Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 242

Θέμα: Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170

    Τιτιβίσματα Ελλάδος. Γυρνώντας την Ελλάδα με μοτοσυκλέτα.7800 ορεινά χιλιόμετρα σε

    Πρόλογος πρην τον πρόλογο….

    Γεια σας και πάλι!! Σας έλειψα….

    Αυτό εδώ είναι το πρώτο και για μένα το καλύτερο και φυσικά το πιο περιπετειώδες ταξιδιωτικό που έχω γράψει και ήρθε η ώρα να το μοιραστώ και μαζί σας (όπως και σε όλα τα αναγνώσματα θεωρώ ότι το πρώτο είναι και το καλύτερο)

    Το δημοσιεύω τώρα για τρεις λογούς

    Για να μου επανέλθει μετα το ατύχημα που είχα ( κάταγμα ισχίου ) η θέληση να ξαναταξιδεψω με μηχανή

    Να έρθει κάποτε η στιγμή να τα διαβάζουμε με τον ΓΙΟ και να γελάμε με τα ταξιδιωτικά καμώματα του πατερά του

    Και φυσικά για να ολοκληρωθούν η περιπέτειες του....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gufipodilato1x.jpg 
Προβολές:	652 
Μέγεθος:	5,8 KB 
ID:	404610 Γκουφη της μοτοσυκλετας

    Εδώ να γράψω ότι το ταξιδιωτικό είναι όλο λάθος από πλευράς τοπωνύμιων( όπως να νε τα εγραψα ) αλλά δεν μπαίνω και στον κόπο να το ξαναφτιάξω από την αρχή

    Παρά μόνο κάποια σημεία που τα είχα παραλείψει τότε που το έγραφα πιθανόν λόγο ντροπής θα τα γράψω τώρα μιας και πλέων δεν χαμπαριάζω από δαυτα ( όπως και διάφορα σχόλια μου του, τώρα για το τότε )…. Αλλά με κόκκινη γραμματόσημα


    Άντε ευκαιρία να κρίνεται το κατά ποσό βελτιώθηκα η όχι ως περιπλανώμενος τουρίστας τα τελευταία χρόνια….

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πρόλογος


    Ξεκινώντας να γράφω τον ενλόγο ταξιδιωτικό πριν κάμποσο καιρό, είχα γράψει ένα τεράστιο πρόλογο για να σας βαλω κάπως στο κλίμα, στις σκέψεις και στην ψυχολογία μου. Στην πορεία γράφοντας μέρα με τη μέρα τις εντυπώσεις μου από ταξίδι, διαπίστωσα ότι το κείμενο είναι τεράστιο, οπότε έπρεπε να το συμμαζέψω λίγο με αποτέλεσμα να στείλω τον προλογο στο κάδο και να γράψω 4-5 πραγματάκια, πιο πολύ για να μην δημιουργηθούν ασάφειες ως προς το κείμενο. Ξεκινάμε λοιπόν

    Καταρχάς να τονίσω ότι το ταξιδιωτικό είναι τεράστιο. Μπορεί να ξεπερνάει και τις 35.000 λέξεις,

    Το όλο εγχείρημα από οσο θιμαμε ξεκίνησε περίπου ένα χρόνο πριν, όταν καλοκαίρι ποια, καθόμασταν για καφέ στην παράλια της Άγιας Τριάδας (20 χιλιόμετρα από την Θεσσαλονίκη ) με την άνθη και διαβάζαμε αυτό το ταξιδιωτικό https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127647 για να περασει η ωρα…

    - Άνθη του χρόνου θα πάμε

    - Σιγά κάθε χρόνο τα ιδία λες , βαρέθηκα να τα ακούω ποια

    - Θα πάμε ρε, η τώρα η ποτέ

    - Καλά…

    - Φέτος εχω καλη δουλεία ( Σκατα ηταν και αυτή αλλα καλύτερη από την προηγούμενη ) ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΟΜΟΣ ΦΥΓΑΜΕ…

    - Ε τοτε να αγοράσουμε σιγα σιγα εξοπλισμό μπαγαζιερες ( τριπλετα ) και ότι χρειαστεί

    - Καλα


    Και βούτηξα στην θάλασσα ρίχνοντας μια κλεφτή μάτια στο παπί της δουλειάς ( Modenas kriss 125 ) που μας είχε φέρει ως εκεί , και σκεφτόμενος το φειζερ σκονισμένο και κλειδωμένο εκ του πρόχειρου… ουσιαστικά παρατημένο κανένα εξάμηνο στο σπίτι του κουμπάρου μου… φυσικά ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ


    Ο ενας βασικός λόγος που με αποθάρρυνε να ταξιδέψω ήταν τα έξοδα της προετοιμασίας της μηχανής πρην το ταξίδι

    Έλεγα ( βασικά η άνθη έλεγε )…

    Για να πάμε διακοπές χρειαζόμαστε….

    Καινούργια μπουφάν ( με αυτά τα καλοκαιρινά θα παμε )

    Παντελόνια μηχανής

    Λάστιχα ( με αυτά που τα έχεις 5 χρόνια στο φειζερ θα πάμε και έχουν διάνυση κοντά 6000 χιλιόμετρα… μιλάμε για μεγάλο ταξιδευτή)

    Τριπλετες ( τα πράγματα μας που θα χωρανε )

    Και αλλα πολλά…

    Και ο δεύτερος λόγος ήταν ο περιορισμένος μας χρόνος…. Το ότι ειχαμε δηλαδη το πολύ ( και αν ήμασταν τυχεροί) δυο εβδομάδες άδεια με την Ανθή να λεει…

    Α Νίκο θες να ταξιδέψουμε με μηχανή … να ταξιδέψουμε αλλα από της 15 μερες ( λέμε τωρα) θέλω τουλάχιστον 2 μέρες στην αρχή και άλλες δυο μέρες στο τελος να ξεκουραστώ μέχρι να ξαναγυρίσω στην δουλεια

    Οποτε τη έμειναν 10 μέρες και για 10 μέρες να δώσω τόσα λεφτά για προετοιμασία … χεστο θα παμε με αεροπλάνο

    Ετσι Για διάφορους λόγους που όλοι πάνω-κάτω βιώνουμε, είχα πολλά χρόνια να πάω ουσιαστική εκδρομή με μηχανή ( ΒΛΑΚΙΕΣ αν θες να πας πας ) αλλά φέτος, δε ξέρω πως τα κατάφερα είχα άπλετο χρόνο στη διάθεσή μου ( Η μοναδικές μου εκδομες ηταν σε νησιά και αυτο με αλλες μηχανές. Ενω με το φειζερ το πιο μακρινο μου ταξίδι ήταν έως την Χαλκιδική....)



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Από επένδυση προετοιμασίας τελικά δεν αγόρασα τίποτα από όσα προανέφερα παρά μόνο μια μπαγκάζιερα που βρήκα σε πρόσφορα από το ιντερνέτ με πωλητή από Αθήνα

    Έρχεται η μπαγκαζιερα κάνω να την ανοίξω… ρε πώς ανοίγει αυτή!! Τελικά τα κατάφερα…

    Παω να την κλειδώσω τίποτα… να παιδεύομαι κάμποση ώρα , όχι!! Λέω την Ανθή να δοκιμάσει εντωμεταξύ να αρχιναω να βραζω….μπα!!!!! Ξεκινώ να ρίχνω κατάρες τώρα!!!

    Τον πουστη χαλασμένη μπαγαζιερα μου έστειλε ( … ηταν και βραδι και το μαγαζί που μου την έστειλε ηταν κλειστό!!!

    Τον πουστη!!! ΦΡΙΚΗ!!!!! Μιλαμε δεν μπορουσα να κοιμηθώ από την ΤΡΕΛΑ μου!!

    Ξημερονη, κανω ένα καφε να ηρεμησω από τα νευρα μου και περνω τηλεφωνω…

    - Φιλαράκο από την Θεσσαλονίκη σε τηλεφωνώ για την μπαγαζιερα…

    - Ναι την παρέλαβες

    - Ναι αλλα δεν κλινει…

    - Τι!! Αφού την δοκίμασα προτού να στην στείλω….

    - (Με κοροϊδεύει κιολας θα τον γαμη…!!!) όχι ρε φυλε δεν κλινει!!

    - (Ρε τη φρουτο είναι αυτό!! ) ΜΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ…

    - ΠΛΑΚΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΓΗΝΕΚΑ ΜΟΥ

    - ( ΜΕΓΑΛΟ ΦΡΟΥΤΟ ) πάρε την μπαγκαζιερα και παντην σε ένα μαγαζί που πουλαει ειδη μοτοσυκλέτας να σε δείξει πος κλειδώνει

    - ?? ( Τι μου λεει αυτος )

    - Ναι πάνε και άμα είναι μιλάμε….

    Α τον πουστη και με εξαπάτησε και με κοροϊδεύει θα κατεβω στην αθηνα και θα του περάσω την μπαγαζιερα κολαρο!!! Πιος νομιζει ότι ειμαι… θα του πω εγω!! Θα τον γαμη…!!

    Παίρνω την μπαγαζιερα αγκαζέ ανεβαίνω στο παπι και παω σε ένα μαγαζί με ειδή μοτοσυκλέτας…

    Μπαίνω στο κατάστημα με κοιτάζει τώρα ο πωλητής που ειμαι μέσα στα νευρά με την μπαγαζιερα αγκαλια (τι πεζη!!)

    - Ασε ρε φίλε τη έπαθα … παρήγγειλα αυτην την μπαγκαζιερα και μου την έστειλε χαλασμένη

    - (ΦΑΤΗΝ!!) Εμ αν παραγγέλλεις από το ιντερνέτ αυτά παθαίνεις (ΦΑΤΗΝ!!! ΠΟΛΥ ΓΟΥΣΤΑΡΩ!!) Για να γλιτώσεις λίγα ευρώ να δες τι έπαθες… κρίμα δεν είναι ( ΦΑΤΗΝ ΜΑΤΖΙΡΟΠΟΥΣΤΑ!!! ΑΧ ΘΕΕ ΜΟΥ ΤΗ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ!!)

    - Και όχι μονο αλλα με εστειλε σε εσενα να με δειξης πος κλειδωνη ΚΑΙ ΚΑΛΑ!! Λες και ειμαι κανενας χαζος!!

    - ( ΛΕΣ!!!!) Για φερτην να την δω….

    - Ελα…

    Την περνη κανει ένα κλακ – κλακ

    - ΝΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕ!!

    - WHAT… (ΩΧ !!)

    - Το πιέζεις προς τα κάτω και κλεδωνη….

    - Α… ( εντάξει ρε παιδια που να ξερω!!! Σαμπος ειχα ποτε μου μπαγκαζιερα…)

    Τέλος πάντων για να μην το αναλύσουμε παραπάνω αγόρασα αρκετά ψιλολογία από το μαγαζί που επισκέφτηκα…. Μιας και ένιωθα ηθικά υπόχρεος και ξεκίνησα πανέτοιμος ποια της τελευταίες μου προετοιμασίες

    Παρεμπίπτοντος να πω ότι μετά από κάποιο καιρο εκεινο το μαγαζι έκλεισε… εμ με τέτοιους πελάτες τη περιμένεις

    ΑΥτα σηνεχιζουμε τωρα περι του ταξιδιου...



    Με δεδομένο την ενός μηνός άδειας μου λοιπόν στο τσεπάκι(το τι και πως θα το μάθετε στην πορεία) Ήθελα να κάνω μια μεγάλη εκδρομή έτσι ώστε, να πιάσει τόπο βρε αδερφέ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ανέβω στο βόρειο Ακρωτήρι ή να γυρίσω εις τας Ευρώπας, αλλά για τρεις βασικούς λόγους τελικά άλλαξα τα πλάνα μου και αποφάσισα να γυρίσω την Ελλάδα. Ο πρώτος ήταν ότι το θεωρούσα τουλάχιστον ηλίθιο να φύγω στο εξωτερικό χωρίς να έχω περιηγηθεί πρώτα στον τόπο μου. Ο δεύτερος ήταν οικονομικός και ο τρίτος ήταν, το ότι δεν ήξερα αν τελικά θα γουστάρω με την όλη φάση ταξιδιού. Γιατί εντάξει, εφόσον δεν είχα κάνει ποτέ τίποτα ανάλογο, θα μπορούσε να συμβεί και αυτό.
    Οπότε αποφάσισε να κοινηθώ στην Ελλάδα σαν κρας τεστ ας πούμε και αν τα καταφέρω και προπάντων γουστάρω, του χρονου πάμε για άλλα

    Πρόγραμμα – πλάνο δεν είχα. Ήθελα να με οδηγήσει ο δρόμος. Ήθελα να σηκώνομαι το πρωί ή κατά τη διάρκεια της ημέρας και να λέω, θα κοινηθώ κατά δω ή θα πάω προς τα εκεί.

    Επίσης ήθελα να κοινηθώ όσο το δυνατόν στο επαρχιακό δίκτυο και να αναζητήσω εναλλακτικές μορφές διανυκτέρευσης για την εμπειρία και μόνο. Τελευταία παρακολουθούσα πολλά σήριαλ επιβίωσης στην τηλεόραση και κάπως με είχαν επηρεάσει. Για να δούμε μπορώ να επιβιώσω και εγώ, αναρωτιόμουν

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lDWk6l6iAEkCeSDVdS5wbTuMV9i.jpg 
Προβολές:	643 
Μέγεθος:	63,9 KB 
ID:	404616

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 1 Σάββατο 02/08/2014

    Έφτασε η μέρα της μεγάλης φυγής. Ξύπνησα το πρωί χαλαρός. Ήπια καφεδάκι. Φόρτωσα τα πράγματα στη μηχανή Και ξεκίνησα επιτέλους να σκέφτομαι προς τα που θα ταξιδέψω. Αρχική σκέψη ήταν να ταξιδέψω προς τον Έβρο, αλλά εκείνο το διάστημα η μετεωρολογική υπηρεσία είχε βγάλει ανακοινώσεις για έκτακτα Καιρικά φαινόμενα προς τα εκεί, όποτέ ειπα αστό.

    Άλλο να σε πιάνουν οι καταιγίδες στην πορεία του ταξιδιού και άλλο να ξεκινήσεις το ταξίδι σου πηγαίνοντας προς αυτές.

    Για Καστοριά λοιπόν. Κοντά είναι και Καστοριά οπότε έχω χρόνο. Πήγα χαιρέτισα την οικογένειά μου, Και περιμένα να σχολάσει γυναίκα να πιούμε ένα τελεύταιό καφεδάκι για να ξεκινήσω.

    Έτσι έγινε. Ήπιαμε το καφεδάκι μας στην Τσιμισκή, ήμασταν μπορώ να πω κάπως στρεσαρισμένη αυτή, ανησυχούσε για μένα και εγώ είχα κάποιο άγχος για το ταξίδι.

    Ετοιμάζομαι να φύγω και τι λέω.

    ~Να δες το σύστημα που έκανα στο φειζερ για να φορτώνω εν πορεία το κινητό.


    Βάζω το κινητό στην υποδοχή όλους καμάρι, τίποτα. Βρε αμάν. Το βγάζω το ξαναβάζω τζίφος. Τώρα; Λέω

    -Μάλλον θα έχει πρόβλημα ο φορτιστής πάω να αγοράσω άλλο.

    Φτάνω στο μαγαζί, αγοράσω καινούργιο πάπαλα. Λαμπρά. Είχε πρόβλημα το σύστημα τροφοδοσίας που είχα συνδέσει, και ήταν Σάββατο, ο ηλεκτρολόγος είναι κλειστός,και εγώ ημουν φορτωμένος έτοιμος για να ξεκινήσω. Το συμπέρασμα,Πολύ μπινελίκι και είχα διανύσει μόλις 1 χιλιόμετρο

    Η ειρωνεία της υπόθεσης ήταν ότι όταν το τοποθέτησα δούλευε, τώρα όμως που έφευγα δεν...

    Δύο επιλογές είχα. Περίμενα μέχρι τη Δευτέρα για να το φτιάξω και να φύγω, είπαμε χρόνο είχα αλλά δεν...Η να ξεκινήσω και τη Δευτέρα να πάω σ' ένα ηλεκτρολόγο κάπου στο δρόμο να το φτιάξω και όλα καλά, όπως και έγινε η μάλλον όπως και δεν έγινε.

    Έτσι με αυτά και με εκείνα κατά τις πεντέμισι τελικά ξεκίνησα.

    Φεύγοντας από μοναστηρίου μετά από 10 km ενώ άκουγα μουσική από το κινητό, πειράζω λίγο το καλώδιο γιατί μ' ενοχλούσε και...Επικρατήσε σιγή. Σταματάω στην άκρη του δρόμου να βγάζουμε βάζω τα ακουστικα,μπα. Να επανακοινω το κινητό ούτε. Παιδεύτηκα κάνα εικοσάλεπτο, με αποτέλεσμα να μην ξαναακούσω μουσική σε όλο το ταξίδι.

    Περιπέτεια δεν ήθελα, Καλώς την να λοιπόν.

    Τελικά είχαν προβλήματα τα ακουστικά , αλλά εφόσον δεν μπορέσα να φτιάξω το σύστημα τροφοδοσίας του κινητού πάνω στην μηχανή, και το κινητό για μένα σε αυτό το ταξίδι ήταν μέσο επικοινωνίας αλλα και φωτογραφική μηχανή, δηλαδή με δεδομένο ότι θα είχα γενικώς πρόβλημα με την φόρτιση του, έκοψα τη μουσική για να με κρατάει κάπως περισσότερο.

    Εντάξει ας μην έχω και παράπονο πρόλαβα να ακούσω τουλάχιστον τρία από τα 500 τραγούδια που είχα φορτώσει.

    Αν και στην βουβα ξαναξεκινήσα. Πάντως αν αναλογιστούμε ότι για να διαλύσω τα πρώτα 10 km αυτής της καλοκαιρινής μου περιπέτειας, έκανα κάτι παραπάνω από δυόμισι ώρες χωρίς καν να βγω ακόμα από τη Θεσσαλονίκη... είναι κάπως.

    Από τη διαδρομή δεν έχω να πω πολλά, παρά μόνο περνώντας από την Έδεσσα και συνεχίζοντας για Φλώρινα στη μέση του δρόμου προσπερνάω αυτό

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	BpBJHq.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	59,6 KB 
ID:	404648

    Κατευθείαν κάνω αναστροφή, σταματάω στην άκρη του δρόμου και την μάζεψα . Η καημένη χελωνίτσα Όταν την μετέφερα έσταξε υγρα . Μάλλον δεν ήξερε ότι εκείνη την ώρα δεν την έκανα κακό, αλλά την έσωζα τη ζωή.

    Ενώ έχει αρχίσει να νυχτώνει σταματάω για τσιγάρο και με βγαίνει ξινό. Στο κινητήρα πάνω από την τάπα του λαδιού, ένα σωληνάκι έσταζε υγρό. Εκεί μου την έδωσε. Πολύ κακή οιονη είχαν ήδη εμφανιστεί στο ταξίδι. Προσπάθησα να είμαι αισιόδοξος αλλά το μυαλό μου ήταν συνέχεια εκεί. Μετά από κάποια χιλιόμετρα σταματάω σε ένα βενζινάδικο για να ελέγξω την κατάσταση. Εκείνη τη στιγμή βγαίνει έξω ένας οδηγός τρακτέρ. Με ρωτάει

    Τι έπαθες του λέω. Το κοιτάει. Δεν είναι τίποτα χάνει υγρά ο συμπλέκτης.

    Πολύ το γούσταρα. Στη μέση του πουθενά, πήρα γνωμάτευση για το φέιζερ από ένα οδηγό τρακτέρ, που μάλλον είχε και δίκιο γιατί από την επόμενη κιόλας μέρα δεν ξανά έτρεξε υγρό.

    Μάλλον στο σέρβις θα μου έβαλα λίγο παραπάνω και αυτό το έσταξε σαν τη χελώνα. Για να φτάσω στην Καστοριά περάσω από απίστευτες στροφές αλλά της διέσχισα βράδυ. Πάντως μου έκανε τρομερή εντύπωση παρότι που ήταν περασμένες 10 ο ουρανός έχει ένα βαθύ μπλε χρώμα.

    Γύρω στις 11 έφτασα. Πήγα πήρα ψωμάκια και έφαγα κάτι κεφτεδάκια που μου είχε ετοιμάσει η γυναίκα μου το σπίτι., Αράξα και εγώ στην παραλία σε ένα παγκάκι για να απολαύσω το πλουσιοπάροχο γεύμα.

    Εκεί γνώρισα ένα ζευγαράκι γύρω στα 40 που με ενημέρωσαν ότι αύριο είναι τελευταία μέρα του river party στο Νεστόριο και οτι η κατάσταση πλέον εκεί έχει ξεφύγει από ναρκωτικά.

    Με αφορμή λοιπόν αυτή την πρώτη ταξιδιωτική πληροφορία που πήρα στο δρόμο, ευκαιρία είναι να ενημερώσω ότι για την εκδρομή μου ε έκανα έκανα μηδενική τάξιδιωτικη προετοιμασία

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού να φανταστείτε ότι δεν έψαξα να βρω στο διαδίκτυο τα αξιοθέατα της εκάστοτε περιοχής που επισκεπτόμουν. Δεν ήξερα την τύφλα μου. Ότι εδώ και ότι δεν δω ένα πράγμα. Με μοναδικό μου οδηγό, ας πούμε τις γνώσεις μου και οτι πληροφορία μαθαίνα από το δρόμο. Αυτό το έκανα συνειδητά και όχι από αμέλεια, αφού ούτε από το κινητό δεν το έψαχνα. Ήθελα να με οδηγήσει ο δρόμος. Το ταξίδι από μόνο του να μου παρέχει ότι είχε να μου προσφέρει. Χύμα στο κύμα ένα πράγμα και συνεχίζουμε.

    Αφου έκανα δυο φορές το γύρο της λίμνης ψάχνοντας ένα μέρος με κόσμο για να πιω ένα καφεδάκι, η πόλη ήταν άδεια, ήταν και 2 Αυγούστου, και Σάββατο και με river party, οπότε καταλαβαίνετε. Ανακαλύπτω ένα μέρος στο οποίο ήταν κάπως καβατζωμένο μπορώ να πω. Ήταν πεζόδρομος πάνω βέβαια στη λίμνη αλλά για να το βρεις έπρεπε να κάνεις αναστροφή στην πορεία σου γιατί σε εκείνο το σημείο δρόμος δίπλα από τη λίμνη διακοπτόταν. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

    Τέλειο μέρος ασφυκτιούσε από ζωή. Κάτι από Βαλαωρίτου στη Θεσσαλονίκη μου θύμισε, μόνο που ήταν παραλιακό.

    Χτηπησα καφεδάκι εβαλα το κινητό να φόρτιση σε μια γωνιά, μέσα στο μαγαζί με έμενα φυσικά ,να είμαι από επάνω του για να το προσέχω

    Πηρα πόζα ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PqIq61.jpg 
Προβολές:	609 
Μέγεθος:	64,8 KB 
ID:	404649

    Με το Enterprise που ειναι έτοιμο για αναχώρηση.


    Τώρα που θα κοιμηθούμε, χα Είναι και αυτό ένα θέμα. Η ώρα ήταν περασμένες μία που μίλησα με τη γυναίκα μου από τη Θεσσαλονίκη, είχε βρει ήδη ξενοδοχείο αλλά εγώ ήμουνα ανένδοτος στο πλάνο του ταξιδιού, οπότε καλό ψάξιμο λοιπόν.

    Μεταξύ έρευνας καταλύματος και σκέψεων μου, η νύχτα προχωρούσε. Όταν ανακάλυψα περιμετρικά της λίμνης ένα μοναστήρι, εδώ είμαστε. Καβατζώθηκα, παγκάκι και καληνύχτα. Ήμουν αγχωμένος μη με σφάξουν αλλά, με το που κοιμήθηκα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	603 
Μέγεθος:	70,6 KB 
ID:	404650

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα δύο. Κυριακή 03/08/2014

    Κατά τις έξι ξύπνησα, δεν είχα κοιμηθεί ούτε 4 ώρες . Μάζεψα το sleeping bag και στο πεντάλεπτο ερθε ο ψάλτης που θα ανήγε το μοναστήρι, με βλέπει και με χαιρετάει όλος απορία.

    - Είπα να ξεκουραστώ... του απαντάω... η λειτουργία ξεκινάει στις εφτά;.

    -Ναι θα έρθεις.

    - Μα φυσικά αφού εδώ είμαι.

    - Ωραία μόνο τραβήξε το μηχανάκι από δω γιατί ενοχλεί.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	stdEkY.jpg 
Προβολές:	599 
Μέγεθος:	78,6 KB 
ID:	404651

    Εκεί έκανα την πρώτη μα... του ταξιδιού. Είχα αφήσει το κράνος πάνω στη σέλα δεμένο με το πέταλο, και για να το τσουλίξω τριαντα μετρα το μηχανάκι πιο εκεί, δεν το ξεκλείδωσα να το πάρω στα χέρια μου, με αποτέλεσμα να πέσει από τη σέλα, και έτσι όπως κρεμάστηκε από το πέταλο να γρατσουνιστεί η ζελατίνα. (Ακομα το ιδιο κρανος εχω... ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΖΕΛΑΤΙΝΑ!!! Που το αγορασα την μερα που αγορασα και το μηχανακη... ΣΗΛΕΚΤΙΚΟ!!)

    Δεν πειράζει όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι ( Να αλλάξω κρανος ομως,προφανώς οχι!!)


    Ο ψάλτης ενώ μπαίνωέβγαινε στην εκκλησία κάνοντας τις προετοιμασίες του για να αρχίσει λειτουργία με ρωτάει.

    - Από που είσαι;

    - Από Θεσσαλονίκη.

    - Μη μασάς αφού έχεις το μεγάλο.

    - Ποιον μεγάλο; Τον Μπουτάρη;

    - Τον Άγιο Δημήτριο.

    - ?...

    Ετοιμάσα το καφεδάκι μου όπου και το απόλαυσα με θέα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HJarKCJOmzoBieQCIOYDYTsb3f7C69xjzEu4dTqSyhN8IE3AvAVDqcfTIEL9DMDQwVNv_y85PiDF_eFUzrEBdzz-PdrsvynE.jpg 
Προβολές:	603 
Μέγεθος:	102,6 KB 
ID:	404652

    Τη λίμνη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zqwQKQ.jpg 
Προβολές:	597 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	404653

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Πρώτου να ξεκινήσει λειτουργία, ο ψάλτης με προσκάλεσε στο γεύμα που θα γινόταν αργότερα. Τον ευχαρίστησα, αλλά ήταν αδύνατο να παραβρεθώ. Είχα χιλιόμετρα να διανύσω μέ αρχικό προορισμό την Φλώρινα, αλλά φυσικά προτού να ξεκινήσω, απόλαυσα την πρωινή λειτουργία.

    Η διαδρομή ήταν μέσα στο δάσος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tudlci.jpg 
Προβολές:	592 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	404654

    Αλλά όχι μόνο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Vuo3iQ.jpg 
Προβολές:	597 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	404655

    Χιονοδρομικό Φλώρινας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hfMx0S.jpg 
Προβολές:	593 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	404656

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού έφτασα Φλώρινα έφαγα μια μπουγάτσα και κατευθύνθηκα προς Πρέσπες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pkyvT3.jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	404657

    Εκει θημαμε οτι δεν βρήκα πουθενά σκιερό μέρος να κάτσω για να απολαύσω τον καφέ μου και έβριζα!! Μονό ένα δεντρό είχε και από κάτω του ήταν γεμάτο με αλογοκουραδα... λαμπρά!!

    Και εφηγα γαμιοντας για τουσ ψαραδες...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	z6GEb9.jpg 
Προβολές:	584 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	404658

    Μέχρι που έφτασα στον αγιο αχειλιο και εκανα το πρωτο κασκαντεριληκη του ταξιδιού

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RCre8Y.jpg 
Προβολές:	584 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	404659

    Φυσικά το τι βρισηδη άκουγα πάνω στην γέφυρα,δεν περιγράφεται!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μέχρι που ξαναγύρισα προσ την καστόρια με την διαδρομή να ειναι κύριος μεσα στο δάσος χωρις τίποτα ιδιαίτερο να με προσφέρει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RpoENP.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	404660

    Φτάνοντας έξω από την Καστοριά αποφάσισα να κινηθω μεσω Νεστορίου για Γιάννενα. Ενώ βρισκόμουν 2 χιλιόμετρα απο το Νεστόριο, καθώς οδηγούσα ένιωσα ένα τσούξιμο στο δεξιό μου... ξέρετε ...Μιλάμε για τρελό πόνο. Σταματάω το φειζερ και βλέπω μια μέλισσα να είναι τεζαριζμενη στο δρόμο...Καλά να πάθεις. Παίρνω τηλέφωνο τη γυναίκα μου.

    -Ε...Με τσίμπησε μια μέλισσα στο δεξιό μου...

    -Α...Τώρα ...Πάνε στο νοσοκομείο γρήγορα, περνω τη μανα σου τηλέφωνο.

    - Μαμά να ξέρεις ...

    - Έλα μωρέ θηλυκιά θα ήταν, θα περάσει.

    - ...

    Όντως μετά από μισή ώρα πέρασε.

    Φτάνω Νεστόριο, Ρωτάω έναν περίπτερα απο που να πάω Γιάννενα.

    - Α...Καλύτερα να μη πας από δω, λόγω του river party έχουν γίνει πολλές μονοδρομήσεις και θα μπερδευτείς.γύρνα πίσω και στα 5 χιλιόμετρα στρίψε δεξιά.

    Όπως και έκανα. Το συμπέρασμα. Τσαμπα τσίμπημα έφαγα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ggK32B.jpg 
Προβολές:	588 
Μέγεθος:	98,6 KB 
ID:	404661

    Αργά το απόγευμα έφτασα Γιάννενα. Εκπληκτική πόλη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KZzq88.jpg 
Προβολές:	585 
Μέγεθος:	85,0 KB 
ID:	404662

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Αφού ήπια καφέ είχα αρχίσει να έχω παραισθήσεις από την πείνα. Πάω σε μια πιτσαρία στο πεζόδρομο και τους ρωτάω.

    - Μακαρονάδες έχετε;

    - Όχι μόνο πίτσες!

    Την πιτσαρία είναι αυτή που έχει μόνο πίτσες αναρωτήθηκα. Μετά από αρκετή έρευνα ανακάλυψε ένα μαγαζί που σέρβιρε μακαρονάδες και την τσακισα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	YqCrVl.jpg 
Προβολές:	583 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	404663

    φορτισα το κινητό, μίλησα με τη γυναίκα μου. Εγώ μπορεί να μην έψαχνα τίποτα για την εκδρομή μου, αλλά αυτοί τα έψαχνε όλα. Είχε ήδη μιλήσει με κάμπινγκ να με περιμένουν. Μόλις το κινητό γέμισε από μπαταρία κι δικιά μου εχει αδειάσει τελείως από την κούραση πήγα κατά εκεί

    Φτάνω στην είσοδο, ο φύλακας μου λέει.

    - Εσύ είσαι;

    - Εγώ

    - Κοιμήσου όπου θες.

    - Να πληρώσω;

    - Αύριο.

    Αύριο,αύριο. παρκάρω τη μηχανή κοντά στο ντους, βλέπω μια γυναίκα να κατευθύνεται προς τα μπάνια, την ρωτάω.

    - Από εκεί στήνουν τις σκηνές;

    Απάντηση δεν πήρα. Ενδιαφέρον ιστορία ε...

    Ήταν περασμένες δύο, που να στήνω σκηνή τέτοια ώρα, όπως και δεν έστησα σε ολες μου τις διακοπές, Μονό τιν κουβαλούσα.

    Παίρνω το στρώμα και το sleeping bag και καλό σας βράδυ. Η υγρασία με τσάκισε αλλά επέζησα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	577 
Μέγεθος:	77,5 KB 
ID:	404664

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 3 Δευτέρα 04/08/2014

    Ξύπνησα κατά τις εφτά μαζέψα τα πράγματά, έκανα ντουζάκι και πριν τις οχτώ φτάνω στην πύλη του καμπινκ να πληρώσω αλλά δεν ήταν κανείς. περιμένω τίποτα, και έφυγα δεν πειράζει θα πληρώσω αύριο αφού σκόπευα να ξανά διανυκτερεύσω εκεί.

    Πίνω καφεδάκι σε μία φόυρνο καφετέρια και αφού ξύπνησα, συμμαζέψα λίγο τα πράγματα πάνω στην μηχανή. Τότε είδα ένα μηχανόβιο με ένα χτ και το ρωτάω.

    - Καλημέρα κανένα καλό ηλεκτρολόγο που θα βρω;

    Μου λέει... Τελικά ο κύριος αυτός ήταν ο ιδιοκτήτης του φούρνου που επισκέφτηκα το πρωί. Πιάσαμε συζήτηση, του ειπα για το πρόβλημά μου και για το ταξίδι μου η συμβολή που μου έδωσε...

    - Βρε πάνε σε κανένα νησί να χτυπήσεις κανένα γκομενάκι, και άσε τα βουνά και τα λαγκάδια...

    Τον χαιρέτησα και πάω στον ηλεκτρολόγο. Με εξυπηρέτησε άμεσα παρότι ήταν πνιγμενος στη δουλειά. Οι καλωδιώσεις ήταν σωστές η συσκευή είχε πρόβλημα. Από δίπλα δούλευαν κάτι μαστόρια για την ανακαίνιση ενως μαγαζιού, πιάσαμε συζήτηση ήταν και αυτή μηχανόβιοι. Ο ένας είχε ενα σουπερ- τενερε ακριβώς δίπλα από κει που πάρκαρα και ο άλλος ενα στρώμ.

    - Α...Μου λεει και εγώ έχω κάνει το ίδιο σύστημα κάτσε περίμενε να φέρω το φορτιστή.

    βάζει τον φορτιστή του σε εμένα τίποτα, το βάζω εγώ σε αυτόν ούτε. Του λέω.

    - Σίγουρα δουλεύει;

    - Ναι να δες

    Βάζει το δικό του φορτιστή στη μηχανή του, νεκρός...α αυτό δούλευε ρε συ μα γιατί;

    - Λες να του κόλλησα ιό...

    Οντος του κύλισα ίο μιας και τελικά αποδείχτηκε οτι το βηζμα που πείρα απο τα public ηταν ελαττωματικό
    ...


    Ανάμεσα στους Αλαξω-φορτιστές που κάναμε μου είπε ότι είχε ένα ατύχημα πριν ένα μήνα και ακόμα δεν οδηγούσε τό τενερε.ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό αλλά είχε πρόβλημα στο πόδι του από τους κραδασμούς. Περαστικά φίλε μου και να σαι πάντα γερός. Μου είπαν που να πάω, μου ευχήθηκαν καλό ταξίδι και εγώ φυσικά καλή ανάρρωση. Τους αποχαιρέτησα και έφυγα.

    Ζαγοροχώρια λοιπόν σας έρχομαι... Βεβαία αφου ρώτησα 4 -5 φορες και εκανα 2 - 3 ανάστροφες

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oIpxWs.jpg 
Προβολές:	529 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	404670

    Το γιοφύρι του Νουτσου και ο μάγος φωτογράφος.

    Λίγο προτού να φτάσω στο γιοφύρι, σε μια στροφή λίγο έλειψε να φύγω ευθεία, με αυτό που αντίκρισα.

    Σταματάω στη μέση του δρόμου να βγάλω φωτογραφίες. Μετά από κανένα δίλεπτο έρχεται αυτοκίνητο που φυσικά και το εμποδίζα. Του ζητάω συγγνώμη και πάω στο μηχανάκι για να περάσει, τελικά και αυτός τουρίστας ήταν και πιάσαμε συζήτηση.

    Μου είπε ότι από εδώ η θέα του Βίκου δεν είναι τόσο εντυπωσιακή όσο από την πλευρά της αρίστης.

    - Καλύτερα του λέω...Πιο καλά στην αρχή του ταξιδιού να βλέπεις τα όχι τόσο ωραία αξιοθέατα και μετά να βλέπεις τα ωραιότερα, μα γιατί στην αρχή και τα όχι τόσο εντυπωσιακά, για σένα είναι αξιοθαύμαστα, αφού δεν έχεις δει κάτι άλλο...Και στο ψητό, μήπως θα μπορούσες να με βγάλεις μια φωτογραφία;

    Φυσικά και συμφώνησε, και να σκύβει, να κάθεται στα γόνατα να πηγαίνει από δω να πηγαίνει από κει για να τραβήξει την καλύτερη λήψη. έπαθα πλάκα καλά που σας βρήκα του φώναζα,

    - όπου πηγαίνεις από πίσω σου θα έρχομαι για να με τραβάς φωτογραφίες.

    Εντυπωσιάστηκα και φυσικά το αποτέλεσμα δεν μπορούσε να ήταν κάτι λιγότερο από μαγικό


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RfVsel.jpg 
Προβολές:	533 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	404671

    Παρατηρήστε τη φωτογραφία εκεί που είναι η μπροστινή ρόδα, μόνο το παπούτσι μου φαίνεται. Δεν το πιστεύετε, να ορίστε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	UirPQH.jpg 
Προβολές:	530 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	404672

    Αν αυτό δεν είναι μαγεία τότε τι είναι...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Συνέχισα προς Τσεπέλοβο, όταν είδα πινακίδα που με οδηγούσε στο βικο μέσω Μπελοη , όπου φυσικά και πήγα.

    Ανηφόρα θανάτου γύρω στα 10 km και θέα που σου έκοβε την ανάσα, αλλά είχε πολύ ήλιο και δεν έβγαλα φωτογραφίες. Φτάνοντας στο τέλος του δρόμου κατέληγε σε αδιέξοδο. Το μόνο που είχε ήτανε ξενοδοχείο στη μέση του πουθενά και τίποτα άλλο. Για να έφτανες στο βικο έπρεπε να περπατήσεις αλλά είκοσι λεπτά.Τώρα πάμε η δεν πάμε, μα φυσικά πάμε. Ήπια ένα καφεδάκι και έπιασα συζήτησή με το ξενοδόχο.

    - Αξίζει να πάω;

    - Πλάκα κάνεις εδώ έχει την πιο ωραία θέα, γιατί βλέπεις την χαράδρα ευθεία.

    - Έχει σημανση η θα χαθώ;

    - Δεν έχει αλλά μη φοβάσαι, είναι πατημένος ο δρόμος, θα το καταλάβεις.

    Το σκεφτόμουν γιατί είμαι και λίγο τρόμπας. Το χειμώνα τι γίνεται εδώ;

    - Φτάνει μέχρι 12 μέτρα χιόνι

    - 12 μετρα και πός έρχεσαι με ελικόπτερο;

    -Όχι το καθαρίζουν το δρόμο και με το τζιπάκι δεν έχω πρόβλημα.

    - Τους φέρνεις εσύ τους ενοίκους;

    - Ναι πηγαίνω και τους παίρνω, δεν υπάρχει πρόβλημα.

    - Όποιος σου κανει μανούρα με τα λεφτά φαντάζομαι του λες, δεν πειράζει φιλαράκο γύρνα πίσω με τα πόδια... με 12 μετρα χιόνι

    - Εδώ είναι να φέρεις πέντε γκόμενες, και να σου χορεύουν με τα...

    Εμένα όμως το μυαλό μου πήγε κάπου αλλού...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Kubrick_Shining.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	51,2 KB 
ID:	404673


    - Να αν θες ρώτησε τους ξένους που έρχονται αν αξίζει να πας η οχι.


    Ήταν μια μεσήλικη γυναίκα και ο Έφηβος γιος της και με διαβεβαίωσαν ότι όντως αξίζει. Πιάνοντας συζήτηση με είπαν ότι είναι από την Ολλανδία και γύρισαν επι ένα μήνα την Ελλάδα.Αυτό που τους άρεσε περισσότερο ήταν το Πήλιο. Ξεκίνησα την εκδρομή τους και με την κόρη αλλά βαρεθικε και γύρισε πίσω στην Ολλανδία, της έλειπε το αγόρι της βλέπεις, και ότι μένουν σε κάμπινγκ.

    - Σε κάμπινγκ; Τους λέω ...και εγώ εχθές έμεινα στα Ιωάννινα.

    - Και εμείς εκεί μένουμε.

    - Σώπα εγώ ήρθα πολύ αργά.

    - Νομίζω ότι σε είδα;

    - Που; Μήπως ήσουν η κυρία που πήγαινε προς τα ντουζ;

    - Ναι με ρωτησες και κάτι αλλά δε κατάλαβα.

    Απίστευτο Τι πιθανότητες υπάρχουν για να συμβεί αυτό, κι όμως συνέβη.

    Και η συζήτησή μας συνεχίστηκε. Μου είπε ότι στην Ολλανδία είναι φυσιολογικό να παίρνεις συνεχόμενα τρεις εβδομάδες άδεια αλλά μπορείς να πάρεις και τέσσερις και ότι όλη η άδεια που δικαιούσαι το χρόνο είναι έξι εβδομάδες.

    Εγώ την είπα ότι στην Ελλάδα η τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση, έχεις συνήθως δύο επιλογές. Η παίρνεις τρεις μέρες άδεια, η ολο το χρόνο,διαλέγεις και παίρνεις

    - Εσύ τι διάλεξες;

    - Όλο το χρόνο. Έφτασα ήδη 37 χρονών και όταν θα φτάσω 50 τι θα λέω, ότι δούλευα και δεν πήγα πουθένα, όχι! Για να φανταστείς τη μηχανή την έχω πέντε χρόνια και δεν έχω πάει σχεδόν πουθενά.

    Έκανα το διερμηνέα για να συνεννοηθεί με τον ξενοδόχο για το τι θα φάμε και αφού χαιρετηθήκαμε, ξεκίνησα για το φαράγγι. Όντως δεν ήταν εύκολο να χαθεις και μετά από είκοσι λεπτά έφτασα.

    Με έκανε τρομερή εντύπωση ότι τα βουνά είναι λες και είναι συμμετρικά το ένα απέναντι από το άλλο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EVWiSL.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	98,9 KB 
ID:	404674

    Ενημερωτικά η χαράδρα του Βίκου ειναι η πιο βαθιά χαράδρα στον κόσμο αναλογικά με το φαρδος της. Έχει το μεγαλύτερο βάθος και το μικρότερο σε έκταση μήκους.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8rrUCy.jpg 
Προβολές:	525 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	404675

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Χορτασμένος από εικόνες πήρα το δρόμο της επιστροφής, αρχικά στο ξενοδοχείο και μετέπειτα προς Τσελεποβο με κατεύθυνση για Ηλιοχωρι...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Enh2xz.jpg 
Προβολές:	519 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	404681

    Φτάνοντας στο Ηλιοχώρι βλέπω πινακίδα προς καταρράκτες. Αυτόματα κάνω αναστροφή και μπαίνω μέσα στο χωριό. Παρκάρω στην πλατεία πιο κάτω δεν πηγαίνε ο δρόμος και ρωτώντας ένα παππού μου λέει


    - Από κει θα πας για το καταρράκτη αλλά έλα να σε κεράσω πρώτα καφέ.

    Τον ευχαρίστησα αλλά αρνήθηκα...ποιες καφέ μου λέει έχει περπάτημα.

    - Πόσο μακριά είναι;

    - 1 χιλιόμετρο

    - Σιγά τι είναι ένα χιλιόμετρο

    - Καλά θα δεις


    Και ξεκίνησα. Βασικά ήταν γκρεμός που του κατεβαίνεις και μετά φυσικά τον ανεβαίνεις από ένα λιθόστρωτο καλντερίμι. 1000 m δρόμος αλλά είχε υψομετρική διαφορά το χωριό από το καταρράκτη 700 m. Ορειβασία για αρχάριους λοιπόν ένα πράγμα και καλό μου δρόμο. Αλλά μόλις έφτασα ζαλίστηκα ίσως ό,τι πιο ωραίο ειδα στις διακοπές μου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tbplV5.jpg 
Προβολές:	520 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	404682

    Ήταν ένας καταρράκτης που έπεφτε από ψηλά κι αφού κατέληξε σε μια παραμυθένια λίμνη συνέχισε κι άλλο προς τα κάτω σχηματίζοντας άλλους δύο μικρότερους.Χάζεψα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8kw4NG.jpg 
Προβολές:	518 
Μέγεθος:	105,7 KB 
ID:	404683

    Μόνο μια νεράιδα Έλειπε...

    [ATTACH=CONFIG]404679[/ATTACH

    Όσο ήμουνα στη λίμνη ακουγόταν μουσική Μες από το βουνό. οι καταρράκτες φαίνεται να είχαν και μόνιμους κατοίκους, ίσως να ήταν και αυτή εκεί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	attachment.jpg 
Προβολές:	507 
Μέγεθος:	27,3 KB 
ID:	404684

    Καλά κάναν και εγώ άμα έμενα στη γύρω περιοχή και εγώ μόνιμος θα ήμουν

    Αφού αποχαιρετήσα τα ξωτικά, το απίστευτο αυτο μέρος ξεκίνησα την αναρρίχηση για επάνω. Μετά το οφθαλμόλουτρο η χώνεψη ένα πράγμα… Κάπου στη μέση της διαδρομής συνάντησα δύο άλλους ταξιδιώτες και αφού μου ευχήθηκαν καλό κουράγιο μου επίσημαναν να επισκεφτώ οπωσδήποτε το γιοφύρι της αρίστης και της κολυμβήθρας στο Βοϊδομάτη. Πολύ το χαίρομαι που ενώ δεν ήξερα τίποτα, ότι ανακάλυπτα το εντόπισα είτε τυχαία είτε μαθαίνοντας το στο δρόμο

    Μετά κόπων και βασάνων έφτασα στην πλατεία του χωριού αφού πήρα κάποιες ανάσες ξεκίνησα και πάλι το δρόμο.
    Τελευταία τροποποίηση από NIKANTHI; 24/03/2019 στις 15:48.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Μετά από όσα είδα σήμερα η επιστροφή μου στα Γιάννενα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Απ' όσα έβλεπα κατά τη διάρκεια της ημέρας ξεχνούσα να φάω με αποτέλεσμα το βράδυ μόλις χαλάρωνε λίγο το κορμί μου, να το θυμομουν και φυσικά να έτρωγα σα λύκος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	i7aSIl.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	72,9 KB 
ID:	404685

    Καλά μακαρόνια και λύκος που κολλάει...αλλά δε βαριέσαι

    Μετά το φαΐ κατά τις αργάμιση πήγα στο καμπινκ. Κλασσικά ο φύλακας άνοιξε, λεφτά δεν ζήτησε και εγώ έριξα τον ύπνο του δικαίου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	404686

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της NIKANTHI
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    1.170
    Ημέρα 4 Τρίτη 05/08/2014

    Το πρωί ξύπνησα όπως πάντα πριν τις εφτάμιση. Αφού έκανα μπάνιο κατευθύνθηκα και πάλι προς την πύλη,ουδεις. τι να κάνω έφυγα.

    Αφού ήπια τον καφέ μου στην φούρνο καφετέρια και αποχαιρέτησα το αφεντικό πήγα στο σπήλαιο του Περάματος που είναι λίγο έξω από τα Ιωάννινα. Είμουν τυχερός γιατί η ξεναγήσει θα ξεκίνουσε σε 15 λεπτά, άσχετα αν τελικά ξεκίνησε μετά από 45. Ελλάδα είμαστε τι περιμένεις.

    Ωραίο ήταν αλλά δεν τρελάθηκα κιόλας. Φωτογραφίες δυστυχώς δεν τραβήξα γιατί απαγορευόταν. Αυτό που θυμάμαι πιο πολύ από το σπήλαιο ήταν η απεικόνιση του άγιου Βασίλη από σταλακτίτες. Ήταν πραγματικά ίδιος. Και ότι ήμασταν γύρω στα 70 άτομα που καναμε την ξενάγηση ανάμεσα σ' αυτούς και δύο ιταλοί που ήταν και παρέα. Από τους 70 πρώτος κουτούλησε το κεφάλι του ένας ιταλός και μετά από λίγο το κουτουλησε ο άλλος.Τη περίπτωση και αυτή,δείξε μου το φίλο σου να σου πω ποιος είσαι.

    Μόλις τελειώσαμε την σπηλαιολογία κινήθηκα και πάλι πως τα Ζαγοροχώρια. Αρχικά για να δω το βικο 5 χιλιόμετρα πάνω από το Μονοδένδρι. Με το που φτάνω στην είσοδο από το μονοπάτι με σταματάνε σε μπλόκο.

    - Μα σας παρακαλώ γιατί ψάχνετε το μηχανάκι...

    Καμιά απάντηση. Και όχι μόνο, επιτακτικά με το βλέμμα του και κουνώντας επειδεικτικα τα χέρια του με προστάζε να ανοίξω την σελα απο το φέιζερ για να με ελέγξει. Όργανο της τάξης, η γάιδαρος τι να πεις

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3Oqq4t.jpg 
Προβολές:	506 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	404687

    Αφού δεν βρήκε τίποτα, έφυγε απογοητευμένος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	wA1ke2.jpg 
Προβολές:	501 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	404688

    Με εμένα μέσα στα νεύρα να του φωνάζω... σαν τη να βρίσκες πες μου ...

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2015, 20:25
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2012, 18:10
  3. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2008, 10:47
  4. Από την Ελλάδα με αγάπη !
    από makis206 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2006, 08:20
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF