Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 68

Θέμα: No-name stabilizer steering damper

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458

    No-name stabilizer steering damper

    εχει δοκιμάσει κανεις αυτα τα no-name stabilizer ? προφανώς generic κατασευες και σίγουρα πολλές κινέζικες

    δουλεύουν?
    εχει κάποιους κινδύνους το stabilizer ?
    πχ , χανει τα λαδια του και κλειδώνει το τιμόνι και εφαγες τουμπα.
    ή αν δεν δουλεψει ειναι απλα σαν να μην το εχεις πανω?

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε το τανκ σλαπ οταν ερθει η ωρα και συμβει ειναι πολυ εντονο και δε ξερεις τι θα κανει αυτο το κινεζικο παπαρακι και πως θα συμπεριφερθει... Στην καλυτερη να μη κανει τιποτα και στη χειροτερη να σπασει και να φας καμμια τουμπα που θα μπορουσες να ειχες γλιτωσει...

    Αμα μιλας να το βαλεις σε κανα παπι προχωρα αμα θες ντε και καλα φτηνο σταμπιλο βρες καποιο ΟΕΜ μεταχειρισμενκ

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ένα που είχε φορεμένο ένα δικό μου, όταν το παρέλαβα, είχε φαγωμένη με τζόγο, την μπίλια στην άρθρωση με το πλαίσιο.

    Το κατεξοχήν σταμπιλιζατέρ, δεν είχε κανένα πρόβλημα, ο τζόγος όμως στην σύνδεση, έκανε το τιμόνι να ψαρεύει σε τέτοιο βαθμό που δεν οδηγιόταν η μηχανή ευθεία.

    Συνήθως τα κινέζικα προιόντα, κάνουν την δουλειά τους, αλλά βρίσκεται κάποια λεπτομερειούλα, που αν δεν την ξεπεράσεις, σου το βγάζει άχρηστο πρακτικά. Δεν είναι χαλια δλδ όλο το προιόν, απλά κάποια λεπτομερειά του, που άλλες φορές έχει σημασία, άλλες όχι και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

    ΓΕΝΙΚΑ πάντως, τα συνήθη τηλεσκοπικά σταμπιλιζατέρ, δεν είναι και καμιά τεχνολογία της NASA, ένα έμβολο είναι, που κινείται από τον άξονά του μέσα σε λάδι. Τσιμούχα εκεί που μπαίνει ο άξονας, τσιμούχα εκεί που βγαίνει στην άλλη μεριά, και ορίστε, αυτό είναι το σταμπιλιζατέρ. Το να φτιάξει ένας κινέζος ένα τέτοιο, ή ακόμα και ιδιώτης με κάποιο μηχανολογικό εξοπλισμό δεν είναι τίποτα δύσκολο. Καλά κάνουν οι Κινέζοι λοιπόν, που δίνουν ένα σωλήνα με άξονα έμβολο και λάδι 30 ευρώ, και όχι 300 που ζητάγανε οι ''καλές'' εταιρίες, πουλώντας μας ψωνισμό, σνομπισμό και όνομα. Καλά να πάθουν, να ρίξουνε τις τιμές τους τώρα, που υπάρχει ο κινέζος.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    ΓΕΝΙΚΑ πάντως, τα συνήθη τηλεσκοπικά σταμπιλιζατέρ, δεν είναι και καμιά τεχνολογία της NASA, ένα έμβολο είναι, που κινείται από τον άξονά του μέσα σε λάδι. Τσιμούχα εκεί που μπαίνει ο άξονας, τσιμούχα εκεί που βγαίνει στην άλλη μεριά, και ορίστε, αυτό είναι το σταμπιλιζατέρ. Το να φτιάξει ένας κινέζος ένα τέτοιο, ή ακόμα και ιδιώτης με κάποιο μηχανολογικό εξοπλισμό δεν είναι τίποτα δύσκολο. Καλά κάνουν οι Κινέζοι λοιπόν, που δίνουν ένα σωλήνα με άξονα έμβολο και λάδι 30 ευρώ, και όχι 300 που ζητάγανε οι ''καλές'' εταιρίες, πουλώντας μας ψωνισμό, σνομπισμό και όνομα. Καλά να πάθουν, να ρίξουνε τις τιμές τους τώρα, που υπάρχει ο κινέζος.
    Συμφωνω στο σημειο οτι στις τιμες πολλων κατασκευαστων περιλαμβανεται και το "ονομα" και καλα θα κανουν να τις μειωσουν.
    Παρ'ολα αυτα το εκαστοτε μηχανικο αντικειμενο και εν προκειμενω το stabilizater απαιτει και ενα r&d πισω του καθως και καποια στανταρ ποιοτητας στην κατασκευη που αμφιβαλω αν μπηκε στο κοπο ο Κινεζος να πραξει και να ακολουθησει και πιστευω οτι στην καλυτερη εκανε ενα προχειρο reverse engineering καποιου ηδη υπαρχοντος προϊοντος ή στη χειροτερη το σχεδιασε απο το μηδεν με στυλο στη χαρτοπετσα απο τα noodles που εφαγε στο διαλειμα απο τη δουλεια.
    Αλλωστε και το αμορτισερ ενα stabilizater ειναι με ενα εμβολο να κινειται μεσα σε λαδι. Θα εμπιστευομασταν ενα κινεζικο no name αμορτισερ?
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    To αμορτισέρ, είναι κατά πολύ πολυπλοκότερο. Έχει άξονα που πρέπει να αντέξει δυνάμεις τόνου, είναι κλειστό από την μια μεριά (δεν βγαίνει ο άξονας από την άλλη) και ως εκ τούτου έχει ανάγκη χώρου που πρέπει να πηγαίνει το λάδι που εκτοπίζει ο άξονας καθώς εισέρχεται στο αμορτισέρ στην συμπίεση (και αντίστροφα στην επαναφορά), δλδ τον γνωστό χώρο αζώτου υπό μεγάλη πίεση.

    Επιπλέον πρέπει να κρατάει και το ελατήριο εγκλωβισμένο, ενώ πρέπει να αντέχει την θερμότητα που παράγει το ίδιο ή ο κινητήρας-εξατμίσεις της μοτό, και την βρωμιά του περιβάλοντος του τροχού.

    Το σταμπιλιζατέρ δεν έχει σχεδόν καμία ανάγκη από όλα αυτά.

    Να στο πω και αλλοιώς, σταμπιλιζατέρ, με μερικά πολύ βασικά εξαρτήματα μηχανολογίας (ένα τόρνο και μερικές φιλιέρες) φτιάχνεις μόνος σου. Αμορτισέρ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Αν υπάρχει steering damper του κάνεις ένα καλό service, φρέσκο λαδάκι αναρτήσεων με προσοχή στη πολύ καλή εξαέρωση , κάνα τσιμουχάκι αν χρειάζεται και είσαι οκ. Αν δεν είχε γιατί θες να βάλεις?

    BTW συνεχίζω να θεωρώ πως τα μόνα κατάλληλα κινέζικα εξαρτήματα για μοτο είναι τα καθαρά διακοσμητικά. Όχι μανετες, προς Θεού όχι μαρσπιέ, ζάντες, δισκοπλακες, αναρτήσεις κλπ
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Συμφωνώ και επαυξάνω. Παρόλα αυτά θα πώ πως από την κινέζικη αντλία φρένου που φοράω από τον Σεπτέμβριο στο ΤΤ έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο καλά δουλεύει!

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εχει δοκιμάσει κανεις αυτα τα no-name stabilizer ? προφανώς generic κατασευες και σίγουρα πολλές κινέζικες

    δουλεύουν?
    εχει κάποιους κινδύνους το stabilizer ?
    πχ , χανει τα λαδια του και κλειδώνει το τιμόνι και εφαγες τουμπα.
    ή αν δεν δουλεψει ειναι απλα σαν να μην το εχεις πανω?
    Αν μπορει να απαντησει καποιος εμπεριστατωμενα στα ερωτηματα που εθεσες, θα με ενδιεφερε κι εμενα πολυ να μαθω.

  9. #9
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Αν υπάρχει steering damper του κάνεις ένα καλό service, φρέσκο λαδάκι αναρτήσεων με προσοχή στη πολύ καλή εξαέρωση , κάνα τσιμουχάκι αν χρειάζεται και είσαι οκ. Αν δεν είχε γιατί θες να βάλεις?

    .....
    Γιατί κάποιες εταιρείες είναι τσίπηδες (βλέπε Honda) και δεν έβαζαν.

    Ο Sonone έχει cbr600F και πιθανώς δεν το χρειάζεται αλλά στο 954 είναι απολύτως απαραίτητο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    No name κινέζικο stabilizer?
    Οχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Ενα αναξιόπιστο stabilizer μπορεί να προκαλέσει τεράστια ζημιά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    No name κινέζικο stabilizer?
    Οχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω. Ενα αναξιόπιστο stabilizer μπορεί να προκαλέσει τεράστια ζημιά.
    +954
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Γιατί κάποιες εταιρείες είναι τσίπηδες (βλέπε Honda) και δεν έβαζαν.

    Ο Sonone έχει cbr600F και πιθανώς δεν το χρειάζεται αλλά στο 954 είναι απολύτως απαραίτητο.
    ναι δεν εχω, αλλα δεν μου εχει συμβει ποτε και τιποτα να πω οτι το χρειαζομαι. η ερωτηση ειναι ποιο θεωριτικη. μιας και δεν ειναι δαγκανα να πουμε κατευθείαν οχι.

    οσο για τις μανετες εχω κινεζικες και δεν τις φοβαμε καθολου. βεβαια δεν ειναι χυτες σε καλούπι.

    αλλα ναι τι μπορει να παει στραβα οταν ενα stabilizer δεν δουλεψει?

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αλλα ναι τι μπορει να παει στραβα οταν ενα stabilizer δεν δουλεψει?
    Ε ας πούμε ότι μπορεί να σου κλειδώσει το τιμόνι. Λεπτομέρειες, τι μπορεί να πάθεις;!

    Κινέζικες μανέτες έχω βάλει σχεδόν σε όλα τα μηχανάκια μου και ήταν εξαιρετικές. Απλά δεν αγόραζα αυτές με τα 5€. Στα υπόλοιπα, συμφωνώ.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Και κράνη και λάστιχα έχει ρε παιδιά κινέζικα nοname με ''προδιαγραφές'',θα αγόραζε κανείς;Γιατί να βάλω στο τιμόνι μου κάτι τέτοιο;Μπορεί 100 χρόνια να μην βγάλει κιχ και να κάνει σωστά την δουλειά του αλλά εγώ δεν το εμπιστεύομαι με τίποτα.Προσωπικά μία επέκταση ζελατίνας πήρα κινεζιάρα ,αντιγραφή Givi και μετά την πρώτη βόλτα την έβγαλα,είχα αυτό το αίσθημα ότι θα φύγει από την θέση της και θα μου κόψει το λαρύγγι.
    porca miseria.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Να πω λιγο πώς το εχω σκεφτει εγω το θεμα, γιατι μου εχει περασει οπως ειπα απο το μυαλο στο παρελθον. Αν εχω μια μηχανη χωρις σταμπιλιζατερ ας πουμε οτι εχω x πιθανοτητες να εχω πτωση εξαιτιας tank slapping ανα 1000χλμ. Αν βαλω το κινεζικο υπαρχει πλεον μια μικροτερη πιθανοτητα y να εχω πτωση απο tank slapping (εφοσον δουλευει σωστα) αλλα και μια αλλη πιθανοτητα z να εχω μια πτωση εξαιτιας καποιας δυσλειτουργιας του (παντα ανα 1000χλμ). Αν x>y+z τοτε αξιζει να το βαλω.

    Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος, αλλα αν το σκεφτουμε καλυτερα θα δουμε οτι δεν ειναι ιδιο με το να αλλαξω τις μανετες μου ή να βαλω μια κινεζικη ζελατινα. Με την αγορα ενος τετοιου εξαρτηματος η μηχανη μου αποκτα ενα εξαρτημα ενεργητικης ασφαλειας που πριν δεν υπηρχε. Το θεμα λοιπον ειναι ποσο μεγαλη μπορει να ειναι αυτη η πιθανοτητα z να προκληθει πτωση απο μια βλαβη του εξαρτηματος. Στο παραδειγμα του κινεζικου κρανους λοιπον που αναφερθηκε πιο πανω, δεν εχω ενα arai και το πεταω για να βαλω το κινεζικο. Ειμα ακρανωτος και βαζω ενα κινεζικο κρανος. Υπαρχει διαφορα νομιζω. Ολα αυτα με την προϋποθεση πως δε θα αγοραζα ποτε ενα επωνυμο σταμπιλιζατερ. Αν καποιος διαθετει τα 400-500€ που κανει το επωνυμο ληγει η συζητηση, γιατι x>y σιγουρα και z~=0.

    Προσωπικα δεν εβαλα ποτε σταμπιλιζατερ σε μηχανη μου γιατι μου φαινοταν υπερογκο το ποσο και δεν το δικαιολογουσα για τη μικρη πιθανοτητα x. Γιατι παντα σκεφτομαστε και οικονομικα εστω κι αν προκειται για την ασφαλεια μας. Πχ ξερουμε οτι μια στολη με αεροσακο μπορει να μας σωσει απο ενα τραυματισμο στην πιστα αλλα ποσοι απο εμας δικαιολογουμε τα εκατονταδες € που στοιχιζει; Ελαχιστοι.

    Κλεινοντας, να σχολιασω και κατι αλλο που ειπωθηκε, οτι καποιες μηχανες δε χρειαζονται σταμπιλιζατερ (επειδη δεν εχουν πολλη ισχυ, επειδη δεν εχουν τοσο γρηγορη γεωμετρια που θα δημιουργησει ευκολα θεμα, κτλ). Κι εδω εξαρταται απο τη χρηση. Αν πχ ο αναβατης κανει σουζες, ενα σταμπιλιζατερ μπορει να ειναι απαραιτητο ακομα και σε ενα μηχανακι 40 ιππων. Οποιος ασχολειται με το σπορ ξερει οτι κατα την προσγειωση του μπροστινου τροχου υπαρχει αυξημενος κινδυνος για tank slapping αν δεν κατεβει η ροδα ισια. Οποτε μπορει καλλιστα να ειναι απαραιτητο αξεσουαρ και στο CBR600F του sonone αλλα ακομα και σε ενα duke 200, αναλογα με τις ανησυχιες του αναβατη.

    Δεν ειμαι απαραιτητα υπερ του κινεζικου, αν ημουν δε θα ρωτουσα και θα το ειχα παρει. Αλλα βλεπω πως μεχρι τωρα δεν εχει προσεγγιστει σφαιρικα το θεμα, απλα βγαινει η αντανακλαστικη αντιδραση Made in China => κακο χωρις περαιτερω σκεψη/αναλυση.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bar Scotts steering Damper Mount
    από nikos force στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:20
  2. Steering Dampers
    από tifoefs στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2006, 13:54
  3. το «NO NAME» του φίλου Τάκη
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2004, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF