Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Καινούργια μηχανή Απορίες!!

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50

    Καινούργια μηχανή Απορίες!!

    Καλησπέρα σας. Είμαι στη φάση να ξεκινήσω τη διαδικασία να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή καινούργια και κατέληξα στο Kawasaki Z300. Έχω κάποιες απορίες.

    Μου ζήτησαν να συμπληρώσω μια υπεύθυνη δήλωση που γράφει αυτά που βλέπετε στη 2η φώτο. Η μεταβίβαση που αναφέρει γιατί χρειάζεται? Δε θα εκδοθεί πινακίδα απευθείας στο όνομα μου? Ή είναι οι μηχανές στο όνομα της εκάστοτε αντιπροσωποίας μέχρι να τις αγοράσει κάποιος?

    Επίσης ήθελα να δω το έτος κατασκευής της μηχανής και checkara τον αριθμό πλαισίου στο καλάμι ο οποίος όμως με βάση το 10ο ψηφίο βγάζει έτος κατασκευής το 2011 (δείτε φώτο). Παρόλα αυτά το μηχανάκι κατασκευάστηκε το 2015 πρώτη φορά. Τι ακριβώς πάιζει εκεί?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	b.jpg 
Προβολές:	244 
Μέγεθος:	95,4 KB 
ID:	404472

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	63,3 KB 
ID:	404471

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Tο δευτερο εχει να κάνει με το διεκπερεοτη δηλαδή τον άνθρωπο που θα εξισιουοδοτήσεις για να σου βγάλει τα χαρτια της μηχανής αντι να τρέχεις εσύ στο υπουργειο μεταφορών οπότε μην φοβάσαι. Το πρώτο ερώτημα δεν το γνωρίζω να σου πω με σιγουριά,ας απαντησει καποιος που θα ξερει.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Ξέχασα να σημειώσω πως μου έδειξαν και μια άδεια κυκλοφορίας στο όνομα της εταιρίας και εκεί ο αριθμός στο 10ο ψηφίο ήταν 8 αντί για Β. Δεν παρατήρησα τον υπόλοιπο αριθμό αλλά θα πάω ξανά αύριο για να το ψάξω περισσότερο. Κάτι δε μου κάθεται καλά ωστόσο.

  4. #4
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Υπεύθυνη δήλωση χρειάστηκες διότι, όπως σου έδειξαν, η μηχανή έχει ταξινομηθεί (και έχει ήδη πινακίδα). Από γραφειοκρατικής πλευράς θα είσαι ο δεύτερος ιδιοκτήτης. Το ψηφίο στο πλαίσιο είναι ξεκάθαρα B και όχι 8, οπότε φρόντισε να διορθωθεί γιατί το πέρασαν λάθος.


    Για το έτος κατασκευής, δεν γνωρίζω γιατί σου βγαίνει λάθος, αλλά πολλά διαδικτυακά vin decoders δεν τα λες και αξιόπιστα. Το ίδιο πρόβλημα είχα πριν λίγο καιρό με ένα Ford Focus που μου βγήκε 5-6 χρόνια μεγαλύτερο και 600 κυβικά μικρότερο

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Δεν είναι θέμα decoder. 10ο ψηφίο = έτος κατασκευής. Β = 2011. H = 2017 για παράδειγμα που το είχα δει σε 2 άλλα μηχανάκια σε άλλο μαγαζί και όντως ο άνθρωπος μου είχε πει πως είναι του 17.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν είναι ακριβώς το έτος κατασκευής, είναι το model year, δλδ με το ποιάς χρονιάς προδιαγραφές, έχει φτιαχτεί το όχημα.

    Ένα όχημα μπορεί για παράδειγμα να έχει κατασκευαστεί στο 2018 αλλά να είναι η παρτίδα με τις προδιαγραφές του 2017 ή να ανήκει στην παρτίδα με τις προδιαγραφές του 2019. Σε αυτές τις περιπτώσεις, το 10ο ψηφίο θα δείχνει 2017 ή 2019 αντίστοιχα και όχι 2018.

    Το model year ΔΕΝ τηρείται από όλους τους κατασκευαστές. Το δικό μου street triple για παράδειγμα, έβγαινε μοντέλο 2006, που δεν είχε εφευρεθεί το street triple ακόμα.

    Για πλήρη και σωστή ενημέρωση, ΜΟΝΟ από την αντιπροσωπεία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Ρωτάω ξανά γιατί δε μου έγινε ξεκάθαρο. Όλες οι μηχανές με το που έρχονται στην Ελλάδα βγάζουν πινακίδα στο όνομα του εκάστοτε εμπόρου??

  8. #8
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Οχι εφοσον δεν έχει γινει ταξινόμηση. Πινακιδα θα βγαλουν οι μοτο που δινονται για τεστ ραιντ.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο σε μηχαμή με 0 χιλιόμετρα? Μίλησα με kawasaki και μου είπαν πως βγαίνει κανονικά σα μοντέλο του 16 όμως, όχι 18 που μου έλεγαν αυτοί.
    Τελευταία τροποποίηση από panagos159; 15/03/2019 στις 09:02.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μήπως είναι μοντέλο χωρίς abs;

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Έχει abs. Όπως είπα μίλησα και με kawasaki και μου ειπαν είναι του 16. Αλλά λάθος αριθμός πλαισίου στην άδεια κυκλοφορίας και να υποστηρίζουν πως είναι και του 18 εμένα μου βρωμάει λίγο η φάση.

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παίζει να το ταξινόμησαν (έβγαλαν πινακίδες δηλαδη) για να πιάσουν κάποιον αριθμό πωλήσεων.

    Ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όπως σου είπαν παραπάνω, θα είσαι ο δεύτερο ιδιοκτήτης.

    Προσωπικά θα προχωρούσα, αλλά θα ζητούσα καλύτερη τιμή απο του καταλόγου.

    Αν είναι ίδια η τιμή, τότε πάρε ένα φρέσκο, 2019 μοντέλο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Οι μοτοσυκλέτες ΔΕΝ βγάζουν άδεια κυκλοφορίας στον έμπορο, βγάζουν στον αγοραστή απευθείας. Ο έμπορος έχει τα νομικά χαρτιά του κατασκευαστή και του εκτελωνισμού που συνοδεύουν την μοτοσυκλέτα και όταν ο πελάτης την αγοράζει καινούρια, ΤΟΤΕ πρωτοβγαίνει άδεια κυκλοφορίας σε αυτόν.

    ΕΞΑΙΡΕΣΗ: Σε κάποιες περιπτώσεις, αλλάζουν οι προδιαγραφές που πρέπει να πληροί μια μοτοσυκλέτα, για να βγάλει άδεια κυκλοφορίας. Ας πούμε για παράδειγμα ότι υπάρχει η προδιαγραφή euro 3 και έρχεται το κράτος και σου λέει από το 2020 τέλος το euro 3 και θα βγάζουν άδεια κυκλοφορίας μόνον euro 4 και πάνω.

    Σε αυτήν την περίπτωση, εφόσον του εμπόρου του έχει μείνει απούλητο μέχρι τον δεκέμβριο του 2019 ένα όχημα με προδιαγραφές euro 3, αν δεν κάνει τίποτα, από 1/1/2020 θα του μείνει ΑΧΡΗΣΤΟ, γιατί και να θέλει κάποιος να το αγοράσει, δεν θα μπορεί πια να βγάλει άδεια&πινακίδα. Τι κάνει ο έμπορος τότε, πάει και βγάζει άδεια&πινακίδα στο όνομά του, να προλάβει την διορία, και μετά όταν πουληθεί, το μεταβιβάζει.

    ΕΞΑΙΡΕΣΗ 2: Οι μοτοσυκλέτες demo και test ride. Οι αντιπροσωπείες υποχρεώνουν τους εμπόρους, να έχουν ένα ελάχιστο αριθμό μοντέλων για test ride των πελατών. Στην περίπτωση αυτή, οι περισσότερες αντιπροσωπείες, χρεώνουν την μοτοσυκλέτα στον έμπορο, την πληρώνει και είναι ουσιαστικά δική του, για ένα ελάχιστο υποχρεωτικό αριθμό μηνών βάση συμβολαίου. Προφανώς σε αυτήν την περίπτωση ο έμπορος βγάζει άδεια&πινακίδα στο όνομά του. Όταν λήξει ο χρόνος που ορίζει το συμβόλαιο, ο έμπορας πουλάει το όχημα, προφανώς με χαμηλότερη τιμή και πληροφορώντας τον πελάτη ότι ήταν περίπτωση test ride.


    Λάθη στις καταχωρήσεις, γίνονται. Σε εμένα ας πούμε, έχει τύχει, ο τύπος κινητήρα μοτοσυκλέτας που αγόρασα, αντί για RC36E να έχει καταχωρηθεί στην άδεια ΡΨ36Ε. Προφανώς ο υπάλληλος δεν γύρισε σε αγγλικά το πληκτρολόγιο την στιγμή που έπρεπε, δεν το είδε, πέρασε έτσι. Στην μεταβίβαση στο ονομά μου, το διορθώσανε κατόπιν οδηγίας μου. Λάθη στο πλαίσιο και στα στοιχεία, διορθώνονται ΜΟΝΟ στην διεύθυνση συγκοινωνιών που έχει τον φακελό του το όχημα.

    Εσύ προφανώς θα απαιτήσεις, να διορθώσουν το λάθος, αλλοιώς δεν αγοράζεις.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 15/03/2019 στις 09:56.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Παίζει να το ταξινόμησαν (έβγαλαν πινακίδες δηλαδη) για να πιάσουν κάποιον αριθμό πωλήσεων.

    Ουσιαστικά δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά όπως σου είπαν παραπάνω, θα είσαι ο δεύτερο ιδιοκτήτης.

    Προσωπικά θα προχωρούσα, αλλά θα ζητούσα καλύτερη τιμή απο του καταλόγου.

    Αν είναι ίδια η τιμή, τότε πάρε ένα φρέσκο, 2019 μοντέλο.
    Τρέχει προσφορά στα 4800 για στοκ Ζ300 οπότε λογικά αυτό θα είναι.

    Το λάθος στην άδεια καλό είναι να διορθωθεί πάντως.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50
    Ναι αυτό είναι. Αλλά το θέμα είναι οτι το πλασάρουν για 18. Και το ψέμα δεν το χωνεύω. Θα προτιμήσω να το πάρω από αλλού ή θα πάρω κάτι άλλο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 130
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2009, 08:46
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 11:22
  3. Καινούργια Μηχανή!
    από sumik στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 13:01
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 23:29
  5. Καινουργια μηχανη δεν πηρα??????
    από astaroth2 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 19:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF