Σελίδα 14 από 17 ΠρώτοΠρώτο ... 491011121314151617 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 196 έως 210 από 242

Θέμα: Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε

  1. #196
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Το τοπίο ήταν μαγικό αλλά κάπου απογοητεύτηκα, γιατί δεν υπήρχε κάποιο άνοιγμα να δω την θέα από ψηλά. εκεί ήταν και ένας δασικός φύλακας και με είπε ότι αν θέλω να δω θέα να ακολουθήσω το χωματόδρομο και στα 500 m θα δω όλη την θέα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SM4fwU.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	405679

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	u2T7ix.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	405680

    Το βουνό έφτανε έως τα 1200 m υψόμετρο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Or4VO5.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	405681

  2. #197
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εκεί μου έκαναν εντύπωση δύο οικογένειες ξένων. Στην μία ο άντρας καθόταν στο χείλος του γκρεμού, πλάτη προς το χάος και φωτογράφισε την οικογένειά του. Ένα στραβοπάτημα και κλαψτων. Φυσικά Το Σκηνικό Μου Θύμισε...



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E2NdVZ.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	405682

    Και το άλλο ήταν μια οικογένεια με δύο μικρά παιδάκια, 6 - 7 χρονών που καθόντουσαν στο χείλος του γκρεμού και οι γονείς τους ήταν 5 m πιο πίσω και συζητούσαν τα δικά τους. Ποιος έλληνας γονιός θα άφηνε τόσο απροστάτευτα τα παιδιά του σε ένα τόσο επικίνδυνο σημείο, κανείς! Τώρα καναν καλα οι ξένοι δεν κάναν καλά, το αφήνω στην κρίση σας

    Αντικρίζοντας αυτές τις περίεργες εικόνες για τα μάτια μου, αναθάρρεψα. Κοιτάω κάτω και βλέπω ένα σημείο που έφτανε σε μία κυκλική πλατφόρμα να την πω. Για να φτάσω σε αυτή είχε ένα μικρό μονοπατάκι που σε φάρδος χωρούσε μετά βίας το ένα μου πόδι. Ε θα πάω να έχω καλύτερη οπτική γωνία, αλλά επειδή είχα η έχω υψοφοβία, όπως θέλετε πέστε το, αλλά και επειδή είμαι και λίγο χέστης, στηριχτήκα με τα χέρια μου για να το περάσω, και μετέπειτα έβαλα κόντρα με το πόδι μου σε ένα βράχο έτσι ώστε να μεταβώ στην πλατφόρμα. Ρίχνω το βάρος μου στο βράχο, που όμως τελικά δεν ήταν βράχος αλλά πέτρα και με το που την πιεσα αυτή, κατρακύλησε στο γκρεμό μαζί με μπόλικο χώμα. Ωρέ μάγκα μου θα έσκαγα σαν καρπούζι! Καλά δεν το συζητώ, θα ήμουν ο μεγαλύτερος κεφάλας ταξιδιώτης που έφτασε ποτέ στην Κεφαλονιά, αν τελικά πετούσα στο γκρεμό. Οι τουρίστες χαμογελούσαμε με νόημα. Εγώ γελούσα από ανακούφιση που τη γλίτωσα. Το συμπέρασμα πάντως είναι, ότι την παράσταση εκεί πάνω ψηλά στο βουνό εγώ την έκλεψα.

    Προτου να πάω στην Μελισσάνη πήγα για καφεδάκι σε ένα μπιτς μπαρ, μπας και επιτέλους... δω το πολυπόθητο θέαμα. Αλλά που, χαλαρά πράγματα

    Εκεί μέχρι να παρκάρω γινόταν ο κακός χαμός. Ο δρόμος που κατέληγε στην παραλία της Αντισαμου, έκανε διχάλα. Από την τη μία πήγαινε στο πάρκινγκ και από την άλλη στην παραλία. Αλλά οι άνθρωποι δεν σκέφτηκαν να βάλουν κάποια πινακίδα, με αποτέλεσμα όλοι να κατεβαίνουν στην παραλία που κατέληγε σε αδιέξοδο και να μπλοκάρουν, από τα αμάξια που είτε ανέβαιναν είτε κατέβαιναν. Χαμός, μιλάμε αφού εγώ φρίκαρα με το φέιζερ, φαντάσου ...

    Στο μπιτς μπαρ έφαγα και άλλο στράβωμα. Αν και ρώτησα τον μπάρμαν που έχει μπρίζα για να φορτίσω το Κ αυτός τον Κ… μου τον έκανε σε πλαστικό ποτήρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5NAEAZ.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	90,5 KB 
ID:	405683

    Άντε, δε βαριέσαι πες ότι μπερδεύτηκε. Αλλά που δε μου έδινε τον κωδικό του wi-fi λέγοντας μου ότι δεν έχουν, που το πας. Εν τω μεταξύ εγώ το βρήκα από το κινητό, αλλά χρειαζόμουν τον κωδικό. Όταν του είπα, μου λέει. ...Αυτό είναι άλλο, δεν είναι το wi-fi μας. Δηλαδή τι να πω.Πως δεν τον δάγκωσα , ένας θεός το ξέρει. Γενικά έτρωγα αρκετά στραβομάρα στο ταξίδι. Ήταν από την κούραση, ήταν φυσιολογικό ηταν αφύσικο, τι να πω δεν ξέρω

    Φωτογραφίες από το μπιτς μπαρ που δεν είχε ίντερνετ ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5lYXjJ.jpg 
Προβολές:	135 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	405684

  3. #198
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WlDepC.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	405685

    Πήγα στο σπήλαιο της Μελισσάνης, άλλη φάση εκεί. Ήταν ένα ζευγάρι ελλήνων γύρω στα 40 ήταν δεν ήταν...Και καναν ολόκληρη μανούρα για την τιμή του εισιτηρίου (7 €)Και νά τι πράγματα είναι αυτά...Και έχουμε κρίση...Και να είναι ακριβά...Τα έριχναν κανονικά στις καημένες υπαλλήλους της υποδοχής, μέχρι που έσκασαν και τα είπα

    - Συγνώμη αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να εισέλθετε στο σπήλαιο, από μόνοι σας ήρθατε, δε σας υποχρέωσε κανείς. Αν θεωρείτε ότι το αντίτιμο είναι ακριβό μην εισέλθετε,δεν πρόκειται να σας πει κανείς τίποτα. Τα καημένα τα κορίτσια τι σας φταίνε, σάμπως αυτές όρισαν τις τιμές...

    Το σπήλαιο της Μελισσάνης, άντε γιατί συγχύστηκα και πάλι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AVF2J8.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	405686

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LY8eSX.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	405687

  4. #199
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rigBxx.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	405688

    Να πω την αλήθεια το περίμενα πιο εντυπωσιακό. Το ύψος των βράχων που το περιέκλειαν, μου φάνταζε από τις εικόνες που είχα δει πιο μεγάλο. Αλλά και τι να κάνω, να κράξω και εγώ τα κορίτσια στην υποδοχή...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uzbyZH.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	405689

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	I83lPj.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	405690

  5. #200
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βγαίνοντας, ρώτησα τις μπινελίκιασμενές κοπέλες που με προτείνουν να κοιμηθώ το βράδυ και να είναι καλά, με είπαν να πάω στον άσσο

    Αλλά προτού τον άσσο πήγα στο Μύρτο, την πιο διάσημη παραλία του νησιού

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bKBoJp.jpg 
Προβολές:	128 
Μέγεθος:	94,8 KB 
ID:	405691

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zWGHZL.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	405692

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2X9gTF.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	81,1 KB 
ID:	405693

  6. #201
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jkuNhu.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	405694

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7NV0dU.jpg 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	405695

    Η παραλία στην άκρη της, δημιουργεί μια σπηλιά. Όσο ήμουνα μέσα, έπεφταν πέτρες από το βουνό. Τώρα δεν ξέρω, είχε κατολισθήσεις η κάποιος μας έκανε πλάκα, πάντως όλοι τρέχα να σωθούν

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BGQkDe.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	405696

  7. #202
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Για να πήγαινα στον άσσο απο το Μυρτο είχε δύο δρόμους, ενας περιφερειακός και ένας μέσα από το βουνό. Ε και εγώ, ξέρετε τι διάλεξα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gDrzSH.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	405697

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZeqYCE.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	59,9 KB 
ID:	405698

    Ίσως η πιο ωραία διαδρομή που έκανα σε όλες τις διακοπές μου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dpLrxA.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	79,2 KB 
ID:	405699

  8. #203
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ycto4B.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	76,0 KB 
ID:	405700

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TEKQqY.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	63,1 KB 
ID:	405701

    Χάζεψα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GViNIG.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	405703

    Δείτε στροφές! Ώρε μάγκα μου που είμαι!

  9. #204
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z0MnUh.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	405704

    Πολλές φορές στο δρόμο, καθώς οδηγούσα έκανα απολογισμό από το ταξίδι μου. Τι ήταν αυτό που μου έκανε περισσότερη εντύπωση. Τι ήταν αυτό που θα έμενε ανεξίτηλο μέσα από τις μνήμες μου. Τη θα έλεγα, αν κάποιος με ρωτούσε,τι σε άρεσε περισσότερο απ' όσα συνάντησες σε αυτό το οδοιπορικό σου ανα την Ελλάδα.

    Όσο και να το σκεφτόμουν, τα μέρη που με έκαναν να νιώθω πραγματικά ευλογημένος που τα αντίκρυσα πιο πολύ από όλα τα άλλα, ήταν ο καταρράκτης του Ήλιοχωριού και η λίμνη των Κρεμαστών. ( Και με το Πόρτο κατσίκι αλλά και το Ναυάγιο τρελάθηκα, αλλά αυτά τα μέρη ήταν πάνω-κάτω γνωστά οτι θα με συνεπάρουν )

    Αυτά τα δύο μέρη όμως, τα αντάμωσα στην αρχή του ταξιδιού μου. Ίσως, σκεφτόμουν να έπαθα ταξιδιωτικό κορεσμό με τα τόσα που είδα και τίποτα πλέον να μου έκανε πια τόσο μεγάλη εντύπωση. Γιατί όπως και να το κάνουμε, το μάτι συνηθίζει και οι εντυπώσεις υποσκιάζονται από τη συνεχή εναλλαγή τοπίων και εικόνων. Αλλά μόλις έφτασα στον άσσο, αναίρεσα όλες τις παραπάνω σκέψεις μου. Πραγματικά αυτό το χωριουδάκι είναι απίστευτο και έτσι πολύ απλά, προστέθηκε στην τριάδα των πιο λατρεμένων προορισμών μου,σε αυτό το 29ήμερο ταξίδι ανά την Ελλάδα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mqPt1L.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	405705

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aXCGV7.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	92,6 KB 
ID:	405706

    Μιλησα με την Ανθη στο Κ...

    - Ανθή θημασε τοτε που βλέπαμε φωτογραφίες απο εκείνο το εκπληκτικό μέρος στην αυστρια διπλά στην λίμνη (το Hallstat )

    - Ναι

    - Ε εδω ειναι πιω ωρεα...

    - Σιγά

    (βεβαία τοτε δεν ειχα παει τστο Hallstat και δεν επεμενα... αλλα πλεων μιας και πηγα ειναι ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΩΡΑΊΑ ΣΤΟΝ ΑΣΣΟ!!! Και ίσως ειναι το πιο ωραίο μέρος που εχω παει γενικά απο τα ταξίδια μου)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ekeCf6.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	405707

  10. #205
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5rT3it.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	67,2 KB 
ID:	405708

    Δεν μπορούσα να το χορτάσω τον ασσο πραγματικά, αλλά με εικόνες και συναισθήματα δεν γεμίζει το στομάχι παρά μόνο, χορταίνει η ψυχή. Όποτε φαγάκι λοιπόν. ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	TdmlBi.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	405709

    Εκεί πήγα να φάω ένα ξενέρωμα, μιας και είχαν τελειώσει τα μακαρόνια και τσινησαν να μου βράσουν άλλα. Τελικά τους επεισα και όχι μόνο, αλλά μέσα από τις συζητήσεις με γουστάραν κιόλας, αφού να φανταστείτε για όλο αυτό το γευμα πλήρωσα μόνο 10 €

    Είχα μέγα δίλημμα, να πάω Ιθάκη αύριο η να κάνω το γύρο της υπόλοιπης Κεφαλονιάς. Αν πήγαινα Ιθάκη όμως, από εκεί θα έβγαινα με το καράβι στον Αστακό και θα ειχα να διανύσω πολλά χιλιόμετρα για Θεσσαλονίκη. Ο σερβιτόρος με είπε, να πάω Ιθάκη και ότι το υπόλοιπο μισό του νησιού από θέμα φυσικής ομορφιάς, δεν έχει να μου προσφέρει τίποτα καλύτερο από όσα είδα μέχρι τώρα...Πάντως ημουν πολύ κουρασμένος για να αποφασίσω, ας ξημερώνε η αυριανή ημέρα και βλέπουμε

    Η διαδικασία του ύπνου, πλέον είχε αποκτήσει τυπική διαδικασία. Ο Ασσος είχε μια μικρή παραλία με καμιά δεκαριά ξαπλώστρες, Έ στη μία από αυτές ξεράθηκα ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	120 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	405710

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	121 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	405711

  11. #206
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 27 Πέμπτη 28/08/2014

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8Q9ObN.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	93,1 KB 
ID:	405765

    Με το που ξύπνησα ούτε Κ δεν ήπια,κατευθείαν ανέβηκα πάνω στο καστρο για να βγάλω φωτογραφίες και να τον απολαύσω εκεί πάνω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bhnRue.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	71,9 KB 
ID:	405766

    Για να φτάσεις πάνω στο κάστρο, είχε αρκετή ανηφόρα, όχι αστεία. Κανονικά ήταν πεζόδρομος και τα οχήματα απαγορευόταν, εγώ καθώς ανέβαινα αναρωτιόμουν, καλά έρχονται δω πάνω με τα πόδια. Μετά βέβαια από κανένα μισάωρο είδα κάμποσους τουρίστες κάνοντας τζόκινγκ να ανηφορίζουν το δρόμο και εκει μου έφυγε η απορία.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LjJQf5.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	69,8 KB 
ID:	405767

  12. #207
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μετά να κατέβηκα κάτω στο Ασσο να πιω και δεύτερο Κ και φυσικά να λάβω επιτέλους τις τελειωτικές μου αποφάσεις για το πού θα πάω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VHPLDi.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	405768

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	el8kF4.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	405769

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VlnktN.jpg 
Προβολές:	94 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	405770

  13. #208
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Zx8Pu5.jpg 
Προβολές:	98 
Μέγεθος:	108,3 KB 
ID:	405771

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	H1cEve.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	405772

    Δυστυχώς δεν το περπάτησα το μέρος, γιατί τα πόδια μου ήταν πραγματικά χάλια...Σαν συγκαμένος αιωνόβιος βάδιζα. Γνώρισα ένα παππού και μου έλεγε ιστορίες, που ήταν ναυτικός πριν 40 χρόνια. Είχε πάει στην Αργεντινή και εκεί σε ένα ταβερνάκι είδε φωτογραφία από τον άσσο κρεμασμένη στον τοίχο. Μου είπε που ακριβώς το 40 οι γερμανοί εκτέλεσαν τυχαία έξι ντόπιους, επειδή είχαν κλαπεί κάτι ξύλα και ο κλέφτης δεν ομολογούσε το έγκλημα του...Και άλλα πολλά

    Χαιρέτησα τον παππού και το μέρος και πήγα στο Φισκάρδο να δω επιτέλους, τι θα κάνω με το πλοίο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yCdYn5.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	405773

  14. #209
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πάω στο ταξιδιωτικό πρακτορείο του Φισκάρδο και μαθαίνω ότι από κει, φεύγει καράβι μόνο για Λευκάδα και αν ήθελα, να πάω Ιθάκη θα έπρεπε να επιστρέψω στην Σάμη. ( Ο σερβιτόρος εντωμεταξύ εχθές, με είχε διαβεβαιώσει ότι και από το Φισκάρδο φεύγει καράβι για Ιθάκη. Φυσικά ψάχνοντας στο ίντερνετ, είδα ότι δεν έχει πλοίο, αλλά βασίστηκα και στο σερβιτόρο.) Καλά είχα καμιά ώρα να το σκεφτώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1ym1Er.jpg 
Προβολές:	97 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	405774

    Μετά από πολύ σκέψη και μελέτη αποφάσισα να φύγω για Λευκάδα. Άσε που βαριόμουν να ξαναγυρίσω στην Σάμη, αλλά μετά θα έμπλεκα κιόλας. Γιατί αύριο το καράβι από Ιθάκη θα έφτανε στον αστακό αργά το απόγευμα, οπότε θα έπρεπε να διανυκτερεύσω κάπου άμεσα, μιας και δεν μπορούσα να οδηγήσω βράδυ με τη μηχανή και το Σάββατο θα είχα να διανύσω, ένα κάρο χιλιόμετρα μέχρι Θεσσαλονίκη.Επίσης πιθανόν να αναγκαζόμουν να βγω στην εθνική οπότε, θα έχανα στο νήμα το πρωταρχικό στοίχημα με τον εαυτό μου. Συν το ότι η τελευταία μέρα του ταξιδιού μου θα αποκτούσε, διαδικαστικό χαρακτήρα, πράγμα που με χαλούσε αφάνταστα. Οπότε πάμε Λευκάδα, να είμαι άνετος και βλέπουμε.

    Πάω στο λιμάνι. Εντωμεταξύ η κοπέλα από το ταξιδιωτικό πρακτορείο, πήγε στο λιμάνι να κόβει εισιτήρια. Το είχες δίπορτο και αυτή. Δεν είχε καράβι, πρακτορείο. Έρχεται το καράβι, λιμάνι. Αμπως...

    - Τελικά θα φύγεις για Λευκάδα;

    - Ναι

    - Ε ναι που να γυρνάς τώρα στην Σάμη... 20 χιλιόμετρα δρόμος

    Με ειρωνευόταν άλλα την άφησα. Που να την εξηγώ τώρα από πού έρχομαι και πού πάω. Τελοσπάντων, κόβω εισητήρια και περιμένω το καράβι. Τότε ξαφνικά μου έρχεται φλασιά

    - Από Ιθάκη για αύριο έχει δρομολόγια για Λευκάδα;

    - Δεν ξέρω σίγουρα, πάρε αυτό το τηλέφωνο

    Παίρνω τηλέφωνο...Ναι έχει δρομολόγια...Και τι ώρα φεύγει το πλοίο...Το πρωί...Και τι ώρα φτάνει Λευκάδα...Το μεσημέρι.

    Τέλεια!...Κοπελιά μπορώ να ακυρώσω τα εισιτήρια μου.

    Χάζεψε! Τώρα τι να την έλεγα! Δεν την είπα τίποτα, πήρα τα λεφτά και βουρ για Ιθάκη λέμε, με μια χαρά απερίγραπτη! Λες και σήμερα ήταν η πρώτη μέρα του ταξιδιού! Όλα αυτά φυσικά γινόντουσαν για να γυρίσω στην ώρα μου πίσω στη γυναίκα μου, όπως την είχα υποσχεθεί από την αρχή του ταξιδιού.

    Στην Κεφαλονιά λόγω των σεισμών, είχε πολλές παρακάμψεις στο οδικό δίκτυο. Έτσι από άλλο δρόμο έφτασα στο Φισκάρδο και από άλλο δρόμο επέστρεψα στην Σάμη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oRORps.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	405775

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CuAIkr.jpg 
Προβολές:	96 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	405776

  15. #210
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rpHwzo.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	405777

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1cDrV4.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	405778

    Επιβιβάστηκα στο καράβι και έριξα ένα εικοσάλεπτο ύπνο μέχρι να φτάσω Ιθάκη, που με αναζωογόνησε κάπως

    Ιθάκη λοιπόν...

    Βαθύ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zzf75T.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	405779

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2015, 19:25
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 17:10
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 09:47
  4. Από την Ελλάδα με αγάπη !
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 07:20
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF