Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Καλώς σας βρήκα / Βοήθεια για Αγορά Μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7

    Καλώς σας βρήκα / Βοήθεια για Αγορά Μηχανής

    Καλησπέρα σύντροχοι και καλώς σας βρήκα.

    Ας ξεκινήσουμε λοιπόν κατευθείαν απο το ψητό γιατι δεν μαρέσει να μακρυγορώ. Είμαι λοιπόν 23 χρονών κάτοχος του διπλώματος Α2 και όσα χρόνια έχω το δίπλωμα οδηγώ ένα Beverly 500 cruiser από το οποίο δεν έχω κάποιο παράπονο πέραν του γεγονότος ότι δεν μπορώ να το αναγνωρίσω σαν μηχανή . Έχοντας λοιπόν πλέον βαρεθεί και το γκάζι του και την άτσαλη συμπεριφορά του, θέλω να πάω σε κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό και εννοείτε όχι σκούτερ. Σκοπός λοιπόν και εμμονή ιδέα, μου έχει γίνει να αγοράσω ένα cob400sf . Ρε δεν πα να είναι παλιό, δεν πα να είναι με καρμπυρατέρ. Εγώ έχω πάθει ψύχωση και το θέλω μανιωδώς. Εν έτη 2019 και με τόσα μηχανάκια στην παραγωγή υπάρχουν κλάσης ανωτέρα μηχανάκια που θα μπορούσα να κοιτάξω. Έχω όμως κολλήσει εκεί και μου τρέχουν τα σάλια κάθε φορά που το βλέπω να περνάει από τότε που ήμουν ακόμη 15 χρονών.
    Και πάμε λίγο στα πιο τεχνικά θέματα. Εξοπλισμό έχω και κράνος και μπουφάν και γάντια και από όλα. Μπορώ να διαθέσω χοντρικά ένα budget κοντά στα 1200 ευρώ μόνο για την αγορά της μηχανής + οποίο εξτρά κόστος για ασφάλειες και μεταβιβάσεις.
    Ο σκοπός που το θέλω είναι για καθημερινή μετακίνηση στην δουλειά μου, και κάνα ταξιδάκι σε κοντινή απόσταση. Να σημειώσω κάπου εδώ ότι δεν με νοιάζει ούτε ο αέρας που θα με χτυπάει ούτε τίποτα.
    Επίσης πέραν του οπτικού κομματιού σαν μηχανή, την θέλω και για έναν άλλο λόγο. Θέλω να μάθω να κάνω βασικά πράγματα που δεν μου δόθηκε η ευκαιρία να μάθω με το Beverly. Θέλω να μάθω να του αλλάζω λαδιά και να κάνω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ από μονός μου σιγά σιγά.
    Είμαι σίγουρος πως για το συμμάζεμα θα μου φάει αρκετά λεφτά μέχρι να φτάσει σε ένα επιθυμητό επίπεδο, αλλά να σας πω την αλήθεια μου είμαι τόσο πνιγμένος από την δουλειά που το μόνο που θέλω είναι να έχω ένα χόμπι πέραν του αθλητισμού να κάθομαι και να ασχολούμαι και πιστεύω πως το cb είναι μια καλή μηχανή για αυτά που ζητάω ανεξαρτήτως του ποσού που μπορεί να χαλάσω μετέπειτα για να το φτίαξω.

    Περιμένω να διαβάσω τις απόψεις σας.
    Καλώς σας βρήκα και πάλι
    Παναγιώτης

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Το CB400SF είναι πολύ ποιοτική μοτοσυκλέτα και κατάλληλη για αυτά που περιγράφεις παρά τα χρόνια της.
    Το πρόβλημα είναι οτι είναι πολύ δύσκολο πλέον να βρείς SF σε καλή κατάσταση, τα περισσότερα έχουν παρα πολλά χλμ.
    Επίσης τα 1200 Ευρώ είναι μαλλον λίγα για να πάρεις ενα καλό SF.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Κοιτα να δεις και καποιο προβλημα να εχει το οποιο να μπορει να επιδιορθωθει, θα ηθελα να κατσω και να ασχοληθω. Αλλωστε θα κρατησω και το beverly οποτε αν ας πουμε για παραδειγμα δεν λειτουργησει το cb να μπορω να παιρνω αυτο και να πηγαινω στην δουλεια. Κατα τα αλλα εχω βρει καποια στο car κοντα στο χιλιαρικο και το σκεφτομαι σοβαρα να παω να τα δω. Απο τις περιγραφες των αγγελιων λενε οτι λειτουργουν. Το πως λειτουργουν δεν το γνωριζω ακομα

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PanosPica12 Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Κοιτα να δεις και καποιο προβλημα να εχει το οποιο να μπορει να επιδιορθωθει, θα ηθελα να κατσω και να ασχοληθω. Αλλωστε θα κρατησω και το beverly οποτε αν ας πουμε για παραδειγμα δεν λειτουργησει το cb να μπορω να παιρνω αυτο και να πηγαινω στην δουλεια. Κατα τα αλλα εχω βρει καποια στο car κοντα στο χιλιαρικο και το σκεφτομαι σοβαρα να παω να τα δω. Απο τις περιγραφες των αγγελιων λενε οτι λειτουργουν. Το πως λειτουργουν δεν το γνωριζω ακομα
    Κοίταξε να δείς.
    Αν ενα μηχανάκι είναι φτηνό γιατί έχει φάει μια ψιλή τούμπα κι έχει κοσμητικά προβλήματα ή έχει στραβώσει ένα καλάμι, οκ πάρτο.
    Αν όμως είναι φτηνό γιατί έχει κάνει 300.000 χλμ κι είναι τέρμα λιωμένο και το πάρεις στο 1000ρικο, μετά δεν το μαζεύεις ούτε με άλλο ενα 1000ρικο.
    Επίσης προσοχή στα όργανα, αν δεν υπάρχουν ή έχουν πάθει ζημιά απο στούκα, το CB400SF μετά πηγαίνει μέχρι 7000 στροφές.

    Να λάβεις σοβαρά υπ όψιν οτι το μηχανάκι αυτό δεν έγινε ποτέ επίσημη εισαγωγή, ανταλλακτικά θα ψάχνεις στα μεταχειρισμένα και στο ebay απο εξωτερικό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Παναγιώτη!
    Αφού υπάρχει έρωτας, αξίζει να τον κυνηγήσεις!Υπάρχουν παιδιά εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν στην επιλογή και να σε κατευθύνουν προς κάποιες καλές,φαινομενικά, αγγελίες.Όπως έγραψε και ο Άρης προηγουμένως, πρόκειται για μοτοσυκλέτα 20ετίας με αρκετά χλμ και το budget σου είναι οριακό, αν συνυπολογίσει κανείς ότι είναι πιθανό να χρειαστούν και εξτρα κονδύλια για τη συντήρηση ή κάποια περιφερειακά!
    Βλέποντας 2-3 μεταχειρισμένα, θα έχεις πιο καλή εικόνα και θα μπορείς να κινηθείς αναλόγως.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/03/2013
    Μηνύματα
    61
    Φίλε μου με αυτά που είδα στο car.gr δεν θα έδινα δε κανέναν 1200 euro για μηχανάκι 20ετιας. 2-3 είδα που αξίζουν και επειδή τα έχουν βάψει και τα έχουν διατηρήσει σωστά και τα πουλάνε από 1800 euro έως 3800. Συμφωνώ με τον sapila racing. Αν είναι έρωτας και όνειρο ,οκ κανε την αγορά αλλά να είσαι προετοιμασμενος ότι αγοράζεις κάτι 20 ετών . Εγώ δεν θα το αγόραζα, ούτε θα καθόμουν να ασχοληθώ να το φτιάξω στον ελεύθερο χρόνο μου. Στον ελεύθερο χρόνο μου θα ήθελα να το οδηγώ, να το ευχαριστιεμαι και να μην έχω το ανχος αν θα χαλάσει λόγω παλαιότητας.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Ο κόφτης στο ταχύμετρο, είναι θέμα να κόψεις ένα καλώδιο και να το συνδέσεις σε ένα άλλο. Τόσο απλό.

    Μετά και τελείως να έχουν αφαιρεθεί τα όργανα, η ηλεκτρονική δουλεύει κανονικά σε όλο το εύρος των στροφών.

    Περισσότερα, πως και γιατί, εδώ >>> http://forcev4.blogspot.com/2014/11/cbr400rr.html
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7
    Φίλε Άρη εντάξει ειπαμε δεν ειμαι και τρελος. Εχω ριξει πολυ διαβασμα για το συγκεκριμενο μηχανακι και εχω μιλησει και με πολλους κατοχους για το που πονανε και που οχι για αυτο κιολας και η ολη προθυμια να ασχοληθω και γω με το συγκεκριμενο αθλημα. Προς θεου δεν θα παω να παω τρακαρισμενο μηχανακι, αλλα οπως ειπες αν βρεθει καποιο το οποιο για παραδειγμα εχει προβλημα στα καλαμια και ουτε ενα μηχανικα τοτε δεν θα με εμποδισει το να προβω στην αγορα του. Σε ευχαριστω και παλι για την βοήθεια σου.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7
    Φίλε Γιάννη, σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Εγω στις ερευνες που κανω στο car περιοριζομαι μονο σε αττικη, αλλα εχω διαβασει και εχω ακουσει πως αν θελω να βρω σοβαρο cb θα πρεπει να το βρω ειτε απο γνωστο ειτε απο καποιο club που θα ξερουν ολοι ποιανου μηχανακι παιρνω και ποσο προσεγμενο η οχι ειναι. Κατα τα αλλα εχω πληρη γνωση των πραξεων μου και προκειραι περι ονειρου. Αλλιως ουτε εγω θα ηθελα να ασχοληθω με οποιοδηποτε αλλο μηχανακι 20ετιας (αντε θα εκανα εξαιρεση και για το afica twin αλλα μέχρι εκει)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.991
    με τα λεφτα που θα θέλει με το καλημέρα παιρνεις ενα z750. αν θες στρογγυλοφάναρο παιρνεις ισως και ενα hornet 04.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Η γνώμη μου είναι ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα και μετά να πηγαίνεις από κοντά να βλέπεις.
    Πολλά φαίνονται καλά στις αγγελίες, αλλά η δική μου (μικρή) πείρα λέει ότι από κοντά τα πράγματα είναι από χειρότερα έως πολύ χειρότερα.

    Θα μπορούσες να πουλήσεις και το Beverly και να πάρεις το καλύτερο CB που μπορείς στα λεφτά σου.
    Δεν ξέρω αν σου χρειάζεται δεύτερο αφού λες ότι και στη δουλειά με το CB θα πηγαίνεις.

    Καλά στα λένε τα παιδιά από πάνω και γω γουστάρω να μουντζουρώνομαι, αλλά σαν κάτοχος μοτό που αγοράστηκε με 60.000χλμ, τρέμει το φυλλοκάρδι μου κάθε φορά που ακούω ή μου φαίνεται ότι ακούω περίεργο ήχο.
    Ναι έχει φάση να ψιλό-ασχολείσαι καμία ωρίτσα (ακόμα και παραπάνω) την Κυριακή με το μηχανάκι, αλλά είναι άλλο πράγμα να ψάχνεις να βρεις τι φταίει, να κάθεται το μηχανάκι κάνα μήνα στο υπόστεγο και να το κοιτάς, να ψάχνεις ανταλλακτικό, να κάθεσαι να διαβάζεις manual, να κάνεις ερωτήσεις στα forum περιμένοντας απάντηση και να το καβαλάς μια φορά το τρίμηνο.

    Εκτός φυσικά αν το δεις σαν side project, και πεις "κάποια στιγμή θα το φτιάξω όπως θέλω και δεν με νοιάζει ούτε ο χρόνος, ούτε το χρήμα".
    Σεβαστό και ωραίο hobby κατά την γνώμη μου.

    Όλα αυτά στα λέω σαν ταπεινός κάτοχος (2) χρεπιών.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    με τα λεφτα που θα θέλει με το καλημέρα παιρνεις ενα z750. αν θες στρογγυλοφάναρο παιρνεις ισως και ενα hornet 04.
    Βρήκες το αδύνατο σημείο μου φίλε Βασίλη.. το Ζ ειναι και αυτό ενα όνειρο το οποιο ομως το εχω δρομολογησει σε δευτερη φάση. Ωραιο και το hornet θα το σκεφτω αν και ξεφεύγουν πολυ σε τιμή απο το budget που μπορω να διαθεσω και το hornet και το Z.. αλλα με ψάξιμο ολα γινονται.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2019
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η γνώμη μου είναι ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνα και μετά να πηγαίνεις από κοντά να βλέπεις.
    Πολλά φαίνονται καλά στις αγγελίες, αλλά η δική μου (μικρή) πείρα λέει ότι από κοντά τα πράγματα είναι από χειρότερα έως πολύ χειρότερα.

    Θα μπορούσες να πουλήσεις και το Beverly και να πάρεις το καλύτερο CB που μπορείς στα λεφτά σου.
    Δεν ξέρω αν σου χρειάζεται δεύτερο αφού λες ότι και στη δουλειά με το CB θα πηγαίνεις.

    Καλά στα λένε τα παιδιά από πάνω και γω γουστάρω να μουντζουρώνομαι, αλλά σαν κάτοχος μοτό που αγοράστηκε με 60.000χλμ, τρέμει το φυλλοκάρδι μου κάθε φορά που ακούω ή μου φαίνεται ότι ακούω περίεργο ήχο.
    Ναι έχει φάση να ψιλό-ασχολείσαι καμία ωρίτσα (ακόμα και παραπάνω) την Κυριακή με το μηχανάκι, αλλά είναι άλλο πράγμα να ψάχνεις να βρεις τι φταίει, να κάθεται το μηχανάκι κάνα μήνα στο υπόστεγο και να το κοιτάς, να ψάχνεις ανταλλακτικό, να κάθεσαι να διαβάζεις manual, να κάνεις ερωτήσεις στα forum περιμένοντας απάντηση και να το καβαλάς μια φορά το τρίμηνο.

    Εκτός φυσικά αν το δεις σαν side project, και πεις "κάποια στιγμή θα το φτιάξω όπως θέλω και δεν με νοιάζει ούτε ο χρόνος, ούτε το χρήμα".
    Σεβαστό και ωραίο hobby κατά την γνώμη μου.

    Όλα αυτά στα λέω σαν ταπεινός κάτοχος (2) χρεπιών.
    Εχει και αυτο όμως την ομορφια του το να να καθεσαι και να το ψαχνεις. Νταξει σιγουρα αυτο που σκεφτομαι να κανω δεν εχει λογικη, αυτο το εχω καταλαβει και εγω..αλλα ετσι ειναι ο ερωτας δεν λενε χαχ

  14. #14
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Οτι σου ειπε ο σαπιλας....Εδω εγω ακομα δεν έβαλα μυαλο και μετα απο 3 bandit 400v (το πιο προβληματικο 400) που περάσαν απο μενα (το 1 αράζει ακομα σκεπασμενο) παω να νεκραναστήσω virago 750 του 1990 που απο ανταλλακτικα ειναι ακομα πιο δυσκολα απο σενα.Και απαξ και κρατησεις τη μπανιερα να μετακινησαι για μενα ουδεν προβλημα μιας και γνωριζεις οτι τα 1200 ειναι το κοστος αγορας και ισως ανεβει σημαντικα (ισως και οχι) προστιθοντας σε αυτο τις ωρες που θα φας στις επισκευες και στο ψαξιμο ανταλλακτικων.
    Keep kalm and ride on bro

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    819
    Φίλε Παναγιώτη το είχα κ εγώ πριν 4-5 χρόνια στα πλάνα να το αγόρασα αλλά η ιδέα απορρίφθηκε λόγω του ότι καλό υπήρχε έπαιζε στα 1500+ (και πάλι δεν ήξερα τι θα έβγαζε). Τώρα το θέμα του να μουτζουρώνεσαι πιστεύω οτι πολλά μηχανάκια δίνουν τέτοια δυνατότητα. Βandit 650 και cb500 (το γυμνό) είναι κτ σχεδόν σαν αυτό που θες και πιστεύω οτι θα τα βρεις και σε καλύτερη κατάσταση (με λίγο περισσότερα χρήματα βέβαια). Από το λίγο που έψαχνα τότε πονούσε λίγο η αγορά πλαστικών και περιφερειακών. Έχε υπ όψιν επίσης οτι 4 καρμπιρατέρ πρέπει να ρυθμιστούν σωστά και λίγοι μάστορες μπορούν να το κάνουν.
    Πάτα το 0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά μηχανής
    από Georl στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2014, 17:29
  2. αμεση βοηθεια για αγορα μηχανης
    από ARTHUR στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2013, 20:40
  3. λιγη βοηθεια για αγορα μηχανης
    από Warlord13 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2011, 06:04
  4. βοηθεια για αγορα μηχανης
    από kat94 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 150
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2011, 14:37
  5. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF