τσάντες ΟΝΟΜΑ για ΦΙΓΟΥΡΑ στις άλλες γκόμενες. (κόστος υλικών, κατασκευής και διάθεσης τσάντας , 2 ευρώ)

    2-Τύποι που δίνουν 215 ευρώ για 2 κομμάτια μέταλο και 2 βίδες ''βαση σταμπιλιζατερ enfield Himalian'' και θέλει και άλλα 300τόσα το ίδιο το σταμπ. (κόστος υλικών, κατασκευής και διάθεσης, 25 ευρώ ΟΛΑ, ΚΑΙ το σταμπ)

    Κατά τα άλλα λέμε τις γυναίκες λάτρεις του περιττού και υπερκαταναλωτικές και ότι δίνουν λεφτά για άχρηστα πράγματα....
    ναι αλλα ειναι CNC! ακόμα το διαφημίζουν γιατι ειναι νέα τεχνολογία και πανάκριβη!!
    η τσαντα στο παράδειγμα σου ειναι οντως πιο ακριβη και σαν υλικο και σαν επεξεργασια για να γινει τσαντα.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bar Scotts steering Damper Mount
    από nikos force στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 13:20
  2. Steering Dampers
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 14:54
  3. το «NO NAME» του φίλου Τάκη
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 23:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF