Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bill777 Προβολή μηνύματος
Να πω και εγώ την ιστορία μου είναι σχεδόν παρόμοια .
Είμαι επαρχία . Βρήκα ένα σκούτερ piaggio mp3 LT , του 2017 , μεγαλη ευκαιρια με 3.500 χιλιομετρα μονο. ο ιδιοκτητης του ειναι στο εξωτερικο και με εχει εξουσιοδωτησει να κανω ολες τις διαδικασιες για την μεταβιβαση.
Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει λάθος στην άδεια κυκλοφοριας και αντί για τρίτροχη που είναι η μηχανή γράφει δίκυκλη. και κατηγορία L3E anti L5E. ο αριθμός πλαισίου κλπ είναι σωστός .

Από την πιατζιο μας απάντησαν ότι όντως υπάρχει λάθος στην άδεια και πρέπει να διορθωθεί. έχουν στείλει και τα πιστοποιητικά για να πάμε στο συγκοινωνιων και να γίνει η αλλαγή
Το πρόβλημα είναι ότι αν αλλάξει η άδεια πριν την μεταβίβαση , μετά δεν θα μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ γιατί τα 3τροχα μπ3 δεν περνάνε ΚΤΕΟ επαρχία παρά μόνο στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν δεν περάσει ΚΤΕΟ όμως δεν θα μπορεί να γίνει μετά μεταβίβαση γιατί το συγκοινωνιων θέλει χαρτί ΚΤΕΟ για μεταβίβαση
μου πρότεινε να περάσει πρώτα ΚΤΕΟ να γίνει η μεταβίβαση και μετά αφού έχει έρθει στο όνομα μου να γίνει η διόρθωση της άδειας. έχει τύχει και σε κάποιον άλλον κάτι τέτοιο?
αφου δεν περνανε κτεο, αν αλλαξει η αδεια, το υπουργειο δεν μπορει να ζητησει κτεο για να κανει μεταβιβαση.