Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: bmw με ABS ή οχι?

  1. #1
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.063

    bmw με ABS ή οχι?

    Ρωταω για BMW με ΤΕLELEVER μπροστινο.

    Μπορει να οδηγηθει ασφαλως χωρις ABS ,ή το ABS ειναι μονοδρομος???

    Απαντησεις απο κατοχους ει δυνατον.

    Ευχαριστω
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    To ABS δεν έχει να κάνει με το telelver ή το 'συμβατικό' πηρούνι.Ίιισως η ελλειπέστερη πληροφόρηση του δρόμου που έχει το μπροστινό λόγω telelever να κάνει το abs πιο αναγκαίο.
    Εγώ όταν το απενεργοποιώ καμμιά φορά μπλοκάρει με το παραμικρό.

  3. #3
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    To ABS δεν έχει να κάνει με το telelver ή το 'συμβατικό' πηρούνι.
    Αν θυμάμαι καλά όταν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός το Telelever "κλειδώνει", δηλαδή δεν δουλεύει η ανάρτηση.

    Όπως και να έχει, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ δεν το λες (τόσα χρόνια χωρίς ABS το είχαν).

    Αν μπορείς πάντως να πάρεις με ABS πάρ'το διότι είναι από τα καλύτερα της πιάτσας (για την εκάστοτε εποχή τους) και απενεργοποιείται κατά βούληση.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    Αν θυμάμαι καλά όταν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός το Telelever "κλειδώνει", δηλαδή δεν δουλεύει η ανάρτηση.
    Και γιατί τότε σου δίνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αν είναι να μην δουλεύει η ανάρτηση,με ότι κακό συνεπάγεται (χώμα)?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Δεν είναι πρόβλημα κατά τη γνώμη μου σε νορμάλ ως γοργή οδήγηση. Το abs έχει ενεργοποιηθεί 1 - 2 φορές στο δικό μου και μόνο σε κατάσταση πανικού. Στο χώμα απενεργοποιώ το abs έτσι κι αλλιώς χωρίς πρόβλημα. Αλλά λόγω telelever χρειάζεται χρόνος για να το συνηθίσει κάποιος αμύητος.

    Με σωληνάκια υψηλής, το 1150 αποκτά πολύ καλά φρένα και με αίσθηση. Για σπορ οδήγηση με έντονα φρενα - επιταχύνσεις δεν κάνει έτσι κι αλλιώς η μηχανή, δεν της αρέσει. Θέλει αυτοκινηταδικες αλλαγές ταχυτήτων και γλυκές κινήσεις στο γκάζι. Μπορεί να πάει γρήγορα έως πολύ γρήγορα αλλά με smooth οδήγηση.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Σωστή απάντηση: Όχι.

    Μην πάρεις BMW.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σωστή απάντηση: Όχι.

    Μην πάρεις BMW.

  8. #8
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αμα κοιτας για τελελεβερ χωρις abs μαλλον κοιτας για παρα πολυ παλιο μηχανακι. Και σε αυτα τα παλια μοντελα παντα υπηρχαν αρκετα καλυτερες εναλλακτικες

  9. #9
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Αμα κοιτας για τελελεβερ χωρις abs μαλλον κοιτας για παρα πολυ παλιο μηχανακι. Και σε αυτα τα παλια μοντελα παντα υπηρχαν αρκετα καλυτερες εναλλακτικες
    Η σωστή απάντηση της ημέρας!!!! Αυτό ακριβώς.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Aν μιλάμε για gs 1100 ή 1150 ποιες είναι οι καλύτερες εναλλακτικές? Το varadero ή το tiger 955 γιατί άλλο ονοφ του τότε, δεν μου έρχεται στο μυαλό. Το καθένα έχει τα + και τα - του αλλά εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Στο ταξίδι παντού, χώμα-ασφαλτο, εθνική-στενο επαρχιακο, πιστεύω πως το gs είναι πιο κατάλληλο άπλα γιατί φορτωμένο και δικάβαλο δεν αλλάζει καθόλου οδηγικά. Αλλά αν κάποιος ταξιδεύει εθνική τότε varadero, αν θέλει ασφάλτινα στροφιλιά 955.

    Αν μιλάμε για sportouring θα συμφωνήσω πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές, πχ vfr 800, cbr 1100xx, Sprint st κτλ. Αλλά και πάλι ο boxer έχει πολλά + στο ταξίδι αλλά φυσικά έχει και πολλά -, ας πούμε επιδόσεις, άξονας, πόλη κτλ.

    Όμως ο panavour ρώτησε για telelever + abs και πάλι πήγαμε αλλού.

  11. #11
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Και γιατί τότε σου δίνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αν είναι να μην δουλεύει η ανάρτηση,με ότι κακό συνεπάγεται (χώμα)?
    Νομίζω ότι στο χώμα θες να μπλοκάρεις κατά βούληση τον πίσω τροχό, όχι τον μπροστινό.

    Αν μπλοκάρει ο μπροστινός, αυτό το αφήνεις να διαρκέσει ελάχιστα (διαφορετικά έπεσες είτε δουλεύει η ανάρτηση είτε όχι),
    οπότε δεν τρέχει τίποτα αν σου "κλειδώνει" η ανάρτηση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Translatoras Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι στο χώμα θες να μπλοκάρεις κατά βούληση τον πίσω τροχό, όχι τον μπροστινό.

    Αν μπλοκάρει ο μπροστινός, αυτό το αφήνεις να διαρκέσει ελάχιστα (διαφορετικά έπεσες είτε δουλεύει η ανάρτηση είτε όχι),
    οπότε δεν τρέχει τίποτα αν σου "κλειδώνει" η ανάρτηση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου.
    Ίσως να είναι έτσι,πάντως πουθενά δεν έχω δει να αναφέρεται αυτή η ιδιαιτερότητα,ούτε στα μάνιουαλ ούτε σε συζητήσεις με άλλους κατόχους.

  13. #13
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ίσως να είναι έτσι,πάντως πουθενά δεν έχω δει να αναφέρεται αυτή η ιδιαιτερότητα,ούτε στα μάνιουαλ ούτε σε συζητήσεις με άλλους κατόχους.
    Έχεις προσπαθήσει να συμπιέσεις το μπροστινό με τον τροχό μπλοκαρισμένο;;;;

    Για παράδειγμα, όταν θέλεις να τραβήξεις το μηχανάκι προς τα πίσω για να βγεις από παρκάρισμα.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Αν έχει Abs, καλό είναι. Το 1100 που είχα, δεν είχε. Δεν έχεις θέμα με κάτι ή με την πληροφόρηση. Συνήθεια είναι. Σε άσχημη λειτούργησε όπως όλες οι μοτο, γλίστρησε. Το 1150 είχε. Σε άσημη, ποδηλάτης, έμεινε παρά τον απότομο κ ``άσχημο`` χειρισμό από εμένα, τέλεια, έμεινε στην γραμμή της, χωρίς να κουνηθεί.

  15. #15
    Είχα 1100 για καμια δεκαετία, το abs το είχα ψιλομόνιμα απενεργοποιημένο, δεν μου μπλόκαρε ποτέ μπροστινό. Αν έχει πάντως καλό είναι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Vfr με Abs ή όχι?
    από kostasdirt στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2009, 21:06
  2. V-strom 650 με ABS ή όχι
    από antonismar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF