Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 242

Θέμα: Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Βλέπω πινακίδες προς καταρράκτες. Φυσικά εννοείται ότι πήγα. Παρκάρω τη μηχανή και ρωτάω, μιας και είχα τραυματικές εμπειρίες στο παρελθόν...έχει πολύ περπάτημα... όχι όχι κοντά είναι...τέλεια. Και ξεκίνησα.

    Πρώτη φορά πάω σε καταρράχτες που περήβαλων χωρος είναι ίσως πιο εντυπωσιακός κι από τον ίδιο τουν καταρράκτη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aYHoSJ.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	86,9 KB 
ID:	404755

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZPOWF7.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	96,7 KB 
ID:	404756

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	UqQUel.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	404757

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bTlbH0.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	404758

    Προς θεού δεν απαξιώ τον καταρράκτη, απλώς ο περίγυρος του μου άρεσε ίσως περισσότερο. Ανωμαλία...όσο δεν πάει

    Και φτάνω στο Νυδρί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8xaRqz.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	404759

    Γυρνάω από δω, γυρνάω από κει, δεν μου άρεσε η να το πω πιο σωστά, δεν ήταν του γούστου μου. Παραήταν τουριστικό μέρος για μένα. Εγώ προσωπικά όταν πάω σε ένα προορισμό, θέλω να έχει μια γραφικότητα ακόμα και ένα ρομαντισμό, να έχει κάτι βρε παιδί μου που να με ωθεί να το θυμάμαι.

    Τώρα θα αναφέρω ένα περιστατικό σχετικά ανούσιο για τους περισσότερους αλλά σημαντικό για μένα, θέλοντας να δείξω πός επέτρεπα το ταξίδι από μόνο του να με οδηγήσει σε αυτές τις διακοπές.

    Ενώ τρωγόμουν με τα ρούχα μου για το αν θα κάτσω η θα φύγω από τον Νυδρί,κάθομαι σ' ένα παγκάκι και να στρίψω ένα τσιγάρο,ενώ κάπνιζα μου πέφτουν τα χαρτάκια μέσα σε ένα φρεάτιο. Ε αφού τελείωσα πήγα να αγοράσω αλλά από ένα περίπτερο,και τον ρωτάω.. . που θα μπορούσαν να πάω που να είναι παραθαλάσσια, γραφικά και με ατμόσφαιρα... Στο κάθισμα...μου λέει να πας. Αλλά επειδή πάντα δύο γνώμες είναι καλύτερη από μια ξαναρωτάω σε ένα μαγαζάκι που πουλούσε είδη τέχνης... στον άγιο Νικήτα.

    Και ξεκινάω,νηστικός πεινασμένος κουρασμένος και με 4ωρες ύπνο προς το άγνωστο. Φτάνω στο κάθισμα και αντικρίζω μια τεράστια παραλία με εκατοντάδες ξαπλώστρες τελείως άδεια. Ρωτάω σε ένα μπιτς μπαρ– ξενοδοχείο

    - Εδώ είναι το κάθισμα;

    - Ναι

    - Ο κόσμος που είναι;

    - Α το πρωί γίνεται πανικός, το βράδυ εδώ έτσι είναι.

    Ε φυσικά έφυγα, με την ώρα να κοντεύει 11,οταν έφτασα στον άγιο Νικήτα που για μένα ήταν ένα παραδεισένιο μέρος.

    Που θέλω να καταλήξω. Ότι αντλωντας πληροφορίες αρχικά από τον περιπτερά και μετέπειτα από το μαγαζάκι, εξασφάλισα απ το πουθενά και την διανυκτέρευση μου αλλά και ένα γεύμα σε ένα πανέμορφο μέρος. Σιγά το γεγονός, αλλά δεν είναι έτσι. Αν είσαι χύμα στο κύμα όπως εγώ, οποιαδήποτε πληροφορία που θα άντλησης και φυσικά ανάλογα το ποια επιλογή θα κάνεις, κάνει τη διαφορά μεταξύ μιας επιτυχημένης ή αποτυχημένης ταξιδιωτικής εμπειρίας. Πόσο μάλλον όταν διακυβεύονται ο ύπνος και η σήτηση σου. Τώρα θα μου πείτε μα το φαγητό ήταν προσωπικό στο κόλλημα το που και το πως θα το γευτείς. Ναι αλλά εφόσον ήμουν μόνος ήταν για μένα, η μοναδική νυχτερινή διασκέδαση των διακοπών μου. Μια διασκέδαση που δεν ήθελα επουδενί να την στερηθώ.

    Άγιος Νικήτας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BUoTuw.jpg 
Προβολές:	202 
Μέγεθος:	72,3 KB 
ID:	404760

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iPd0MG.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	82,7 KB 
ID:	404761

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αντε να πω και μια μικρή ιστορία έτσι για να μην έχετε παράπονο...

    Πάω να φάω σε ένα ωραίο ταβερνάκι. Αφού παραγγέλνω, ε φαντάζομαι ξέρετε τι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fsnapG.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	86,4 KB 
ID:	404762

    Βρε άστο κάτω πεινάω

    Παρατηρούσα το αφεντικό του μαγαζιού, το πος πληρωνόταν τις παραγγελίες. Φανταστείτε ένα τύπο στα 60, βαρύς σαν πεπόνι φαλακρό με το στυλό στο αυτί να ακουμπάει με ύφος το χέρι στο τραπέζι και αφού σε αργή κίνηση τραβήξει το στυλο να λέει

    - Τι έχουμε...Α μια χωριάτικη μια πατάτες,ναι...Α έχετε και κολοκυθάκια...πόσο ρετσίνα ήπιαμε...Α πολύ ωραία

    Να αθρίζει τα ποσά στο τεφτέρι και να συνεχίσει ...33,20 δωσε 33...Ο τύπος ήταν λες και ξεπήδησε από τις ελληνικές ταινίες του 60. Απίστευτο θράσος ύφος και στυλ, βλέποντας τον, διασκέδαζα αλλά και εκνευριζόμουν. Ντεμέκ σου έκοβε τα δεκάλεπτα αλλά δε σου έκοβε απόδειξη και καβατσωνε το μπουρμπουάρ των υπαλλήλων. Άντε για όλα αυτά λες ας πάει στην ευχή όμως το στυλ που το βάζεις

    Έρχεται σε μένα να πληρωθεί, τα ίδια ...

    - Τι πήρες...Α κοτόπουλο...χωριάτική...Α ναι έχεις και ένα νερό...15,50 δώσε 15

    Εμένα εντωμεταξύ να μου έχουν πεταχτεί τα μάτια έξω και φυσικά είχα υπολογίσει το λογαριασμό

    - Το ψωμί πόσο κάνει 3 €;

    - Όχι δύο...

    - Ναι αλλά έτσι βγαίνουν 14... του λέω

    - Ναι ναι μπερδεύτηκα έχεις δίκιο...Ε κόψτε μια απόδειξη του παλικάρι

    Καραβάτζωνε και λεφτά από τους πελάτες, απίστευτος σε βαθμό που το ζητούσε ο κώλ...την καταγγελία, αλλά δε βαριέσαι τι σόι έλληνες είμαστε ...

    Μετά το σόου του μαγαζάτορα, πήγα στο κάθισμα και κοιμήθηκα σε μια ξαπλώστρα ανάμεσα σε εκατοντάδες αδειες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	203 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	404763

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 7 Παρασκευή 08/08/2014

    Όταν ήμουνα μικρός και πηγαίναμε οικογενειακές διακοπές, μόλις γυρνούσαμε με ρωτούσε ο παππούς

    - Νικολάκη πόσα μπάνια έκανες;

    - 30 παππού

    - Καλά πώς εκανες 30 αφού 15 μέρες μόνο πήγατε διακοπές;

    - Ε να, ενα το πρωί και ενα το απόγευμα.

    - Α έτσι πάει;

    - Ε ναι βρε πάππου, τι είναι αυτα που με ρωτάς;

    Εγώ εκείνο το πρωί που ξύπνησα στη θάλασσα και έκανα μπάνιο μόνο στη ντουζιέρα, μετράει για μπάνιο ή όχι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QGbxQ3.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	404776

    Δεν ξέρετε; Ε καλά μέχρι να το σκεφτείτε εγώ πάω για το Πόρτο Κατσίκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MBdgNr.jpg 
Προβολές:	178 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	404779

    Όταν έφτασα στην παραλία δεν ήτανε κανείς, αντίκρισα την απόλυτη ομορφιά με απόλυτη γαλήνη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	heu4l6.jpg 
Προβολές:	180 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	404782

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KpVwkS.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	404783

    Αν είχα μια πιο περιωπής φωτογραφική μηχανή ή έστω φωτογραφική μηχανή και όχι το Κ... θα μιλούσα κάλλιστα για καρτποστάλ,αλλά τι να κάνουμε ας πρόσεχα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	owt2bL.jpg 
Προβολές:	179 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	404784

    Η παραλία για όσους δεν έχουν πάει μπορώ να πω ότι χωρίζεται στη μέση, μιας και τα βράχια σε ένα σημείο φτάνουν σχεδόν μέχρι τη θάλασσα και αν έχει κύμα, τι φτάνουν σίγουρα. Μη φανταστείτε τίποτα το δύσκολο για να περάσεις από τη μια πλευρά στην άλλη, ούτε ενα μετρό ιστορία δεν είναι.

    Μετά από λίγο σκάσαν μύτη και κάτι Βούλγαρη, ήταν μια οικογένεια με ένα κοριτσάκι που μόνο αυτο μιλούσε ελληνικά, και με ρωτάει

    - Είπαμε με την οικογένεια μου να κάτσουμε εκεί κάτω από το βράχο ( Αυτό σας σπηλιά που φαίνεται στην παραπάνω φωτογραφία ) Για να μη μας κάψει ο ήλιος, από την άλλη πλευρά έχει κανένα καλύτερο μέρος με σκιά;

    - Όχι εδώ είναι καλύτερα, αλλά πάνε δες μόνη σου!

    Δηλαδή έλεος, τόση πρωινή βαρεμάρα, προτίμησε να με ρωτήσει παρά να περπατήσει ενα μετρό , έλεος!

    Έβγαλα κάτι τελευταίες φωτογραφίες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zGC43j.jpg 
Προβολές:	182 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	404785

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και ξεκίνησα για την άκρη του νησιού, το ακρωτήρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	S1lmhU.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	404786

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7VhulB.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	81,4 KB 
ID:	404787

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1ZdGYC.jpg 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	404788

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Yi1089.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	102,4 KB 
ID:	404789

    Εκει μου δημιουργήθηκε ένας εσωτερικός διαπληκτισμός με τον εαυτό μου. Που να πάω, να κάνω το γύρο του νησιού η να γυρίσω πίσω από την διαδρομή που ήρθα, να πάω στο κάθισμα εκεί που διανυκτέρευσα χθες να δω κανένα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	koloi-new.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	86,5 KB 
ID:	404790

    ...Ε...Να ακούσω μουσική ήθελα να πω . Τελικά μετά από πολύ σκέψη φαντάζομαι ξέρετε τι επέλεξα, μα φυσικά να δω...Ε να πιω ένα καφεδάκι, δεν γαμι...και το νησί...

    Αλλά ήμουν τόσο τυχερός που τελικά δεν είχε ψυχή, ήταν ακόμα πρωί.

    - Ρε ανθη γαμω την γκαντεμια μιυ δεν εχει τιποτα...

    - ( Παρτα !!!!) Κριμα...

    Πρώτου να αποχαιρετήσω το νησί, κοιτάω μία το μπάξτερ, ο χάρτης είχε κάνει φτερά. Τώρα,απλά τα πράγματα φτάνοντας στη Βόνιτσα αναγκάστηκα να αγοράσω άλλον. Διασχίζοντας την, βλέπω στη μέση του δρόμου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uL13cQ.jpg 
Προβολές:	175 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	404791

    Και φυσικά σταματάω να το αποθανατίσω.Παραδίπλα ήταν δύο σαραντάρηδες που απολάμβαναν το μεσημεριανό τους μεζέ και ενω τους πλησιάζω τους ρωτάω

    - Εκκλησία με φανάρια πρώτη φορά βλέπω

    - Μα για να μην πέσει κανείς επάνω της, τα βαλαμε

    Και πιάσαμε κουβέντα

    - Να σας ρωτήσω; Προς τα που να πάω, θέλω να διασχίσω βουνά από όμορφους ορεινούς δρόμους. Να πάω Άρτα η Καρπενήσι;

    - Καρπενήσι και το ρωτάς, θα συνεχίσεις τον δρόμο όλο ευθεία, στη διασταύρωση που λέει προς Καρπενήσι δεν θα στρίψεις,και στο πρώτο δρόμο που θα βρεις θα κόψεις δεξιά μέσα στο βουνό...Θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό...αλλά έλα πρώτα να σε κεράσουμε ένα τσιπουράκι

    Φυσικά και αρνήθηκα. Αν έπινα τσίπουρό ντάλα μεσημέρι με 37 βαθμούς Κελσίου και την κούραση που είχα, τρεις μέρες θα κοιμόμουν και το μόνο στομα που θα άνοιγα, θα ήταν... από το ροχαλητό μου.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Τώρα τη είδα, Ε πάρτε μια μικρή γεύση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	eFkrRK.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	404792

    Γεφύρι Βέργας

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	QUg8na.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	404793

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hDR3Nf.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	404794

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ZT8XWK.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	404795

    Ένα σημείο με απίστευτη θέα από ψηλά. Φυσικά, εννοείται στάση για καφέ και τσιγάρο, εκεί προσπαθώντας να παρκάρω το φέιζερ στην κατάλληλη πόζα ( Πόζες περνάμε, φωτογραφίες τραβούσαμε αλλά φωτογραφική μηχανή δεν είχαμε,αμ πως! ) Κουτούλησα με δύναμη σε ένα κλαδί, ευτυχώς που φορούσα το κράνος αλλιώς τα ράμματα δεν τα γλιτώνα

    Εκεί όμως που πραγματικά έμεινα παγωτό ήταν όταν έφτασα στην λίμνη Κρεμαστών

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CwbyXW.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	74,9 KB 
ID:	404796

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wx3ea7.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	404797

    Δεν ξέρω πως μπορώ να περιγράψω αυτήν την ομορφιά, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι φανταστείτε δεκάδες μικρά νησάκια μέσα σε μια πανέμορφη λίμνη που το καθένα από αυτά περιτριγυριζόταν από μια παραλία. Τι μέρος είναι αυτό, τύφλα να 'χουν οι Μπαχάμες και δεν είμαι καθόλου υπερβολικός. Είχε μια καντίνα πάνω στο δρόμο, σταματάω και πίνω τη μοναδική μπυρα που απόλαυσα στο ταξίδι, οσο τριγυρνούσα μόνος

    - Τι μέρος είναι αυτό, λέω στη καντίνιέρησα με δέος

    - Είδες...Πανέμορφα δεν είναι

    - Καλά έχουμε τέτοια ομορφιά στην Ελλάδα και την έχουμε αφήσει αναξιοποίητη;

    - Μη νομίζεις, η στάθμη του νερού το χειμώνα ανεβαίνει, αλλά υπάρχουν τρόποι. Η Αυστραλοι ενδιαφέρθηκαν να αγοράσουν όλη την λίμνη, να χτίσουν ξενοδοχειακές μονάδες και η υπόθεση κόλλησε πόσα χρόνια στη γραφειοκρατία. Τι ψάχνεις να βρεις ...

    - Κρίμα τι να πω ...

    - Τι μου λες τώρα. Τη γέφυρα αυτή που βλέπεις την έχτισαν οι γερμανοί το 70 και δεν υπήρχε δρόμος. Ο δρόμος έγινε μετά από 20 χρόνια. Με τα μουλάρια περνούσαμε απέναντι, εντωμεταξύ ο χάρτης εδείχνε ότι υπήρχε δρόμος και ερχόντουσαν οι ξένοι κι εμέναν σύξυλη... αφού δεν μπορούσαν να περάσουν απέναντι

    - Πλάκα μου κάνεις

    - Όχι

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Τώρα τι μπορείς να πεις για το μεγαλείο της χώρας μας. Η ενλόγω γέφυρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Fzh04X.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	90,9 KB 
ID:	404798

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kYgbit.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	404799

    Βρε ευτυχώς που υπήρχε γέφυρα δε λες, αλλιώς θα γυρνούσα πίσω…

    - Που πας;ει
    - Καρπενήσι

    - Ούτε να το σκέφτεσαι. Βλέπεις εκείνη την μαυρίλα ανάμεσα στα βουνά, εκεί είναι το Καρπενήσι και γίνεται χαλασμός. Περίμενε να περάσει η μπόρα και μετά ξεκινά.

    Όπως και έγινε, αλλά όλη αυτή η αναμονή με έβγαλε εκτός προγραμματισμού. Ήθελα να πάω Καρπενήσι και μετά να κατέβω Ναύπακτο για να διανυκτερεύσω( καλά μιλάμε εκτός τοπου και χρόνου ). Αφού με τα βουνά και τον ύπνο είχα θέμα, οχι τόσο για να μην με φάνε η αρκούδες αλλα επειδή ήθελα να εχω τσερτζελε στο βραδύ μου, μιας και στα βουνά αφου νυχτώσει δεν κυκλοφορεί ψηχη....Αλλα και για ενα σίγουρο ύπνο σε κάποια ξαπλώστρα!!

    Να βροντάει, να φυσάει να νυχτώνει και εγώ κάθε δευτερόλεπτο να τραβάω φωτογραφίες. Ε δεν θα φτάσω ποτέ, εδώ κόσμος καίγεται και εγώ... άντε . Και μιλάμε για κρύο όχι αστεία, ψόφησα απ το κρύο.Ούτε Φεβρουάριο μήνα στη Θεσσαλονίκη δε τον είχα δαγκώσει τόσο.Αφού φόρεσα και το αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν και πάλι τουτουριαζα, αλλά όπως είπαμε εγώ το χαβά μου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4ZnecU.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	71,7 KB 
ID:	404803

    Φτάνω Καρπενήσι και τρέμω σα το ψάρι. Υγρασία και παγωνιά. Αρχές Αυγούστου και είχε 12 βαθμούς, τα πάντα να είναι μούσκεμα...έβρεξε πολύ ρωτάω έναν περαστικό...κατακλυσμός. Πωπώ να ναι καλά η καντηνιερισα σκέφτηκα,με έσωσε .
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 25/03/2019 στις 21:01.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εν τω μεταξύ εκεί μου συνέβη το άλλο περίεργο φτάνοντας… όσοι δεν γνωρίζουν το Καρπενήσι έχει δύο κεντρικούς δρόμους ένας είναι η άνοδος και ένας η κάθοδος που καταλήγουν και οι δύο στην κεντρική πλατεία, σχηματίζοντας ουσιαστικά ένα τρίγωνο, μια μύτη. Από τη μία φτάνεις από την άλλη φεύγεις απλά τα πράγματα, συμφωνείτε… και ομως όχι

    Με το που έφτασα, εγώ ανέβηκα εναγνοια μου από το μονόδρομο επάνω, με έβριζαν αλλά δεν έδωσα και πολλή σημασία. Αφού έκανα ένα τσιγάρο να στανιάρω, λέω να κάνω μια γύρα στην πόλη. Ε κατεβαίνω νομιμότητα, στρίβω αριστερά για να ξανανέβω προς τα πάνω,παντού αδιέξοδα και δρομάκια που οδηγούσαν αλλού. Που έμπλεξα λέω πως θα ανέβω επάνω, ρωτάω δυο γιαγιάδες...ξευτίλα αλλά περιμένετε και τη συνέχεια

    - Αγόρι μου, επειδή κάνουν εργα στον κεντρικό δρόμο που ανεβαίνει, πρέπει να συνεχίσεις από εδώ που είσαι όλο ευθεία και μετά από 2 km να ξαναστρίψεις αριστερά. Μετά ο δρόμος θα σε βγάλει

    - Δηλαδή θα πρέπει να κάνω 4 km για μια απόσταση 200 m

    - Ναι

    - Καλά σας ευχαριστώ...και πήγα από το μονόδρομο. Δηλαδή έλεος!

    Τι και αν έφαγα τρία σάντουιτς με διπλή πίτα ακόμα δεν είχα συνέρθει από το κρύο. Φορούσα κοντομάνικο,φούτερ μπλούζα, το μπουφάν της μηχανής χωρίς την επένδυση (καλοκαίρι ήταν μωρε,γιατί να το πάρω) το αδιάβροχο και έτρεμα. Και έβλεπα τους ντόπιους με τα κοντομάνικα να περπατούν άνετα

    Τώρα το που κοιμήθηκα ...Είναι μεγάλη ιστορία, ας πούμε οτι άπλα επιβίωσα...κάπου κοντά στα ΚΤΕΛ βρήκα μια καβατζα και δαγκώνοντας τον αποκοιμήθηκα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	81,1 KB 
ID:	404804

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 8 Σάββατο 09/08/2014

    Πως γίνεται να κανω τόσες χαζομάρες, τόσες απερισκεψίες, γενικά να είμαι στην κοσμάρα μου χωρίς να σκέφτομαι τις επιπτώσεις των πράξεών μου του σήμερα για την αυριανή ημέρα και όλα μου πηγαίνουν δεξιά. Λόγω της κόπωσης, δε λειτουργούσε η Κλάβα μου, είχε αποσυντονιστεί τελείως και για να μου το υποδείξει με οδηγούσε σε ότιναναι επιλογές, μπας και καταλάβω ότι κάπου τα έχω φτύσει αλλά εγώ που...

    Παράδειγμα. Εχθές δεν γέμισα το μηχανάκι με βενζίνη, πέρασα από τόσα βενζινάδικα αλλά δεν το φουλάρα.Εντάξει είχα μισό ντεπόζιτο αλλά εφόσον θα κοινιομουν και πάλι σε ορεινό δίκτυο άντε να βρεις βενζινάδικο. Το ρισκάρεις, εγώ όχι. Έλα μωρέ αύριο θα βάλω, έλεγα εχθες. το βράδυ παρότι πήγα στο περίπτερο να πάρω χαρτάκια και ενω ήξερα ότι δεν έχω καφέ για το πρωί,δεν αγόρασα. Το γιατί δεν το ξέρω, είπαμε δε λειτουργούσε. Αύριο θα πάρω, έλα όμως που το αύριο δεν άργησε να έρθει.

    Ξυπνάω μετά από δυόμιση ώρες ύπνου ψυλοκατεψυγμένος,πεντέμιση η ώρα το πρωί.Τωρα, χωρίς καφέ και βενζίνη τι κάνουμε. Αφού έριξα τρελό μπινελίκι, πάω σε βενζινάδικο φυσικά κλειστό. Σκέφτομαι να περιμένω να ανοίξει αλλά δεν είχα καφέ και δίχως καφεΐνη μες την παγωνιά δεν την πάλευα με τίποτά. Φεύγω λέω, να πάρω καφέ από το κεντρικό περίπτερο (από αυτό που δεν πήρα εχθές) και να πάω στο βενζινάδικο περιμένοντας να ανοίξει. Πηγαίνοντας προς το περίπτερο βλέπω ένα καφενείο που μόλις άνοιγε. Πάω μέσα, παραγγέλνω ένα ζεστό καφέ κι εκεί που κάθομαι βλέπω ότι έχει wi fi. Το τέλειο φαντάζει λίγο για αυτό που μου έτυχε. Κάθομαι παραπάνω από 2 ωρες μέχρι να τελειώσω με τις δουλειές μου αλλά και για να ζεστάνει λίγο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tpqf9a.jpg 
Προβολές:	152 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	404816

    Αφού έμαθα πληροφορίες για το από πού θα πάω στη Ναύπακτο, κατά τις εννιά παρά πάω στο βενζινάδικο και το ρωτάω ...τι ώρα άνοιξες...Α σήμερα άργησα έχει κανένα εικοσάλεπτο. Πωπώ τι φρίκη θα έτρωγα αν περιμένα απέξω

    Συμπέρασμα. Αν έβαζα εχθές βενζίνη, δεν θα έκανα σήμερα τόσες δουλειές με το κ...σουτ μην το πεις θα σου ρίξω πιπέρι στο στόμα. Αν έπαιρνα καφέ εχθές από το περίπτερο θα περίμενα κοκαλωμένος πάνω από ενα δυωρό έξω το βενζινάδικο. Σας είπα κάποιος εκεί ψηλά με προσεχε.

    Όσο ήμουν στο καφενείο φυσικά και δεν ξέχασα την τέχνη μου ζάλισα όλους τους αγρότες που ακόμα δεν είχαν ξυπνήση καλά καλά για το από πού να πάω στην Ναύπακτο… … απεταξαμην… τι είναι τούτος α…

    τέλος πάντων μου έκανε εντύπωση που δεν ήξεραν(μάλλον μου λεγαν ότι δεν ήξεραν… απεταξαμην…) και αποφάσισα να πάω μέσω Θέρμου να δω και την Αράχοβα . Ε φτάνω Αράχοβα πολύ ησυχία που είναι όλα αυτά που βλέπω στο σταρ κάθε χειμώνα. Ροταω κάτι παππούδες σε ένα καφενείο

    - Αυτή είναι η Αράχοβα

    - Ναι

    - Η γνωστή

    - Όχι η άγνωστη

    - Ουπς…

    Λίμνη Ευηνου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Eii7rX.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	404818

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8BWFIy.jpg 
Προβολές:	150 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	404820

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dhUtxR.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	404823

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Εκεί και πάλι αποπροσανατολιστικά πλήρως. Πήρα λάθος δρόμο, περίεργο ε…

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zJQWq2.jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	404826

    όσο οδηγούσα και μέχρι να συνειδητοποιήσω ότι όντως χάθηκα έκανα 4-6 χιλιόμετρα… ε ναι να χαθώ αποκλείετε, καλά πάω έλεγα… μόλις άρχισε βεβαία χωματόδρομος την κατάλαβα την δουλειά. Όμως πως γυρνάμε πίσω είναι και αυτό ένα θέμα ... Με τα χίλια ζόρια έκανα αναστροφή θανάτου, ένα λάθος και θα έμενα για πάντα εκεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Tj0t66.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	404829

    Το σημείο λίγο πριν την αναστροφή. Αν είσαι μόνος και κάνεις ένα αθωο λάθος, όπως το να μην υπολογίσεις σωστά το χώρο την κλήση το βάρος από τη μηχανή, τελειώσες.

    Γυρνώντας από τα κατσάβραχα στο ορεινό δίκτυο μου φάνηκε λες και οδηγούσα στην Εγνατία. Απο θεμα οδοστρώματος, γιατί κατά τα άλλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	c48X3z.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	404830

    Η απόσταση από το Καρπενήσι εως την Ναύπακτο μέσω της Θερμού είναι 150 km και για να την διανύσω με στάσεις φωτογραφίες και διαλείμματα έκανα πεντέμιση ώρες.(καμικαζι λεμε)Κάθε 80 m έστριβα Δηλαδή μπορεί να έστριψα γι' αυτά τα 150 km δυόμιση χιλιάδες φορές.Τελεία! Αλλά και πολλή κούραση. Φαντάζεστε να την έκανα αυτή τη διαδρομή βράδυ, όπως και ήταν ο αρχικός μου προγραμματισμός και θα την έκανα αν δεν με έπιανε βροχή και καθυστερούσα στην λίμνη Κρεμαστών για να τη γλυτώσω, μόνο και μόνο για το θέμα του ύπνου

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Στάση λοιπόν μπας και στανιάρω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BTYkev.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	404832

    Όλο παράπονο είσαι, αντε. Όχι δεν είναι παραπονο μην με γλωσσοτροτε,είναι ότι ξανά γινόμουνα μούμια σιγά-σιγά αφού είχα αρχίσει να έχω και πρόβλημα με την όραση μου, από τον ήλιο ήταν, από τους 35 βαθμούς Κελσίου δεν ξέρω, πάντως τα έβλεπα όλα ασπρόμαυρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	X3d2lt.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	404833

    Ναύπακτος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sZz53C.jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	404834

    Με το που ήπια και το τρίτο καφέ άρχισαν οι λειτουργίες μου να επανέρχονται σταδιακά σε φυσιολογικό επίπεδο. Λίγο θολά στην αρχή

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	uDKn8I.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	85,4 KB 
ID:	404835

    Ε και κάπως καλύτερα στη συνέχεια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tdTczL.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	404836

    Ανέβηκα πάνω στο κάστρο να δω την θέα από ψηλά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lS1MJ8.jpg 
Προβολές:	147 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	404837


    θα το γράψω ρε!! το κάστρο ειχε κάποια διαζώματα, ανεβενες κατεβενες σκαλοπατια και πηγενες σε διαφορετικά επίπεδα (οχι τρελα πράγματα μην φανταστείτε...) ε πηγα απο εδω πηγα απο εκει... και στο τέλος χάθηκα και δεν μπορούσα να βρω την εξοδο!! ΝΑΙ!!!! Αφου στο τέλος ψιλο ανχωθηκα κιολας...αλλα ο κάλος ταξιδευτης παντα ξερει να βρίσκει τον τροπο!!!

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2015, 20:25
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 18:10
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 10:47
  4. Από την Ελλάδα με αγάπη !
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 08:20
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF