Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: H Dainese εξαγοράστηκε από την Carlyle Group

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246

    H Dainese εξαγοράστηκε από την Carlyle Group

    Η επενδυτική εταιρεία Carlyle Group αγόρασε την ιταλική εταιρεία εξοπλισμού μοτοσυκλετών Dainese(και τις AGV και TCX) από την Investcorp σε μια συμφωνία αξίας 630 εκατομμυρίων ευρώ (692 εκατομμύρια δολάρια) συμπεριλαμβανομένου του χρέους.

    H Investcorp είχε αγοράσει την εταιρεία πριν από 7 χρόνια από τον ιδρυτή της, Lino Dainese, έναντι 130 εκατομμυρίων ευρώ. Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1972 και έχει την έδρα της στη Vicenza, στη βόρεια Ιταλία.

    Υπό την ιδιοκτησία της Investcorp, η Dainese υπερδιπλασίασε τις πωλήσεις της στα 250 εκατομμύρια ευρώ και τα βασικά κέρδη αυξήθηκαν με διψήφιο ρυθμό ετησίως.
    Σήμερα απασχολεί περίπου 1.000 εργαζόμενους.

    Πηγή

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Καλό για τους μέτοχους ,οι καταναλωτές μένει να το δούμε, αν και συνήθως οι φίρμες καίγονται στα χέρια ομίλων.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    * χ : μας....

    Έχω σταματήσει προ παααααρα πολλού να αγοράζω προϊόντα της....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    * χ : μας....

    Έχω σταματήσει προ παααααρα πολλού να αγοράζω προϊόντα της....
    Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
    θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
    θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.
    αυτό μάλλον δε θα το μάθεις..

    Η ποιότητα υλικών είναι αυτό που φοβίσει σε εξαγορές, γιατί για να "βγει" τεχνοκρατικά με το χρέος που ήδη τρέχει θα έχουν δει ήδη τους προμηθευτές πρώτων υλών...και εκεί οι χαρτογιακάδες μη περιμένετε να έχουν μοτοσυκλετιστική κουλτούρα

    Πάντως είναι το αγαπημένο μου brand μαζί με spidi με τα ρούχα τους εκτός απο το καλύτερο style έχουν και την καλύτερη εφαρμογή στο σώμα
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #7
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.
    Εγώ θέλω να μάθω σε ποιόν άλλο έχει δείξει τα πόδια του ο bowleno......

    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #8
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Μου κάνει εντύπωση ο πολλαπλασιασμός της αποτίμησης της εταιρείας. 7 χρόνια πριν είχε πουληθεί 130.000.000€ και τώρα 630.000.000.

    Αν κατάφερε ο προηγούμενος επενδυτικός οίκος να υπερδιπλασιάσει τις πωλήσεις της και να πενταπλασιάσει την αξία της εταιρείας μέσα σε 7 χρόνια, γιατί να την πουλήσει τώρα; Είδε καμπή; Είναι τόσο έμπειρο το fund που προτίμησε να ρευστοποιήσει και να επενδύσει σε άλλες ταχύτερα εξελισσόμενες εταιρείες;
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από D3300 Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις δίκιο, τα παντελόνια της σου κάνουν ωραίο πόδι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγώ θέλω να μάθω σε ποιόν άλλο έχει δείξει τα πόδια του ο bowleno......

    Στα διάλα και οι δύο, βγήκε ο καφές από την μύτη

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μου κάνει εντύπωση ο πολλαπλασιασμός της αποτίμησης της εταιρείας. 7 χρόνια πριν είχε πουληθεί 130.000.000€ και τώρα 630.000.000.

    Αν κατάφερε ο προηγούμενος επενδυτικός οίκος να υπερδιπλασιάσει τις πωλήσεις της και να πενταπλασιάσει την αξία της εταιρείας μέσα σε 7 χρόνια, γιατί να την πουλήσει τώρα; Είδε καμπή; Είναι τόσο έμπειρο το fund που προτίμησε να ρευστοποιήσει και να επενδύσει σε άλλες ταχύτερα εξελισσόμενες εταιρείες;
    Γιατί κέρδισε πολλά,και τώρα γίνεται,παιχνιδι αλλού,στην ενέργεια π.χ. Τα funds στην αναμπουμπουλα χαίρονται σαν τους λύκους.

  11. #11
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Όχι εντελώς, αν μάθουμε τι θα γίνει με τις δουλειές και τους μισθούς των "περίπου 1000 εργαζόμενων"
    θα έχουμε μια άποψη για το αν θα πρέπει ή όχι να ψωνίζουμε τα προϊόντα τους.
    Δηλ μέχρι τώρα υπήρχε "διαφάνεια" στους μισθούς των εργαζομένων της εταιρείας και γιαυτό ψωνίζαμε; Να υποθέσω στους χίλιους εργαζόμενους δεν περιλαμβάνονται οι Κινέζοι και οι Τυνήσιοι στα εκεί εργοστάσια που κατασκευάζουν τα προϊόντα της φίρμας...

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/11/2019
    Μηνύματα
    49
    Μάλλον εννοεί 630 εκατομμύρια μαζίμε agv και tcx.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δηλ μέχρι τώρα υπήρχε "διαφάνεια" στους μισθούς των εργαζομένων της εταιρείας και γιαυτό ψωνίζαμε; Να υποθέσω στους χίλιους εργαζόμενους δεν περιλαμβάνονται οι Κινέζοι και οι Τυνήσιοι στα εκεί εργοστάσια που κατασκευάζουν τα προϊόντα της φίρμας...
    Δεν έχω ιδέα, γιατί όμως να με απασχολήσει κάτι τέτοιο; Εγώ τώρα αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο για τους εργαζόμενους
    και τώρα "πράττω" όπως νομίζω.
    Υποστηρίζεις πως αν τους "είχαμε συνηθίσει αλλιώς" δεν έχει νόημα να αλλάξουμε τώρα;

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω ιδέα, γιατί όμως να με απασχολήσει κάτι τέτοιο; Εγώ τώρα αντιλαμβάνομαι τον κίνδυνο για τους εργαζόμενους
    και τώρα "πράττω" όπως νομίζω.
    Υποστηρίζεις πως αν τους "είχαμε συνηθίσει αλλιώς" δεν έχει νόημα να αλλάξουμε τώρα;
    Όχι, δεν υποστηρίζω αυτό, καμία σχέση, προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σε αυτά που είχες αναφέρει, και υπό το πρίσμα της δήλωσης "γιατί να με απασχολήσει κάτι τέτοιο".

    Καλά κάνεις και πράττεις όπως σου υποδεικνύει η συλλογιστική σου κι η συνείδησή σου, απλά προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή την όψιμη ανησυχία για τους εργαζομένους στον όμιλο Dainese, στους οποίους μάλλον δεν περιλαμβάνονται οι απλοί εργάτες στα εργοστάσια της Τυνησίας και Κίνας, αφού εκεί παράγονται τα προϊόντα, οι οποίοι προφανέστατα δεν θα αμείβονται όπως όσοι εργάζονται στα γραφεία πχ της επιχείρησης. Εκεί ακριβώς αποσκοπούσε η αναφορά μου. Από την άλλη, δεν υπάρχει κάποια αναφορά που να αφήνει ενδείξεις για το εργασιακό μέλλον των 1.000 εργαζομένων της εταιρείας, είναι μια απλή αναφορά για τον αριθμό των υπαλλήλων.

    Η Dainese, για λόγους που δεν είναι του παρόντος- ή είναι και αδιάφοροι- είναι κάτι σαν τις BMW, Microsoft, Volkswagen AG... loved to be hated. Αυτά!

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.111
    H ανησυχία ξεκινά από την δική μου εμπειρία αλλαγής ιδιοκτησίας επιτυχημένων επιχειρήσεων και την απίστευτη
    υποκρισία που λαμβάνει χώρα.
    Με λίγα λόγια, δεν έχει να κάνει με το ποιος είσαι, τι κάνεις, αν το κάνεις καλά κ.λπ.
    Όποιος δεν είναι μπροστά στις συνομιλίες χάνει. Αντιμετωπίζεται σαν κάτι ελαφρύ, παροδικό, ευτελές, αστείο κ.λπ.

    Παράλληλα είδα την Carlyle Group, μια αμερικανική εταιρεία που πιθανά την εξυπηρετεί να μην έχει κανέναν εργαζόμενο
    στην ευρώπη με τα μεταφορικά, την νομοθεσία και τα ημερομίσθια της ευρώπης.

    Η υπόθεση σου πως δεν συμπεριλαμβάνονται εργαζόμενοι εκτός EU έχει δύσκολη εφαρμογή κατά τη γνώμη μου
    στο μέγεθος και το αντικείμενο της dainese.
    Εκεί οφείλεται και το "γιατί να με απασχολήσει κάτι τέτοιο".

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Öhlins εξαγοράστηκε από την Tenneco.
    από lleonidas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 15:49
  2. Φωτό από την τελευταία Βόλτα ....
    από swtos στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 16:11
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 14:42
  4. ΑποΧωρηση Απο Την Εργασια Μου
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 20:05
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF