Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Ιδανική μοτοσυκλέτα διπλώματος Α2

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37

    Ιδανική μοτοσυκλέτα διπλώματος Α2

    Είμαι κατοχής διπλώματος Α1 και οδηγώ ένα παπακι (Astrea grand 110).Βγαζοντας το δίπλωμα Α2 αυτή τη περίοδο σκέφτομαι να πουλήσω το παπακι και να κάνω μια αγορά μιας μοτοσυκλετας έως 35kW μιας και τα φιλαράκια μου έχουν κι αυτοί μηχανές και δυσκολεύομαι πολλές φορές να τους ακολουθώ σε μακρύνες βόλτες.Ψαχνοντας λοιπόν για κατάλληλες μηχανές έχω συνιδιτοποιησει ότι πρέπει να ξοδέψω γύρω στα 3.500 με 5.000€ για μια μηχανή έως 35kW ενώ με τα ίδια χρήματα και λιγότερα μπορείς να πας σε ένα fazer η κάτι παρόμοιο.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι επιλογές έχει κάποιος που είναι πρόθυμος να ξοδέψει έως 3000€ περίπου;Επισης μιας και είμαι φοιτητής στη πόλη μου ποσό πιο πολλά έξοδα θα είχε μια μηχανή σε σχέση σε ένα παπακι σε βενζίνες αλλά και στα σερβις..ευχαριστώ για την απάντηση σας ελπίζω να μην ήμουν κουραστικός.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Τα έξοδα είναι σημαντικά υψηλότερα οπότε ξανασκέψου το. Για πόσο μακρινές βόλτες μιλάμε; Θα μπορούσες να ξεκινήσεις με κάποιο ήπιο μονοκύλινδρο motard/on-off, ώστε και τα έξοδα να είναι σχετικά περιορισμένα και να μάθεις να οδηγείς κανονική μοτοσικλέτα και να είσαι εξαιρετικά ευέλικτος εντός πόλης, όπου κινείσαι συνήθως. Σίγουρα όχι Fazer.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Xt 600.Σχετικά ήπιο,αίσθηση μεγάλης μοτοσυκλέτας,είναι στα 33kw,τα βρίσκεις σε καλή κατάσταση με +- 1.500ε,έχεις και περίσσευμα για κρανάκι,μπουφανάκι,καμιά σέλα -εξάτμιση όπως κάθε χτ που σέβεται τον εαυτό του κτλ.
    Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει και το σερβις/κατανάλωση είναι μια καλή επιλογή.
    Με λίγα παραπάνω έχει το ΧΤ660 που είναι σαφώς καλύτερη μοτοσυκλέτα (υδρόψυκτο κτλ) και από ότι βλέπω στα ~34kw.Βγαίνει και σε μοταρ να κάνεις και την φιγούρα σου
    Μερικές ακόμα επιλογές σε διαφορετικό στυλ αλλά λίγο πιο ακριβές και με λιγότερα κυβικά θα μπορούσαν να είναι cbr 250/300, ninja 250/300.

    ΥΓ δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τα 35kw του Α2 σε συνδυασμό με τα κυβικά ,τα χτ τα πρότεινα βάση ιπποδύναμης μόνο.
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 16/03/2019 στις 10:05.
    porca miseria.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Ανεφερομουν για βολτες περιπου 100-150 χιλιομετρα,και με το παπακι μπορω να τις κανω αλλα ειναι λιγο κουραστικες.Ειχα στο μυαλο μου κατι σε naked αλλα απ'οτι βλεπω με καλυπτουν μονο mt-03,z400 κτλπ που κοστιζουν γυρω στα 4000.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Xt 600.Σχετικά ήπιο,αίσθηση μεγάλης μοτοσυκλέτας,είναι στα 33kw,τα βρίσκεις σε καλή κατάσταση με +- 1.500ε,έχεις και περίσσευμα για κρανάκι,μπουφανάκι,καμιά σέλα -εξάτμιση όπως κάθε χτ που σέβεται τον εαυτό του κτλ.
    Από την στιγμή που σε ενδιαφέρει και το σερβις/κατανάλωση είναι μια καλή επιλογή.
    Με λίγα παραπάνω έχει το ΧΤ660 που είναι σαφώς καλύτερη μοτοσυκλέτα (υδρόψυκτο κτλ) και από ότι βλέπω στα ~34kw.Βγαίνει και σε μοταρ να κάνεις και την φιγούρα σου
    Μερικές ακόμα επιλογές σε διαφορετικό στυλ αλλά λίγο πιο ακριβές και με λιγότερα κυβικά θα μπορούσαν να είναι cbr 250/300, ninja 250/300.

    ΥΓ δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τα 35kw του Α2 σε συνδυασμό με τα κυβικά ,τα χτ τα πρότεινα βάση ιπποδύναμης μόνο.
    Αποτι εχω ψαξει το xt660 ειναι πανω απο 35kW διοτι πρεπει να πληρει και τις δυο σχεσεις βαση ιπποδυναμης και κυβικων και βαρος και δεν καλυπτει διπλωμα Α2 δυστυχως

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Ίσως έχεις δίκιο,εδώ διάβασα 33.8 kw ,https://www.motorcyclespecs.co.za/mo...t660x%2004.htm
    porca miseria.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το fazer δεν οδηγείται με Α2,αν και νομίζω το ανέφερες επειδή μπορείς να πάρεις πολλή μηχανή με 3κ αντί για ένα 300άρι με τα ίδια λεφτά.

    Σίγουρα τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα αν πάρεις μηχανή,εξαρτάται τι μηχανή βέβαια.Αν πάρεις ένα μικρό motard(wr,crf,klx) τα οποία είναι απίστευτα all rounders,κάνεις πραγματικά τα πάντα και δεν θα δεις τρελές διαφορές με το παπί(εκτός από κάποια συγκεκριμένα πράγματα,όπως λάστιχα,αλυσιδογράναζα κλπ).Αν πας για xt μόνο και μόνο απ'την κατανάλωση τα έξοδα αυξάνονται αρκετά + το λαδάκι του που είναι πάνω από διπλάσιο από τα άλλα και θέλει αλλαγή πιο συχνά.Από τα σύγχρονα γυμνά εγώ προτείνω αυτό,λίγα γνωστά προβλήματα και περιφερειακά άψογα.Πρέπει να τα ζυγίσεις και να δεις τι θέλεις εσύ,κατά την γνώμη μου όσον αφορά το xt παίρνεις πολλή μηχανή με 1500 ευρώ,που και ταξιδάκια κάνει,και πατάει καλά στον δρόμο(ειδικά motard),απλά κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα Μάνθο!
    Στα χρήματα που διαθέτεις μια καλή λύση είναι το KTM 390 Duke ...όμορφο, μοντέρνο μοτοσυκλετάκι και με αρκετή δύναμη για τη χρήση που θέλεις να κάνεις.Θα μπορούσες επίσης να ψάξεις για Kawasaki Ninja 250, Honda CBR 250...θα βρεις αρκετά μεταχειρισμένα, κάποια εκ των οποίων σε καλή τιμή.Είναι όμως ss-άκια, παλιότερα και πιο αδύναμα από το Duke.
    Εναλλακτικά, βλέπεις και scooters 250-350cc όπου οι επιλογές πολλαπλασιάζονται.
    Δες και το Bajaj Dominar 400 .Αν δεν ξέρεις την εταιρεία, γκούγκλαρε!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Το fazer δεν οδηγείται με Α2,αν και νομίζω το ανέφερες επειδή μπορείς να πάρεις πολλή μηχανή με 3κ αντί για ένα 300άρι με τα ίδια λεφτά.

    Σίγουρα τα έξοδα είναι πολύ περισσότερα αν πάρεις μηχανή,εξαρτάται τι μηχανή βέβαια.Αν πάρεις ένα μικρό motard(wr,crf,klx) τα οποία είναι απίστευτα all rounders,κάνεις πραγματικά τα πάντα και δεν θα δεις τρελές διαφορές με το παπί(εκτός από κάποια συγκεκριμένα πράγματα,όπως λάστιχα,αλυσιδογράναζα κλπ).Αν πας για xt μόνο και μόνο απ'την κατανάλωση τα έξοδα αυξάνονται αρκετά + το λαδάκι του που είναι πάνω από διπλάσιο από τα άλλα και θέλει αλλαγή πιο συχνά.Από τα σύγχρονα γυμνά εγώ προτείνω αυτό,λίγα γνωστά προβλήματα και περιφερειακά άψογα.Πρέπει να τα ζυγίσεις και να δεις τι θέλεις εσύ,κατά την γνώμη μου όσον αφορά το xt παίρνεις πολλή μηχανή με 1500 ευρώ,που και ταξιδάκια κάνει,και πατάει καλά στον δρόμο(ειδικά motard),απλά κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις.
    Μαλλον θα πρεπει να αρκεστω με το παπακι για τωρα διοτι οι επιλογες μου ειναι μαλλον λιγο περιορισμενες συν το οτι τα εξοδα σιγουρα θα αυξηθουν κατα πολυ..Ευχαριστω για την απαντηση!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Μάνθο!
    Στα χρήματα που διαθέτεις μια καλή λύση είναι το KTM 390 Duke ...όμορφο, μοντέρνο μοτοσυκλετάκι και με αρκετή δύναμη για τη χρήση που θέλεις να κάνεις.Θα μπορούσες επίσης να ψάξεις για Kawasaki Ninja 250, Honda CBR 250...θα βρεις αρκετά μεταχειρισμένα, κάποια εκ των οποίων σε καλή τιμή.Είναι όμως ss-άκια, παλιότερα και πιο αδύναμα από το Duke.
    Εναλλακτικά, βλέπεις και scooters 250-350cc όπου οι επιλογές πολλαπλασιάζονται.
    Δες και το Bajaj Dominar 400 .Αν δεν ξέρεις την εταιρεία, γκούγκλαρε!
    Νομιζω πως τεινω πιο πολυ προς τα naked παρα στα supersport...Ευχαριστω για τις απαντησεις!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Z300 versys z300, κάτι Er5 και kle, από καβασακι

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manthos99 Προβολή μηνύματος
    Είμαι κατοχής διπλώματος Α1 και οδηγώ ένα παπακι (Astrea grand 110).Βγαζοντας το δίπλωμα Α2 αυτή τη περίοδο σκέφτομαι να πουλήσω το παπακι και να κάνω μια αγορά μιας μοτοσυκλετας έως 35kW μιας και τα φιλαράκια μου έχουν κι αυτοί μηχανές και δυσκολεύομαι πολλές φορές να τους ακολουθώ σε μακρύνες βόλτες.Ψαχνοντας λοιπόν για κατάλληλες μηχανές έχω συνιδιτοποιησει ότι πρέπει να ξοδέψω γύρω στα 3.500 με 5.000€ για μια μηχανή έως 35kW ενώ με τα ίδια χρήματα και λιγότερα μπορείς να πας σε ένα fazer η κάτι παρόμοιο.Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τη γνώμη σας για το τι επιλογές έχει κάποιος που είναι πρόθυμος να ξοδέψει έως 3000€ περίπου;Επισης μιας και είμαι φοιτητής στη πόλη μου ποσό πιο πολλά έξοδα θα είχε μια μηχανή σε σχέση σε ένα παπακι σε βενζίνες αλλά και στα σερβις..ευχαριστώ για την απάντηση σας ελπίζω να μην ήμουν κουραστικός.
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...odel=4331&fs=1

    Κάποιο από τα 2, αν δεν είσαι πολύ ψηλός (>1.80). Ωραίο μοτέρ, ακριβώς στο όριο του Α2, ωραίο στήσιμο, καλά περιφερειακά, ωραίο design (υποκειμενικό), όχι μηχανές 15ετίας, αλλά 2-3 ετών, κατανάλωση μικρή (σίγουρα όχι παπί, αλλά σαν του παπιού δεν βρίσκεις και αλλού)

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από manthos99 Προβολή μηνύματος
    Αποτι εχω ψαξει το xt660 ειναι πανω απο 35kW διοτι πρεπει να πληρει και τις δυο σχεσεις βαση ιπποδυναμης και κυβικων και βαρος και δεν καλυπτει διπλωμα Α2 δυστυχως
    Το xtx είναι ακριβώς 35,2kw και στην άδεια συνήθως αναγράφεται 35 ή τίποτα (ιδία εμπειρία, το πεδίο είναι κενό).
    Όσο για την αναλογία βάρους δεν υπάρχει κανένα προβλημα το ,xtx είναι ήδη αρκετα βαρύ ώστε να μην εμπίπτει.

  14. #14
    VR 46 Το avatar του/της Akalestos
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    450
    Φιλε η μηχανη εχει τα εξοδα ενος μικρου αυτοκινητου πανω κατω 1400cc. Τωρα απο κει και περα σιγουρα παρε αυτο που σου αρεσει να εχεις.Μετα απο κει,ψαξε κατι οχι τοσο παλιο στα λεφτα που διαθετεις και οσο το δυνατον καλοσυντηρημενο. Γιατι ως γνωστον στο μεταχειρισμενο προσπαθεις να διαπιστωσεις το κατα ποσο "ψειρας" ηταν ο πρωην κατοχος.Παντως δεν ειναι αναγκη να πας σε 600cc π.χ παλαιων χρονων οσο ενα 300cc π.χ καινουριας τεχνολογιας που και ικανοποιητικη δυναμη εχει και σαφως λιγοτερη συντηρηση. Αυτα τα ολιγα.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    13/07/2018
    Μηνύματα
    37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Z300 versys z300, κάτι Er5 και kle, από καβασακι
    πολυ καλο το versys και το z300 ειναι λιγο τσιμπημενα ωστοσο..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατι Γουσταρετε Την Μοτοσυκλετα Σασ???
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 211
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2010, 11:23
  2. Ιδανική μοτοσυκλέτα
    από Πατρινός στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2005, 22:25
  3. Αισθητικη & Μοτοσυκλετα
    από nimbus στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 14:08
  4. εκλογες και μοτοσυκλετα
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:40
  5. Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 09:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF