Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: Σοβαρο λαθος στην αδεια κυκλοφοριας

  1. #46
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Πάντως πρέπει να ανοιχτεί θρεντακι με τις μαλακιες των υπαλλήλων του Συγκοινωνιών και να γράψουμε όσοι έχουμε ταλαιπωρηθεί από δαυτους. Θα είναι και μπούσουλας για τους επόμενους οι λύσεις που δόθηκαν ανά περίπτωση. Σε μένα είχαν κάνει τράμπα τα στοιχεία άλλης μοτο (ίδιο μοντέλο ίδιο χρώμα ίδια μέρα εκτελωνισμου από το ίδιο γραφείο του υπουργείου στην Άρτα) και το αδελφό μηχανάκι το είχε δάσκαλος οδήγησης στην σχολή του στην Κέρκυρα ο οποιος ήταν παντρεμένος με υπάλληλο του Συγκοινωνιών στην Κέρκυρα. Κι ενώ τον βρήκα, η κοπελιά κατάλαβε την χαζομάρα και είπε θα το λύσει υπηρεσιακα, ο Δντης του Συγκοινωνιών στην Πάτρα (που ανήκε το δικό μου) δεν έβαζε υπογραφή για να γίνει αμοιβαία μεταβίβαση και να διορθωθούν τα λάθη. Τον έπεισα όμως, λίγο ανορθόδοξα αλλά τον έπεισα.

  2. #47
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    λίγο ανορθόδοξα αλλά τον έπεισα.
    '' I'm gonna make him an offer he can't refuse ''
    porca miseria.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Αλλάζεις το σήμα του αυτοκινήτου για να συμφωνεί με την άδεια.
    Εντάξει, υπάρχουν και χειρότερα...για σκέψου να έχεις πάρει GLX και μετά τη μεταβίβαση να διαπιστώσεις ότι πάνω στην άδεια γράφει Ducati

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Επεσε το ματι μου σε μια ειδηση σημερα...
    Σιγα την ειδηση θα μου πειτε καποιοι, αυτο ειναι κοινο μυστικο....

    https://www.newsauto.gr/news/apokali...kat-elegchous/

    Το point ειναι πως μου ηρθε φλασια, εσεις θα προχωρουσατε σε καταγγελία ή οχι; Κουβεντα να γίνεται....

    (Ασχέτως με το τι έκανα ή δεν εκανα εγω...)


    Με τη σειρα:

    1η άδεια - Δευτερο ΚΤΕΟ - Νέα σωστή αδεια πριν τη μεταβιβαση και κατοπιν αυτης

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201109_155252.jpg 
Προβολές:	268 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	423257


    Κι ομως, την ελεγξαν και ειναι ολα σωστα!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Ολα φτιαχνουν με την ιδιωτικη πρωτοβουλια

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Ολα φτιαχνουν με την ιδιωτικη πρωτοβουλια
    Λες ;;;;


    Μηπως να επισκεπτω Autovision οπου περναω 3 οχηματα τη διετια για ΚΤΕΟ και να διορθωσουμε λιγο την τιμουλα!
    Η μηπως απλα να τους αφησω να το διαπραγματευτουν με τον ελεγκτικο μηχανισμο του κρατους;;

    Γι'αυτο ποσταρω ξανα, ειμαι περιεργος να ακουσω ηθικες και μη αποψεις


    Edit: τωρα ειδα και το Toyota Punto που μπηκε πιο πανω ... δεν ειχα παρακολουθησει το θεμα αυτο απο τοτε. OMG & 3 LOL !!!
    Τελευταία τροποποίηση από Pew; 30/11/2020 στις 19:07.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Λες ;;;;


    Μηπως να επισκεπτω Autovision οπου περναω 3 οχηματα τη διετια για ΚΤΕΟ και να διορθωσουμε λιγο την τιμουλα!
    Η μηπως απλα να τους αφησω να το διαπραγματευτουν με τον ελεγκτικο μηχανισμο του κρατους;;

    Γι'αυτο ποσταρω ξανα, ειμαι περιεργος να ακουσω ηθικες και μη αποψεις


    Edit: τωρα ειδα και το Toyota Punto που μπηκε πιο πανω ... δεν ειχα παρακολουθησει το θεμα αυτο απο τοτε. OMG & 3 LOL !!!
    Οπου υπαρχει συστημα υπαρχει και ρωγμη οπου μπορεις να μπει και να παρακαμψεις το συστημα.Δεν υπαρχει κρατος που το συστημα του να ειναι αδιαβλητο.Απλα σε καποια υπαρχουν συγκεκριμενα ορια και σε αλλα τα ορια ξεχειλωνουν.

    Οι ελεγκτικοι μηχανισμοι του κρατους ειναι ενημεροι για την χ Autoxision,μην φοβασαι.Απλα ολοι κανουν την δουλιτσα τους.

    Εγω απλα αυτο που θελω να πω ειναι να παραδειγματιστουν απο αυτο που ποσταρες αυτοι που πιστευουν οτι δεν υπαρχει κρατος και το δημοσιο ειναι γτπ και οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι χαραμοφαιδες και ας γινονταν ολα ιδιωτικα να δεις για ποτε λειτουργουσαν σωστα ολα.ΝΟΤ

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εγω απλα αυτο που θελω να πω ειναι να παραδειγματιστουν απο αυτο που ποσταρες αυτοι που πιστευουν οτι δεν υπαρχει κρατος και το δημοσιο ειναι γτπ και οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι χαραμοφαιδες και ας γινονταν ολα ιδιωτικα να δεις για ποτε λειτουργουσαν σωστα ολα.ΝΟΤ
    Αυτο, σηκωνει ισα με 900 σελιδες.
    Ας πουμε πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    257
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Αυτο, σηκωνει ισα με 900 σελιδες.
    Ας πουμε πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
    Συμφωνω απολυτα.Απλα θελω να δειξω οτι ειδικα στην χωρα μας το προβλημα ειναι οτι ο τοπος αυτος κατοικειται απο Ελληνες και διοικειται απο Ελληνες.Αν δεν ημασταν τοσο ασοβαροι για εμενα προσωπικα δεν θα υπηρχε διλημμα στο ερωτημα δημοσιο ή ιδιωτης.Τουλαχιστον οσον αφορα σημαντικα πραγματα οπως ειναι παιδεια-υγεια-φυσικοι ποροι κ.α.

  10. #55
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όχι στα ψευτοδιλήμματα ιδιωτικός-δημόσιος τομέας, για να αντιγράψω το ΚΚΕ. Αν δεν ήμασταν γτπ λαός και οι δύο θα λειτουργούσαν καλύτερα, οπότε πάλι δε θα τίθετο ζήτημα αυστηρής επιλογής. Παγκοσμίως πάντως, συνήθως όπου υπάρχει μεγάλο δημόσιο υπάρχει και πρόβλημα, και δεν εννοώ νοσοκομεία και σχολεία αλλά βιομηχανίες ζάχαρης, ΔΕΚΟ κλπ.


    Στο θέμα μας, η βασική διαφορά είναι ότι στο κρατικό ΚΤΕΟ για να περάσεις καυσαέρια με μπουρούχα πρέπει να λαδώσεις, ενώ στο ιδιωτικό σε περνάνε χωρίς να σε ρωτήσουν για να είσαι ευχαριστημένος (τρου στόρυ).

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Εγω χαριν μιας μινι δημοσκοπησης, ρωτησα το εξης:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    εσεις θα προχωρουσατε σε καταγγελία ή οχι; Κουβεντα να γίνεται....

    Πας με το στανιο, σε εναν ΙΔΙΩΤΗ... πληρωνεις το εισπρακτικου χαρακτηρα αντιτιμο.
    Αυτος απο τα λεφτα σου επιβιωνει και εσυ εισαι υποχρεωμενος να τα σκασεις, ειτε σ'αυτον ειτε στον παραδιπλα. Same story!
    Ελεγχει ενα οχημα με βαρια καρδια, ισα ισα να πεφτει το κασερι.
    ΔΕΝ κανει τη δουλεια του ουτε στο ελαχιστο σωστα.

    Πως του ξηγιεσαι;
    Αυτο θελω να σχολιασω, γιατι ειμαι στο διλλημα καταγγελία ή δωρεαν ΚΤΕΟ σε 3 οχηματα μου (αφου η κατασταση δεν προκειται ν'αλλαξει ας επωφεληθουμε!)
    pew pew pew pew pew pew !!!

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Εγω απλα αυτο που θελω να πω ειναι να παραδειγματιστουν απο αυτο που ποσταρες αυτοι που πιστευουν οτι δεν υπαρχει κρατος και το δημοσιο ειναι γτπ και οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι χαραμοφαιδες και ας γινονταν ολα ιδιωτικα να δεις για ποτε λειτουργουσαν σωστα ολα.ΝΟΤ
    Η διαφορά είναι ότι ο ιδιώτης δεν τρώει τα λεφτά σου με το ζόρι, και αν δεν κάνει τη δουλειά του, θα τη χάσει.

    ΥΓ. Οι "ιδιώτες" που έχουν παρεδώσε με το κράτος δε μετράνε.

  13. #58
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Νομίζω το έχω αναφέρει και παλαιότερα για Autovision, είχα πάρει ένα Citroen Xsara μεταχειρισμένο, το πάω για ΚΤΕΟ μετά από λίγο καιρό, κάνουν τον έλεγχο και με στέλνουν άμεσα για έλεγχο φρένων, γτ έβλεπαν σοβαρή βλάβη στο σύστημα ABS. To περίεργο ήταν ότι το αυτοκίνητο ήταν χωρίς ABS...

    Στο αυτοκίνητο που είχα μέχρι πέρυσι, όποτε το πήγαινα, έγραφαν παρατήρηση κακή λειτουργία φώτων πορείας... πήγαινα στο συνεργείο, όλα κανονικά, την επόμενη φορά πάλι η ίδια παρατήρηση.

  14. #59
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Edit: τωρα ειδα και το Toyota Punto που μπηκε πιο πανω ... δεν ειχα παρακολουθησει το θεμα αυτο απο τοτε. OMG & 3 LOL !!!
    Αυτό δεν είναι τίποτα, είχα πετύχει ένα τζιμάνι ασφαλιστή που είχε γράψει στο ασφαλιστήριο μοτοσυκλέτα μάρκας Datsun... το ασφαλιστήριο του παππού που ήταν πριν από εμένα έγραφε αγροτικό μάρκας BMW.

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/12/2023
    Μηνύματα
    0
    Να πω και εγώ την ιστορία μου είναι σχεδόν παρόμοια .
    Είμαι επαρχία . Βρήκα ένα σκούτερ piaggio mp3 LT , του 2017 , μεγαλη ευκαιρια με 3.500 χιλιομετρα μονο. ο ιδιοκτητης του ειναι στο εξωτερικο και με εχει εξουσιοδωτησει να κανω ολες τις διαδικασιες για την μεταβιβαση.
    Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει λάθος στην άδεια κυκλοφοριας και αντί για τρίτροχη που είναι η μηχανή γράφει δίκυκλη. και κατηγορία L3E anti L5E. ο αριθμός πλαισίου κλπ είναι σωστός .

    Από την πιατζιο μας απάντησαν ότι όντως υπάρχει λάθος στην άδεια και πρέπει να διορθωθεί. έχουν στείλει και τα πιστοποιητικά για να πάμε στο συγκοινωνιων και να γίνει η αλλαγή
    Το πρόβλημα είναι ότι αν αλλάξει η άδεια πριν την μεταβίβαση , μετά δεν θα μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ γιατί τα 3τροχα μπ3 δεν περνάνε ΚΤΕΟ επαρχία παρά μόνο στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Αν δεν περάσει ΚΤΕΟ όμως δεν θα μπορεί να γίνει μετά μεταβίβαση γιατί το συγκοινωνιων θέλει χαρτί ΚΤΕΟ για μεταβίβαση
    μου πρότεινε να περάσει πρώτα ΚΤΕΟ να γίνει η μεταβίβαση και μετά αφού έχει έρθει στο όνομα μου να γίνει η διόρθωση της άδειας. έχει τύχει και σε κάποιον άλλον κάτι τέτοιο?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2018, 15:54
  2. Λάθος στην άδεια κυκλοφορίας
    από kostakisK στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2017, 07:09
  3. Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 20:09
  4. Άδεια κυκλοφορίας
    από arxaios στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF