Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 38

Θέμα: bmw με ABS ή οχι?

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Να ζει κανείς ή να μη ζει?
    Ζεστά σκ... ή κρύα?
    Να παντρευτώ ή να μείνω λέφτερος...
    Θεμελιώδη ερωτηματικά στη ζωή ενός άντρα?

    Αλλά να σου πω...
    -Λεφτά....
    Έχεις?
    ανανήψαντας

  2. #17
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Aν μιλάμε για gs 1100 ή 1150 ποιες είναι οι καλύτερες εναλλακτικές? Το varadero ή το tiger 955 γιατί άλλο ονοφ του τότε, δεν μου έρχεται στο μυαλό. Το καθένα έχει τα + και τα - του αλλά εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Στο ταξίδι παντού, χώμα-ασφαλτο, εθνική-στενο επαρχιακο, πιστεύω πως το gs είναι πιο κατάλληλο άπλα γιατί φορτωμένο και δικάβαλο δεν αλλάζει καθόλου οδηγικά. Αλλά αν κάποιος ταξιδεύει εθνική τότε varadero, αν θέλει ασφάλτινα στροφιλιά 955.

    Αν μιλάμε για sportouring θα συμφωνήσω πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές, πχ vfr 800, cbr 1100xx, Sprint st κτλ. Αλλά και πάλι ο boxer έχει πολλά + στο ταξίδι αλλά φυσικά έχει και πολλά -, ας πούμε επιδόσεις, άξονας, πόλη κτλ.

    Όμως ο panavour ρώτησε για telelever + abs και πάλι πήγαμε αλλού.

    δηλαδη το 1100gs ηταν το καλυτερο μηχανακι της κατηγοριας του και δε μπορει κανεις να βρει καποια εναλλακτικη? αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο μοντελο (που εχει μεση τιμη 3000 απ οτι βλεπω στο καρ) εχει απειρες καλυτερες εναλλακτικες, ειδικα για τα συγκεκριμενα χρηματα...τωρα πανω κατω ολοι ξερουμε τι μπορει να παρει κανεις σημερα με αυτο το μπατζετ αντι να προτιμησει ενα αμαξι 20 χρονων με 2 ροδες και ακριβα ανταλλακτικα

    το προβλημα με τον παναβουρ εινια οτι δε ξερει/δεν εχει καταλαβει τι θελει. Εχει ανοιξει πολλα θρεντ τελευταια και απο εκει φαινεται οτι ειναι λιγο χαμενος, και εξου και οι γενικοτητες των τελευταιων του θρεντ βλ. τελελεβερ και αβς----ναι αλλα ποιο???---, μπεμβε με 100κ χλμ αν αξιζει---παλι δε λεει μοντελο---, να αλλαξω το 500 με καποιο 600---φουλ γενικοτητα δηλαδη...

    οποτε στον παναβουρ πλεον, αν εχεις βαρεθει το μηχανακι σου απλα αλλαξε το με καποιο που θα σου αρεσει και θα το γουσταρεις...μη ψαχνεις την πιο καλη, συμφερουσα λυση γιατι απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου και δε θα κανεις και αυτο που θες

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    δηλαδη το 1100gs ηταν το καλυτερο μηχανακι της κατηγοριας του και δε μπορει κανεις να βρει καποια εναλλακτικη? αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο μοντελο (που εχει μεση τιμη 3000 απ οτι βλεπω στο καρ) εχει απειρες καλυτερες εναλλακτικες, ειδικα για τα συγκεκριμενα χρηματα...τωρα πανω κατω ολοι ξερουμε τι μπορει να παρει κανεις σημερα με αυτο το μπατζετ αντι να προτιμησει ενα αμαξι 20 χρονων με 2 ροδες και ακριβα ανταλλακτικα

    το προβλημα με τον παναβουρ εινια οτι δε ξερει/δεν εχει καταλαβει τι θελει. Εχει ανοιξει πολλα θρεντ τελευταια και απο εκει φαινεται οτι ειναι λιγο χαμενος, και εξου και οι γενικοτητες των τελευταιων του θρεντ βλ. τελελεβερ και αβς----ναι αλλα ποιο???---, μπεμβε με 100κ χλμ αν αξιζει---παλι δε λεει μοντελο---, να αλλαξω το 500 με καποιο 600---φουλ γενικοτητα δηλαδη...

    οποτε στον παναβουρ πλεον, αν εχεις βαρεθει το μηχανακι σου απλα αλλαξε το με καποιο που θα σου αρεσει και θα το γουσταρεις...μη ψαχνεις την πιο καλη, συμφερουσα λυση γιατι απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου και δε θα κανεις και αυτο που θες
    Ας αποφασίσει ο panavour λοιπόν εμένα δεν μου πέφτει πια λόγος. Απλά σαν κάτοχος είπα να γράψω δυο λόγια και το μετάνιωσα για άλλη μια φορά.

    Ας μιλήσουν οι γνώστες λοιπόν.

  4. #19
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Ας αποφασίσει ο panavour λοιπόν εμένα δεν μου πέφτει πια λόγος. Απλά σαν κάτοχος είπα να γράψω δυο λόγια και το μετάνιωσα για άλλη μια φορά.

    Ας μιλήσουν οι γνώστες λοιπόν.
    δεν υπαρχει λογος ουτε να παρεξηγιεσαι, ουτε τιποτα, φορουμ ειμαστε οχι μπλογκ απλα να γραφει 5 αραδες ο καθενας σαν αποψη...συζητηση κανουμε και μαλιστα σε αρκετα πολιτισμενο επιπεδο...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    1000 ούτε ABS ούτε tele

  6. #21
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.040
    Η ερωτηση μου ηταν καθαρα τεχνικης φυσεως και οχι επιλογη μοντελου.Γι αυτο και ανεφερα οτι προτιμω την αποψη κατοχων.Η αληθεια ειναι οτι μ αρεσουν οι μποξερ της ΒΜW ,και οι bmw γενικωτερα σαν φιλοσοφια απλοτητος ειδικα τα παλαιοτερα μοντελα,αλλα οχι οι σημερινες υπερβολες που κοστιζουν και μια περιουσια.
    Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 3500 χιλιαρικα αν πουλησω και το ερ-5 ,απο 1200-1500 ευρω και ψαχνω κατι που να με χωραει πρωτιστως λογω σωματοδομης, ψηλος και χοντρος. Παραδοξως το ερ-5 με χωραγε και το μονο παραπονο μου απο το μηχανακι που το εχω αναφερει ειναι η πισω αναρτηση που δεν κανει για τα κιλα μου.
    Επειδη λοιπον το μπατζετ ειναι χαμηλο για κατι πιο συγχρονο γι αυτο ρωτησα για το ΑΒS της μπεμπας.Ειχα ακουσει παλαιοτερα οτι το τελελεβερ δεν οδηγειται χωρις ABS γι αυτο και ρωτησα, και ζητησα γνωμη κυριως απο κατοχους.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #22
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο

    Προσωπικα δεν ειχα ποτε μποξερ αν και κατα καιρους λιγουρευομαι καποια μοντελα, και εχω οδηγησει αρκετα. Η αποψη μου ειναι οτι αμα εισαι χαλαρος οδηγος η ελλειψη πληροφορισης δε θα σε ενοχλησει καν. Προσωπικα το οτι το μπροστινο δε βυθιζεται μαρεσει πολυ. Αν θες να κυνηγησεις ομως εχεις μια πλασματικη αισθηση ασφαλειας γιατι το μπροστινο ειναι μπετο και μπορει να φυγεις χωρις να το παρεις χαμπαρι. Αλλα ειπαμε εξαρταται τι στυλ οδηγος εισαι. Γενικα στα μποξερ ειναι πολλα που πρεπει να συνηθησεις, αξονας, μοτερ αργοστροφο, αναρτησεις περιεργες. Κανε μια βολτα και κρινε καλυτερα. Αλλα με 3.5κ που θες να δωσεις υπαρχουν πολλες καλες εναλλακτικες οπως ειπα παραπανω.

    Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 19/03/2019 στις 11:54.

  8. #23
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο
    Η ερώτηση ήταν πληροφοριακή και όχι κρίσεως,εξ ου και οι αντικειμενικές απαντήσεις


    Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις
    Πάνο πιο πολύ χάλαγε ο ηλεκτρο-σερβομηχανισμός για την υποβοήθηση και μοιραία λοιπόν έπαιρνε η μπάλα και τα abs.

  9. #24
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Πάνο πιο πολύ χάλαγε ο ηλεκτρο-σερβομηχανισμός για την υποβοήθηση και μοιραία λοιπόν έπαιρνε η μπάλα και τα abs.
    Εγω κρινω το συνολο και οχι τι χαλαγε, σιγουρα κατι συγκεκριμενο χαλαγε και οχι ολο το μαραφετι
    Το βερντικτ ειναι ομως το ιδιο, πολλοι που δεν ηθελαν να δωσουν λεφτα για να το φτιαξουν απλα το εβγαζαν εκτος, πραγμα που απαντα και στο ερωτημα του παναβουρ

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο

    Προσωπικα δεν ειχα ποτε μποξερ αν και κατα καιρους λιγουρευομαι καποια μοντελα, και εχω οδηγησει αρκετα. Η αποψη μου ειναι οτι αμα εισαι χαλαρος οδηγος η ελλειψη πληροφορισης δε θα σε ενοχλησει καν. Προσωπικα το οτι το μπροστινο δε βυθιζεται μαρεσει πολυ. Αν θες να κυνηγησεις ομως εχεις μια πλασματικη αισθηση ασφαλειας γιατι το μπροστινο ειναι μπετο και μπορει να φυγεις χωρις να το παρεις χαμπαρι. Αλλα ειπαμε εξαρταται τι στυλ οδηγος εισαι. Γενικα στα μποξερ ειναι πολλα που πρεπει να συνηθησεις, αξονας, μοτερ αργοστροφο, αναρτησεις περιεργες. Κανε μια βολτα και κρινε καλυτερα. Αλλα με 3.5κ που θες να δωσεις υπαρχουν πολλες καλες εναλλακτικες οπως ειπα παραπανω.

    Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις
    Το ότι δεν βυθίζει είναι καλό, δεν ``σηκώνει`` την μοτοσυκλέτα, και δεν έχεις αλλαγή του βάρους. Χάλαγαν τα σεβρο, τα μοτεράκια απο συχνή χρήση. Ειδικά αν άφηνες κανένα πίσω πόδι στο φρένο. Η βενβε το είχε σαν αναλώσιμο σε κάποια χρόνια. Αλλά ίσως τα καλύτερα φρένα μέχρι σήμερα. Άγκυρα.

  11. #26
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Το ότι δεν βυθίζει είναι καλό, δεν ``σηκώνει`` την μοτοσυκλέτα, και δεν έχεις αλλαγή του βάρους. Χάλαγαν τα σεβρο, τα μοτεράκια απο συχνή χρήση. Ειδικά αν άφηνες κανένα πίσω πόδι στο φρένο. Η βενβε το είχε σαν αναλώσιμο σε κάποια χρόνια. Αλλά ίσως τα καλύτερα φρένα μέχρι σήμερα. Άγκυρα.
    όπως ακριβώς το λες. Άγκυρα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #27
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.
    Life begins at 45°.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση μου ηταν καθαρα τεχνικης φυσεως και οχι επιλογη μοντελου.Γι αυτο και ανεφερα οτι προτιμω την αποψη κατοχων.Η αληθεια ειναι οτι μ αρεσουν οι μποξερ της ΒΜW ,και οι bmw γενικωτερα σαν φιλοσοφια απλοτητος ειδικα τα παλαιοτερα μοντελα,αλλα οχι οι σημερινες υπερβολες που κοστιζουν και μια περιουσια.
    Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 3500 χιλιαρικα αν πουλησω και το ερ-5 ,απο 1200-1500 ευρω και ψαχνω κατι που να με χωραει πρωτιστως λογω σωματοδομης, ψηλος και χοντρος. Παραδοξως το ερ-5 με χωραγε και το μονο παραπονο μου απο το μηχανακι που το εχω αναφερει ειναι η πισω αναρτηση που δεν κανει για τα κιλα μου.
    Επειδη λοιπον το μπατζετ ειναι χαμηλο για κατι πιο συγχρονο γι αυτο ρωτησα για το ΑΒS της μπεμπας.Ειχα ακουσει παλαιοτερα οτι το τελελεβερ δεν οδηγειται χωρις ABS γι αυτο και ρωτησα, και ζητησα γνωμη κυριως απο κατοχους.
    Μπορείς βέβαια να μπεις και σε ένα φόρουμ αποκλειστικά με μπεμβε να μάθεις περισσότερα και να γλυτώσουμε και κανένα μεγαμπαιτ από το moto.gr
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #29
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.
    είπε ο πλιτς και άνοιξε την πόρτα να μπει στον νέο τετράτροχο φίλο του που του προσφέρει πλείστες συγκινήσεις
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.
    Όλα έχουν τα πλοία, αλλά μιλάμε για άγκυρα. οτι καλύτερο μέχρι σήμερα.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Vfr με Abs ή όχι?
    από kostasdirt στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 21:06
  2. V-strom 650 με ABS ή όχι
    από antonismar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF