Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: X-MAX 250 2010/11 η SYM GTS 300i 2012;;;;

  1. #16
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Δεν ξέρω αν έχει διαφορές το SH 300 με το 150 στο στήσιμο, αλλά δικάβαλος με 150άρι (εγώ συνοδηγός) σοκαρίστικά πως έστριβε!!! (και χέστικα επίσης )

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ για της πληροφορίες φιλος

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Δεν ισοπέδωσε κάτι ο Drade, εκτός από κάποια ιδεοληψία πως όλα τα scooter είναι για τα μπάζα, και πως όλες οι μοτοσυκλέτες αποτελούν ιερά τοτέμ του κρατήματος. Και ναι, το SH στρίβει και φρενάρει καλύτερα από αρκετές δίτροχες μετριότητες. Και φαντάσου πως το SH δεν το γούσταρα κιόλας...
    Ως προς τα φρενα, δεν διαφωνω, καποια σκουτερ φρεναρουν καλυτερα απο ενα μετριο μοτοσυκλετακι... και αυτο, γιατι ειναι πιο διαχειρισιμο το πισω φρενο λογω κατανομης βαρους.
    Σκεψου τι ποσοστο αναβατων, το παρακανει με το ποδοφρενο!!!

    Ως προς τα κρατηματα, εξαρταται με τι το συγκρινεις. Ωστοσο η απαντηση του ηταν
    το sh 300 έχει καλύτερο κράτημα από πολλές μοτοσικλέτες..
    Ποιες μοτοσυκλετες δηλαδη;;


    Για να δωσω ενα παραδειγμα. Οδηγαω ενα SR Max 300 (Nexus 300 rebadged, Piaggio) ... σε κλειστες στροφες, ενα CBR125 μπορει να κατσει πισω μου και να ακολουθησει με λιγο κοπο. Ενα CBR250 απλα κανει χαβαλε.
    Το ιδιο συμβαινει και με το SH 300... γιατι head to head, ιδιου επιπεδου αναβατες, δοκιμασαμε τα σκουτερ μας σε οριακο σημειο.
    Οποιοδηποτε μοτοσυκλετακι κατηγοριας CBR125 και πανω... ειναι ανωτερο ως προς τα κρατηματα απο ενα συμβατικο mega-scooter με τον κινητηρα σε ρολο ψαλιδιου.


    Εχω οδηγησει και το GTS και το Xmax.

    Εαν σκοπος ηταν η ποιοτητα κυλισης, θα διαλεγα το πρωτο. Ειναι ενας καναπες με ροδες, ειναι ανετο, αλλα μεχρι εκει. Μετρια φρενα, μετριο "νευρο" του κινητηρα και μετριο σασι με παρελκομενα.
    Το Xmax απο την αλλη, εχει μεν καλυτερο κρατημα, καλυτερα φρενα, καλυτερο μπροστινο, ωστοσο η θεση οδηγησης του, ειναι λαθος για "σπορ" καταστασεις, δεν δινει αυτη την αισθηση που πρεπει, εαν θελησεις να το πιεσεις.
    Υποψιν, οτι το GTS, ναι μεν εχει καλη συναρμογη πλαστικων, αλλα ποιοτικα ειναι αρκετα υποδεεστερα ενος Xmax... ειδικα τα αβαφα πλαστικα και τα ατσαλινα τμηματα του. Ακομα και οι βιδες, ειναι τελειως budget...
    Αυτα που μου αρεσαν στο Sym GTS 300, ειναι η προστασια απο καιρικα, τα φωτα του, η σελα και η σταση του σωματος για αναπαυτικη οδηγηση.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2019
    Μηνύματα
    5
    Μέσος όρος ταχύτητας 70 80χλμ έτσι πάω κ με το 500αρη όταν βγω εθνική 100 120 από αγ Στέφανο μέχρι Πατησίων

  5. #20
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    ειναι ανωτερο ως προς τα κρατηματα απο ενα συμβατικο mega-scooter με τον κινητηρα σε ρολο ψαλιδιου.
    To Sh δεν εχει τον κινητηρα σε ρολο ψαλιδιου, εχει την παραδοσιακη διαταξη με ξεχωριστο ψαλιδι.
    Παρ'ολα ταυτα το προβλημα με ενα τετοιο σκουτερ δεν ειναι το κρατημα αλλα η αισθηση που σου δινει με την περιεργη, για αυτο που εχουμε συνηθισει, γεωμετρια του.
    Προσωπικα δεν μπορω να χωνεψω αυτο το κενο μπροστα στα ποδια μου, ουτε την οπισθια κατανομη του βαρους, ουτε το cvt, ουτε την ασαφη αισθηση που δινουν στις στροφες.
    Ξερω οτι πολλα σκουτερ εχουν κρατημα αλλα δεν μπορω να τα πιεσω λογω οδηγικης αισθησης. Τα φοβαμαι. Και δεν ειναι οτι δεν εχω εμπειρια απο σκουτερ. Λογω παλαιοτερης εργασιας μου σε rent a bike εχω απειρα χιλιομετρα γραμμενα πανω σε σκουτερ ολων των τυπων.
    Και δεν εννοω καμια πιεση του στυλ "ξυνω αγκωνες" κλπ, εννοω μια σβελτη οδηγηση με ροη. Το 'χω κανει πολλακις αλλα ποτε με σιγουρια.

    Θα επαιρνα ενα; Ναι, για την πρακτικοτητα, την οικονομια μεσα στην πολη σε σχεση με μια μηχανη, την ανεση για 2 ατομα και τα ευκολα μπαντιλικια στα φαναρια.
    MADE IN JAPAN 日本製

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    To Sh δεν εχει τον κινητηρα σε ρολο ψαλιδιου, εχει την παραδοσιακη διαταξη με ξεχωριστο ψαλιδι.
    Μπερδευεσαι... σκουτερ με τον κινητηρα στο σασι και ψαλιδι, ειναι τα GP800, SRV850, T-max, Burgman Κλπ ....
    Στο SH, ο κινητηρας μαζι με τον τροχο, ειναι μη αναρτωμενη μαζα. Μοχλισμος της οποιας, αποτελει την κινηση της αναρτησης.


    Σε αυτο που εχεις δικιο, ειναι οτι το οπισθοβαρο σκουτερ, δεν στριβει με σαφηνεια. Ο εμπρος τροχος χαραζει πορεια και το πισω μερος τη δικη του.
    Εαν μαθεις να ζεις μ'αυτο και το συνηθισεις, παλευεται και μαλιστα σε εκπληκτικο βαθμο!
    Το ακομα μεγαλυτερο προβλημα, ειναι οτι το flex του σασι, ερχεται απο το κατω μερος προς τα επανω λογω κατασκευής του και μεταφερεται στο τιμονι, δινοντας μια αναξιοπιστια ως προς τα ορια του.
    Σε μοτοσυκλετακια, συμβαινει το αντιθετο, το οποιο δεν επηρεαζει τοσο καθως στη χειροτερη σου αφηνει την εντυπωση οτι απλα "γλιστράει" προοδευτικα.

    Ημουν αρκετα σκεπτικος οταν πρωτοαγορασα σκουτερ αλλα επειδη εκανα μονοκοπανια επανω του γυρω στα 60000χλμ δικαβαλος, σολο, σε χωματοδρομο, σε βροχες, σε χιονια, ταξιδια και πολη απο ρυθμο χελωνας μεχρι και ταυτοτητα στο στομα, το συνηθισα απλα και βλεπω οτι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα.


    Εκει που ειναι τελειως τραγικα, ειναι σε μικρα μεταξονια, με μεγαλους τροχους και σασι που δεν μπορει να υποστηριξει τοσο γρηγορη ας το πω γεωμετρια.
    Εκει δεν υπαρχει καμια πληροφορηση αν γλιστρησες η οχι, το καταλαβαινεις μια και εξω πιστευω!
    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF