Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Β.Ιταλία, Ν. Αυστρια, Σλοβενία

  1. #1
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864

    Β.Ιταλία, Ν. Αυστρια, Σλοβενία

    Καλημέρα σε όλους, το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω ενα 10ημερο και το πλάνο έχεις ως εξής. Άφιξη Βενετία, να ανέβω προς τα επάνω (cortinna) απο εκεί να ανέβω Αυστρία απο την δεξιά μεριά της και να μπω και αρκετά Σλοβενία.

    Τα μέρη στους Δολομίτες αριστερά απο Cortina τα έχω κάνει, για αυτό θέλω να επικεντρωθώ απο την άλλη μεριά και να πιάσω και αρκετά Σλοβενία. Σίγουρα θέλω ανέβασμα glossckroker, θα ήθελα Haalstat, και θα ήθελα και τις σπηλιές στην Σλοβενία.

    Κάθε πρόταση δεκτή για μέρη που θα πρέπει να δω και διαδρομές που θα πρέπει να κάνω.


  2. #2
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Γεια χαρά, Grossglockner και haalstat τα πέρασα φέτος. Το τοπίο στον παγετώνα είναι μοναδικό με το χρώμα από το νερό λόγω ιζημάτων ξεχωριστό. Αν έχεις χρόνο έχει μια διαδρομή σαν πεζοπορία που σε πάει ακόμα πιο ψηλά στον παγετώνα. Υπόψιν 35 ευρώ διόδιο για να μπεις στον high alpine road. Θα βάλω κ φώτο.
    Το haalstat είναι ωραίο, μην πάρεις το τελεφερίκ για να μπεις στα saltmines δεν αξίζει. Νοίκιασε ηλεκτροκίνητο βαρκάκι να κάνεις μια βόλτα μέσα στη λίμνη, αξίζει κάπου στα 15ευρώ για μία ώρα. Α και θα είναι φουλ στους Κινέζους.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Skocjan Caves , να τα επισκεφτείς οπωσδήποτε !! Τι δέος σου βγάζει αυτό το σπήλαιο ..πόσο μικρός νιώθεις όταν είσαι μέσα ..

    Ljubljana, πανέμορφη πόλη και πανάκριβη . Οπωσδήποτε διανυκτέρευση και περιπάτους .

    Škofja Loka , maribor , ωραία χωριουδάκια (μικρές πόλεις βασικά) για στάση . Λίμνη blend γαμάτη και τουριστική.
    Τελευταία τροποποίηση από Lamnian; 15/03/2019 στις 13:57.
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Εγώ σε 10 μέρες είχα κάνει αυτό, με ανάποδη κατεύθυνση.

  5. #5
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Σλοβενία η πιο όμορφη χώρα που εχω πάει. Μου κάνει εντύπωση που λεει ο φίλος πιο πάνω οτι ειναι πανάκριβη γιατί πουθενά δεν συνάντησα πάραλογες τιμές και τις 4μέρες που εμεινα εκτος αν την συγκρίνει με τις Βαλκανικές χώρες γιατί μονο Βαλκάνια δεν θυμίζει :P. Γενικά βάλε σαν έδρα τη Λουμπλιάνα και δωσε βάση την δυτική πλευρα της χώρας. Η πρωτεουσα είναι compact την γυρνας με τα πόδια άνετα και θα σου αρέσει η ηρεμία και η χαλαρότητα που την χαρακτηρίζει, το κάστρο πάνω ειναι must dragon bridge,glass bridge και φυσικά η τριπλή γέφυρα ειναι απο τα χαρακτηριστικά της πόλης. όσον αφορά το εθνικό πάρκο Triglav πέρα απο το γνωστό Vrcis pass των ιουλιανών Άλπεων επίσης πέρα απο τη λίμνη Bled και το Κάστρο, να πας στην Λίμνη Ukanc που ειναι δίπλα να δεις εναν ωραιο καταράκτη και επίσης ωραίο ειναι ενα ''κρυφό'' καταφύγιο μέσα στα βουνά που είχαν οι αντάρτες εναντίων των Ναζί στον δευτερο παγκόσμιο πόλεμο (Partizanska bolnica Franja).
    Θα σου έλεγα να αφιερώσεις την μισή σου μέρα να κάνεις κάτι τέτοιο https://goo.gl/maps/CYv3Q87FCTR2.
    Η επαρχία και τα χωριά της Σλοβενίας γενικά ειναι να μην βάζεις gps και απλά να χάνεσαι
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Lamnian
    Εγγραφή
    18/03/2003
    Μηνύματα
    245
    Αγαπητέ Billymuse ,
    παίζουν πολλά ρόλο στο θέμα της τιμής . Η εποχή με βάση την ζήτηση είναι σημαντικό .
    Επειδή δεν μου αρέσει να κλείνω από πριν ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να μένω όσο θέλω σε κάθε πόλη , στην Λιουμπλιάνα έκλεισα hostel με 90ε τα δύο άτομα μετά από εξαντλητική έρευνα .
    Οι τιμές επαρχίας σε σχέση με λιουμπλιάνα δεν είχαν καμία σχέση . Μονο για την Λιουμπλιάνα σχολίασα .
    Συμφωνώ επίσης , ότι επαρχιακό δρόμο πάρε και όπου σε βγάλει
    KTM950 Adventure - Tuono 1000 RR7 Blue Dream (..no more dreaming..)

  7. #7
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lamnian Προβολή μηνύματος
    Αγαπητέ Billymuse ,
    παίζουν πολλά ρόλο στο θέμα της τιμής . Η εποχή με βάση την ζήτηση είναι σημαντικό .
    Επειδή δεν μου αρέσει να κλείνω από πριν ξενοδοχεία ώστε να έχω την άνεση να μένω όσο θέλω σε κάθε πόλη , στην Λιουμπλιάνα έκλεισα hostel με 90ε τα δύο άτομα μετά από εξαντλητική έρευνα .
    Οι τιμές επαρχίας σε σχέση με λιουμπλιάνα δεν είχαν καμία σχέση . Μονο για την Λιουμπλιάνα σχολίασα .
    Συμφωνώ επίσης , ότι επαρχιακό δρόμο πάρε και όπου σε βγάλει
    Σε αυτό έχεις δίκιο, το να κλείσεις ξενοδοχείο στη Λουμπλιάνα είναι αρκετά δύσκολο, Λίγες επιλογές και ακριβές τιμές,μας δυσκόλεψε και εμας και σκέψου πήγαμε μέσα Ιουλη που φαντάζομαι Αυγουστο θα ειναι πιο αρκιβά..Πάντως η λύση ήρθε με τρομερό σπίτι απο Airbnb λίγο πιο εξω απο το κέντρο
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  8. #8
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kagelos1 Προβολή μηνύματος
    Εγώ σε 10 μέρες είχα κάνει αυτό, με ανάποδη κατεύθυνση.
    Έχει στοιχεία που θα κλέψω σίγουρα....η ερωτηση ειναι αν αξίζει να ανέβω τόσο πάνω ως Haalstat?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kagelos1
    Εγγραφή
    03/11/2009
    Μηνύματα
    100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    Έχει στοιχεία που θα κλέψω σίγουρα....η ερωτηση ειναι αν αξίζει να ανέβω τόσο πάνω ως Haalstat?
    Από άποψη οδηγικής απόλαυσης δεν θα το έλεγα. Οι Άλπεις είναι πιο νότια. Εμείς πήγαμε με την λογική "αφού φτάσαμε ως εδώ, να μην πάμε και εκεί;".

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Φίλε Argy_Kap, έχω το ίδιο ακριβώς στόχο- πρόγραμμα. Έχω κλείσει εισιτήρια για Πάτρα Βενετία και πίσω με ημερομηνίες Πέμπτη 27-6-19 και Σάββατο 6-7-19.
    Έχω κλείσει hostel στο bled όπου θα έχω έδρα εκεί.
    Έχω ξαναπάει bled, είδα κάποια πράγματα αλλά λόγο καιρού άφησα ανοιχτούς λογαριασμούς.
    Θέλω να πάω grossglogner, στις σπηλιές scocjan, στους καταρράκτες, γύρα το βουνό triglav, ίσως Λιουμπλιάνα κτλ.
    Αν οι ημερομηνίες βολεύουν, το πρόγραμμα μας είναι πάνω κάτω ίδιο, μπορούμε να οδηγήσουμε κάποια χιλιόμετρα μαζί αν θέλεις, ή να έχουμε παρέα στο καράβι ή γενικά το συζητάμε.

  11. #11
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    οοοοοοοοοο πολύ χαιρομαι που βρηκα και άλλον με το ίδιο πρόγραμμα! Βέβαια οι ημερομηνίες είναι ένα μήνα πριν από εμένα.... εγώ έχω σκοπό να φύγω 24/7 και είναι το μοναδικό μου παράθυρο ανάμεσα σε δουλεια, παιδιά κλπ κλπ Θα ηταν πολυ ευχάριστη η παρέα κυρίως στο καράβι που ειναι αυτοκτονία..... μπορούμε βέβαια να μοιραστούμε έρευνα!


  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από argy_kap Προβολή μηνύματος
    οοοοοοοοοο πολύ χαιρομαι που βρηκα και άλλον με το ίδιο πρόγραμμα! Βέβαια οι ημερομηνίες είναι ένα μήνα πριν από εμένα.... εγώ έχω σκοπό να φύγω 24/7 και είναι το μοναδικό μου παράθυρο ανάμεσα σε δουλεια, παιδιά κλπ κλπ Θα ηταν πολυ ευχάριστη η παρέα κυρίως στο καράβι που ειναι αυτοκτονία..... μπορούμε βέβαια να μοιραστούμε έρευνα!

    Για δώσε ένα πρόγραμμμα μπάς και βρεθούμε κάπου, έστω στο καράβι.

    Εγώ βέβαια θα μπω καράβι από Ανκόνα στις 29/07 .........

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Έχω κάνει ήδη έρευνα, μια που έχω ξαναπάει σε εκείνη την περιοχή και ξέρω τι να ψάξω, όπως και ξέρω τι δεν μπόρεσα να δω την προηγούμενη φορά.
    Μια και ο χειμώνας φέτος με έκλεισε αρκετές φορές σπίτι, η έρευνα έχει γίνει σε βάθος.
    Φυσικά μπορούμε να τα συζητήσουμε και να ακούσω και τις δικές σου προτάσεις.

  14. #14
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Για δώσε ένα πρόγραμμμα μπάς και βρεθούμε κάπου, έστω στο καράβι.

    Εγώ βέβαια θα μπω καράβι από Ανκόνα στις 29/07 .........
    Λογικά Τετάρτη 24/7 καράβι

  15. #15
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Έχω κάνει ήδη έρευνα, μια που έχω ξαναπάει σε εκείνη την περιοχή και ξέρω τι να ψάξω, όπως και ξέρω τι δεν μπόρεσα να δω την προηγούμενη φορά.
    Μια και ο χειμώνας φέτος με έκλεισε αρκετές φορές σπίτι, η έρευνα έχει γίνει σε βάθος.
    Φυσικά μπορούμε να τα συζητήσουμε και να ακούσω και τις δικές σου προτάσεις.
    Θα κάνω και εγώ λίγο παραπάνω έρευνα και θα μιλήσουμε τηλέφωνο αν θέλεις για ανταλλαγη! Σουπερ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2014, 22:18
  2. Μια γεύση από Β. Ιταλία και Αυστρία (2013)
    από Kostas2B στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 145
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2014, 18:11
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 09:18
  4. ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΤΑΛΙΑ Η ΑΥΣΤΡΙΑ
    από rafaelnk στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2008, 15:25
  5. Ιταλια-τσεΧια-αυστρια+moto Gp Brno
    από andrian στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF