Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 242

Θέμα: Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Και ξεκίνησα πάλι να οδηγώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	GzFInn.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	99,5 KB 
ID:	404838

    Όμως και πάλι αισθανόμουν αδύναμος, έσβηναν τα φώτα του μυαλού μου.μόνο ενα μπάνιο θα μας σώσει σκέφτηκα. Στη διαδρομή μου πέρασα πολλά παραθαλάσσια χωριουδάκια, δεν ήξερα που να πάω όλα φάνταζαν εκπληκτικά από ψηλά, μα φυσικά που αλλού από τον Αγιο Νικόλαο. Η επιλογή έγινε εξ ονόματος και μόνο αλλά διόλου δεν το μετάνιωσα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	46FbKm.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	404839

    Επιτέλους έκανα το πρώτο μου εξολοκλήρου μπάνιο. Για το προηγούμενο που έκανα στην Λευκάδα οι απόψεις διίστανται, αλλά αυτό δεν μπορεί να μου το αμφισβητήσει κανείς. Όχι πείτε μου μπορεί;

    Ήπια καφέ και ξεκίνησα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	G9AclY.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	98,5 KB 
ID:	404840

    Εκεί μου συνέβη ένα άλλο μεταφυσικό φαινόμενο που όμως τελικά το κατανόησα από την πορεια των γεγονότων. Ενώ οδηγούσα έβλεπα στον ουρανό ένα σμήνος από πουλιά να πετάει κάπως περίεργα, σαν ζαλισμένα πήγαιναν. Ώπα λέω τι έγινε σεισμός, καμιά φωτιά, θεομηνία ο θεός να μας φύλαξη, προβληματίστηκα αλλά και συνάμα εντυπωσιάστηκα από το πέταγμα των πουλιών και σταμάτησα να το αποθανατίσω.Τότε με πλευρίζει ένα αυτοκίνητο και μου λέει...Κάτι σου έφυγε από το Μηχανάκι...

    Όχι ρε πάλι τα ίδια, μετά το χαρτι τι άλλο έχασα και κάνω αναστροφή και πίσω. Μετά από καμμιά 500 m στη μέση του δρόμου τι βλέπω; Μια κάλτσα είχε απογειωθεί από το μηχανάκι Α... έτσι εξηγούνται όλα

    Ήμουν λυπημένος για τα καημένα τα πουλάκια και δεν έβγαλα πολλές φωτογραφίες στη διαδρομή μου. Πέρασα τους Δελφούς αλλά μέχρι να φτάσω Αράχοβα χάζεψα, ο δρόμος ήταν από άλλο πλανήτη και από απόψεις θέας αλλά και από απόψεις οδοστρώματος και διαπλάτυνσης του δρόμου. Αεροδρόμιο πραγματικά

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Wp469y.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	72,6 KB 
ID:	404841

    Και έφτασα στην γνωστή Αράχοβα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1Y81Sf.jpg 
Προβολές:	210 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	404842

    Εκεί θυμήθηκα ότι δεν έβγαλα φωτογραφίες από τους Δελφούς. Όχι ρε τώρα; Να γυρίσω πίσω 4 km ή όχι; Πήγα τι να κάνω. Είπαμε ήμουν σε ταξιδιωτικό σελινηασμό... παρότι δεν είχα φωτογραφική μηχανή

    (Σας άρεσαν οι φωτογραφίες που τράβηξα; Εμένα να δεις! Ακόμα αγνοείται η τύχη τους...)

    Ξαναγυρνάω Αράχοβα, ρωτάω σε ένα περίπτερο αν μπορώ να πάω στα καμένα Βούρλα διασχίζοντας το βουνό ...Ναι είναι καμιά 80 km

    Κοιτάω το ντεπόζιτο ήταν στη μέση.Λέω να πάω να βάλω βενζίνη και να ξεκινήσω...είπα λέω δεν είναι τυχαίο, μιας και το βενζινάδικο ήταν κλειστό. Τώρα άντε ξανά πίσω στους Δελφούς για βενζίνη φτάνω Δελφούς πάω στο βενζινάδικο ...Δεν έχω βενζίνη ...

    Καλά πήγες στο κλειστό γιατί δεν πήγες στο ανοιχτό 300 μετρά πιο πάνω... Πω πω μια φορά δε ρώτησα και έμπλεξα ..

    Άντε ξανά πάνω, δεν πειράζει την πρώτη φορά που ανέβαινα φωτογράφιζα και απολαμβάνα τη θέα. Τη δεύτερη έβριζα και την τρίτη απογειώθηκα.Ε ναι να ξεμπουκώσει και λίγο το φέιζερ, τόσες μέρες με 50 πήγαινα όχι άλογα... χιλιόμετρα

    Γενικά οδηγούσα πολύ σιγά. Απολαμβάνα το ταξίδι, ήθελα να δω ότι μπορούσε να μου προσφέρει ο δρόμος αλλά ημουν και κομμάτια και φοβόμουν να τρέξω παραπάνω.

    Πηγαίνοντας ας πούμε προς τα καμένα Βούρλα γύρισα εν πορεία να δω μια πινακίδα από την αντίθετη κατεύθυνση και ξανακοιτώντας μπροστά μου πήγα να πέσω σε ένα χαντάκι. Η ενώ οδηγούσα με καμιά 80 km ο δρόμος είχε σαν πως να το πω, αυλάκια ήταν σκαμμένος και είχε βουναλάκι το οποίο πήγαινε παράλληλα με την διαχωριστική γραμμή του δρόμου και συνέχισε για αρκετά μέτρα (Το καταλάβατε; Όχι! Δεν πειράζει ούτε εγώ...)Τελοσπάντων ενώ το πρόσεξα το κατέβηκα εν πορεία με καμιά 80 km και στη συνέχεια το ξανανέβηκα από απερισκεψία μου. Πολύ επικίνδυνο, αν γλιστρούσε το φέιζερ το ταξιδιωτικό μου θα τελείωνε κάπου εδώ

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1bylXV.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	404843

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνοντας στα καμένα Βούρλα πήγα να πέσω πάνω σε ένα παρκαρισμένο ή μάλλον διπλό παρκαρισμένο αμάξι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	n9oZCF.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	70,3 KB 
ID:	404844

    Ευτυχώς που έρχεται αύριο γυναίκα μου και θα ξεκουραστώ λίγο. Α δε σας το είπα, Ε σας το κρατούσα για έκπληξη για έξι μέρες θα έχω επιτέλους και συνοδηγό. Στα τηλεφωνήματα μας την έλεγα...με το που έρθεις και ξαπλάρω στο ξενοδοχείο ή θα ξεραθώ και θα ξυπνήσω μετά από τρεις μέρες ή θα σε κάνω στρατιωτική διαβολοβδομάδα, ξύπνημα κατά τις έξι το πρωί και στο δρόμο ...

    Τρώγομαι με τα ρούχα μου, δεν μου άρεσε και φεύγω σφαίρα ή μάλλον (Με την κούραση που είχα ) Χελώνα για άγιο Κωνσταντίνο δεν... Ε μετά την Αρκίτσα δεν είχε τίποτα άλλο ...πάμε εκεί και ό,τι γίνει λέω...και ξαναξεκινήσα

    Φανταστείτε λίγο την κατάσταση μου.Ημουν νηστικός όλη μέρα, με 3 ωρες ύπνο, με συνολικά όλες τις ημέρες των διακοπών μου να κοιμήθηκα καμιά 30 ώρες υπό δύσκολες συνθήκες. Σε οκτώ μέρες να έχω οδηγήσει δυόμιση χίλιαδες ορεινά χιλιόμετρα και να οδηγάω προς το άγνωστο χωρίς να έχω και πολλά λεφτά πάνω μου.Αφού θα ερχόταν η γυναίκα μου θα έφερνε μαζί της χρήμα οπότε δεν έβγαλα για να μην κουβαλάμε και πολλά και ενώ οδηγάω βγαίνω και στην εθνική.

    Ωρε μάγκα μου που πάω αναλογιζόμουν. Λες να χάθηκα, δεν έχω και λεφτά. Φτανω σε μια διχάλα που τελείωνε ο δρόμος.αποπροσανατολιστικά.Που να στρίψω δεξιά ή αριστερά, για Θεσσαλονίκη να κατευθυνθώ η για Αθήνα, απ' όπου έρχομαι, τα καμένα Βούρλα που βρίσκονται στο χάρτη, τα 'χασα. Δεν ήξερα κόλλησα. Ευτυχώς πέρασε ένα αμάξι και το ρώτησα αλλιώς έτσι όπως ήμουνα κομμάτια έβλεπα να γυρνούσα αθέλα μου στη Θεσσαλονίκη και μετά να το έπαιρνα χαμπάρι.

    Σκεφτείτε σκηνικό. Να πήγαινε η γυναίκα μου στο σταθμό των τρένων στην Θεσσαλονίκη για να έρθει σε μένα και να με έβλεπε φαντί μπαστούνι μπροστά τις... να μπερδεύτηκα λίγο (πλάκα κάνω άντε γιατί με έχετε)βρε ας μην ερχόταν το αμάξι και θα σας έλεγα εγώ,αντί για την Αρκίτσα θα έβγαζα φωτογραφία το Λευκό Πυργο...

    Τελικά όπως καταλάβατε το αμάξι μου έκανε πλάκα και εγώ βρέθηκα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	CnIAv7.jpg 
Προβολές:	207 
Μέγεθος:	81,1 KB 
ID:	404845

    Λίγο πριν το σούρουπο στη Θεσσαλονίκη

    Το αν σας άρεσε το ενλόγω ταξιδιωτικό δεν το ξέρω, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι ανάλογο αποκλείεται να έχετε ξαναδιαβάσει. Το τέλος πραγματικά ήταν... τι θέλετε και επίλογο τώρα...δεν σας έφτασε...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Οχι οχι ευτυχώς δε μου έκανε πλάκα το αμάξι και έφτασα τελικά στην Αρκίτσα ...όχι όχι δε γύρισα άρον άρον από τη Θεσσαλονίκη για να μη γίνω ξεφτίλα στην γυναίκα μου...στην Αρκίτσα πήγα απλώς σας έκανα λίγο χαβαλέ. Εύχομαι να σας άρεσε

    Φτάνω Αρκίτσα , βλέπω ένα ερειπωμένο απο κοσμο ταβερνάκι στην πλατεία... Τέλεια...λέω... τώρα για αυτό ήρθα. Ρωτάω κάτι κάγκουρες πάνω σε ένα παπακι

    - Κάπου να φάω;

    - Στην πλατεία έχει ένα ταβερνάκι

    - Πιο εκείνο που πέρασα;

    - Ναι

    - Πουθενά αλλού;

    - Στην παραλία μετά ότι έχει

    Τώρα εσείς δεν με πιστεύετέ κιόλας. Το ξέρω εγώ, αν δεν δείτε φωτογραφία δε με πιστεύετε. Πως το λένε, καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wOJCY9.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	76,3 KB 
ID:	404902

    Να ορίστε ο ασπρομάλλης κύριος με το που έμαθε την πλάκα που σας έκανα χαμογελάει. Εύχομαι και εσείς, και να μη μου ρίχνετε μούτζες...


    Παίρνω το κατάλογο και απογοητεύτηκα, όχι από τις τιμές αλλά επειδή δεν είχε...

    Μακαρόνια. Τρελό κόλλημα με τα μακαρόνια. Αφού η γυναίκα μου όταν ακούει για μακαρόνια σε επιτάχυνση μπορεί να κερδίζει και το φειζερ...

    Αφού έδωσα το ακατανόμαστο να το φορτίσουν, δεν είχα ρολόι. Από διπλά μου ηταν ένα μεσήλικο ζευγαράκι και αφού τους ρώτησα την ώρα, πιάσαμε συζήτηση

    - Παραδέχομαι που οδηγάς και δε πίνεις... μου λένε

    - Ναστε καλά...βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση ήμουν ρέστος, αλλά αυτό δεν το είπα. Πάντως γενικώς δεν πίνω παρά μόνο καφέ (έτσι όπως πάω σε λίγο και η λέξη καφές θα συμπεριληφθεί στην άλλη λέξη, ξέρετε πια που δεν μου επιτρέπεται πλέον να ξανα αναφέρω )

    Τους είπα για το ταξίδι και μου λένε

    - Α τα παιδιά μας δεν έχουν τρελα με τις μηχανές

    - Ευτυχώς

    - Ευτυχώς; Γιατί δεν είναι ωραίες οι μηχανές;

    - Ευτυχώς για σας...τους λέω... και για κάθε γονιό,αν θέλετε ρωτήστε τη μάνα μου,20 φυλαχτά μου φόρεσε για αυτό το ταξίδι.Η μάνα είναι πάντα μάνα και όσο χρόνων κι αν φτάσεις πάντα, θα είσαι το παιδί της και πάντα θα ανησυχεί. Τυχεροί είστε, μη το συζητάτε καθόλου.Από την άλλη ίσως να είναι λίγο άτυχα τα παιδιά σας...γιατί δεν ξέρουν τι χάνουν...

    Μιλήσαμε κάμποση ώρα, Έ να μη σε ζαλίζω και άλλο, τους χαιρέτησα και αφού πλήρωσα ξεκίνησε η αναζήτηση του ξενοδοχείου.Δυστυχώς αυτό δεν ήταν λουξ όπως τα προηγούμενα, δεν είχε ξαπλώστρα, καλόμαθα βλέπετε και με τα πολλά κοιμήθηκα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	404903

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 9 Κυριακή 10/08/2014

    Κλασσικά μετά από πολύ λίγες ώρες ξύπνησα. Προτού να ξημερώσει γαρίδα το μάτι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	L9PwTX.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	404923

    Πάντως να ξυπνάς δίπλα στη θάλασσα και να βλέπεις την ανατολή του ήλιου, είναι άλλο πράγμα. Αυτά είναι τα καλά και τα κακά της ταλαιπωρίας, συμφωνείτε; Εγώ πάντως ναι.

    Δεν είχα νερό να πιω καφέ, Έ και πάω στο χωριό για να αγοράσω ελπίζοντας ότι θα βρω περίπτερο ανοιχτό. Ήταν ακόμα εφτά παρά. Δεν πίστευα στα μάτια μου με αυτό που είδα, καφετέρια ανοιχτή,καφετέρια όχι καφενείο, καφετέρια

    - Ανοιχτά είστε;

    - Βέβαια όλο το εικοσιτετράωρο

    Βρε μπράβο η Αρκίτσα...Εσείς παίζετε μουσική όλο το βράδυ;

    - Ναι

    Μα που ήρθα στη Μύκονο αναρωτήθηκα. Παραγγέλνω (μου επιτρέπεται να το πω)καφέ. Φορτίζω για τελευταία φορά το κ...σε δημόσια θέα και απολαμβάνω το μέρος.

    Το μαγαζί ήταν εικοσιτετράωρου βάσης ανοιχτό, οπότε δικαιούται παραπάνω από μία φωτογραφία. έτσι δεν είναι;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	qMky5G.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	97,9 KB 
ID:	404924

    Είχε και επιτραπέζια παιχνίδια, για μικρούς... και για γίγαντες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ChwNEv.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	101,7 KB 
ID:	404925

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Με τα πολλά ξεκινάω για Θήβα να πάρω τη γυναίκα μου από το σταθμό των τρένων. Κάπου στο δρόμο μετά τη Λιβαδειά ακούω ένα θόρυβο από το μπάξτερ, ώπα τι έγινε, κοιτάω πουθενά ο χάρτης. Κάνω αναστροφή και μετά από 300 m το βλέπω πεταμένο στην άκρη του δρόμου

    Το μπάξτερ ήταν γυρισμένο προς τα εμένα, οχι προς το τιμόνι και το φερμουαρ που βάζεις μέσα το χαρτί ήταν ανοιχτό, με αποτέλεσμα να πετάξει ο χάρτης από τον αέρα. Απίστευτο, ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι είναι δυνατόν να συμβεί κάτι τέτοιο.

    Φτάνω Θήβα και μετά από λίγο ήρθε το τρένο και άλλαξε τελείως το πλάνο του ταξιδιού. Μα ο μαγκούφης βρήκε ταίρι, το κινητό στέγη και το πιο σημαντικό δεν ξανάφωτογραφίσα μακαρόνια για τις επόμενες εφτά μέρες. Όλα τα άλλα που θα άλλαζαν, Μπρος σε αυτά φαντάζουν περιττά.

    Αφού κάναμε ένα τσιγάρο και τα είπαμε λίγο πάμε στο μηχανάκι, κοιτάζουμε το φέιζερ τό πος είναι φορτωμένο, κοιτάζουμε τα πράγματα που κουβαλάει η Ανθη και μου λέει

    - Χωράμε ;

    - Δεν ξέρω; Αν είναι να αφήσουμε την σκήνη στο σταθμό και να την πάρω όταν θα σε ξαναφέρω...Πάω ρωτάω στο σταθμό αν έχουν ντουλάπια αποθήκευσης, που τέτοια τύχη ...

    - Ανθή μήπως θες να φύγω εγω με το φέιζερ και να έρχεσαι από πίσω μου με το ΚΤΕΛ...όχι...καλά... πάντως αν σκεφτούμε τις ταχύτητες που είχα στο ταξίδι, μάλλον εγώ θα πήγαινα πίσω από τα ΚΤΕΛ και όχι τα ΚΤΕΛ πίσω από μένα...

    Μόλις ψύλοβολέψαμε τα πράγματα και αρματώθηκαμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	YqCbMW.jpg 
Προβολές:	170 
Μέγεθος:	101,4 KB 
ID:	404926

    Ξεκίνησε το από κοινού μας ταξίδι. Πως το λένε, κάθε αρχή και δύσκολη εγώ θα το έλεγα κάθε αρχή και ασήκωτη. Βογγηξά τα πρώτα χιλιόμετρα να συνηθίσω το επιπλέον βάρος. Πρώτη φορά στη ζωή μου οδηγούσα τόσο φορτωμένος. Ήταν και το καμίνι,τα φτυσα...

    Πάμε Χαλκίδα και την πέφτουμε νεκροί σε μια καφετέρια. Έρχεται η σερβιτόρα... πωπώ θα σκεφτόταν από που να ήρθαν άραγε αυτή...Όταν την λέω... άσε κοπέλα ψόφησα.Kάτσε να πάρω μια ανάσα και να παραγγείλουμε μετά κάναμε τουλάχιστον... 40 km...γέλασε.Μάλλον θα νομίζε ότι την έκανα πλάκα, όμως η αλήθεια ήταν.

    Μετά από ένα δυωρό, φορτωμένη σα γαϊδούρια ξεκινήσαμε και πάλι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1iAhec.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	404927

  7. #52

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Φτάνουμε Μαρμάρι, πάω στο περίπτερο να πάρω νερό και με ρωτάει

    - Που πας;

    - Καρυστο

    - Ωραία είναι, μόνο που θα έχει αέρα.όταν δεν φυσάει εδω φυσάει εκεί

    - Σιγά

    - Μην το λες, αν πιάσει δεν μπορείς να κάτσεις έξω

    Υπερβολές σκέφτηκα και έφυγα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0kGwAK.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	80,3 KB 
ID:	404935


    Φτάνουμε Κάρυστο, όντως πανέμορφο μέρος. Καθόμαστε σε ένα παγκάκι να πάρουμε μια ανάσα, λέω την Ανθή

    - Να ψάξουμε ξενοδοχείο από το διαδίκτυο;

    - Καλά ψάξε εσυ και εγώ θα κάνω καμιά γύρα

    Μέχρι να συνδεθώ στο ίντερνετ και να ψάξω, με παίρνει τηλέφωνο

    - Βρήκα

    - Που;

    - Εδώ, στα 50 μετρα πίσω

    Αμεσότητα όχι αστεία. Κάναμε τσεκιν. Τακτοποιήσαμε τα πράγματα στην μπαγκαζιέρα για να εξοικονομήσουμε χώρο,αφού εγώ τα είχα όπως νάνε και μόλις σουρούπωσε ετοιμαστήκαμε για την βραδινή μας βόλτα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mPp8R0.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	75,2 KB 
ID:	404939

    Η θέα από το ξενοδοχείο. Καλά θα μου πείτε, τόσες μέρες δεν πληρώνες μία και είχες τη θάλασσα φάτσα και τώρα που πλήρωσες 40 € τι βλέπεις πλάγια...τι να πεις;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	E7dRVH.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	91,4 KB 
ID:	404940

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lVXf3L.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	75,8 KB 
ID:	404941

    Ήδη είχε αρχίσει να φυσάει δαιμονισμένα, ούτε τσιγάρο δε μπουρούσες να κάνεις από τον αέρα. ( Τον άτιμο τον περιπτερά, όλα τα ήξερε ) Οπότε άσε τα παραλιακά ταβερνάκια και πάμε στην πλατεία, καλύτερα κιόλας να λάβουμε πιο αυθεντικό και όχι τόσο τουριστικό κλίμα από την Κάρυστο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ikBcZD.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	86,7 KB 
ID:	404942

    Αφού φάγαμε ελαφριά και τα είπαμε για κάμποση ώρα πέρασε και αυτο το βραδύ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	47,5 KB 
ID:	404943

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 10 Δευτέρα 09/10/2014

    Τελικά ούτε μετά από τρεις μέρες δεν ξύπνησα ούτε και στις έξι, αλλά κάπου στις οκτώ παρά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kM1ZjN.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	404944

    Τι καλύτερο από το να συνδυάζεις το πρωινό σου καφέ με το να καταγραφείς τις ταξιδιωτικές σου εμπειρίες. Τέλεια.

    Πήγαμε μαζέψαμε τα πράγματα απο το ξενοδοχείο και πρώτου να αποχαιρετήσουμε την Κάρυστο, αποθανατίσαμε λίγες ακόμα αναμνήσεις.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zB6Skv.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	404945

    Στο δρόμο και πάλι για Χαλκίδα ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	i3WblO.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	91,2 KB 
ID:	404946

    Γινόταν ο κακός χαμός από κίνηση με το που φτάσαμε και πάλι Χαλκίδα, είχε πάει 11 ήταν Δευτέρα και φαντάζεστε...Βλέπω ένα μηχανόβιο που έρχεται από την αντίθετη κατεύθυνση, του κάνω νόημα και το ρωτάω από που θα κινηθούμε για να πάμε προς βόρεια Εύβοια ...έλα έλα...κάνω αναστροφή και τον ακολουθώ για καμιά 100 m όταν σταματάει και μου λέει...θα γυρίσεις πίσω και θα πας...Εντάξει δεν μπορούσε να μου το πει χωρίς να κάνω αναστροφή και τον ακολουθήσω... Ασχολίαστο...

    Ανηφόρισαμε την Εύβοια , νταλίκες και άγιος ο θεός. Αφού περάσαμε καμιά δεκαριά κουραστήκαμε,τώρα κάνουμε στάση η όχι. Αν κάνουμε θα πας ξαναπεράσουν, αν όχι βγάζουμε αχρείαστη ταλαιπωρία στις διακοπές μας. Τελοσπάντων, σταματάμε και μετά από λίγο το κομβόι από τις νταλίκες μας χαιρέτησε και πάλι...

    Φτάνουμε στη λίμνη,πραγματικά πανέμορφο μέρος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	xicUYO.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	404947

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ωραία εδώ θα διανυκτερεύσουμε, αφού κάναμε μπάνιο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	h6qwgg.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	404948

    Ουστ κι εσύ τώρα βρήκες να κολυμπήσεις...Αμάν Ανθή εσύ είσαι..Κολύμπα δελφίνι μου εσύ...

    Βρίσκομαι κατάλυμα και ξανά στο δρόμο

    Πάμε στους καταρράκτες Δρυμώνα. Παρκάρουμε στο πάρκινγκ, μας έκανε εντύπωση ότι δεν είχε ούτε ένα αμάξι και περπατάμε μέσα στο δάσος προς καταρράκτες μέσα από ένα ξύλοχτιστο μονοπάτι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gA10Au.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	404949

    Ενώ φωτογραφίζω με το Κ... ήταν μια οικογένεια που φωτογράφισε με dslr και πιάσαμε συζήτηση.

    - Να και εγώ ήθελα να πάρω αλλά τελικά δεν...

    - Αξίζει πάντως να ξέρεις

    - Πόσο κάνει αυτή; Κανένα πεντακοσάρικο

    - Τρία χιλιάρικα

    - Πόσο! Αν είναι έτσι θα πρέπει να πουλήσω το φέιζερ και μετά,που θα πηγαίνω για να βγάλω φωτογραφίες; Άστο και το Κ.. καλό είναι

    Πάντως και εγώ τρείς χιλιάδες φορές το μετάνιωσα που δεν αγόρασα μια καλή φωτογραφική μηχανή για το ταξίδι. Έλα μωρέ Ελλάδα πάω σκεφτόμουν. Το ότι όμως η Ελλάδα είναι από τις πιο όμορφες χώρες του κόσμου δυστυχώς δεν το σκέφτηκα. Έτσι είναι, ότι έχεις στα πόδια σου δεν το εκτιμάς

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	VKhm0P.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	404950

    Τελικά απότι μάθαμε υπήρχε και άλλη είσοδος για να πάς στους καταρράκτες. Εμείς κάναμε ολόκληρο κύκλο. Δεν πειράζει είδαμε όλο το τοπίο. Ανηφορίσαμε από το αναψυκτήριο και στα 50 m έφτανες στο πάρκινγκ, για αυτό εκεί που παρκάραμε εμείς δεν είχε ψυχή. Άντε καλό μας δρόμο τώρα. Φτάνουμε στο φέιζερ, κάνουμε ένα τσιγάρο και ταυτόχρονα το τροχονόμο. Όποιος ερχότανε σε εμάς τον στέλναμε πάνω

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Επιστροφή στη λίμνη και φυσικά μετά από μια ολιγόωρη στάση στο ξενοδοχείο, βγήκαμε όπως όλη για το νυχτερινό μας περίπατο υπό το φως της πανσελήνου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ywhhIV.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	92,0 KB 
ID:	404951

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gtvKph.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	404952

    Διακοπές. Παραθαλάσσιο χωριουδάκι. Πανσέληνος, η αύρα της θάλασσας τι πιο καταλληλότερο από ένα ρομαντικό δείπνο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bYocCT.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	404953

    Φυσικά ρομαντικό δείπνο χωρίς χωριάτικα λουκάνικα δεν διανοείται. Εμείς βέβαια τα παραγγείλαμε αλλά ήρθαν μετά από κανένα μισάωρο. Πάντως γενικά είχαν χάσει την μπάλα στο ταβερνάκι, αλλά παράγγελναν αλλά τους φέρναν, τις παραγγελίες της πηγαίναν σε λάθος τραπέζι. Τους λογαριασμούς τους φερναν από την κουζίνα αλλά δεν ήξεραν ποιος πληρώνει και τι.Αργούσαν να εξυπηρετήσουν. Κάποιοι δυσανασχετούσαν αλλά όχι εμείς (απλά τα αναφέρω) έλα μωρέ διακοπές είσαι,δείξε και λίγο ανέχεια...Ε ναι.

    Εντάξει αυτή ήταν μια πανέμορφη μεν αλλά χαλαρή δε μέρα του ταξιδίου. Όλα έχουν την ομορφιά τους, είτε εξερευνάς το άγνωστο όσο είσαι μόνος, είτε περιπλανιέσαι με τον σύντροφο σου σε ένα πανέμορφο μέρος...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	404954

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 11 Τρίτη 12/08/2014

    Εχθές το βράδυ στο ρομαντικό μας δείπνο τα λουκάνικα μας κατσαν κάπως Βαριά, Οπότε που κουράγιο να σας πληροφορήσω για τα καινούργια πλάνα μας στο ταξίδι, σήμερα ομως στο πρωινό μας καφέ, δεν γλιτώνετε.

    Εγώ ακόμα που δεν είχα σηνελθει από την προηγούμενη… διάβολοεβδομάδα έλεγα να πάμε πάλι προς Χαλκίδα να δούμε και τα μέρη που δεν είδαμε και η Ανθή αυτό ελεγε μέχρι που κάπου στην συζήτηση εν αγνοία τις το πέταξε...

    - Ναι αλλά ξέρεις… καλά όλα αυτά αλλά μου έλειψε το καράβι

    - Καράβι θες ζουζούνα μου;

    - Ναι!!!

    - Καράβια να θες (βεβαία όταν έμαθε το πόσοι ώρα θα ήταν στο καράβι ξενέρωσε… αλλά εγώ το καθήκον μου το έκανα)


    Αποφασίσαμε να φύγουμε από την Εύβοια και να πάμε στο Βόλο, από τον Αγιόκαμπο να πάρουμε το καράβι για Γλυφα και από κει Πήλιο. Πήραμε τηλέφωνο στο λιμεναρχείο και μάθαμε τα δρομολόγια του πλοίου αλλά παραξενευτήκαμε κιόλας, εντάξει καράβι από Εύβοια για Στερεά Ελλάδα έχει, άλλα από Στερεά Ελλάδα για Τρικερι που είναι στην άκρη του Πηλίου δεν έχει. Μα αν κοιτάξεις το χαρτί είναι δίπλα και το καλύτερο, τα παλιότερα χρόνια είχε ακτοπλοϊκή γραμμή αλλά πλέον όχι.

    Ώπα πέρασε η ώρα θα χάσουμε το πλοίο, περισσότερες πληροφορίες αργότερα. ..

    Φτάνουμε Αιδηψό μας άρεσε σαν μέρος μόνο που...Πως να το πω... Ότι ο μέσος όρος των τουριστών ήταν πολύ πάνω από 60. Είναι τα λουτρά βλέπεις για αυτό φυσικά τα πειράγματα έδιναν και έπαιρναν το στυλ...μωρό μου του χρόνου εδώ θα σε φέρω διακοπές...Φυσικά και αστειευόμασταν. χιλια μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους που ακόμα και σ' αυτή την ηλικία όπως μπορούν ξεφεύγουν από την καθημερινότητα τους. Πιθανόν αυτό να μπορούν η πιθανόν αυτό να θέλουν.Οπως και να έχει, μπράβο τους που έρχονται εδώ για διακοπές και δεν κάθονται στο σπίτι τους να βλέπουν τουρκικά σήριαλ στην τηλεόραση.

    Φτάνουμε Αγιόκαμπο, κόβουμε εισιτήρια και περιμένουμε το καράβι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4TG4AX.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	77,2 KB 
ID:	404980

    Παρκάρω το φέιζερ χωρίς να μου το δεσουν, τους λέω...δεν θα το δέσετε... όχι μωρέ δεν έχει πρόβλημα. Δεν έχει , δεν έχει! Αυτοί θα ξέρουν καλύτερα, αλλά ο νους μου ήταν συνέχεια εκεί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Nf3j9B.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	404981

    Μετά από λίγο σαλπάραμε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	557BvH.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	404982

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάπου στα ανοιχτά πέσαμε και σε δελφίνια. Λέω περάσαμε γιατί εγώ μιας και είμαι γκαβός, δεν τα είδα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	557BvH.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	65,9 KB 
ID:	404983

    Μετά από λίγο δέσαμε στο λιμάνι και αφού περάσαμε πρώτα Από Αχιλλειων. Φτάσαμε στο Βόλο. Εκεί έκανα βλακεία, μας την είχε βαρέσει η ζέστη και θέλαμε επειγόντως να πιούμε καφέ και εγώ για να χαζέψω το μέρος αλλά και για να εντοπίσω την καλύτερη για εμάς καφετέρια, οδήγησα πάνω στην παραλία και πάνω που φτάσαμε σε ένα ωραίο καφέ από απέναντι έρχεται ένας αστυνομικός και με κάνει νόημα να σταματήσω.


    - Τα χαρτιά σου…

    Του τα δίνω. Τα ελέγχει...να τώρα ήρθαμε στο Βόλο...απαγορεύεται…

    - Εσύ τι λες!

    Τελοσπάντων μου κάνει παρατήρηση και έφυγε. Εντάξει τότε που έγινε το σκηνικό έβριζα λέγοντας, ότι δεν έπρεπε να μπει σε αυτή τη διαδικασία, στο να με εκφοβίσει ετσι όπως ήμουν φορτωμένος , γιατί καταβάθος ήξερα ότι δεν θα με έγραφε. Τώρα που γράφω το ταξιδιωτικό λέω καλά έκανε γιατί εκείνη την ώρα είχε υπηρεσία και θα μπορούσα να τον εκθέσω, αν τον έβλεπε κάποιος γνωστός του. Ή ακόμα και να εκθέσω όλη την υπόσταση της τοπικής αστυνομίας του στυλ...τι ρόλο βαράμε εμείς εδώ. Αν ήμουν όμως στο εξωτερικό πρώτον αποκλείεται να έκανά κάτι ανάλογο και δεύτερον αν το έκανα, ακόμα θα πλήρωνα. Οπότε το συμπέρασμά μου είναι ότι ναι μεν εγώ σαν έλληνας μπορεί να βρίζω την Ελλάδα, (όπως έκανα πιο επάνω στο ταξιδιωτικό) αλλά εκμεταλλεύομαι κιόλας, την όποια ανέχεια μου προσφέρει και όχι μόνο την εκμεταλλεύομαι αλλά στην παρούσα φάση, την έβριζα κιόλας.

    Μετά το μπαχτιρντι ας βγάλουμε και καμιά φωτογραφία

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p9pdYA.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	99,8 KB 
ID:	404984

    Επειδή πλησιάζει Δεκαπενταύγουστος και κατά τη γνώμη μας το Πήλιο δεν είναι παίξε γέλασε στο να βρεις δωμάτιο και απο το να πηγαίναμε από δω και από κει ρωτώντας, κάνω κάτι πιο απλό. Κλείσαμε τις διαμονές μας μέσω κινητού. Ε ναι, να και σε κάτι ακόμα που με χρησίμευσε.

    Όσο ήμουνα μόνος, τις διανυκτερεύσεις μου τις έκανε κράτηση ο δρόμος, τώρα που είναι οικογενειακά το διαδίκτυο...έτσι είναι αυτά

    Το κινητό μίλησε λοιπόν και ειπε Χανι...όχι ότι χάνω...Χανι...Το ότι χάνω το λένε άλλοι...

    Φτάνουμε στο Χάνι και τα χάσαμε... Για όσους δεν ξέρουν απέχει λίγα χιλιόμετρα πριν το χιονοδρομικό του Πηλίου και είναι ένα μέρος που αποτελείται από δυο τρια ταβερνάκια μια δυο καφετέριες και τίποτα άλλο.

    Πάμε στο ξενοδοχείο κάνεις, είχε ένα σημείωμα που έλεγε...θα βρίσκομαι εκεί πάρτε τηλέφωνο.Η Ανθη μέχρι να πάρει τηλέφωνο εγώ περπατάω 50 m και ακούω ένα κινητό να βαράει κάπου από το δρόμο ... εμείς είμαστε...τη φωνάζω, η ξενοδόχος το ακούει, το σηκώνει...ναι ξέρω αυτή τη στιγμή μιλάμε με τον άντρα σου ...είδες τι λεω... πιο γρήγορος και από τον ήχο...όπως καταλάβατε μιλάμε για αχανής απόστασης στο Χάνι

    Αφήνουμε τα πράγματα και πάμε προς Χορευτό μα γιατί άλλο από το να χορε... βουτήξουμε ήθελα να πω

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KOIHTE.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	404985

    Ο δρόμος ήταν μέσα στο πράσινο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lZvtWN.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	404986

    Μήπως κάποιος ή κάτι μας παρακολουθεί από μακριά ...

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rkiJAw.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	404987

    Αφού δροσιστικάμε αφήσα την Ανθη στο ξενοδοχείο,και γύρισα προς Πορταριά για να τραβήξω καμιά φωτογραφία.Ε ναι γιατί αν είσαι δικάβαλος το,σταμάτα κατέβα ανέβα και φύγαμε είναι λίγο μανίκι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DmWOwB.jpg 
Προβολές:	140 
Μέγεθος:	87,0 KB 
ID:	404988

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fHXbPP.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	80,3 KB 
ID:	404989

    Μετά το οφθαλμόλουτρο δε πάμε για μια μασά...

Σελίδα 4 από 17 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2015, 20:25
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 18:10
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 10:47
  4. Από την Ελλάδα με αγάπη !
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 08:20
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF